• Drodzy Uczniowie nie przychodzicie do szkoły, jednak OBOWIĄZKOWO uczestniczycie w nauczaniu zdalnym. Nauczyciele w dzienniku elektronicznym w zakładce „praca domowa” będą zamieszczali dla Was informacje dotyczące zadań do wykonania.

  Dyrekcja Szkoły

 • 100-lecie II LO Romualda Traugutta w Czestochowie

  Drodzy Trauguciacy,

  Rok 2020 jest rokiem stulecia funkcjonowania naszej szkoły pod patronatem Romualda Traugutta. W ciągu stu lat istnienia mury naszego liceum opuściły tysiące absolwentów. Niezależnie od tego, jak potoczyły się ich losy w dorosłym życiu, absolwenci pozostają na zawsze członkami rodziny Trauguciaków.

  W dniach od 16 do 18 października 2020 roku zamierzamy hucznie świętować jubileusz stulecia naszej Alma Mater. Na rodzinne spotkanie z okazji tej uroczystości serdecznie zapraszamy wszystkich absolwentów.

  Komitet Organizacyjny

  Program zjazdu czytaj

  Pakiety sponsorskie czytaj


 • Stowarzyszenie Traugutt dla Przyszłości, działające przy naszej szkole zachęca do wsparcia działań statutowych  poprzez odpisanie 1% podatku dochodowego!!!

  OD DNIA 29 CZERWCA 2010 ROKU  STOWARZYSZENIE TRAUGUTT DLA PRZYSZŁOŚCI  JEST ORGANIZACJĄ POŻYTKU PUBLICZNEGO (Numer KRS: 290637.

  PRZEZNACZ 1% SWOJEGO PODATKU NA UFUNDOWANIE STYPENDIÓW DLA UZDOLNIONYCH „TRAUGUCIAKÓW” MAJĄCYCH TRUDNĄ SYTUACJĘ MATERIALNĄ.

  Stowarzyszenie Traugutt dla Przyszłości, 42-200 Częstochowa, ul.   Kilińskiego 62

  Nr konta: 51 1050 1142 1000 0023 2886 7342

  Przekaż 1 procent podatku na II LO w Częstochowie

21.03.2016 08:00

Apteczka Prawna – Lex bez łez

Oddział Śląski Stowarzyszenia Sędziów Polskich Iustitia prowadzi projekt edukacyjny dla młodzieży, w czasie którego sędziowie wygłaszają serię 4 lekcji na temat prawa karnego, cywilnego, rodzinnego i kwestii związanych z Internetem. W ich ramach rozdaje się książkę objętą patronatem I Prezes Sądu Najwyższego, a zatytułowaną „Lex bez łez – Apteczka Prawna”, której najnowsze II wydanie ukazało się nakładem Domu Wydawniczego Polskiego Wydawnictwa Naukowego. Publikacja ta za pomocą prostych słów i wielu przykładów tłumaczy podstawowe zawiłości kilku dziedzin prawa, z którymi młodzież jak i dorośli spotykają się na co dzień. Omówiono w niej m. in. takie sprawy jak dziedziczenie, alimenty, prawa konsumenta, prawo autorskie i bezpieczeństwo w Internecie oraz to w jaki sposób może zakończyć się sprawa w sądzie cywilnym czy też karnym. Na końcu książki znajduje się indeks rzeczowy, który pomaga znaleźć nam odpowiedź co kryje się pod danym pojęciem prawnym. Apteczkę można zakupić w księgarniach i w Internecie, także w formie elektronicznej.

Lekcję na temat podstaw odpowiedzialności karnej za przestępstwa oraz kwestii związanych z uprawnieniami i obowiązkami uczestników procesu karnego (ze szczególnym naciskiem na rolę świadka) przeprowadził 18.03.2016r. w klasie III D student V roku prawa z Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, współautor Apteczki Prawnej a jednocześnie absolwent Traugutta (matura 2011) - Patryk Kępa.

Dwie apteczki z nowego wydania będą dostępne w szkolnej bibliotece.

Zapraszamy do polubienia strony Apteczki Prawnej oraz stron Stowarzyszenia Iustitia na Facebook’u.

https://www.facebook.com/apteczkaprawna/?fref=ts
https://pl-pl.facebook.com/sedziowie
https://pl-pl.facebook.com/IustitiaKatowice

newsa przygotował Patryk Kępa

Marek Podgórski

Zaloguj się

Numerki

  • Pn
  • -
  • Wt
  • -
  • Śr
  • -
  • Czw
  • -
  • Pt
  • -