07.12.2015 09:59

Media zainteresowane winylami w Traugucie

W środę na nasze zaproszenie "Strefę winyli" odwiedzili przedstawiciele lokalnych mediów - RMFMAXXX oraz Telewizji Orion. Materiał wideo został wyemitowany w sobotę. Tydzień temu informacja pojawiła sie w Gazecie Wyborczej.

W dniu dzisiejszym gościliśmy ekipę TVP Katowice. Informacja ukaże się w najbliższych dniach w Teleexpresie lub Teleexpresie Extra.

O co chodzi z winylami? Poniżej krótka informacja przygotowana przez p.prof. Grzegorza Bojanka.

W Traugucie słuchamy muzyki z płyt winylowych.

W ciągu ostatnich kilku lat widać powrót do fascynacji płytą winylową wśród fanów wszelkich gatunków muzyki. Gdy zajrzymy do sklepów największych sieci handlowych, możemy odnaleźć najnowsze produkcje muzyczne na winylach, a aukcje internetowe pełne są używanych krążków.

Nauczyciel j. angielskiego w II L.O. im. Romualda Traugutta, Grzegorz Bojanek, także muzyk zajmujący się w swej twórczości muzyką ambient, twórca projektu „ChoP”, który jest areną współpracy artystów z Polski i Chin, wspieranego od lat przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a prywatnie również wielki fan muzyki wszelkiej, także tej nagranej na płytach winylowych, postanowił spróbować zaszczepić wśród młodzieży II LO miłość do tego nośnika.

Przed wakacjami, przeszukując szkolne piwnice natrafił na stary, lekko zniszczony gramofon Fonica. Dzięki wsparciu uczniów z Samorządu Uczniowskiego zainteresowanych elektroniką udało się odrestaurować stary, nieużywany już sprzęt. Okazało się, że wśród uczniów liceum znalazła się grupa uczniów zainteresowanych słuchaniem pływ winylowych. Na początku pan Grzegorz przynosił płyty z własnej kolekcji. Będąc także członkiem dość dużej grupy fanów winyli na Facebooku - opisał tam całą historię. Post dostał ogromną liczbę „lajków” i same pozytywne komentarze, które można streścić słowami, że tak właśnie powinna wyglądać prawdziwa szkoła „z pasją”. Jeszcze tego samego dnia odezwał się do pana Grzegorza, Polak od 25 lat mieszkający w Niemczech kolekcjoner płyt winylowych, pan Andreas Tutak. Obiecał przysłać 20 kg płyt dla uczniów. Jak obiecał, tak zrobił. W tej chwili kolekcja płyt winylowych II LO wzbogaciła się o takie klasyki jak płyty Queen, Michaela Jacksona, Dire Straits, Pink Floyd, U2, The Police, The Beatles, AC/DC, i wiele, wiele innych.

Grupa słuchaczy rozwija się i słuchanie płyt winylowych na długiej przerwie powoli staje się kolejną wspaniałą inicjatywą, którą może poszczycić się II LO im. R. Traugutta w Częstochowie.

Marek Podgórski

Zaloguj się

Numerki

  • Pn
  • 33
  • Wt
  • 35
  • Śr
  • 24
  • Czw
  • 15
  • Pt
  • 5