03.09.2014 08:03

„FOTOMARATON 2014” 1 dzień, 8 godzin, 1 temat

FOTOMARATON jest ogólnopolskim wyzwaniem fotograficznym na sportowych warunkach. Uczestnikiem konkursu może zostać każdy, komu bliska jest fotografia, w szczególności fotografia reportażu. Konkurs kierujemy zarówno do pasjonatów realizujących swoje hobby, jak i profesjonalnych fotoreporterów. Nie stawiamy barier, dając szansę każdemu! Łowcy nagród, którzy sprostają zadaniu, są również mile widziani. Jedynymi warunkami jest pełnoletniość (lub pisemna zgoda Rodziców) i posiadanie aparatu fotograficznego.

FOTOMARATON jest konkursem fotograficznym, mającym jednak wiele wspólnego z zawodami sportowymi, choćby przez: siłę tematów, motywację, walkę z czasem, start, metę. Konkurs będzie się dziać „tu i teraz”, zatem nie polega na przesyłaniu gotowych już fotografii.

Po sukcesie pierwszej edycji Fotomaratonu (122 Zawodników-Fotoreporterów, 117 fotoreportaży, 1404 zdjęcia, Tomasz Tomaszewski i Maciej Nabrdalik w Kapitule, ponad 250 osób na widowni), już po raz drugi w publicznym i ogólnopolskim Fotomaratonie spróbujemy pokazać najciekawsze, nie poznane jeszcze miejsca, pokazać ciekawych ludzi, a może po prostu spojrzeć w inny sposób na miejsca i osoby powszechnie znane. Powtórnie przeniesiemy na nasz grunt  wieloletnią tradycję podobnych, odbywających się na świecie, imprez.

Drugi publiczny i ogólnopolski „Fotomaraton” wystartuje w Częstochowie, podobnie jak pierwszy. Nowością będzie fakt, że Fotomaraton wystartuje w chwili, gdy w Częstochowie „będzie się działo”, w czasie odbywających się w tym mieście „Dni Europejskiej Kultury Ludowej” oraz „Ogólnopolskiej Pielgrzymki Rolników” i „Jasnogórskich Dożynek” !

Zachęcamy wszystkich do udziału w tych zawodach, zarówno tych którzy mieszkają w okolicach Częstochowy, jak i tych, którzy na stałe lub czasowo są od niej daleko!

Do 6-7 września jest jeszcze trochę czasu. Można sobie go tak rozplanować, aby móc być wtedy w Częstochowie. Możemy udzielić pomocy w rezerwacji noclegu w Częstochowie zarówno tym wymagającym, jak i tych, którzy uwielbiają przygody.

Oprócz samego udziału w nietuzinkowym Konkursie, z cennymi nagrodami, to także rzadka okazja posłuchania, co mają do powiedzenia o fotografii ludzie, którzy osiągnęli w tej dziedzinie bardzo wiele i zapewne jeszcze wiele osiągną. To okazja do spotkania się i podyskutowania z Maksymilianem Rigamonti, znakomitym fotoreporterem freelanserem, współpracującym z tygodnikiem „Newsweek” i obecnie „Wprost”, laureatem najbardziej prestiżowych nagród w konkursach fotografii prasowej. To w końcu swego rodzaju bezpłatne fotograficzne warsztaty z uznanymi w świecie Twórcami.

W pierwszym dniu Konkursu, spotkamy się o 9.00 na Placu dr. Władysława Biegańskiego, opublikowany zostanie główny temat, stanowiący motto II edycji FOTOMARATONU 2014, który umożliwi Uczestnikom, w 8-godzinnym przedziale czasowym, wykonać poprawną serię zdjęć. Wystartujemy o 10.00 z Placu i na nim też spotkamy się o 18.00 na mecie Fotomaratonu.

Realizacja zadań konkursowych będzie opierać się na samodzielnej interpretacji, wyobraźni i kreatywności, a także uchwyceniu właściwego momentu, spontaniczności i wykorzystaniu technologii w momencie rejestracji (obróbka w programach graficznych jest ograniczona jedynie do podstawowych czynności jak kadrowanie, rozjaśnianie, przyciemnianie, zamiana na formę monochromatyczną).

Najlepsze serie zdjęć wezmą udział w Wielkim Finale w drugim dniu Konkursu. Publiczne obrady Jury w Klubie Stacherczak przy Al. Kościuszki 1, w samym centrum Częstochowy, poprowadzi uznany w świecie fotoreporter: Maksymilian Rigamonti.

Po zakończeniu części konkursowej przewidziane jest spotkanie z przewodniczącym Jury i zwyciężczynią ubiegłorocznej edycji i  pokaz Ich zdjęć.

Wszystkie szczegóły i rejestracja na stronie: www.festiwalfotoreportazu.pl lub www.fotomaraton.biz w zakładce „Fotomaraton 2014”.

Aby wziąć udział w konkursie, należy wypełnić prosty formularz rejestracyjny, dostępny w formie elektronicznej  na tej stronie, a także dokonać opłaty rejestracyjnej w wysokości 15 zł. Ze sobą wystarczy zabrać cyfrowy aparat fotograficzny z pustą kartę pamięci i naładowanym akumulatorem oraz... wyobraźnię, kreatywność i dobre pomysły na ujęcia.

Zachęcamy również odwiedzania strony wydarzenia na Facebooku.

 

Czekamy na Was w napięciu! Jeśli kochacie fotografię, to musicie być z nami 6 i 7 września!

 

Wydarzenie FOTOMARATON 2013 zostało dofinansowane ze środków UM w Częstochowie i Marszałka Województwa Śląskiego.

Organizatorem tego Konkursu jest Fundacja Festiwal Sztuki Fotoreportażu.

Sponsorami konkursu „Fotomaraton 2014” będą sprawdzeni Partnerzy. Nagrody, w postaci aparatów fotograficznych: Nikon D3300,

Nikon 1 J4, Nikon COOLPIX P340, ufundowała Firma Nikon Polska. Zapraszamy!

„FOTOMARATON 2013”,
Otwarcie wielkoformatowej Wystawy z pierwszej edycji Konkursu

Częstochowa 6 września 2014 r, godz. 10.00, Plac dr Biegańskiego

Równocześnie ze startem drugiej edycji Konkursu, ma Placu Biegańskiego zostanie otwarta wielkoformatowa Wystawa fotoreportaży nagrodzonych w pierwszej edycji Konkursu.

Na 4,5 metrowych stelażach zostaną zaprezentowane prace : Joanny  Mrówki z Krakowa – laureatki drugiej nagrody, Waldemara Deski z Częstochowy – laureata drugiej nagrody i Bartłomieja Cieślika z Radomska – laureata trzeciej nagrody. Temat główny w ubiegłorocznej edycji brzmiał”: „W DRODZE DO RAJU”.

Zapraszamy serdecznie.

Z pozdrowiebiami
Marcin Szpądrowski
Prezes Fundacji
Festiwal Sztuki Fotoreportażu

Marek Podgórski

Zaloguj się

Numerki

  • Pn
  • 2
  • Wt
  • 18
  • Śr
  • 9
  • Czw
  • 21
  • Pt
  • 19