• Drodzy Uczniowie nie przychodzicie do szkoły, jednak OBOWIĄZKOWO uczestniczycie w nauczaniu zdalnym. Nauczyciele w dzienniku elektronicznym w zakładce „praca domowa” będą zamieszczali dla Was informacje dotyczące zadań do wykonania.

  Dyrekcja Szkoły

 • 100-lecie II LO Romualda Traugutta w Czestochowie

  Drodzy Trauguciacy,

  Rok 2020 jest rokiem stulecia funkcjonowania naszej szkoły pod patronatem Romualda Traugutta. W ciągu stu lat istnienia mury naszego liceum opuściły tysiące absolwentów. Niezależnie od tego, jak potoczyły się ich losy w dorosłym życiu, absolwenci pozostają na zawsze członkami rodziny Trauguciaków.

  W dniach od 16 do 18 października 2020 roku zamierzamy hucznie świętować jubileusz stulecia naszej Alma Mater. Na rodzinne spotkanie z okazji tej uroczystości serdecznie zapraszamy wszystkich absolwentów.

  Komitet Organizacyjny

  Program zjazdu czytaj

  Pakiety sponsorskie czytaj


 • Stowarzyszenie Traugutt dla Przyszłości, działające przy naszej szkole zachęca do wsparcia działań statutowych  poprzez odpisanie 1% podatku dochodowego!!!

  OD DNIA 29 CZERWCA 2010 ROKU  STOWARZYSZENIE TRAUGUTT DLA PRZYSZŁOŚCI  JEST ORGANIZACJĄ POŻYTKU PUBLICZNEGO (Numer KRS: 290637.

  PRZEZNACZ 1% SWOJEGO PODATKU NA UFUNDOWANIE STYPENDIÓW DLA UZDOLNIONYCH „TRAUGUCIAKÓW” MAJĄCYCH TRUDNĄ SYTUACJĘ MATERIALNĄ.

  Stowarzyszenie Traugutt dla Przyszłości, 42-200 Częstochowa, ul.   Kilińskiego 62

  Nr konta: 51 1050 1142 1000 0023 2886 7342

  Przekaż 1 procent podatku na II LO w Częstochowie

02.12.2015 11:14

Światowy Dzień AIDS

Z inicjatywy Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) w 1988r. ustanowiono Światowy Dzień AIDS, który jest obchodzony corocznie 1 grudnia. Z tej okazji klasy I spotkały się w świetlicy na pierwszych dwóch godzinach lekcyjnych, by wziąć udział w warsztatach organizowanych przez prof. Skrzypczyka oraz prof. Podgórskiego.

W pierwszej części, prowadzonej przez prof. Skrzypczyka, uczniowie zaznajomili się z wirusem HIV, jego budową, działaniem i objawami wywołanej przez niego choroby. Ludzi zarażonych na całym świecie jest ok. 35 mln, a w zeszłym roku z tego powodu zmarło 1,5 mln. W Polsce liczba ludzi mających wirusa HIV jest szacowana na 35 tys. Od rozpoczęcia epidemii w Polsce (1985r.) do sierpnia ubiegłego roku w naszym kraju zostało odnotowanych 18204 zakażenia, lecz eksperci szacują liczbę wszystkich zachorowań na dwukrotnie większą. W obecnych czasach notowanych jest ponad tysiąc przypadków infekcji w ciągu roku. Prawdopodobnie ok. 70% zarażonych nie zdaje sobie sprawy z tego faktu.  AIDS nie leczony jest chorobą śmiertelną, ale przy zażywaniu leków można złagodzić jego objawy i przedłużyć długość życia chorego. Wciąż trwają prace nad uzyskaniem szczepionki przeciw AIDS.

Prof. Podgórski w drugiej części przedstawił sposoby zakażenia się wirusem i metody zapobiegania jego rozprzestrzeniania oraz antykoncepcji. Zostały podane przykłady sytuacji, których ryzyko zakażenia mieli ocenić uczestnicy warsztatów. Przykładami takich sytuacji mogą być np. podanie ręki, masaż, stosunek płciowy czy transfuzja krwi. Przy prezentowaniu korzystania z prezerwatywy, profesor udzielił kilku istotnych instrukcji, które mogą wpłynąć na skuteczność wykorzystywanego sposobu.

Dziękujemy wykładowcom za poświęcony czas i przekazaną treść.

newsa przygotowała Joanna Wąsowicz kl. ID

II LO

Zaloguj się

Numerki

  • Pn
  • -
  • Wt
  • -
  • Śr
  • -
  • Czw
  • -
  • Pt
  • -