Dzisiaj imieniny obchodzą: prof. Pastusińska Agata, prof. Szczepańska Agata

Jutro imieniny obchodzi: dyr Malicka Dorota

28.02.2022 09:02

Wojna Rosji z Ukrainą a cyberbezpieczeństwo w Polsce. Kilka rad

"Pytacie jak inwazja Rosji na Ukrainę wpływa na bezpieczeństwo polskiego internetu i jak się zabezpieczyć przed ewentualnymi negatywnymi skutkami cyberataków skierowanych zarówno przeciwko Ukrainie jak i krajom sojuszniczym. Na razie nie wpływa negatywnie, co nie znaczy, że to się nie zmieni. Oto kilka porad i opis tego, co — naszym zdaniem — może nam wszystkim zagrażać w sferze internetowej."

https://niebezpiecznik.pl/post/wojna-rosji-z-ukraina-a-cyberbezpieczenstwo-w-polsce-kilka-rad/

II LO

28.02.2022 07:18

RADIO FIAT 25.01.2022

Radio Fiat gościło we worek 25 stycznia uczniów z II Liceum Ogólnokształcącego im. Romualda Traugutta w Częstochowie. Wizyta młodzieży była jednym z punktów programu Erasmus, dotyczącego mediów i przekazywania informacji.

11 uczniów z klas o profilu matury międzynarodowej przyglądało się codziennej pracy w newsroomie oraz studiach – gościnnym i realizatorskim. Wszystko po to, by przełamać bariery, zapoznać się ze specyfikacją pracy dziennikarza oraz tym, jak wygląda przekazywanie i publikowanie informacji.

– Na początku uczniowie byli dość onieśmieleni całą sytuacją, ale po drobnych namowach część młodych zgłosiła się do czytania serwisu oraz prób przeczytania prognozy pogody. Myślę, że wzbudziło to dość spore zainteresowanie, szczególnie wizyta w pokoju realizatora, która najbardziej się im podobała – mówiła Ewa Haberko, nauczyciel języka angielskiego.

Podczas wizyty licealiści mieli możliwość zobaczyć i poznać, jak wygląda praktyczna strona pracy dziennikarza. Niektórym wizyta w radiu rozwiała utarte schematy na temat stereotypów pracy w mediach.

– Podoba mi się atmosfera, która tu panuje. Nie jest tu tak, że wszystko musi być na już, natychmiast – powiedział Aleksander Dziwis z II LO im. Romualda Traugutta w Częstochowie.

W grupie byli też i tacy, którzy w przyszłości widzą się w zawodzie dziennikarza oraz prezentera.

– Wydaje mi się, że odnalazłbym się w roli prowadzącego antenę, ponieważ lubię mówić. Przemawia do mnie bezpośrednia rozmowa z gośćmi na antenie w roli prowadzącego audycję – stwierdził Dominik Sojka.

Duże wrażenie na uczniach zrobiło niedawno odświeżone studio realizatorskie oraz to, w którym swojego głosu użyczają codziennie zapraszani goście audycji przed i popołudniowych. Wielu uczniów przekonało się, że pracując w radiu, nie trzeba przypominać „smutnych panów”.

– Wyobrażałem sobie, że w takim miejscu jak to będzie bardziej spięta atmosfera i wszyscy będą strasznie poważni. To miejsce jest świetne, wygląda majestatycznie. Przyjemnie spędza się tu czas. Odnalazłbym się w newsroomie, ponieważ dobrze idzie mi wyszukiwanie informacji i przygotowywanie tekstów dla innych – mówił Paskal Bzdon.

Radio Fiat często odwiedzają różne grupy młodzieży, aby zobaczyć, co i kto kryje się za głosem wydobywającym się na częstotliwości 94,7 FM w Częstochowie oraz 88,1 FM w Wieluniu. Chociaż ze względu na obostrzenia sanitarne liczba wycieczek jest znacznie ograniczona, radio chętnie podejmuje współpracę ze studentami szkół wyższych, którzy w czasie praktyk zawodowych mają okazję poznać prawdziwie dziennikarski fach.

 

https://fiat.fm/info/wizyta-z-erasmusa-w-radiu-fiat/

https://czestochowskie24.pl/czestochowa/wizyta-z-erasmusa-w-radiu-fiat/

GALERIA

II LO

28.02.2022 07:14

SOLIDARNI z UKRAINĄ

 

W związku z atakiem zbrojnym na naszych sąsiadów, władze Miasta Częstochowy oraz Wydział Edukacji, zwracają się z prośbą o szczególne zaangażowanie w pomoc charytatywną na rzec mieszkańców Ukrainy.

W terminach 28.02.2022 r. -18.03.2022 r. ogłaszamy zbiórkę materialną dla Ukrainy Pomoc materialna trafi m.in.do ludności w Berdyczowie, Humaniu, Stanisławowie(Iwano-Frankowsku), Charkowie– miast partnerskich Częstochowy.

Zbiórka obejmować będzie:

 • artykuły spożywcze o wydłużonym terminie przydatności, m.in.: konserwy, olej,

mąka, cukier, makaron, ryż, kasza,

 • słodycze – czekolady, batony,

 • artykuły chemiczne i środki czystości, w tym: mydło, proszek do prania, płyny do

mycia, papier toaletowy, ręczniki papierowe,

 • koce i śpiwory

Od dnia 1.03. 22 będzie można przynosić wymienione wyżej artykuły do szkoły. Prosimy o wsparcie akcji.

szkolne koło Caritas

II LO

28.02.2022 07:11

PGE Turniej MASZYN WIATROWYCH

https://pgeturniejmaszyn.pl/wiatrowe/

 

Czym jest Turniej Maszyn?

PGE Turnieje Maszyn Wodnych i Wiatrowych kierowane są do uczniów szkół podstawowych oraz średnich. Zadaniem uczestników jest zbudowanie turbiny przetwarzającej energię wiatru lub wody na energię mechaniczną zgodnie z wytycznymi podanymi w regulaminie. Testy zbudowanych maszyn odbywają się przy użyciu unikatowych stanowisk pomiarowych, zapewniających wysoką dokładność pomiaru parametrów turbin. Do tej pory w Turniejach wzięło udział łącznie ponad 8000 uczniów i nauczycieli z całej Polski, którzy zbudowali ponad 3000 turbin wodnych i wiatrowych.
Naszym celem jest propagowanie wiedzy technicznej związanej z odnawialnymi źródłami energii wśród dzieci i młodzieży. A także zainspirować uczniów do majsterkowania w warsztatach.

II LO

04.02.2022 09:08

Kryzys u nastolatka - webinar dla rodziców

Szanowni Rodzice.

8.02.2022r. o godz. 21:00 na instagramowym koncie byc_rodzicem_nastolatka odbędzie się spotkanie live z psychologiem - p. Pawłem Pryciukiem nt.: Kryzys u nastolatka - smutek, dół, negatywizm w nastawieniu. Zainteresowanych serdecznie zapraszam.

Marek Podgórski

01.02.2022 07:55

Darmowe kursy programowania online dla dzieci i młodzieży

Zapraszamy Państwa Szkołę do udziału w naszej inicjatywie edukacyjnej Zaprogramuj Swoją Przyszłość.
W ciągu trzech, półtoragodzinnych zajęć młodzi słuchacze zdobędą podstawowe umiejętności, które pokazują im jak ważny, a jednocześnie fascynujący jest cyfrowy rozwój.
Skorzystać mogą z takich zajęć jak:
 • Programowanie w C++
 • Programowanie w Java
 • Programowanie w C#
 • Programowanie w Python
 • Programowanie z Minecraftem
 • Grafika Komputerowa
Będzie to czwarta edycja bezpłatnych warsztatów programowania online dla dzieci z całej Polski.

Jeżeli chcą Państwo dać swoim podopiecznym tę szansę, prosimy o przekazanie powyższej informacji uczniom i ich rodzicom, wykorzystując dostępne możliwości.
Więcej informacji na stronie https://www.zaprogramowani.com/zaprogramuj-swoja-przyszlosc/, a dodatkowe materiały znajdują się w załączniku.

 

Pozdrawiam
Hanna Majewska
Zaprogramowani.com

II LO

01.02.2022 07:24

„Koduj z Gigantami” - bezpłatne zajęcia z programowania i kodowania

Zajęcia są bezpłatne i mają na celu propagowanie nauki programowania wśród dzieci i młodzieży oraz promowanie nowych rozwiązań technologicznych.
Zajęcia odbywają się stacjonarnie przy  Alei Wolności 1 w Częstochowie ( DH KWADRATY) ( można wziąć udział w zajęciach również online)
TERMIN ZAJĘĆ:
SOBOTA ( 5 LUTEGO 2022)
 1. 13:00-14:35 Wiek 13-18 lat - Bezpłatne warsztaty KzG - C# i Visual Studio
NIEDZIELA ( 6 LUTEGO 2022)
 1. 17:00-18:45 Wiek 13-18 lat - Bezpłatne warsztaty KzG - C# i Visual Studio
Aby wziąć udział w spotkaniu , wystarczy indywidualnie zarejestrować się na stronie: https://www.giganciprogramowania.edu.pl/koduj-z-gigantam
Na zajęciach uczniowie zostaną wprowadzeni w świat programowania i poznają zasady tworzenia podstawowych skryptów w oparciu o Visual Studio.
Programowanie odbywa się w języku C#, a uczniowie mogą poczuć się jak najprawdziwsi, zawodowi programiści. Dzięki poruszaniu zaawansowanych zagadnień, uczniowie są w stanie tworzyć skomplikowane skrypty.

 

Projekt tworzony podczas zajęć wprowadzi uczestników w podstawy języka C#, używanego na całym świecie przez wielu programistów, i przekaże wiedzę umożliwiającą dalszą naukę programowania.

II LO

Zaloguj się

Numerki

  • Pn
  • -
  • Wt
  • -
  • Śr
  • -
  • Czw
  • -
  • Pt
  • -