27.10.2021 06:11

Relacja z obchodów Jubileuszu 100-lecia naszej szkoły

 

Nasza szkoła powstała 7 sierpnia 1920 roku, więc w 2020 roku powinniśmy świętować jej stulecie. Pandemia jednak pokrzyżowała nam szyki i postawiła wspólne świętowanie pod  znakiem zapytania. Zdecydowano o przesunięciu obchodów Jubileuszu 100-lecia na październik 2021 roku. 8 i 9 października 2021 roku częstochowski „Traugutt” tak naprawdę świętował swe 101 urodziny.

Obchody Jubileuszu 100-lecia naszej szkoły rozpoczęła 8 października o godzinie 17:00 uroczysta gala w Filharmonii Częstochowskiej. Galę poprowadził absolwent liceum, aktor Sambor Czarnota. Swą obecnością uroczystość zaszczycili: Prezydent Miasta Częstochowy pan Krzysztof Matyjaszczyk i jego zastępca pan Ryszard Stefaniak oraz naczelnik Wydziału Edukacji pan Rafał Piotrowski; Posłanki na Sejm RP: pani Lidia Burzyńska i pani Izabela Leszczyna; Senator RP pan Wojciech Konieczny; Jego Ekscelencja Ksiądz Arcybiskup dr Wacław Depo; ksiądz generał brygady Stanisław Rospondek; Dyrektor Delegatury w Częstochowie Kuratorium Oświaty w Katowicach pani Alicja Janowska; Przewodnicząca Regionalnej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” pani Dorota Kaczmarek i Wiceprezes Zarządu Oddziału ZNP w Częstochowie pani Edyta Książek. Licznie zgromadzonych przywitała Dyrektor II LO – pani Małgorzata Jackowska – i uroczyście otworzyła obchody Jubileuszu 100-lecia szkoły. Istotnym punktem gali było nadanie sztandarowi szkoły Związkowej Odznaki Honorowej za Zasługi dla Stowarzyszenia Kawalerów Orderu Wojennego Virtuti Militari. Uczynił to ksiądz generał brygady Stanisław Rospondek, absolwent „Traugutta” z lat 1956-60. Uroczystą galę uświetniły występy: szkolnego chóru pod kierownictwem pani prof. Anny Gołębiowskiej, uczniów Natalii Topczewskiej i Kacpra Przybylskiego oraz absolwentki szkoły Karoliny Kamińskiej. Niewątpliwą atrakcją wieczoru były występy: Jerzego Grzechnika, Marii Tyszkiewicz, Wiktorii Kostrzewy, Natalii Krakowiak oraz Malwiny Kusior, aktorów związanych z teatrem muzycznym „Studio Buffo”, a zwieńczeniem wieczoru – Bal Absolwentów w hotelu „Arche”, podczas którego odbyła się licytacja dzieł sztuki ofiarowanych szkole.

Drugi dzień obchodów jubileuszowych zainaugurowała o godzinie 13 w kościele Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa przy al. Jana Pawła II msza święta w intencji absolwentów, pracowników i uczniów II Liceum Ogólnokształcącego im. Romualda Traugutta. Eucharystii przewodniczył ksiądz generał brygady Stanisław Rospondek. Po mszy zebrani przemaszerowali do szkoły. Pani Dyrektor złożyła kwiaty przed popiersiem Romualda Traugutta i przywitała gości. Miłym i z pewnością niezwykle wzruszającym elementem obchodów jubileuszu
100-lecia szkoły były spotkania absolwentów w budynku liceum. Dla poszczególnych grup roczników wyznaczono sale lekcyjne, w których mogły zgromadzić się i powspominać szkolne czasy. Chętni mogli nabyć pamiątki związane z liceum, m.in. książkę wydaną z okazji 100-lecia szkoły pt. „Notatki dla Stulatki”, i w pracowni 11B obejrzeć film, który powstał dla uczczenia 100 rocznicy istnienia „Traugutta”. Usportowieni absolwenci mieli okazję zmierzyć się z obecnymi uczniami w meczach koszykówki pod czujnym okiem pana prof. Michała Nowaka i pani prof. Agaty Frej-Pastusińskiej. Zwycięzca mógł być tylko jeden… „Traugutt”. Pełen wrażeń sobotni dzień zakończył się koncertem jazzowym w Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II. Zagrało trio jazzowe Marka Walarowskiego, absolwenta „Traugutta”, wykładowcy Akademii Muzycznej w Katowicach.

Tak sto lat … i rok istnienia uczciła nasza szkoła.
Reporterzy: Gabriela Czakiert, Karolina Marchewka, Pola Szcześniewska (klasa I e), Wiktoria
Krawczyk (klasa II e) i Emilia Szkurłat (klasa III f)

Relację opracowała Barbara Budzowska

II LO

Zaloguj się

Numerki

DNI WOLNE!