• Drodzy Absolwenci, w obecnej sytuacji, wobec niepewności co do rozwoju epidemii, mamy poważne obawy, czy Jubileusz w październiku 2020 będziemy mogli zorganizować w sposób godny stulecia naszej szkoły. Wobec tego podjęliśmy decyzję o przesunięciu obchodów o rok na dni od 15 do 17 października 2021 roku.

    Komitet Organizacyjny

13.11.2015 15:47

Klimaty Częstochowy

Już w najbliższy piątek poznamy laureatów 10. edycji „Klimatów Częstochowy”. Finałowa Gala i wręczenie nagród odbędzie się o godz. 17.00 w Ratuszu Miejskim.

Jesień jest w Częstochowie wyjątkowo klimatyczną porą roku. Nie tylko za sprawą charakterystycznej aury, ale także przez wyczekiwane, jedno z najważniejszych fotograficznych wydarzeń roku – finał konkursu fotograficznego „Klimaty Częstochowy”, który świętuje swoje 10-lecie.

Jubileusze to dobry pretekst do podsumowań. Przyglądając się konkursowym fotografiom z ostatniej dekady warto zadać sobie pytanie, czy Częstochowa na zdjęciach mieszkańców może jeszcze czymś nas zaskoczyć. Od pierwszej edycji „Klimatów Częstochowy” w mieście zaszły ogromne zmiany, nie tylko w architektoniczno-krajobrazowej przestrzeni, czy sferze kulturalno-rozrywkowej. Zmieniło się także postrzeganie Częstochowy przez nas samych. W obrazach miasta nie jesteśmy już tylko mrowiem ruchliwych punkcików. Podkreślając swoją indywidualność, wysuwamy się na pierwszy plan. Przyglądając się życiu naszej lokalnej społeczności, chętnie podpatrujemy nie tylko to, co robią rezydenci pierwszych stron gazet. Coraz częściej z przyjemnością zatapiamy się w koloryt mikroświatów tworzonych przez częstochowian żyjących w zakamarkach miasta. I to wszystko widać na naszych zdjęciach.
Oglądając fotografie nadesłane na tegoroczną, jubileuszową edycję „Klimatów Częstochowy”, możemy śmiało powiedzieć, że warto przyglądać się Częstochowie i dokumentować, jak się zmienia. Nie tylko po to, by zdobyć nagrodę, czy wyróżnienie, ale także by pokazać w kadrach następnym pokoleniom to, jak dziś żyjemy. Pewnie w przyszłości będziemy patrzeć na zdjęcia obrazujące obecnych mieszkańców na tle naszego miasta z takim samym sentymentem, jak teraz na te z Narodowego Archiwum Cyfrowego.
W „Klimatach Częstochowy” od lat nie zmieniło się to, że znajdujemy tu wiele zdjęć architektury i krajobrazu. Ale – co bardzo cieszy – za każdym razem te same elementy miejskiej układanki pokazane są w ciekawy, odmienny sposób, zależny od indywidualnego podejścia do tematu osoby fotografującej.
Konkurs fotograficzny „Klimaty Częstochowy” od lat cieszy się ogromną popularnością. Przez dekadę jurorzy obejrzeli prawie 8000 nadesłanych zdjęć. Co roku wernisaż wystawy pokonkursowej przyciąga tłumy amatorów fotografii. Mamy nadzieję, że i tej jesieni będzie podobnie.
Na tegorocznej wystawie „Klimaty Częstochowy” zobaczymy 51 prac 40 autorów, wybranych przez częstochowskich jurorów: Jacentego Dędka, Bartosza Frączka, Jarosława Respondka, Grzegorza Skowronka i Justynę Warwas. Czy jury dokonało właściwego wyboru? Sprawdźcie sami. Zapraszamy na wystawę finałową 10. edycji Konkursu fotograficznego „Klimaty Częstochowy” 13 listopada, o godz. 17.00 w Ratuszu.
Patronat medialny nad wydarzeniem objął miesięcznik Press oraz bezpłatny miesięcznik miasta Częstochowy „Jasne, że Częstochowa”. Nagrody w konkursie ufundował Urząd Miasta oraz Gazeta Wyborcza.
Zaraz po finale „Klimatów” (18.00) zapraszamy na wystawę pokonkursową Grand Press Photo 2015, która odbędzie się w Klubie Sportowym Stacherczak. Wystawa jest wspófinansowana ze środków Urzędu Miasta Częstochowy.
źródło: klimatyczestochowy.pl

Marek Podgórski

Zaloguj się

Numerki

DNI WOLNE!