• Drodzy Absolwenci, w obecnej sytuacji, wobec niepewności co do rozwoju epidemii, mamy poważne obawy, czy Jubileusz w październiku 2020 będziemy mogli zorganizować w sposób godny stulecia naszej szkoły. Wobec tego podjęliśmy decyzję o przesunięciu obchodów o rok na dni od 15 do 17 października 2021 roku.

    Komitet Organizacyjny

18.03.2020 08:54

Moje zasoby cd.

Poczucie własnej wartości to uświadamiany i podświadomy szacunek dla własnego ciała, emocji i  przekonań oraz prawo do zachowania godności, a także doznawania szacunku ze strony innych
osób. To świadomość swoich zdolności, umiejętności i zalet.

Kluczem do skuteczności ludzkiego działania jest wizerunek własny. To, jak siebie postrzegamy, na ile cenimy, szanujemy i podziwiamy, wyznacza granice naszych osiągnięć - tak w wymiarze osobistym, jak i społecznym. Ta projekcja często określa i przesądza o tym, co człowiek może, a czego nie może zrobić - także w obszarze aktywności zawodowej.

Brak poczucia własnej wartości sprawia, że pozwalamy innym na takie zachowania wobec nas, które są przejawem braku szacunku lub nawet naruszeniem naszej godności.

Poczucie własnej wartości budujemy niemal od dnia narodzin, jego pierwotna, najbardziej podstawowa część jest dziełem naszych rodziców. Jest ono nierozerwalnie związane z działaniem, ocenami i osiągnięciami.

W procesie nieustannego tworzenia i pielęgnowania własnej wartości bardzo istotne są takie czynniki jak samoakceptacja, asertywność, umiejętność stawiania granic, pozytywne przekonania na swój temat, świadomość swoich wartości i potrzeb, cel życia, a przede wszystkim mniejsze i większe sukcesy.

Ćwiczenie „Ocena poczucia własnej wartości”

Niskie poczucie własnej wartości jest problemem i dręczy ludzi nawet nieprzeciętnie zdolnych, twórczych i mądrych. Dlatego warto wiedzieć, jak można je wzmacniać.

Odpowiedz na poniższe pytania (tak/nie):

1. Czy zdarza Ci się głośno mówić, że „jesteś dobry” w jakiejś dziedzinie wiedzy lub działaniach?

2. Czy często prawisz komplementy ludziom?

3. Czy czujesz się zażenowany słysząc pochwały pod własnym adresem?

4. Czy czujesz się bardzo źle, kiedy stwierdzisz, że jesteś ubrany gorzej lub nieodpowiednio – w porównaniu z innymi osobami w danym pomieszczeniu?

5. Czy zależy Ci na tym, aby wszyscy Cię lubili?

6. Czy przeszkadza Ci to, że ktoś inny jest od Ciebie lepszy w nauce, sporcie itp.?

7. Czy bardzo się denerwujesz, kiedy masz zrobić coś nowego, iść na ważne spotkanie albo wysłuchać oceny swojej pracy, której poświęciłeś sporo czasu?

8. Czy bardzo rani Cię krytyka ze strony innych ludzi?

9. Czy łatwo Ci odmówić pójścia ze znajomymi tam, gdzie nie masz ochoty iść?

10. Czy czujesz się niepewnie wchodząc do pomieszczenia, w którym już jest sporo ludzi?

11. Czy jesteś miły dla osób, z których usług lub pracy korzystasz?

12. Czy traktujesz z szacunkiem swoich znajomych, w jakiś sposób słabszych od Ciebie?

13. Czy uważasz, że jesteś lepszy w tym, czym się zajmujesz niż większość Twoich znajomych?

14. Czy sądzisz, że jesteś atrakcyjną osobą?

15. Czy uważasz, że dobrze sobie radzisz w stosunkach z innymi ludźmi?

16. Czy jesteś zadowolony z Twoich relacji z rodzicami i rodzeństwem?

17. Czy często się czerwienisz?

18. Czy rozpoczynasz czasem rozmowy z przypadkowo spotkanymi osobami w Twoim wieku?

19. Czy dobrze znosisz krytykę?

20. Czy uważasz, że masz wystarczająco wysokie poczucie własnej wartości?

Zanim obliczysz wynik pamiętaj, że odpowiadając na powyższe pytania wziąłeś udział w ćwiczeniu, a nie badaniu (teście) psychologicznym.

Przyznaj sobie po 1 punkcie za odpowiedzi „tak” na pytanie 1, 2, 9,11,12,13,14,15, 16, 18, 19, 20 oraz „nie” na pytania: 3, 4, 5, 6, 7, 8, 10, 17, natomiast za inne odpowiedzi - 0 punktów. Dodaj punkty i podziel je przez 2.

Jeżeli wynik jest poniżej 5 punktów, warto szybko zająć się „podreperowaniem” poczucia własnej wartości.
Pamiętaj! Zawsze możesz być lepszy - bez względu na to, ile punktów zebrałeś! Jeżeli chcesz zmienić swój wizerunek, zmień swoje zachowanie!

Praca wykonywana z pasją staje się pasją

Poniżej przedstawiam siedem najlepszych sposobów na radykalną poprawę poczucia własnej wartości.

1. Rób to, co kochasz

Im więcej czasu spędzasz na robieniu rzeczy, które uwielbiasz wykonywać, tym lepiej się czujesz. Angażowanie się w zadania, które lubisz powoduje, że mózg produkuje więcej endorfin - substancji chemicznych odpowiedzialnych za uczucie radości i dobrego samopoczucia. Wykonywanie lubianych przez Ciebie czynności pomaga również przywołać pozytywne wspomnienia z nimi związane. A jeśli jesteś w do datku dobry w tym co robisz, to Twoje po czucie wartości staje się wysokie.
2. Afirmuj własne myśli

Sposób, w jaki myślisz, przekłada się na to, co dzieje się w Twoim życiu.

Jeżeli Twoje myśli są przygnębiające i pesymistyczne, trudno się dziwić, że nie idzie Ci tak jak powinno. Załóżmy, że czeka Cię bardzo ważny występ przed szerokim gronem publiczności – jeżeli wyobraźnia będzie Ci podpowiadać wielką porażkę, nic dziwnego, że ją (prawdopodobnie) poniesiesz. Negatywne myśli przyciągają negatywne zdarzenia, z czasem mogą być samospełniającą się przepowiednią. W tym momencie warto wykorzystać pozytywne myślenie i afirmacje.

3. Uwierz w siebie

Wiara ma bezpośredni związek z afirmacjami, które opierają się głównie na Twoich słowach i wyobrażeniach. Jeśli uwierzysz w swoją zdolność do osiągnięcia czegokolwiek, zaprogramujesz umysł na odniesienie sukcesu. Jeżeli uważasz, że jesteś w stanie nauczyć się języka obcego w sześć miesięcy, jest prawdopodobne, że tego dokonasz. Na pewno będziesz musiał włożyć dużo wysiłku i pracy, ale w efekcie przyniesie to określone rezultaty. Tylko ufając w możliwość realizacji swoich celów, będziesz w stanie rzeczywiście je osiągnąć.

4. Porównywanie z innymi

Zawsze znajdą się ludzie, którzy są lepsi lub gorsi od Ciebie pod względem jakiejś cechy. Nie można wszystkich mierzyć tą samą miarą. Jeżeli nie osiągnąłeś jeszcze mistrzostwa w interesującej Cię dziedzinie, nie znaczy to, że jesteś kiepski w tym, co robisz. Jeśli porównanie z innymi wychodzi na Twoją korzyść to dobrze, lecz nie spoczywaj na laurach - zawsze możesz być jeszcze lepszy. Samodoskonalenie to proces, który będziesz kontynuował przez całe życie.


5. Wzmacniaj swoje siły, rozwijaj umiejętności

Nabierając wprawy w wykonywaniu jakiejś konkretnej czynności, stajesz się bardziej pewny siebie. Gdy sytuacja ponownie wymusi na Tobie działanie, robisz je chętniej i z mniejszą dawką stresu, np. spróbuj wyjść na mównicę, by przed kilkudziesięcioosobowym audytorium wygłosić wykład. Jeśli jest to Twój pierwszy raz, prawdopodobnie będziesz bardzo stremowany. Inaczej będzie w przypadku kolejnego wystąpienia publicznego - z biegiem czasu staną się one dla Ciebie rutyną. Im bardziej będziesz dumny ze swoich osiągnięć i umiejętności, tym większa będzie Twoja pewność siebie. Spędzaj zatem czas na szlifowaniu swoich zdolności, pracuj i ucz się nowych rzeczy, wzmacniaj swoją wewnętrzną siłę, a nigdy nie przestaniesz się rozwijać.

Czy wiesz (przynajmniej tak twierdzą niektórzy psycholodzy), że wystarczy poświęcić 20 godzin na naukę (od podstaw) jakiejś czynności, aby móc ją wykonywać już na całkiem przyzwoitym poziomie (np. nauka jazdy na rolkach, gry na gitarze itd).

6. Skoncentruj myśli na swoich celach

Cele są bardzo ważnym elementem pracy nad sobą, określają co właściwie chcesz osiągnąć i jak do tego dojść. Pomagają w uruchomieniu czegoś, co w różnych źródłach nazywane jest siłą przyciągania. Dzięki niej Twoje myśli i działania są ukierunkowane na dostrzeganie każdej okazji sprzyjającej osiągnięciu postawionych celów.

7. Otaczaj się pozytywnie myślącymi ludźmi

Pozytywna energia jest jak ładunek elektryczny, rozprzestrzenia się od jednej osoby do drugiej. Spędzanie czasu w towarzystwie osób pozytywnie nastawionych do życia podświadomie wymusi na Tobie, iż sam zaczniesz myśleć pozytywnie. Przebywanie z pesymistami sprawi, iż zaczniesz wątpić we wszystko, w tym i w siebie.


Tych kilka zasad pozwoli Ci zwiększyć samoocenę. Są łatwe do praktykowania w codziennym życiu, więc nie powinny być uciążliwe (chociaż na początku może być trudno). Zacznij już dzisiaj budować poczucie własnej wartości, przekształcając je w fundament swojego charakteru.

Źródło: „Planuj, wyznaczaj, działa. O skutecznym osiąganiu celów zawodowych” WUP Kielce

PS

Jeśli chciałabyś/byś porozmawiać na ten temat, proszę o kontakt mailowy na marek.podgorski@traugutt.net (tu umówimy się na sposób kontaktu głosowego :)

Marek Podgórski

Zaloguj się

Numerki

DNI WOLNE!