• Drodzy Absolwenci, w obecnej sytuacji, wobec niepewności co do rozwoju epidemii, mamy poważne obawy, czy Jubileusz w październiku 2020 będziemy mogli zorganizować w sposób godny stulecia naszej szkoły. Wobec tego podjęliśmy decyzję o przesunięciu obchodów o rok na dni od 15 do 17 października 2021 roku.

    Komitet Organizacyjny

21.03.2016 08:00

Apteczka Prawna – Lex bez łez

Oddział Śląski Stowarzyszenia Sędziów Polskich Iustitia prowadzi projekt edukacyjny dla młodzieży, w czasie którego sędziowie wygłaszają serię 4 lekcji na temat prawa karnego, cywilnego, rodzinnego i kwestii związanych z Internetem. W ich ramach rozdaje się książkę objętą patronatem I Prezes Sądu Najwyższego, a zatytułowaną „Lex bez łez – Apteczka Prawna”, której najnowsze II wydanie ukazało się nakładem Domu Wydawniczego Polskiego Wydawnictwa Naukowego. Publikacja ta za pomocą prostych słów i wielu przykładów tłumaczy podstawowe zawiłości kilku dziedzin prawa, z którymi młodzież jak i dorośli spotykają się na co dzień. Omówiono w niej m. in. takie sprawy jak dziedziczenie, alimenty, prawa konsumenta, prawo autorskie i bezpieczeństwo w Internecie oraz to w jaki sposób może zakończyć się sprawa w sądzie cywilnym czy też karnym. Na końcu książki znajduje się indeks rzeczowy, który pomaga znaleźć nam odpowiedź co kryje się pod danym pojęciem prawnym. Apteczkę można zakupić w księgarniach i w Internecie, także w formie elektronicznej.

Lekcję na temat podstaw odpowiedzialności karnej za przestępstwa oraz kwestii związanych z uprawnieniami i obowiązkami uczestników procesu karnego (ze szczególnym naciskiem na rolę świadka) przeprowadził 18.03.2016r. w klasie III D student V roku prawa z Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, współautor Apteczki Prawnej a jednocześnie absolwent Traugutta (matura 2011) - Patryk Kępa.

Dwie apteczki z nowego wydania będą dostępne w szkolnej bibliotece.

Zapraszamy do polubienia strony Apteczki Prawnej oraz stron Stowarzyszenia Iustitia na Facebook’u.

https://www.facebook.com/apteczkaprawna/?fref=ts
https://pl-pl.facebook.com/sedziowie
https://pl-pl.facebook.com/IustitiaKatowice

newsa przygotował Patryk Kępa

Marek Podgórski

Zaloguj się

Numerki

DNI WOLNE!