• Drodzy Absolwenci, w obecnej sytuacji, wobec niepewności co do rozwoju epidemii, mamy poważne obawy, czy Jubileusz w październiku 2020 będziemy mogli zorganizować w sposób godny stulecia naszej szkoły. Wobec tego podjęliśmy decyzję o przesunięciu obchodów o rok na dni od 15 do 17 października 2021 roku.

    Komitet Organizacyjny

29.01.2013 09:32

Dzień Patrona

Obchody Dnia Patrona są niezwykle ważnym wydarzeniem dla każdej szkoły.  U nas również w szczególny sposób obchodziliśmy to święto.  16 stycznia stał się dla uczniów dniem nietypowym, tego dnia w rocznicę urodzin pragnęliśmy uczcić pamięć Romualda Traugutta.

Konwencja tegorocznych obchodów Dnia Patrona odbiegała od utartych schematów. W sposób nowoczesny pomysłodawcy tegorocznej uroczystości – p.prof. Izabella Zawisza, p.prof. Anna Swodczyk, p.prof. Patryk Frendowski oraz p.prof. Marek Podgórski pragnęli kontynuować budowę postawy patriotycznej w młodych ludziach.  Każda klasa mogła sprawdzić swoją wiedzę na temat patrona szkoły. Klasy rywalizowały między sobą, starając się jak najlepiej wypaść. Należy zaznaczyć, iż nie tylko wiadomości zdobyte na lekcjach historii miały znaczący wpływ na zwycięstwo. Uczniowie musieli wykazać się umiejętnością współpracy, a także wyobraźnią. Konkurencji było wiele. Trauguciaki musieli zmierzyć się między innymi z testem, krzyżówką, rebusem.  Dużym entuzjazmem wśród uczniów cieszyła się konkurencja, w której należało stworzyć klasowego Romualda Traugutta.  Klasy w oryginalny sposób podeszły do tematu, chcąc by ich wizja tej wybitnej postaci przypadła do gustu jury.  Trzeba było zmieścić się w wyznaczonym przez organizatorów w czasie, a to było główną przeszkodą w osiągnięciu zwycięstwa.  Po oryginalnym spędzeniu czasu uczniowie wraz z wychowawcą udali się do dużej sali gimnastycznej, gdzie zaplanowano punkt kulminacyjny obchodów dnia patrona. Wśród obecnych  honorowymi gośćmi byli absolwenci naszego Liceum. Uświetnili całą akademię czyniąc ją niesamowitą lekcją przywiązania do szkoły, a zarazem cofnęli nas w przeszłość opowieściami o latach w niej spędzonych. Z okazji Dnia Patrona odsłonięto także tablicę pamiątkową poświęconą nauczycielowi naszej szkoły, Józefowi Wójcickiemu. Jego sylwetka została  przybliżona w czasie uroczystości.

 

Organizatorzy tegorocznych obchodów Dnia Patrona w naszej szkole wykazali się pomysłowością. Dzięki nim ten dzień nabrał zupełnie innych barw, uczynili go bardziej przyjaznym. Myślę, że forma tegorocznej uroczystości na długo zapadnie w pamięć Trauguciaków, którzy będą go mile wspominać.  Szczególne podziękowania należą się klasom ID i IIE, które od ponad miesiąca aktywnie przygotowywały konkurencje oraz nadzorowały poprawność ich przeprowadzania, a także p.prof. Annie Gołębiowskiej za pomoc w zorganizowaniu akademii.

 

Natomiast 22 stycznia wzięliśmy udział w obchodach 150 rocznicy wybuchu powstania styczniowego na Jasnej Górze.  Jako Liceum, którego patronem jest Romuald Traugutt – przywódca powstania styczniowego z należytą godnością reprezentowaliśmy uczniów II LO w Częstochowie.  Cała uroczystość skłoniła nas do refleksji. Byliśmy pod dużym wrażeniem zorganizowania tej uroczystości.

newsa przygotował Samorząd Uczniowski

Marek Podgórski

Zaloguj się

Numerki

DNI WOLNE!