• Drodzy Absolwenci, w obecnej sytuacji, wobec niepewności co do rozwoju epidemii, mamy poważne obawy, czy Jubileusz w październiku 2020 będziemy mogli zorganizować w sposób godny stulecia naszej szkoły. Wobec tego podjęliśmy decyzję o przesunięciu obchodów o rok na dni od 15 do 17 października 2021 roku.

    Komitet Organizacyjny

27.10.2015 06:39

Jubileuszowa akademia

Uroczysta akademia z okazji 95-lecia II Liceum Ogólnokształcącego im. Romualda Traugutta w Częstochowie już za nami. Intencją organizatorów było nie tylko godne powitanie dostojnych gości, ale przede wszystkim stworzenie  prawdziwie familijnej atmosfery, jak na rodzinę „ Trauguciaków” przystało.  Duża sala gimnastyczna, która na tę okoliczność zyskała dumne miano „ auli”, wypełniła się po brzegi. W części oficjalnej padło wiele miłych słów pod adresem szkoły i jej pedagogów z ust przedstawicieli świata polityki, kultury i władz oświatowych. Prawdziwie wzruszającym momentem było wystąpienie Księdza Generała Stanisława Rospondka. Mówi się, że przykład idzie z góry. Szacunek, z jakim Ksiądz Generał mówił o szkole, jej nauczycielach, z jakim pochylał się przed Sztandarem Szkoły był najlepsza lekcją patriotyzmu i poszanowania wartości dla obecnych uczniów „Traugutta”.

W części artystycznej muzyczny  wehikuł czasu przeniósł absolwentów w świat wspomnień z okresu, kiedy jako uczniowie siedzieli w ławkach drżąc przed klasówką z matematyki, polskiego, chemii….i kiedy na lekcjach myślami byli zupełnie gdzie indziej :). Naszą podróż rozpoczęliśmy w dwudziestoleciu międzywojennym, by przypomnieć takie szlagiery,  jak „Ta ostatnia niedziela” czy „Umówiłem się z nią na dziewiątą”. Hołd poległym w czasie wojny nauczycielom i uczniom Naszej Szkoły oddała Karolina Kamińska w poruszającej interpretacji „ zakazanej piosenki”- „Warszawo ma”. Następnie scena eksplodowała młodzieńczą energią i witalnością - to wszystko zasługa przebojów takich jak: „Nie zadzieraj nosa”  z repertuaru Czerwonych Gitar i "Dwudziestolatki" z repertuaru Czerwono Czarnych. W naszej muzycznej podróży nie mogło zabraknąć wspomnienia o wielkiej damie polskiej piosenki- Ewie Demarczyk; o „ Zegarmistrzu Światła”, który stał się hymnem pokolenia lat 70. ; o przepięknym utworze zespołu Lombard pt. „Przeżyj to sam”, z którego treścią do dziś identyfikuje się wielu ludzi. Nasz koncert zakończyliśmy brawurowym wykonaniem „Wehikułu czasu”  z repertuaru grupy Dżem oraz wielkim przebojem z musicalu „Metro” – „Wieżą Babel”.

Najwyższy czas na podziękowania, na które niewątpliwie zasłużyli:
- p. prof. Anna Gołębiowska, sprawująca opiekę artystyczną nad wykonawcami,
-p. prof. Jolanta Plucińska, której zadbała o oprawę plastyczną akademii,
- konferansjerzy : Dominika Haładyj i Michał Kluba,
- Martyna Szymczyk i Natalia Bilska, które przygotowały grupę taneczną i opracowały choreografię koncertu,
- soliści: Jan Kęsik, Mateusz Kowalski, Karolina Kamińska, Aleksandra Cekus, Małgorzata Góra, Klaudyna Czajkowska, Monika Kręciwilk,
- zespół muzyczny w składzie:
Wojciech Królikowski- pianino
Miłosz Mandowski- pianino
Barbara Ziora- pianino
Wojciech Bojanowicz- gitara basowa
Benjamin Bojanek- gitara basowa
Paweł Gołębiowski- gitara
Piotr Lubaszewski- gitara
Michał Sikora- skrzypce
Michał Wydrychiewicz- perkusja
Szymon Fossa- perkusja
Antonina Stroba- trąbka
Karol Corona- trąbka
Klaudyna Czajkowska- obój
- tancerze:
Ewelina Rubin i Michał Łopaciuch ze Szkoły Tańca Dobrowolscy,
Jan Zagórski i Ewelina Woźniak z Klubu Tańca Towarzyskiego „ Zorba Mykanów”
Zofia Pulcer i Maciej Mazur
Zuzanna Połacik,  Marta Wójcik, Wiktoria Wrzesińska, Barbara Pabian,   Katarzyna Otrębska, Karolina Rybak, Paula Kubica, Miłosz Zużewicz, Bartosz Owczarek, Jan Kęsik, Mikołaj Piejko, Piotr Dziurski, Kajetan Woźniak, Jakub Pełka, Wiktor Grabowski,
- chór szkolny,
- profesorowie: Agata Frej - Pastusińska, Tomasz Dutkiewicz, Patryk Frendowski, którzy pomagali w organizacji koncertu,
- fotografowie: p. prof. Marek Podgórski, Aneta Grzesiak, Jakub Grzybek, Bartłomiej Rogowski,
- młodzież z obsługi technicznej pod kierunkiem Ani Smok i Olgi Kosteckiej.
Szczególne podziękowania  kieruję pod adresem Pana Krzysztofa Witkowskiego, który nie tylko wypożyczył nam profesjonalny sprzęt nagłaśniający, ale poświęcił swój czas na jego montaż i obsługę.
Serdecznie dziękuję Panu Markowi Stępniowi, który umożliwił transport sceny dla naszych artystów.
I wreszcie moc ciepłych słów w stronę Widzów – dzięki Państwa spontaniczności i żywiołowej reakcji, młodzież zeszła ze sceny uskrzydlona!
Dla takiej Widowni warto się starać :)

Małgorzata Chmielewska

Marek Podgórski

Zaloguj się

Numerki

DNI WOLNE!