• Drodzy Absolwenci, w obecnej sytuacji, wobec niepewności co do rozwoju epidemii, mamy poważne obawy, czy Jubileusz w październiku 2020 będziemy mogli zorganizować w sposób godny stulecia naszej szkoły. Wobec tego podjęliśmy decyzję o przesunięciu obchodów o rok na dni od 15 do 17 października 2021 roku.

    Komitet Organizacyjny

  • - dla absolwentów gimnazjum czytaj

    - dla absolwentów szkoły podstawowej czytaj

22.06.2010 18:46

Debata oxfordzka

      W niedzielę odbyła się I tura wyborów. Zawsze przy takiej okazji trwa dyskusja na temat wyborczej frekwencji polskich obywateli. Jakie są jej przyczyny? Dlaczego warto, a dlaczego nie warto zagłosować? Odpowiedziom na takie pytania podołać musieli uczestnicy debaty oxfordzkiej, zorganizowanej w Traugucie przez Filipa Boreckiego, uczestnika akcji „Masz głos, masz wybór”. Tematem dysputy było hasło „Nie idę na wybory – mój głos nic nie zmieni”, a dwie trzyosobowe drużyny prowadziły wokół niego zażartą polemikę. Przedstawiciele Norwida w składzie: Dawid Rogacz, Wiktor Frączek oraz Michał Wilkosz bronili przedstawionej tezy, zaś nasz zespół - Michał Golling, Sara Mishchil i Agnieszka Krygier – odpierali ich argumenty przekonując publiczność, że warto głosować. Dodatkowym utrudnieniem był fakt, że oprócz swoich oponentów uczestnicy musieli również zmierzyć się z trudnymi pytaniami płynącymi ze strony publiczności, wśród której znaleźli się uczniowie częstochowskich liceów. I decyzją publiczności właśnie poniedziałkową debatę wygrali uczniowie Norwida.
Wiele jednak dało nam to doświadczenie – dyskusja była świetną okazją do sprawdzenia swoich umiejętności oratorskich, zajrzenia do różnorodnych źródeł wiedzy oraz poczucia „klimatu” prawdziwych politycznych debat. A jak stwierdził pan dyr. Krzysztof Ponchała po zakończonej rywalizacji – politycy mogliby się nauczyć od naszych uczniów wiele na temat kultury słowa i sztuki rozmawiania.
W przyjemnej atmosferze pożegnaliśmy gości, gratulując wygranym. Czekamy na rewanż we wrześniu!

Marek Podgórski

Zaloguj się

Numerki

DNI WOLNE!