• Drodzy Absolwenci, w obecnej sytuacji, wobec niepewności co do rozwoju epidemii, mamy poważne obawy, czy Jubileusz w październiku 2020 będziemy mogli zorganizować w sposób godny stulecia naszej szkoły. Wobec tego podjęliśmy decyzję o przesunięciu obchodów o rok na dni od 15 do 17 października 2021 roku.

    Komitet Organizacyjny

  • - dla absolwentów gimnazjum czytaj

    - dla absolwentów szkoły podstawowej czytaj

05.12.2014 18:38

E-papierosy groźniejsze od tytoniu

Odkrycie japońskich naukowców sprawiło, że osoby używające e-papierosów mogą wkrótce wyrzucić te urządzenia. Przeprowadzone przez nich badania wykazały, że stanowią one znacznie większe zagrożenie dla organizmu niż zwykłe papierosy produkowane z tytoniu. Zawierają bowiem aż 10-krotnie więcej substancji chemicznych wywołujących nowotwory.

Dotychczas mówiło się, że e-papierosy są bezpieczniejsze od zwykłych papierosów produkowanych z tytoniu, gdyż nie zawierają tylu substancji smolistych mogących powodować raka. Dlatego zdobyły tak dużą popularność, a na ulicach miast spotkać można wiele osób, które je używają. Niestety najnowsze odkrycia obalają tezę o bezpieczeństwie elektronicznych papierosów, ujawniając szokującą prawdę, że mogą być one bardziej niebezpieczne od tytoniu.

W tym tygodniu japońscy naukowcy z "National Institute for Public Health" opublikowali raport będący wynikiem badań, które jasno mówią, że e-papierosy wcale nie są tak niegroźne, jak można by sądzić. Wręcz przeciwnie, dzięki serii eksperymentów udowodniono bowiem, że zawierają 10 razy więcej substancji kancerogennych od zwykłego tytoniu, takich jak niezwykle toksyczny formaldehyd oraz aldehyd octowy służący do produkcji kwasów, oraz innych chemikaliów. Naoki Kunugita, naukowiec prowadzący badania dodał, że szczególnie niebezpieczne są sytuacje, w których palacz doprowadza do krótkotrwałego przegrzania urządzenia. Wtedy właśnie uwalnia się najwięcej szkodliwych substancji.

źródło: onet.pl

Marek Podgórski

Zaloguj się

Numerki

DNI WOLNE!