• Drodzy Uczniowie nie przychodzicie do szkoły, jednak OBOWIĄZKOWO uczestniczycie w nauczaniu zdalnym. Nauczyciele w dzienniku elektronicznym w zakładce „praca domowa” będą zamieszczali dla Was informacje dotyczące zadań do wykonania.

  Dyrekcja Szkoły

 • 100-lecie II LO Romualda Traugutta w Czestochowie

  Drodzy Trauguciacy,

  Rok 2020 jest rokiem stulecia funkcjonowania naszej szkoły pod patronatem Romualda Traugutta. W ciągu stu lat istnienia mury naszego liceum opuściły tysiące absolwentów. Niezależnie od tego, jak potoczyły się ich losy w dorosłym życiu, absolwenci pozostają na zawsze członkami rodziny Trauguciaków.

  W dniach od 16 do 18 października 2020 roku zamierzamy hucznie świętować jubileusz stulecia naszej Alma Mater. Na rodzinne spotkanie z okazji tej uroczystości serdecznie zapraszamy wszystkich absolwentów.

  Komitet Organizacyjny

  Program zjazdu czytaj

  Pakiety sponsorskie czytaj


 • Stowarzyszenie Traugutt dla Przyszłości, działające przy naszej szkole zachęca do wsparcia działań statutowych  poprzez odpisanie 1% podatku dochodowego!!!

  OD DNIA 29 CZERWCA 2010 ROKU  STOWARZYSZENIE TRAUGUTT DLA PRZYSZŁOŚCI  JEST ORGANIZACJĄ POŻYTKU PUBLICZNEGO (Numer KRS: 290637.

  PRZEZNACZ 1% SWOJEGO PODATKU NA UFUNDOWANIE STYPENDIÓW DLA UZDOLNIONYCH „TRAUGUCIAKÓW” MAJĄCYCH TRUDNĄ SYTUACJĘ MATERIALNĄ.

  Stowarzyszenie Traugutt dla Przyszłości, 42-200 Częstochowa, ul.   Kilińskiego 62

  Nr konta: 51 1050 1142 1000 0023 2886 7342

  Przekaż 1 procent podatku na II LO w Częstochowie

24.11.2016 17:07

Serce dla Traugutta

Serdecznie zapraszam  tych, którzy mają serce dla Traugutta na jutrzejszy koncert „Wehikuł czasu” i spektakl Szkolnego Koła Teatralnego „Przestępstwo” według A. Czechowa w reżyserii p. Adama Hutyry. Spotkamy się na dziewiątej już imprezie charytatywnej organizowanej przez Stowarzyszenie Traugutt dla Przyszłości. Tegoroczny koncert  to podróż wehikułem czasu. Pomyślałam, że ja też zaproszę Was na krótką przejażdżkę tym pojazdem. Od prawie trzydziestu lat w liceum im. R. Traugutta tuż przed Świętami Bożego Narodzenia rozbrzmiewają kolędy. W czasach, kiedy kolędowano wyłącznie w kościołach i w domowym zaciszu, w sali gimnastycznej szkoły w ostatnim dniu przed Świętami gromadzili się uczniowie i nauczyciele, aby, słuchając kolęd w wykonaniu chóru i solistów „nastroić” się na nadchodzące Boże Narodzenie. Najpierw tylko śpiewano kolędy, później każdy koncert miał jakiś motyw przewodni: świąteczne potrawy, zwyczaje, dekoracje, itd. Od pierwszego wspólnego kolędowania spotkania miały nadzwyczajną atmosferę. Wytworzył się zwyczaj, że absolwenci sprzed roku, dwóch, kilku lat, którzy najczęściej w tym dniu zjeżdżają z uczelni do domu, przychodzą wysłuchać szkolnego koncertu. W roku 2008  włączyliśmy w „kolędowanie” szerokie grono trauguciaków: nauczycieli, uczniów, rodziców, absolwentów, rodziców byłych uczniów, rodziców potencjalnych uczniów, etc. - tak narodziła się idea koncertów Serce dla Traugutta. 4 stycznia 2008 roku w sali kameralnej Filharmonii Częstochowskiej odbył się pierwszy koncert połączony z aukcją prac plastycznych. Dzięki funduszom uzyskanym w ten sposób powstała w II LO nowoczesna pracownia chemiczna. Drugi taki koncert miał miejsce również w Filharmonii w dniu 9 stycznia 2009 roku. Tym razem fundusze przeznaczone zostały na zakup sprzętu do multimedialnej pracowni językowej.  Od roku 2010 zmieniły się termin i tematyka koncertów – nie były to już koncerty kolęd. Talenty Trauguciaków mogły się barwniej zaprezentować w bogatszym repertuarze.
21 marca 2010 roku w gościnnym gmachu Teatru im. Adama Mickiewicza w Częstochowie odbył się koncert piosenek o miłości w wykonaniu uczniów Traugutta, a po nim widzowie obejrzeli  spektakl „Stachura” w wykonaniu Piotra Machalicy i Roberta Dorosławskiego. Koncertowi towarzyszyła aukcja obrazów podarowanych przez zaprzyjaźnionych ze szkołą artystów. Impreza ta pozwoliła nam nie tylko  promować talenty naszych uczniów, ale także  zebrać środki na ufundowanie w naszej szkole nowoczesnej pracowni biologicznej. 4 marca 2011 roku Stowarzyszenie Traugutt dla Przyszłości, Dyrekcja, Grono Pedagogiczne, Uczniowie i Rada Rodziców II LO im. Romualda Traugutta w Częstochowie mieli  zaszczyt zaprosić do Teatru im. Adama Mickiewicza w Częstochowie na koncert pod hasłem „Być kobietą”. Tym razem widzowie oprócz utalentowanych uczniów II LO mogli zobaczyć częstochowskich aktorów w sztuce „Wariacje Bernhardowskie”. Środki pozyskane dzięki koncertowi i aukcji przyczyniły się do powstania w szkole nowoczesnej pracowni fizycznej. W kolejnym roku organizatorzy przeprowadzili eksperyment i przenieśli koncert w mury szkoły - 9 marca 2012 roku szkoła rozbrzmiewała muzyką z „Szalonych lat osiemdziesiątych”. Po koncercie tradycyjnie przeprowadzona została aukcja prac plastycznych. Dochód z imprezy pozwolił wyremontować dwie szkolne pracownie. W roku 2013 „Serce dla Traugutta” wróciło w gościnne mury Teatru im. Adama Mickiewicza. Tym razem koncertowi „Słodkie lata sześćdziesiąte towarzyszył spektakl ”Polowanie na łosia” oraz nieodłączna aukcja. Tym razem mogliśmy zmodernizować szkolną świetlicę i przekształcić ją w salę widowiskowo-rekreacyjno-lekcyjną. W kolejnym roku (2014) koncert miał tytuł: „Niech żyje bal”, dla zrównoważenia ludycznego charakteru koncertu towarzyszący mu spektakl nosił tytuł: „Śmierć”. Dochód z imprezy pozwolił wyremontować i zmodernizować pracownię geograficzną i pracownię języka polskiego. Następny 2015 rok przyniósł kolejną zmianę w formule organizowania koncertu. Tym razem udaliśmy się razem z życzliwymi gośćmi do pięknej sali w Miejskim Domu Kultury. Koncertem „Najpiękniejsze musicale” uczniowie rozruszali całą publiczność, która dla uspokojenia emocji obejrzała potem przedstawienie szkolnego koła teatralnego pt. „ Opowieść o tym , jak się pokłócił Iwan Iwanowicz z Iwanem Nikiforowiczem” według opowiadania M. Gogola w wykonaniu  uczniów z Koła Teatralnego przy II L.O. im. R. Traugutta, w reżyserii p. Adama Hutyry. Dzięki funduszom zebranym w czasie koncertu mogliśmy wyremontować hol główny
i toaletę dziewcząt.

Środki zgromadzone dzięki jutrzejszemu koncertowi zamierzamy przeznaczyć na remont szkolnych korytarzy na parterze.

Zapraszam do obejrzenia spektaklu, do udziału w licytacji i życzę udanej zabawy. Najpierw jednak chcę serdecznie podziękować wszystkim, którzy uczestniczyli w organizacji dzisiejszego przedsięwzięcia – naprawdę mają WIELKIE Serca dla Traugutta. Dziękuję młodzieży zaangażowanej w koncert. Szczególne podziękowania należą się pani prof. Małgorzacie Nowaczyk-Chmielewskiej, pani prof. Agacie Koćwin-Szczepańskiej, pani prof. Annie Gołębiowskiej, pani prof. Jolancie Plucińskiej, pani prof. Izabelli Zawiszy-Blachnickiej.

Małgorzata Jackowska

prof. Gospodarek Agnieszka

Zaloguj się

Numerki

  • Pn
  • -
  • Wt
  • -
  • Śr
  • -
  • Czw
  • -
  • Pt
  • -