• Drodzy Absolwenci, w obecnej sytuacji, wobec niepewności co do rozwoju epidemii, mamy poważne obawy, czy Jubileusz w październiku 2020 będziemy mogli zorganizować w sposób godny stulecia naszej szkoły. Wobec tego podjęliśmy decyzję o przesunięciu obchodów o rok na dni od 15 do 17 października 2021 roku.

    Komitet Organizacyjny

15.05.2015 07:22

NOC MUZEÓW

Zdarza się kilka nocy w roku, kiedy nie warto spać. Jedna z nich to NOC MUZEÓW! 16 maja, od 18.00 do 24.00 czynne będą obiekty Muzeum Częstochowskiego. Dla zwiedzających - sporo atrakcji. Wstęp wolny!

18.00 – 24.00 – Podpisz się na Ratuszu – zapraszamy wszystkich zwiedzających dopodpisania się lub wykonania rysunku na banerze stojącym przy Ratuszu. Obudźmy razem aktywność artystyczną w przestrzeni miejskiej!

18.00 – 20.00 – Poznaj swoje muzeum – spotkanie z pracownikami Muzeum Częstochowskiego. Opowiemy, czym jest muzeum, jakie spełnia funkcje; co to jest eksponat i skąd się bierze? Pokażemy historię, rozwój i zmiany, jakie zachodzą we współczesnym muzealnictwie (od "bamboszy " po nowoczesną technologię - nowatorskie sposoby ekspozycji, multimedia).

RATUSZ , PLAC BIEGAŃSKIEGO

18.00 – 24.00 – Noc w ZODIAKU

18.00 – 20.00 – warsztaty – przybliżymy mieszkańcom naszego miasta długoletnią historię obecnego budynku Multicentrum. Odpowiemy na pytanie: Dlaczego ZODIAK? oraz wykonamy medaliony przedstawiające znaki zodiaku, na wzór tych, które zdobią wnętrza Multicentrum.

W drugiej części warsztatów zespoły rodzinne zbudują na podstawie instrukcji kolorowe modele znaków zodiaku z konstrukcyjnych klocków K’nex.

Na warsztaty w Multicentrum ZODIAK przyjmujemy zgłoszenia pod numerem tel. 504 757 598, liczba miejsc ograniczona.

21.00 – 23.30 – zwiedzanie Multicentrum ZODIAK – chętni będą wpuszczani do obiektu w grupach 20 osobowych o następujących godzinach: 21.00/21.30/22.00/22.30/23.00

MULTICENTRUM ZODIAK, PARK STASZICA

18.00 – 24.00 – W domu u Haśki – O Halinie Poświatowskiej, jej życiu i twórczości, będzie opowiadał brat Poetki – Zbigniew Myga.

DOM POEZJI – MUZEUM HALINY POŚWIATOWSKIEJ,ul. JASNOGÓRSKA 23

18.00 – 24.00 –Wieczór w kopalni – zwiedzanie kopalni rud żelaza. O godz. 19.00 i 20.00 zwiedzanie w grupach wraz z pracownikiem Działu Historii Muzeum Częstochowskiego.

MUZEUM GÓRNICTWA RUD ŻELAZA, PARK STASZICA

19.00 – Zapomniana architektura Częstochowy na fotografiach w latach 1903-1970 – wykład dr. Juliusza Sętowskiego wzbogacony o prezentację multimedialną.

WILLA GENERAŁA, AL. WOLNOŚCI 30

19.00 –22.00 – Łosiowe safari – Dział Przyrody Muzeum Częstochowskiego zaprasza na prelekcję pt:Ciekawostki o łosiu, który w Muzeum mieszka. Wykład będzie okazją  do poznania biologii, ekologii i interesujących zachowań tego niezwykłego zwierzęcia. Zwiedzających zachęcamy do polowania z aparatem fotograficznym na Muzełosia i inne zwierzęta leśne.

KAMIENICA, UL. KATEDRALNA 8

19.30 – Smoki w stawie i na trawie – wernisaż wystawy zdjęć Smoki w stawie i na trawie oraz spotkanie z autorem fotografii Tomaszem Skorupką, archeologiem z Muzeum Archeologicznego w Poznaniu.

REZERWAT ARCHEOLOGICZNY, UL. ŁUKASIŃSKIEGO 20

20.00 –21.00 – Od nitki do tkaniny – opowieść etnografów o tym, jak powstawała tkanina samodziałowa.

ZAGRODA WŁOŚCIAŃSKA, PARK STASZICA

20.00 – 21.30 – Miasto światła – warsztaty – budowa i malowanie podświetlonych makiet budynków, inspirowane malarstwem Adama Patrzyka, w oparciu o wystawę czasową Adam Patrzyk. Obrazy, we współpracy ze Szkołą Rysunku Architektonicznego Verso.

GALERIA DOBREJ SZTUKI, AL. NMP 47

20.30 –Tkanina drukowana – wernisaż prac Macieja Mesznika.

WILLA GENERAŁA, AL. WOLNOŚCI 30

21.30 –22.00 – Urok starego gabinetu stomatologicznego – spotkanie z właścicielem kolekcji lekarzem stomatologiem Piotrem Kuźnikiem, który opowie o historii rozwoju stomatologii oraz historii reklamy medycznej.

RATUSZ, PLAC BIEGAŃSKIEGO

NOC MUZEÓW UŚWIETNI WYSTĘP DUDZIARZY Z GRUPY

CZĘSTOCHOWA PIPES & DRUMS

PLAC PRZED RATUSZEM, GODZ. 21.00

ZAPRASZAMY RÓWNIEŻ NA NASZE WYSTAWY STAŁE I CZASOWE,

zobacz/zwiedź/poznaj m.in.:

Z mroku dziejów – kultura łużycka – zmodernizowany Rezerwat Archeologiczny,wyposażony w specjalną makietę tyflograficzną cmentarzyska oraz przewodnik zapisany alfabetem Braille`a, a także kopie wielu zabytków z różnych okresów pradziejowych, które można poznawać przez dotyk. Wystawa stała i cmentarzysko kultury łużyckiej zachowane „in situ” prezentowane są w nowym oświetleniu.

REZERWAT ARCHEOLOGICZNY, UL. ŁUKASIŃSKIEGO 20

Dzieje miasta Częstochowy wystawa stała.

RATUSZ , PLAC BIEGAŃSKIEGO

Częstochowianie. Mieszkańcy miasta na fotografii w latach 1845 – 1918 wystawa stała.

RATUSZ , PLAC BIEGAŃSKIEGO

Spacer po dawnej i współczesnej Częstochowie – stare i nowe fotografie miasta na wieży ratuszowej –wystawa stała.

RATUSZ , PLAC BIEGAŃSKIEGO

 

I wojna światowa w częstochowskich kolekcjach – wystawa czasowa przygotowana wspólnie z Archiwum Państwowym w Częstochowie oraz częstochowskimi kolekcjonerami.

RATUSZ , PLAC BIEGAŃSKIEGO

Sztuka polska XIX i XX wystawa stała.

GALERIA DOBREJ SZTUKI, AL. NMP 47

W domu tkaczki – wystawa czasowa.

ZAGRODA WŁOŚCIAŃSKA, PARK STASZICA

Adresownik – poplenerowa wystawa grafiki studentów oraz pracowników AJD w Częstochowie,UP w Krakowie i UTH w Radomiu. Prace inspirowane przestrzenią miejską Częstochowy powstałe podczas pleneru pt. Adresownik realizowanego w ramach projektu Aleje – tu się dzieje w lipcu 2014 roku.

PAWILON WYSTAWOWY, PARK STASZICA

więcej informacji o wydarzeniach i wystawach na stronie www.muzeumczestochowa.p

źródło: czestochowa.pl

Marek Podgórski

Zaloguj się

Numerki

DNI WOLNE!