• Drodzy Uczniowie nie przychodzicie do szkoły, jednak OBOWIĄZKOWO uczestniczycie w nauczaniu zdalnym. Nauczyciele w dzienniku elektronicznym w zakładce „praca domowa” będą zamieszczali dla Was informacje dotyczące zadań do wykonania.

  Dyrekcja Szkoły

 • 100-lecie II LO Romualda Traugutta w Czestochowie

  Drodzy Trauguciacy,

  Rok 2020 jest rokiem stulecia funkcjonowania naszej szkoły pod patronatem Romualda Traugutta. W ciągu stu lat istnienia mury naszego liceum opuściły tysiące absolwentów. Niezależnie od tego, jak potoczyły się ich losy w dorosłym życiu, absolwenci pozostają na zawsze członkami rodziny Trauguciaków.

  W dniach od 16 do 18 października 2020 roku zamierzamy hucznie świętować jubileusz stulecia naszej Alma Mater. Na rodzinne spotkanie z okazji tej uroczystości serdecznie zapraszamy wszystkich absolwentów.

  Komitet Organizacyjny

  Program zjazdu czytaj

  Pakiety sponsorskie czytaj


 • Stowarzyszenie Traugutt dla Przyszłości, działające przy naszej szkole zachęca do wsparcia działań statutowych  poprzez odpisanie 1% podatku dochodowego!!!

  OD DNIA 29 CZERWCA 2010 ROKU  STOWARZYSZENIE TRAUGUTT DLA PRZYSZŁOŚCI  JEST ORGANIZACJĄ POŻYTKU PUBLICZNEGO (Numer KRS: 290637.

  PRZEZNACZ 1% SWOJEGO PODATKU NA UFUNDOWANIE STYPENDIÓW DLA UZDOLNIONYCH „TRAUGUCIAKÓW” MAJĄCYCH TRUDNĄ SYTUACJĘ MATERIALNĄ.

  Stowarzyszenie Traugutt dla Przyszłości, 42-200 Częstochowa, ul.   Kilińskiego 62

  Nr konta: 51 1050 1142 1000 0023 2886 7342

  Przekaż 1 procent podatku na II LO w Częstochowie

30.09.2010 20:30

„We are the champions”

 Zjazd absolwentów     Zazwyczaj w sobotnie poranki przez szkolny hol przechodzą pojedyncze osoby. Ale 25 września 2010 roku było tu tłoczno. Uczestnicy zjazdu absolwentów z okazji dziewięćdziesięciolecia szkoły z sentymentem przekraczali próg II LO. Dla absolwentów matura 1964 i później był to powrót w te same mury, w których spędzili cztery szkolne lata. Ich starsi koledzy mieli możliwość odwiedzić tego dnia dawną siedzibę szkoły przy ulicy Jasnogórskiej. W budynku przy Kilińskiego 62 świetlica wabiła wystawą archiwalnej fotografii, sale gimnastyczne uroczystym wystrojem, a stoisko w holu ciekawymi gadżetami. Jednak absolwenci karnie formowali kolumnę i poprzedzani przez poczet sztandarowy, sześciu kosynierów, werblistów i trębaczy wyruszyli na Jasną Górę. Eskortowana przez policję i straż miejską, maszerując w rytm pieśni wojskowych i nowoorleańskiego jazzu kolumna dotarła na plac Biegańskiego, gdzie przed ratuszem, przykuta łańcuchem do kamiennego obelisku, stała Polonia. Gdy pochód Trauguciaków wkroczył na plac, dookoła Polonii zapłonęły ognie. Nagle zza obelisku wybiegli powstańcy uzbrojeni w karabiny i osadzone na sztorc kosy. Jeden z nich, ze zbroczonym krwią opatrunkiem na głowie, uwolnił Polonię z łańcuchów, ta sięgnęła po ozdobiony biało-czerwonymi wstęgami miecz, by walczyć ramię w ramię z powstańcami. Wśród donośnych wystrzałów powstańcy kolejno padali na ziemię, na koniec Polonia osunęła się w ramiona rannego powstańca, stojący za nimi obelisk spłynął krwią. Trauguciacy i zebrani mieszkańcy Częstochowy gromkimi brawami nagrodzili autora happeningu pana Wojtka Kołsuta i młodych aktorów: Kamilę Bejm, Paulinę Majewską, Łukasza Kasznię Mariusza Gollinga, Jacka Boratyńskiego, Dominika Lisa i Maćka Bołtucia. Zagrały werble i trąbki i Trauguciacy pomaszerowali dalej w stronę Jasnej Góry.
Tam czekał na nas jego ekscelencja ksiądz biskup Antoni Długosz (absolwent matura 1959), który we wzruszających słowach przemówił do kolegów absolwentów, a następnie modlił się za całą żyjącą i zmarłą społeczność Traugutta.
„We are the champions” na ponad pięćset gardeł zabrzmiało o ósmej wieczorem w Hali Polonia, a wcześniej się działo, się działo… Były sztandary – zaprezentowano wszystkie cztery, jakie były w szkole od początku jej istnienia. Najnowszy, w uznaniu zasług nauczycieli i uczniów w kultywowaniu tradycji patriotycznych, został odznaczony medalem „Pro memoria” i złotym medalem „Opiekun miejsc pamięci narodowej” . Był hymn, ceremoniał, pompa i …. łzy wzruszenia. A później konferansjerzy: Maria Kania (matura 2009) i Kamil Błoch (matura 2008), oboje studenci Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie, nagle przeistoczeni z ubranych na biało-granatowo uczniów w profesjonalistów, w wieczorowych strojach zapowiadali śpiewy, tańce, filmy, premierę lip-duba, oficjalne wystąpienia zaproszonych gości. Było również kilka spontanicznych wystąpień uczestników zjazdu. Były oklaski, okrzyki, żywiołowe reakcje sali na prawie trzygodzinny, mimo wysiłków organizatorów tnących bezlitośnie scenariusz, program. Na scenie można było zobaczyć śpiewających: Magdalenę Topolską, Roksanę Sokołowską, Ewę Kłosowicz (matura 2009), Justynę Koselę (matura 2010), Katarzynę Kostę (matura 2007), Jacka Boratyńskiego, Dawida Śliwińskiego, Mateusza Bajora, Kacpra Tomczyka (matura 2010); grających: Krzysztofa Sikorę, Wojciecha Gołębiowskiego, Aleksandra Morzyka, Łukasza Drelicha, Bartłomieja Orłowskiego, Jacka Boratyńskiego; tańczących: Dominikę Brodę, Anetę Grzybek, Patrycję Polaczek, Kamilę Kobic, Karolinę Dudę, Annę Bajer (matura 2008), Natalię Trojanowską, Katarzynę Korbelę, Agnieszkę Klimas, Annę Wróż, Sylwię Ciźlę, Teodora Gajosa, Patryka Leciaka, Huberta Małka, Damiana Nowaka, Michała Ceglarka. Akompaniament i aranżację wykonał Paweł Gruca (matura 2003), choreografię opracowała Anna Bajer (matura 2008). Po brawurowym i zbiorowym wykonaniu finalnej pieśni uczestnicy zjazdu, tym razem poprzedzani przez cztery poczty sztandarowe ruszyli radosnym pochodem do szkoły, a tam powitaniom, wspomnieniom, opowieściom, rozmowom i tańcom nie było końca. Trauguciacy opuszczali gościnne mury swojej szkoły, kiedy już świtało. A przez całą noc w rozmowach na najróżnorodniejsze tematy przewijał się leitmotiv – bardzo pozytywne opinie o uroczystości.
Trudno byłoby wymienić wszystkich, których zasługą jest ten sukces – pracowała na to cała społeczność szkoły. Nie ma co ukrywać: we are the champions.
Niech żałują ci, którzy nie zaangażowali się w przygotowania – następna okazja będzie prawdopodobnie za dziesięć lat.

newsa przygotowała: p.dyr. Małgorzata Jackowska

Marek Podgórski

Zaloguj się

Numerki

  • Pn
  • -
  • Wt
  • -
  • Śr
  • -
  • Czw
  • -
  • Pt
  • -