28.02.2022 07:18

RADIO FIAT 25.01.2022

Radio Fiat gościło we worek 25 stycznia uczniów z II Liceum Ogólnokształcącego im. Romualda Traugutta w Częstochowie. Wizyta młodzieży była jednym z punktów programu Erasmus, dotyczącego mediów i przekazywania informacji.

11 uczniów z klas o profilu matury międzynarodowej przyglądało się codziennej pracy w newsroomie oraz studiach – gościnnym i realizatorskim. Wszystko po to, by przełamać bariery, zapoznać się ze specyfikacją pracy dziennikarza oraz tym, jak wygląda przekazywanie i publikowanie informacji.

– Na początku uczniowie byli dość onieśmieleni całą sytuacją, ale po drobnych namowach część młodych zgłosiła się do czytania serwisu oraz prób przeczytania prognozy pogody. Myślę, że wzbudziło to dość spore zainteresowanie, szczególnie wizyta w pokoju realizatora, która najbardziej się im podobała – mówiła Ewa Haberko, nauczyciel języka angielskiego.

Podczas wizyty licealiści mieli możliwość zobaczyć i poznać, jak wygląda praktyczna strona pracy dziennikarza. Niektórym wizyta w radiu rozwiała utarte schematy na temat stereotypów pracy w mediach.

– Podoba mi się atmosfera, która tu panuje. Nie jest tu tak, że wszystko musi być na już, natychmiast – powiedział Aleksander Dziwis z II LO im. Romualda Traugutta w Częstochowie.

W grupie byli też i tacy, którzy w przyszłości widzą się w zawodzie dziennikarza oraz prezentera.

– Wydaje mi się, że odnalazłbym się w roli prowadzącego antenę, ponieważ lubię mówić. Przemawia do mnie bezpośrednia rozmowa z gośćmi na antenie w roli prowadzącego audycję – stwierdził Dominik Sojka.

Duże wrażenie na uczniach zrobiło niedawno odświeżone studio realizatorskie oraz to, w którym swojego głosu użyczają codziennie zapraszani goście audycji przed i popołudniowych. Wielu uczniów przekonało się, że pracując w radiu, nie trzeba przypominać „smutnych panów”.

– Wyobrażałem sobie, że w takim miejscu jak to będzie bardziej spięta atmosfera i wszyscy będą strasznie poważni. To miejsce jest świetne, wygląda majestatycznie. Przyjemnie spędza się tu czas. Odnalazłbym się w newsroomie, ponieważ dobrze idzie mi wyszukiwanie informacji i przygotowywanie tekstów dla innych – mówił Paskal Bzdon.

Radio Fiat często odwiedzają różne grupy młodzieży, aby zobaczyć, co i kto kryje się za głosem wydobywającym się na częstotliwości 94,7 FM w Częstochowie oraz 88,1 FM w Wieluniu. Chociaż ze względu na obostrzenia sanitarne liczba wycieczek jest znacznie ograniczona, radio chętnie podejmuje współpracę ze studentami szkół wyższych, którzy w czasie praktyk zawodowych mają okazję poznać prawdziwie dziennikarski fach.

 

https://fiat.fm/info/wizyta-z-erasmusa-w-radiu-fiat/

https://czestochowskie24.pl/czestochowa/wizyta-z-erasmusa-w-radiu-fiat/

GALERIA

II LO

Zaloguj się

Numerki

  • Pn
  • 1
  • Wt
  • 8
  • Śr
  • 2
  • Czw
  • 18
  • Pt
  • 9