31.03.2014 06:45

Wywiadówki

W pierwszy wtorek miesiąca, tj. 1 kwietnia o godzinie 17:00 rozpoczną się wywiadówki. Od 17:30 do 18:30 zapraszamy Rodziców na konsultacje. Również w godzinach 17:30 - 18:30 w gabinecie pedagoga dyżurować będzie psycholog z ZPP-P w Częstochowie.

Marek Podgórski

28.03.2014 05:47

Uwaga Uczniowie!

Informujemy, że wszelkie przypadki nieprzestrzegania praw ucznia należy przesyłać na e-mail: rzecznikprawucznia@traugutt.net

Jacek Misztal

27.03.2014 10:04

IV Szkolny Turniej Trójek Mieszanych w Siatkówce

Poniedziałek wcale nie musi być szary i nudny. W Traugucie tydzień rozpoczęliśmy od „Szkolnego Turnieju Trójek Mieszanych w Siatkówce”. Do rywalizacji przystąpiło 10 drużyn składających się z jednej zawodniczki oraz dwóch zawodników. Zmagania rozpoczęliśmy punktualnie o godzinie 9. System brazylijski dawał możliwość poniesienia jednej porażki w całym turnieju i tutaj ku wielkiemu zaskoczeniu zawodników, a także licznie zgromadzonej widowni swój pierwszy mecz przegrała drużyna nauczycieli w składzie prof. Bigdowski, prof. Nowak oraz prof. Radwański, który zastępował chwilowo nieobecną prof. Swodczyk. Drużyny rywalizowały ze sobą kolejno według wylosowanych par do jednego wygranego seta liczącego 21 punktów. Rywalizacja była bardzo zacięta, co podkreślały bardzo częste „gry na przewagi”, a także interwencje sędziów.  Po kilku godzinach zmagań w grze pozostały tylko 4 drużyny: „Nauczyciele” w wyżej wymienionym składzie, „Los Banditos” (Kinga Szymańska, Adam Dłubak i Patryk Blachnicki), "Orzeszki ziemne" (Karolina Kołodziejczyk, Paweł Chmielarski, Marcel Marszałek) oraz "Marmolada"(Natalia Gęsikowska, Sebastian Międła, Marcin Olszewski).

Czytaj więcej >>

Adam Dłubak

27.03.2014 08:37

Casting do grupy teatralnej

W dniu 23 kwietnia (środa) w godz. 12.00-14.00 w Miejskim Domu Kultury przy ul. Łukasińskiego w Częstochowie przeprowadzony zostanie casting do grupy teatralnej, której celem będzie przygotowanie się w ciągu 2 dni do udziału w spektaklu teatralnym „Sekret”. Spektakl jest elementem projektu „Profilaktyka a Ty” realizowanego przez Wydział Kultury, Promocji i Sportu Urzędu Miasta Częstochowy wspólnie ze Starostwem Powiatowym w Częstochowie, Komendą Główną Policji, Komendą Miejską Policji w Częstochowie oraz Miejskim Domem Kultury w Częstochowie. W wyniku castingu wyłoniona zostanie młodzieżowa grupa teatralna uczestnicząca w przedstawieniach realizowanych w ramach projektu „Profilaktyka a Ty”. Casting przeznaczony jest dla młodzieży w wieku 15 lat i więcej.

Z poważaniem


p.o. Kierownika Referatu Organizacji Oświaty Katarzyna Centkowska-Wydmuch

Marek Podgórski

27.03.2014 07:07

"Zapal się na niebiesko dla autyzmu - Częstochowa 2014"

2 kwietnia nasze miasto po raz kolejny włączy się w obchody Światowego Dnia Wiedzy na temat Autyzmu. Ratusz zaświeci się na niebiesko, w Punkcie Konsultacyjnym na Placu Biegańskiego będzie można uzyskać informacje dotyczące autyzmu i form wsparcia, a wieczorem rozpocznie się koncert „MROZU”.

Czytaj więcej >>

Marek Podgórski

26.03.2014 18:27

To już za dwa miesiące!

Wybory do Europarlamentu, w których prócz trzecioklasistów będą mogli wziąć udział niektórzy Trauguciacy z rocznika '96, odbędą się już niebawem. Na kogo oddać swój głos?

Odpowiedź na to i wiele innych nurtujących pytań próbowaliśmy odnaleźć podczas debaty, która miała miejsce w dniu dzisiejszym w murach II LO. W debacie udział wzięli politycy większości ugrupowań, których członkowie kandydują do Europarlamentu. Byli to m. in. członkini największej partii opozycyjnej pani Jadwiga Wiśniewska, pan Tadeusz Cymański z Solidarnej Polski, pan Daniel Kulwas - przedstawiciel Europy Plus, pan Marek Domagała - będący w partii "Polska Razem" Jarosława Gowina oraz pan Sławomir Kokot z KNP. Pozostali kandydaci przysłali jedynie swoich reprezentantów.

Czytaj więcej >>

Piotr Szyma

26.03.2014 16:07

Zmiana garniturów

Wystąpienie publiczne to czynność, która niejednej osobie łamie głos, wprawia w drżenie kolana, oblewa zimnym potem czy też czyni pustkę w głowie. Wielu, ale nie im. Śmiałkom, którzy zgłosili się przesłuchania do roli konferansjerów szkolnych imprez i uroczystości.

Jury w składzie: p.prof. Małgorzata Nowaczyk-Chmielewska, p.prof. Marek Podgórski oraz Michał Kluba (kl. IIE) przesłuchało kandydatów i wyłoniło dwa ”garnitury” prowadzących.
Kolejne akademie na zmianę poprowadzą: Dominika Haładyj (IF) lub Marta Szkop (IA) oraz Maciek Bebak lub Kuba Pindel (obaj z kl. IE). Jak się sprawdzą przekonamy się już wkrótce.

Marek Podgórski

25.03.2014 10:24

Niech żyje bal

Stowarzyszenie „Traugutt dla Przyszłości”, Dyrekcja, Grono Pedagogiczne, Uczniowie oraz Rada Rodziców II LO im. Romualda Traugutta mają zaszczyt zaprosić na koncert pod hasłem „Niech żyje bal”.
Odbędzie się on dnia 11.04.2014 roku o godzinie 17.30 w Teatrze im. Adama Mickiewicza w Częstochowie.
Program:
17.30-18.30 – koncert pod hasłem „Niech żyje bal” w wykonaniu uczniów Traugutta
18.30-19.30 – aukcja prac plastycznych
19.30-20.00 – toast w foyer
20.00-22.00 – spektakl pt. „Śmierć” w wykonaniu aktorów Teatru im. Adama Mickiewicza w Częstochowie.
Po koncercie odbędzie się aukcja prac plastycznych naszych przyjaciół, absolwentów i uczniów.
Podczas koncertu znany plastyk Wojciech Kołsut namaluje obraz, który zostanie sprzedany na aukcji.
W ten sposób pragniemy promować talenty naszych uczniów i zebrać środki na ufundowanie w naszej szkole kolejnej nowoczesnej pracowni, która będzie służyć podniesieniu efektywności nauczania.
Bilety w cenie 30 zł od osoby do nabycia w sekretariacie szkoły lub u wychowawców klas.

II LO

24.03.2014 10:58

Wiosna, ach to ty!

Jak każdego roku w 1 dzień wiosny uczniowie z nauczycielami przygotowali wiosenny program artystyczny. Dzień ten w Traugucie obchodzimy pod nazwą dnia poezji.
W tym roku przypada 10 rocznica przystąpienia Polski do UE, dlatego tegoroczny dzień poezji poświęciliśmy poezji polskiej w tłumaczeniu na języki krajów UE.
Chcieliśmy zasygnalizować, że przynależność do UE nie zamyka się tylko w sferze polityki i gospodarki, ale ma także dobroczynny wpływ na rozwój kultury między krajami unijnymi.
Czym jest poezja? Według Czesława Miłosza to "wzruszenie i powiew, który w trzech kropkach mieszka za przecinkiem".
Młodzież zaprezentowała wiersze naszych wybitnych poetów (Wisławy Szymborskiej, Juliana Tuwima, Kazimierza Przerwy-Tetmajera, Tadeusza Różewicza, Cypriana Kamila Norwida) w języku niemieckim, francuskim, włoskim, angielskim i czeskim. Uczniowie wykonali także kilka utworów poezji śpiewanej w językach obcych i po polsku.
W drugiej części programu odbył się konkurs kulinarny pod nazwą „Europejskie smaki” i nawiązywał do kuchni krajów unijnych. Zespoły klasowe przygotowały wybrane lokalne potrawy i zaprezentowały je przed komisją konkursową. Po degustacji jury oceniło potrawy i nagrodziło najlepsze zespoły. W taki sposób Traugutt świętował początek wiosny w scenerii szkolnej.

Dziękujemy wszystkim uczestnikom za zaangażowanie i mile spędzony czas.

biblioteka

24.03.2014 07:14

Czy warto realizować swoje marzenia zawodowe?

Na to pytanie starali się odpowiedzieć uczniowie klasy 2 ekonomicznej oraz humanistycznej podczas wtorkowej debaty (18.03) zorganizowanej w ramach projektu "Młodzi Kreatywni". Projekt ten, będący ideą Urzędu Miasta, ma za zadanie wzbudzić w młodych ludziach przedsiębiorczość w związku z czym  w jego realizację włączeni są nie tylko miejscowi urzędnicy ale również przedstawiciele firm czy też uczelni. 
Podczas wtorkowego spotkania nasi  uczniowie mieli możliwość debatowania z następującymi gośćmi:  Panią Joanną Górną (pracownikiem Akademii im. Jana Długosza), Panem Lesławem Walaszczykiem (prezesem firmy Exact Systems, członkiem Regionalnej Rady Loży Częstochowskiej Business Centre Club) oraz Panem Marcinem Biernatem (kierownikiem Filii WUP w Częstochowie ). Dzięki przedstawicielom z tak różnych branży mogliśmy w pełni rozwinąć temat główny oraz dostać odpowiedź na wiele nurtujących nas pytań. Usłyszeliśmy trzy ciekawe historie ludzi prowadzących własne przedsiębiorczości, dowiedzieliśmy się jak oni zaczynali, skąd narodził się pomysł na taki czy inny biznes oraz jakie powinny być nasze pierwsze kroki w kreowaniu własnego interesu. Co więcej, goście chętnie odpowiedzieli na wszystkie nasze pytania, dzięki czemu temat rozmowy poszerzył się znacząco. To małe, trzyosobowe grono specjalistów przedstawiło nam dokładnie dzisiejszy rynek pracy, zwróciło uwagę na wczesne inwestowanie w siebie (nauka języków obcych) oraz na bardzo ważny, często lekceważony przez naszych rówieśników aspekt aktywności na studiach.
Podsumowując, dzięki obustronnemu zaangażowaniu zrealizowany został  główny cel debaty, czyli uświadomienie nas o sile dążenia do celów oraz pokazanie możliwych sposobów ich urzeczywistniania.

newsa przygotowała Marta Czaja

prof. Rogala-Konatowska Malwina

1234

Zaloguj się

Numerki

  • Pn
  • 1
  • Wt
  • 8
  • Śr
  • 2
  • Czw
  • 18
  • Pt
  • 9