• Drodzy Absolwenci, w obecnej sytuacji, wobec niepewności co do rozwoju epidemii, mamy poważne obawy, czy Jubileusz w październiku 2020 będziemy mogli zorganizować w sposób godny stulecia naszej szkoły. Wobec tego podjęliśmy decyzję o przesunięciu obchodów o rok na dni od 15 do 17 października 2021 roku.

  Komitet Organizacyjny

 • Drodzy Uczniowie nie przychodzicie do szkoły, jednak OBOWIĄZKOWO uczestniczycie w nauczaniu zdalnym. Nauczyciele w dzienniku elektronicznym w zakładce „praca domowa” będą zamieszczali dla Was informacje dotyczące zadań do wykonania.

  Dyrekcja Szkoły

04.12.2015 19:00

Kalendarz z grafikami absolwentki „Traugutta” - Marty Frej

W czwartkowy wieczór w Konduktorowni odbyła się promocja miejskiego kalendarza na 2016 roku. W tym roku ma on dwóch autorów - malarkę Martę Frej (absolwentkę „Traugutta” – przyp. M.P.) i historyka Juliusza Sętowskiego.


Rok 2016 należy do kobiet

Rok 2016 przywitamy z kalendarzem wypełnionym grafikami Marty Frej. Częstochowianka jest autorką niezwykle popularnych memów, które prezentujemy w piątkowych wydaniach częstochowskiej "Gazety Wyborczej". Malarka jest prezeską fundacji Kulturoholizm i współzałożycielką Klubu Krytyki Politycznej w Częstochowie. Razem z partnerem Tomaszem Kosińskim tworzą artystyczny duet FRiKO. Od 2011 r. organizują też Festiwal Sztuki Współczesnej ART.eria. Aktualnie Frej pracuje w Centrum Promocji Młodych, gdzie zajmuje się organizacją wystaw. Warto przypomnieć, że jej kalendarz feministyczny przygotowany we współpracy z Fundacją Feminoteka, portal culture.pl umieścił w rankingu "10 najfajniejszych kalendarzy ze sztuką na 2015 rok" (trafiły tam m.in. kalendarz Pirelli i kalendarz z graffiti Banksy'ego).

- Staramy się, żeby miejskie kalendarze były autorskimi projektami. W poprzednich latach prezentowaliśmy prace dwóch częstochowskich artystów - Jacka Pałuchy i Bartosza Frączka, teraz postanowiliśmy pójść tym samym tropem. Za sprawą grafik, działalność artystyczna Marty Frej jest w Polsce dobrze znana. Decyzja, żeby to jej w tym roku powierzyć przygotowanie kalendarza, była więc najlepszym rozwiązaniem. Całość zadedykowana jest wybitnym częstochowiankom - wyjaśnia Aleksander Wierny, szef miejskiego wydziału kultury. - Trzeba jednak podkreślić, że ten kalendarz ma dwóch autorów, drugim jest bowiem Juliusz Sętowski. Sam kalendarz też nie jest typowy: na jednej stronie mamy grafikę, na drugiej - notkę biograficzną dotyczącą danej bohaterki - dodaje.

Biografie dwunastu niezwykłych kobiet przygotował właśnie dr Juliusz Sętowski, szef Ośrodka Dokumentacji Dziejów Częstochowy.

Od Jędrusik po Poświatowską

Wśród bohaterek kalendarza "Częstochowa jest kobietą!" znalazły się m.in. aktorka Kalina Jędrusik, poetka Halina Poświatowska, lekarka Zofia Garlicka czy działaczka społeczna i oświatowa Mieczysława Biegańska.

Miejski kalendarz na 2016 rok zaprezentowano po raz pierwszy w czwartkowy wieczór w Konduktorowni. Na prezentacji pojawiła się m.in. Barbara Nowacka, współprzewodnicząca partii Twój Ruch.

- Nie musimy się w Częstochowie ograniczać do Matki Boskiej, możemy mieć Martę Frej - przekonywała Nowacka.

W styczniu prace, które trafiły na strony miejskiego kalendarza, trafią do Miejskiej Galerii Sztuki. Zawisną w otwartej niedawno Galerii Zwiastun.

Jak zdobyć kalendarz?

Nakład kalendarza na 2016 rok wynosi 5 tys. sztuk. Od 4 grudnia można o nie pytać w Miejskim Centrum Informacji Turystycznej w III Alei. Będzie tam rozdawany bezpłatnie - do wyczerpania zapasu.

źródło http://czestochowa.wyborcza.pl/

Z dumą informujemy, że miesiąc wrzesień należy do Zofii Idzikowskiej, która „(…)Przez całą okupację organizowała tajne nauczanie. Wiosną 1941 otrzymała od Józefa Mendyka – kierownika Wydziału Szkolnictwa Tajnego Kuratorium Radomsko-Kieleckiego nominację na dyrektorkę tajnej szkoły średniej : Gimnazjum i Liceum im. Juliusza Słowackiego oraz Gimnazjum i Liceum im. Romualda Traugutta. Pomimo choroby nóg w różnych miejscach miasta prowadziła zajęcia z historii i języka niemieckiego na tajnych kompletach. Imponowała przy tym odwagą i opanowaniem. W styczniu 1945 została przewodniczącą komisji weryfikacyjnej do legalizacji wyników tajnego nauczania.(…)”

źródło: http://absolwent.traugutt.net

Marek Podgórski

Zaloguj się

Numerki

  • Pn
  • -
  • Wt
  • -
  • Śr
  • -
  • Czw
  • -
  • Pt
  • -