• Drodzy Absolwenci, w obecnej sytuacji, wobec niepewności co do rozwoju epidemii, mamy poważne obawy, czy Jubileusz w październiku 2020 będziemy mogli zorganizować w sposób godny stulecia naszej szkoły. Wobec tego podjęliśmy decyzję o przesunięciu obchodów o rok na dni od 15 do 17 października 2021 roku.

  Komitet Organizacyjny

 • Drodzy Uczniowie nie przychodzicie do szkoły, jednak OBOWIĄZKOWO uczestniczycie w nauczaniu zdalnym. Nauczyciele w dzienniku elektronicznym w zakładce „praca domowa” będą zamieszczali dla Was informacje dotyczące zadań do wykonania.

  Dyrekcja Szkoły

19.09.2013 12:24

Fotomaraton 2013

Sławy polskiego fotoreportażu, cenne nagrody i praktyczna wiedza – tego na pewno nie zabraknie podczas I Ogólnopolskiego Konkursu Fotografii Reportażu „Fotomaraton 2013”. W wydarzeniu może wziąć udział każdy, kto zawodowo lub amatorsko zajmuje się fotografią. „Fotomaraton 2013” odbędzie się w dniach 28 i 29 września 2013 w Częstochowie. Organizatorem Konkursu jest Fundacja „Festiwal Sztuki Fotoreportażu”.

Konkursów fotograficznych w Polsce jest wiele, jednak tych liczących się, które na długo zapadają w pamięć odbiorców – zaledwie garstka. „Fotomaraton 2013” to wyjątkowy, pionierski projekt, który ma na celu propagowanie sztuk wizualnych poprzez fotografię. Jest jednym z ważniejszych przedsięwzięć odbywających się w ramach Festiwalu Sztuki Fotoreportażu. Mamy nadzieję, że uda nam się przenieść na polski grunt wieloletnią tradycję podobnych imprez, odbywających się z dużym powodzeniem na świecie. Pierwszy publiczny i ogólnopolski „Fotomaraton” wystartuje w Częstochowie, co będzie okazją do pokazania najciekawszych, magicznych i być może nieodkrytych jeszcze miejsc tego miasta. Możliwe, że uczestnicy konkursu zaproponują nam po prostu inne spojrzenie na rzeczy powszechnie znane, zgodnie z maksymą Davida duChemina „Fotografując, staraj się pokazać to, czego bez ciebie nikt by nie zobaczył”. Jedno jest pewne – serdecznie zapraszamy wszystkich do udziału w tym Konkursie – zachęca Nas organizator „Fundacja Festiwal Sztuki Fotoreportażu”.

Dla kogo jest „Fotomaraton”?

Fotografować każdy może, trochę lepiej lub trochę gorzej… Te najlepsze fotografie nie są jednak zasługą doskonałego aparatu, a tego, kto za nim stoi. Wyobraźni, wrażliwości, wyczucia i dobrego kadru nie zastąpi żaden sprzęt. Wydarzenie skierowane jest zatem do wszystkich, którym fotografia reportażu jest szczególnie bliska: zarówno do profesjonalnych fotografów, jak i pasjonatów tej pięknej sztuki utrwalania chwili. Konkurs jest dobrą okazją do doskonalenia swojego warsztatu, a jednocześnie – źródłem inspiracji i pomysłów, co w pracy zawodowych fotoreporterów, jak i hobbystów jest niezwykle cenne.

 

O co chodzi w konkursie?
Konkurs będzie się dziać „tu i teraz”, zatem nie polega na przesyłaniu gotowych już fotografii. Zadaniem uczestników będzie wykonanie serii 10 zdjęć, nawiązujących tematycznie do 10 motywów, podporządkowanych głównemu tematowi Konkursu. Na realizację zadania przewidziano 8 godzin pierwszego dnia konkursu. Tematyka zdjęć i motyw przewodni zostaną ogłoszone na starcie „Fotomaratonu” (28 września, godz. 9.00, Plac Biegańskiego obok Ratusza w Częstochowie ). Drugi dzień – 29 września, to Wielki Finał, podczas którego nastąpi wybór najlepszych serii zdjęć i ogłoszenie wyników (zaczynamy o godz. 10.00, klub muzyczny „Stacherczak” przy ul. Kościuszki 1 w Częstochowie). W Jury zasiądą takie sławy fotoreportażu, jak: Tomasz Tomaszewski i Maciej Nabrdalik, a obrady zostaną przeprowadzane publicznie w formie warsztatów fotograficznych. Na laureatów pierwszego, drugiego i trzeciego miejsca czekają cenne nagrody o łącznej wartości ponad 7 tys. złotych. Po zakończeniu części konkursowej przewidziany jest pokaz zdjęć Jurorów, a także projekcja filmu dokumentalnego o Tomaszu Tomaszewskim – „Czarna skrzynka”.

 

Jakie warunki trzeba spełnić?
Aby wziąć udział w konkursie, należy wypełnić prosty formularz rejestracyjny, dostępny w formie elektronicznej na stronie internetowej organizatora, a także dokonać opłaty rejestracyjnej w wysokości 15 zł. Ze sobą wystarczy zabrać cyfrowy aparat fotograficzny z pustą kartę pamięci oraz… wyobraźnię, kreatywność i dobre pomysły na ujęcia. Więcej informacji, szczegółowy Regulamin Konkursu oraz formularz rejestracyjny można znaleźć na www.festiwalfotoreportazu.pl.

 

Informacje dodatkowe
Głównym sponsorem konkursu „Fotomaraton 2013” jest firma NIKON Polska, sponsorami konkursu są Restauracja Astoria, PSS „Jedność” Częstochowa, Sieć sklepów „WAFELEK”, MPK Częstochowa, MOKATE Świat kawy i herbaty. Konkurs został dofinansowany ze środków Urzędu Miasta Częstochowy, a także Marszałka Województwa Śląskiego. Patronat medialny nad wydarzeniem objęli: TVP Katowice, PR Katowice, TV ORION, Radio FIAT, Radio Złote Przeboje, Gazeta Wyborcza, Tygodnik Niedziela, Miesięcznik PRESS, Digital Foto Video, Jasne że Częstochowa – miesięcznik, Radio Jura, Odkryj Śląskie, KulturalnySlask.pl, SwiatObrazu.pl, TwojaCzestochowa.pl, Gazeta Częstochowska oraz placówki kultury na terenie województwa śląskiego, jak i na terenie całego kraju.

Więcej na http://festiwalfotoreportazu.info/ oraz https://www.facebook.com/events/615262925173269/

Marek Podgórski

Zaloguj się

Numerki

  • Pn
  • -
  • Wt
  • -
  • Śr
  • -
  • Czw
  • -
  • Pt
  • -