• Obecność na próbach jest OBOWIĄZKOWA !


  poniedziałek

  27.01.2020

  wtrek

  28.01.2020

  środa

  29.01.2020

  czwartek

  30.01.2020

  piątek

  31.01.2020

  1  IIIc i IIIe  2
  IIIa i IIIb


  3  IIId i IIIf


  IIIc i IIIe

  4


  5

  IIIa i IIIb

  6  IIIa i IIIb

  IIId i IIIf


  7

  IIId i IIIf  IIIc i IIIe


   


  poniedziałek

  3.02.2020

  wtorek

  4.02.2020

  środa

  5.02.2020

  czwartek

  6.02.2020

  piątek

  7.02.2020

  1  IIIc i IIIe  2
  IIIa i IIIb


  3  IIId i IIIf


  IIIc i IIIe

  4


  5

  IIIa i IIIb

  6  IIIa i IIIb

  IIId i IIIf


  7

  IIId i IIIf  IIIc i IIIe


   


  Poniedziałek

  10.02.2020

  Wtorek

  11.02.2020

  Środa

  12.02.2020

  czwartek

  13.02.2020

  piątek

  14.02.2020

  1  IIIc i IIIe

  STUDNIÓWKA

  2

  3  IIId i IIIf


  4

  5

  IIIa i IIIb  Próba generalna

  IIIabcdef

  6  IIIa i IIIb

  7

  IIId i IIIf

  IIIc i IIIe


19.09.2014 10:32

Rowerowa Sobota w Centrum Promocji Młodych

Akademia Turyzmu E75 - Logo

Co: Rowerowa Sobota

Gdzie: Centrum Promocji Młodych

www.cpm.muzeumczestochowa.pl

Kiedy: 20 września 2014 – sobota – 10:00-18:00

Cena: Wstęp darmowy za okazaniem wielkiego uśmiechu

Czeka nas wspólna sobota, na którą zapraszamy wszystkie rowerzystki i rowerzystów.

Spotykamy się niezależnie od pogody!

Mamy schronienie przed upałem i deszczem!

Na cały dzień dostajemy do dyspozycji budynek oraz przyległy do niego, ogrodzony plac z możliwością bezpiecznego zapięcia rowerów do barierek.

W tym czasie możemy całkowicie przejąć tą przestrzeń i spotkać się w rowerowym gronie bez postronnych gapiów.

Aby łatwiej było znaleźć pretekst do przybycia, przygotujemy kilka rowerowych spotkań w ciągu dnia, cobyśmy mogli wspólnie łyknąć nieco wiedzy i inspiracji.

Mamy nadzieję, że poczujecie się tego dnia swobodnie, mogąc dać upust swoim rowerowym emocjom.

Nikt nie będzie się śmiał, jak rozpoczniecie rozmowę o wyższości jednej przerzutki nad drugą, czy wzorów w grochy nad wzorami w paski w materiale wypełniającym wiklinowy koszyk na kierownicy.

Mamy nadzieję, że tego dnia powstaną nowe rowerowe znajomości, uda nam się powymieniać pomysłami, a do tego wspólnie posiądziemy trochę wiedzy i umiejętności.

Zabierzcie ze sobą znajomych, im będzie nas więcej tym lepiej.


Jeżeli dotrzesz na którąkolwiek z prelekcji jako jedna z pierwszych trzech osób (i zostaniesz do jego końca), otrzymasz w prezencie za punktualność książkę pt.

„Przydrożna kronika Ziemi Częstochowskiej”,

napisaną przez pana Andrzeja Siwińskiego, której przedmowa wiele mówi o jej treści:

W ciągu ostatnich 17 lat mojego życia (…) odbyłem na rowerze 1500 wycieczek krajoznawczych po obszarze byłego województwa częstochowskiego. Na rowerze pokonałem ponad 100 tysięcy kilometrów. W ten sposób dotarłem do niemal wszystkich miejscowości znajdujących się na mapach obecnych powiatów: częstochowskiego, kłobuckiego, myszkowskiego i lublinieckiego, oraz częściowo: radomszczańskiego, włoszczowskiego, oleskiego i pajęczańskiego. Prowadzone w trakcie wycieczek szczegółowe notatki, a także szczegółowa dokumentacja fotograficzna pozwoliły mi na nawiązanie współpracy z lokalnymi mediami, m.in. z redakcjami Gazety Częstochowskiej i Gazety Wyborczej w Częstochowie.

Od 2001 r. zacząłem organizować niedzielne wycieczki dla sympatyków jazdy rowerowej. Wycieczki te cieszyły się rosnącym zainteresowaniem, co pozwoliło na przeprowadzenie 108 wypraw rowerowych w latach 2001-2009. W setnej niedzielnej wycieczce, która odbyła się 8 lipca 2007 r. uczestniczyły aż 133 osoby. Pokłosiem tych wycieczek było spontaniczne utworzenie „Częstochowskiej Grupy Rowerowej”, której hasłem jest „Czas na Rower”.

Dzięki tym wspaniałym pasjonatom wycieczek rowerowych mogłem dokładnie przetestować wybrane szlaki turystyczne, których trasy znalazły się w tym przewodniku.

W 1998 r. przyznano mi srebrny medal Opiekuna Miejsc Pamięci Narodowej, a w 2004 r. honorową odznakę „Za Zasługi dla Turystyki”

Andrzej Siwiński – rocznik 1931

W książce znajdziemy 26 propozycji wycieczek rowerowych m.in. z:

 • podaną ilością kilometrów do przebycia,
 • szczegółowo opisaną trasą,
 • opisem mijanych atrakcji.

Program:

10:00

Otwarcie bram Centrum Promocji Młodych, parkowanie rowerów.

Wjeżdżamy od ulicy Focha, rowery śmiało możemy przypinać do czego tylko się da na ogródku… a jest do czego.

.

11:00 – 11:40

Atrakcje okolic Częstochowy – prelekcja.

Gdzie jechać w zależności od naszej kondycji i oczekiwań.

Jaki udział w zrównoważonym rozwoju ma turystyka rowerowa.

.

12:00 – 13:10

Jak na co dzień dbać o swój rower – prelekcja i warsztaty.

Co robić, aby rower był zawsze sprawny, a jego części działały dłużej.

Nauka podstawowego serwisu pod okiem profesjonalisty.

.

13:30 – 14:30

Co jeść na wycieczkach rowerowych – prelekcja i konsultacje.

Co jeść, aby mieć ochotę pedałować oraz być silnym i zdrowym w podróży.

Wspólna dyskusja o tym, co jemy jeżdżąc rowerem.

.

14:30 – 15:00

Przerwa na rozmowę i wspólną integrację.

.

15:00 – 16:30

Opowieści z podróży rowerowych Marka Makowskiego.

Trasa rowerowa Nysa-Odra

Niewielka Nysa zaczyna swój początek w Górach Izerskich (Czechy), by spływając w dół wić się wzdłuż granicy Polski i Niemiec. Doskonale przygotowana trasa z myślą o rowerzystach, a także piechurach ciągnie się poprzez pasma górskie (np. Góry Żytawskie) na spotkanie z Odrą. Połączone wpadają do Morza Bałtyckiego. Jadąc wzdłuż rzek uważny rowerzysta ma szansę odbyć podróż po niesamowitym świecie przyrody – fauny i flory. Spotykać można rzadkie ptaki, gady, ssaki, a do tego niespotykaną rzeźbę terenu – podróżując równiną co jakiś czas krajobraz gwałtownie zmienia się w wyżynny, a nawet górski. To również swoista podróż do przeszłości. Na trasie znajdują się  ekstrawaganckie pałace możnych, świątynie tajemniczych templariuszy, zabytki techniki, nie sposób, wręcz nie da się ominąć śladów II wojny światowej. Co jakiś czas na ścieżce pojawiają się ludzie: cykliści, piesi lub miejscowi rolnicy lub spacerowicze. Odrobina chęci i pewności siebie plus znajomość języka, pozwalają na czerpanie przyjemności z informacji jakie można od nich uzyskać o okolicy. Na samym końcu trasy czeka piaszczysta plaża, gdzie można powspominać odwiedzone miejsca i wytyczyć nową trasę „Nysa-Odra”, po miejscach w których nie udało się być tym razem.

Beskid Niski

Są to z pewnością jedne z ostatnich dzikich gór w Polsce. Niewysoki, a do tego mocno wyludniony masyw kryje w swym wnętrzu niezwykłe skarby, które doceni każdy wytrawny rowerzysta – sakwiarz. Szlaki cerkwi, cmentarzy z czasów I wojny światowej, nieistniejących dzisiaj wsi i osad, a do tego dawnego przemysłu, to „magnesy” najbardziej przyciągające rowerzystów z całej Europy. Zaliczają się do niech nie tylko „sakwiarze”, ale również rowerzyści na „góralach”, czy ci na kolarzówkach, którzy jednak skazani są głównie na szlaki asfaltowe. Bujna górska przyroda i małe zaludnienie, a do tego „raczkujący” przemysł turystyczny sprawiają,  że łatwo tu o ciszę i spokój. Zachowując środki ostrożności można pokusić się o nocleg nad brzegiem strumienia, czy podziwiać wschód słońca z łoża w stogu siana lub słomy.

Śląsk i Pogranicze

Są podróże dalekie, ale są również te bliskie… Każdy rowerzysta ma swój matecznik – i ja też mam taki, dokąd uciekam, gdy jest mi źle lub zwyczajnie w chwilach kiedy chcę na kilka godzin uciec bliskim czy cywilizacji. Opowiem więc o urokach Śląska i pogranicza. Pojedziemy przez Lasy nad Górną Liswartą, zajrzymy w kłobuckie, na sam czubek Jury, by później rozpędzeni uderzyć przez lasy lublinieckie w gminy tarnogórskie. Silnych i zdeterminowanych rowerzystów zaproszę na wycieczkę nad Kanał Gliwicki. Na głodnych atrakcji czekają tam pałace, jeziora, zabytkowe parki, średniowieczne zamki, urocze miasteczka i najwyższa ponoć drewniana wieża na świecie – radiostacja Gliwice.

.

16:30 – 17:30

Plotki rowerowe w Centrum Promocji Młodych

W atmosferze spokoju, w miejscu wspólnym dla wszystkich rowerzystów tego dnia, będziemy mogli powymieniać się wrażeniami minionego czasu. W przeciwieństwie do lokalu, nie trzeba będzie niczego kupować w barze, abym zostać pod dachem. Śmiało możemy się rozgościć i czerpać z gościnności naszych przyjaciół z CPMu.

Rzecz jasna, dla chętnym po niebarowym spotkaniu, jeżeli taka będzie wola ludu rowerowego udamy się w ustronne, spokojne miejsce, aby odpowiednio nawodnić organizmy.


Organizatorzy:


Akademia Turyzmu E75 & Przyjaciele

www.e75.pl

Marek Podgórski

Zaloguj się

Numerki

  • Pn
  • 21
  • Wt
  • 19
  • Śr
  • 14
  • Czw
  • 31
  • Pt
  • 28