• Drodzy Absolwenci, w obecnej sytuacji, wobec niepewności co do rozwoju epidemii, mamy poważne obawy, czy Jubileusz w październiku 2020 będziemy mogli zorganizować w sposób godny stulecia naszej szkoły. Wobec tego podjęliśmy decyzję o przesunięciu obchodów o rok na dni od 15 do 17 października 2021 roku.

    Komitet Organizacyjny

02.12.2015 11:14

Światowy Dzień AIDS

Z inicjatywy Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) w 1988r. ustanowiono Światowy Dzień AIDS, który jest obchodzony corocznie 1 grudnia. Z tej okazji klasy I spotkały się w świetlicy na pierwszych dwóch godzinach lekcyjnych, by wziąć udział w warsztatach organizowanych przez prof. Skrzypczyka oraz prof. Podgórskiego.

W pierwszej części, prowadzonej przez prof. Skrzypczyka, uczniowie zaznajomili się z wirusem HIV, jego budową, działaniem i objawami wywołanej przez niego choroby. Ludzi zarażonych na całym świecie jest ok. 35 mln, a w zeszłym roku z tego powodu zmarło 1,5 mln. W Polsce liczba ludzi mających wirusa HIV jest szacowana na 35 tys. Od rozpoczęcia epidemii w Polsce (1985r.) do sierpnia ubiegłego roku w naszym kraju zostało odnotowanych 18204 zakażenia, lecz eksperci szacują liczbę wszystkich zachorowań na dwukrotnie większą. W obecnych czasach notowanych jest ponad tysiąc przypadków infekcji w ciągu roku. Prawdopodobnie ok. 70% zarażonych nie zdaje sobie sprawy z tego faktu.  AIDS nie leczony jest chorobą śmiertelną, ale przy zażywaniu leków można złagodzić jego objawy i przedłużyć długość życia chorego. Wciąż trwają prace nad uzyskaniem szczepionki przeciw AIDS.

Prof. Podgórski w drugiej części przedstawił sposoby zakażenia się wirusem i metody zapobiegania jego rozprzestrzeniania oraz antykoncepcji. Zostały podane przykłady sytuacji, których ryzyko zakażenia mieli ocenić uczestnicy warsztatów. Przykładami takich sytuacji mogą być np. podanie ręki, masaż, stosunek płciowy czy transfuzja krwi. Przy prezentowaniu korzystania z prezerwatywy, profesor udzielił kilku istotnych instrukcji, które mogą wpłynąć na skuteczność wykorzystywanego sposobu.

Dziękujemy wykładowcom za poświęcony czas i przekazaną treść.

newsa przygotowała Joanna Wąsowicz kl. ID

II LO

Zaloguj się

Numerki

    • Pn
    • -
    • Wt
    • -