07.12.2022 07:21

Światowy Dzień AIDS

Co roku 1 grudnia obchodzony jest Światowy Dzień AIDS. W tym dniu klasy pierwsze wzięły udział w wykładzie poprowadzonym przez prof. Jarosława Skrzypczyka. Głównym celem spotkania było zwiększenie świadomości o skali problemów i zagrożeń, jakie niesie ze sobą AIDS. Profesor przybliżył uczniom etiologię choroby, drogi zakażenia wirusem HIV, a także szczegółowo omówił działania profilaktyczne, które powinien podejmować każdy z nas. Dziękujemy!

Co roku 1 grudnia z inicjatywy WHO obchodzony jest Światowy Dzień AIDS. W tym roku odbywał się on pod hasłem przewodnim: „Wyrównujmy”. Tego dnia klasy pierwsze wzięły udział w wykładzie poprowadzonym przez prof. Jarosława Skrzypczyka. Podczas spotkania uczniowie dowiedzieli się o etiologii choroby, drogach zakażenia wirusem HIV, a także o niezbędnych działaniach profilaktycznych, które powinien podejmować każdy z nas. Profesor podkreślił, iż mimo w ostatnich latach uwaga świata skupiona była na pandemii COVID-19, problem AIDS nie zniknął i wciąż stanowi globalne zagrożenie. Choć pierwszy przypadek choroby odnotowano w 1981 roku, zdolność wirusa HIV do rekombinacji materiału genetycznego w dalszym ciągu uniemożliwia wynalezienie skutecznej szczepionki. Ponadto, świadomość społeczna, szczególnie w krajach afrykańskich, jest zatrważająco niska; statystycznie przyjmuje się, że co drugi Afrykanin choruje na AIDS. Globalnie w 2021 roku zarejestrowano 38 milionów przypadków, jednak w rzeczywistości może być ich nawet 3 razy więcej. HIV posiada zdolność do latencji, czyli przebywania w swoistym stanie uśpienia, w którym wirusy namnażają się, nie dając żadnych objawów. Przez pierwsze 12 tygodni układ immunologiczny nie odczytuje informacji o obecności wirusa, dlatego wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że zostały zakażone. W Polsce od wdrożenia badań w 1985 roku odnotowano 27,5 tysiąca zachorowań. Najwięcej przypadków zakażeń, bo około tysiąca rocznie, występuje w województwie śląskim.

Postęp technologiczny pozwala na bardziej optymistyczne spojrzenie na walkę z AIDS. Choroba pozostaje nieuleczalna, lecz rozwój współczesnej medycyny niemal całkowicie wyeliminował możliwość zakażenia w wyniku transfuzji, przeszczepów czy operacji, a stosowane obecne leki oraz terapie antyretrowirusowe pozwalają pacjentom na dożycie wieku biologicznego. Najpoważniejszym, wciąż aktualnym i pogłębionym przez pandemię problemem, są jednak nierówności społeczne. Koszt takich terapii szacuje się na około 40 tysięcy złotych rocznie. Ubóstwo spowodowało, iż na świecie żyje obecnie ponad 15 milionów dzieci, które straciły rodziców z powodu AIDS – a mniej niż 10% otrzymuje wsparcie społeczne.

Światowy Dzień AIDS obchodzimy raz w roku, jednak powinniśmy na co dzień pamiętać i solidaryzować się z chorymi. Szerzenie świadomości i podejmowanie działań jest bowiem kluczem do zlikwidowania nierówności i zwiększenia postępów w walce z AIDS.II LO

Zaloguj się

Numerki

  • Pn
  • 1
  • Wt
  • 8
  • Śr
  • 2
  • Czw
  • 18
  • Pt
  • 9