Dzisiaj imieniny obchodzi: prof. Stasiak Ireneusz

29.11.2015 17:00

Radio Traugutt zaprasza od godziny 18:00

Tradycyjnie w niedzielę, tradycyjnie od godz. 18:00 za sterami Radia Traugutt zasiądą tryskający radością, sypiący żartami niczym z rękawa, wieczni wesołkowie, szkolni dowcipnisie - Miłosz Zużewicz oraz Krystian Dzidowski.
Czego możemy się spodziewać? Dobrej muzyki, sporej dawki humoru, „Kącika klasyki” oraz zapewne kolejnych ciekawostek z życia ulubieńców naszych prowadzących – Krzysztofa Krawczyka i… Rafała Maślaka. Zapraszamy do słuchania.

Marek Podgórski

27.11.2015 10:22

Wynajem sal

Harmonogram wynajmu sal dostępny jest tutaj.

Marek Podgórski

27.11.2015 10:06

Konsultacje

Tradycyjnie w pierwszy wtorek miesiąca (najbliższy wypada 1.12.2015r.) w godzinach 17:30 - 18:30 odbędą się konsultacje, na które serdecznie zapraszamy rodziców i opiekunów.

Przypominamy, że harmonogram wszystkich wywiadówek i konsultacji w roku szkolnym 2015/2016 znajduje się na stronie szkoły w zakładce "Rodzice".

Marek Podgórski

27.11.2015 09:49

DUPLIKATY LEGITYMACJI I ŚWIADECTW SZKOLNYCH

Sekretariat szkoły podaje do wiadomości:

Opłata za duplikaty:

 • legitymacji:  9 zł
 • świadectwa: 26 zł

Wpłat dokonywać należy na rachunek bankowy:

II Liceum Ogólnokształcące im. R. Traugutta

ul. Kilińskiego 62

42-200 Częstochowa

nr rachunku:

82 1050 1142 1000 0005 0162 5016

tytuł wpłaty:

 • opłata za wydanie duplikatu legitymacji szkolnej dla ……. (imię i nazwisko, klasa)
 • opłata za wydanie duplikatu świadectwa szkolnego dla …….(imię i nazwisko)

Marek Podgórski

26.11.2015 11:35

Czary mary w świetlicy

Dzisiaj na długiej przerwie odbyła się trzecia edycja Live Act Zone.Tym razem mieliśmy okazję oglądać niesamowite sztuczki karciane w wykonaniu Mateusza Prokopa z kl IIIe. Świetlica pękała w szwach a wszyscy byli zachwyceni jego wyjątkowym talentem. Jak na prawdziwego iluzjonistę przystało Mateusz oczarował całą publiczność nie tylko swoimi umiejętnościami ale także urokiem osobistym. Teraz z niecierpliwością czekamy na wasze kolejne występy!

Karolina Krawczyk Zarząd SU

Marek Podgórski

25.11.2015 09:15

Stypendia szkolne

Uczniowie pobierający stypendium szkolne wypłacane przez MOPS w Częstochowie proszeni są o zapoznanie się z treścią pisma i dostarczenie do pedagoga faktur do dnia 7.12.2015r.

Wykaz wydatków kwalifikowanych dostępny jest tutaj.

Marek Podgórski

25.11.2015 08:55

Zapraszamy w czwartek

Marek Podgórski

24.11.2015 09:30

Dzień dla biologii

Chociaż 20 listopada klasy III B i C wstać musiały naprawdę wcześnie, nikt nie przyjechał do szkoły z grymasem na twarzy. W końcu jedziemy na długo oczekiwaną wycieczkę do Wrocławia! W planach: afrykarium w tamtejszym zoo i wystawa Human Worlds. Pomimo niespecjalnych warunków pogodowych do celu dotarliśmy po około trzech godzinach jazdy. Po wejściu do zamkniętego budynku afrykarium czekała nas niemała niespodzianka. Wszędzie rosną egzotyczne zielone rośliny o liściach dochodzących nawet do metra długości, z głośników leci „afrykańska” muzyka i temperatura pozwala na zwiedzanie w ubraniach z krótkim rękawkiem. Zaczynamy od ogromnych akwariów, które mieszczą aż 15 000 000 litrów wody, z egzotycznymi wschodnioafrykańskimi rybami. Im dalej idziemy krętymi korytarzamy tym dalej „wchodzimy” w Czarny Ląd. Na otwartych wybiegach podziwiamy hipopotamy nilowe i wywołujące zachwyt u płci pięknej dikdiki. Zza szyb oglądamy niewielkie pingwiny tońce, przypominające foki kotiki a nawet krokodyle nilowe. Głośne „Ahhhh” wydał chyba każdy z nas w momencie wejścia do przeszklonego tunelu rodem z amerykańskich reklam, gdzie z trzech stron obejrzeć mogliśmy jedne z najciekawszych okazów morskich głębin, czyli olbrzymiego żółwia morskiego zielonego, rekiny, płaszczki i wiele innych stworzeń, o których istnieniu nie mieliśmy pojęcia.  Dwie godziny w takim miejscu to zdecydowanie za krótko, jeśli wziąć pod uwagę, że w afrykarium znajduje się 7000 zwierząt należących do 200 gatunków, więc z  żalem, ale i nadzieją na powrót, opuściliśmy zoo.

Krótka przerwa na obiad i ruszamy dalej. Drugi punkt wycieczki: wystawa autorstwa dr. Gunthera von Hagensa BODY  WORLDS & The cycle of Life znajdująca się w galerii handlowej „Magnolia”. My, być może przyszli lekarze, wiązaliśmy z tą wystawą wielkie nadzieje i nie zawiedliśmy się. Nasz przewodnik zabrał nas w niezwykłą podróż „przez ludzkie ciało”. Przyjrzeliśmy się z bliska ontogenezie człowieka, od poczęcia, aż po samą śmierć. Niezwykle precyzyjnie wykonane plastynaty kompleksowo przedstawiały wnętrze ludzkiego ciała, co budziło w nas niemały podziw. Dzięki skomplikowanej metodzie plastynacji najważniejsze układy człowieka oglądaliśmy w kształcie i formie, w jakiej występują we wnętrzu każdego z nas. Na uwagę zasługuje również fakt, iż poszczególne narządy, znajdujące się w oszklonych gablotach, nie pochodziły tylko od zdrowych osób i tak np. w przypadku wątroby czy mózgu oglądaliśmy zdrowy organ, a następnie inny zawierający komórki nowotworowe, czy zniszczony wylewem krwi. Ograniczeni czasem zwiedzaliśmy wystawę tylko przez dwie godziny, co okazało się zdecydowanie za krótkie, ale wystarczyło by rozbudzić w nas ciekawość do dalszego poznawania ludzkiego ciała i utwierdziło w przekonaniu, iż obraliśmy dobrą drogę dalszego rozwoju i kariery. Przed szkołę zajechaliśmy po godzinie dziewiątej i pomimo zmęczenia uśmiech nie schodził z naszych ust.

Bardzo serdecznie dziękujemy wszystkim nauczycielom, prof. Agnieszce Mroczek, prof. Edycie Rećko, prof. Dorocie Malickiej, prof. Jackowi Napieralskiemu, którzy opiekowali się nami przez cały pobyt. Specjalne podziękowania kierujemy do wychowawcy III C prof. Jarosława Skrzypczyka, który był inicjatorem i organizatorem wyjazdu i dzięki któremu nasza wiedza z zakresu biologii znacząco wzrosła, co dobrze rokuje na nadchodzącą maturę.

newsa przygotowała Wiktoria Wrona

Marek Podgórski

20.11.2015 19:03

20 kg winyli

Dzisiaj na długiej przerwie w sali 13B wszyscy fani płyt winylowych przybyli, aby wykonać tzw. unboxing 20 kg winyli, które za darmo przysłał nam Polak od 25 lat mieszkający w Niemczech, pan Andreas Tutak. Będzie co słuchać przez kolejne pół roku! Płyty są wspaniałe! Dziękujemy i zapraszamy na długich przerwach do sali 13B.

newsa przygotował prof. Grzeorz Bojanek

Marek Podgórski

20.11.2015 11:21

Politechnika w liceum

W dniu 19 listopada 2015 roku grupa pracowników i studentów Politechniki Częstochowskiej gościła w II L.O. im. R. Traugutta w Częstochowie z promocją studiów na Politechnice.
Podczas spotkań z klasami politechnicznymi, o profilu matematyczno-fizycznym, przedstawiono:
- ofertę studiów na uczelni oraz wydarzeń organizowanych przez Politechnikę dla szkół średnich,
- międzywydziałowe studia European Faculty of Engineering (EFE - http://efe.pcz.pl),
- działalność koła naukowego Design Thinking Space,
- działalność firmy "Test Systemy Uszczelniające", której właścicielem jest absolwent II L.O., dr inż. Wojciech Okularczyk.
W świetlicy szkolnej miała miejsce prezentacja łazika marsjańskiego "Infinity". Prezencję przeprowadzili studenci z Koła Naukowego Projektowania Urządzeń Mechatronicznych i Maszyn, którzy w maju 2015 roku zajęli 6. miejsce w konkursie University Rover Challenge w Stanach zjednoczonych.
Uczniowie mogli również zobaczyć drukarkę 3D w technologii FDM oraz kamerę termowizyjną i polaryskop do badania naprężeń w wyrobach z tworzyw przeźroczystych.
Bardzo dziękujemy za zaproszenie Pani Dyrektor, mgr Małgorzacie Jackowskiej oraz za organizację wizyty Pedagogowi, Panu mgr Markowi Podgórskiemu.

Tomasz Jaruga
Zakład Przetwórstwa Polimerów
Instytut Technologii Mechanicznych
Wydział Inżynierii Mechanicznej i Informatyki
Politechnika Częstochowska

Marek Podgórski

1234

Zaloguj się

Numerki

  • Pn
  • 21
  • Wt
  • 19
  • Śr
  • 14
  • Czw
  • 31
  • Pt
  • 28