31.03.2023 06:57

Jak zostać „Terytorialsem”?

 

30.03.23 klasa 3C była z wizytą na Politechnice Częstochowskiej z okazji zorganizowanego przez uczelnię Dnia Mundurowego. Przedstawiciele różnych służb mundurowych, tj. Straż Pożarna, Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Służba Celno-Skarbowa, Wojsko Polskie, Straż Graniczna, Służba Więzienna, Policja oraz Służba Leśna, na przygotowanych stoiskach a także podczas wykładów, prezentowali swoje zawody, obowiązki związane z pracą, możliwości rozwoju kariery, sposoby rekrutacji i wymagania dla kandydatów na różne stanowiska. Dużą atrakcją była możliwość zapoznania się z wyposażeniem służb mundurowych, bronią, pojazdami. Może mundur?

GALERIA


Magdalena Kudła

II LO

23.03.2023 10:46

Fizyka a Ekologia

 

Uczniowie naszej szkoły Matylda Miedzińska, Laura Wieczorek oraz Bartosz Wiaderek odnieśli ogromny sukces w XXVI Ogólnopolskim Konkursie „Fizyka a Ekologia” im. prof. Mieczysława F. Pazdura. 17 marca zaprezentowali efekty swojej pracy podczas uroczystego finału, który odbył się w Centrum Nowych Technologii Politechniki Śląskiej w Gliwicach. Matylda zajęła I miejsce, a jej pracę „Stacja Fizyka – czyli jak monitorować zanieczyszczenia środowiska i zmiany klimatu" oceniono jako najlepszą w Polsce. Laureatka zbudowała stację meteorologiczną z ogólnodostępnych komponentów, która mierzyła ciśnienie, temperaturę, wilgotność powietrza i stężenie pyłów zawieszonych. Laura i Bartosz zostali finalistami konkursu.

Laureatka i finaliści otrzymali atrakcyjne nagrody rzeczowe oraz otrzymali 30 pkt preferencyjnych w postępowaniu kwalifikacyjnym na kierunek Fizyka techniczna Politechniki Śląskiej.

Serdecznie gratulujemy uczniom i życzymy dalszych sukcesów.

Ewa Koścień

II LO

22.03.2023 10:05

PROJEKT OFAJ

OBYWATELE EUROPY DZIŚ I JUTRO

To nazwa projektu prowadzonego w ramach współpracy międzynarodowej Częstochowy z francuskim Lourdes i niemieckim Altötting, a kierowanego do młodzieży szkół ponadgimnazjalnych miast partnerskich.

TRZY TEMATY PRIORYTETOWE PROJEKTU:

  1. Odkrywanie i poznawanie społeczno-kulturowej różnorodności Europy

  2. Edukacja obywatelska dla wzmocnienia roli młodzieży i społeczeństwa obywatelskiego w Europie 2023 w kontekście wojny na Ukrainie.

  3. Ochrona środowiska w obliczu zagrożenia klimatycznego

W ramach projektu będziemy się zajmować:

1) przygotowywaniem prac dotyczących wpływu wojny na Ukrainie na funkcjonowanie w każdym
z miast partnerskich (podcasty, rozmowy z uchodźcami, wystawy plakatów i tp).

2) opracowywaniem warsztatów językowych i innych form współpracy podczas których młodzież pogłębi znajomość języków swoich partnerów, pozna obyczaje, kulturę i historię krajów uczestniczących w projekcie.

3) przygotowywaniem planu komunikacji o projekcie i OFAJ w tym celu konieczne będzie stworzenie grupy Whatsapp lub Instagram lub innych na platformach komunikacyjnych oraz rozwijanie ich w trakcie trwania projektu.

4) opracowywaniem działań, które pozwoli młodym eko-obywatelom z trzech miast podzielić się swoim spojrzeniem na kwestie środowiskowe i zainicjować wspólne projekty mające na celu ochronę środowiska.

Kolejną fazą będzie spotkanie w Altötting w Niemczech w dniach 12-19 maja br, w których weźmie udział 8 młodych obywateli miast partnerskich oraz 2 opiekunów.

Do Częstochowy niemiecka i francuska młodzież przyjedzie w przyszłym roku, a samo spotkanie podsumowujące odbędzie się pod koniec roku szkolnego 2023/ 2024 roku w Lourdes.
Cały projekt jest współfinansowany przez OFAJ - l'Office Franco-Allemand pour la Jeunesse (francusko-niemieckie biuro młodzieży).

karta-zgłoszeniowa.docx

Marek Podgórski

10.03.2023 09:50

Dziękujemy!

II LO

07.03.2023 08:23

helLO Traugutt rozmawia z Alexem Małachowskim

Tym, co od maleńkości mieszka w sercu Alexa, jest muzyka, a w szczególności - granie na gitarze. Niekoniecznie takie "garażowe", ale poważne, bo studyjne. Zespół "Pod Prądem" ma na swoim koncie już dwie płyty, a wkrótce ukaże się trzeci album. Oby Alex zagościł na Waszych słuchawkach nie tylko jako nasz rozmówca, lecz także jako gitarzysta!

https://open.spotify.com/episode/2OWhoJOs3UIXb0KzYxgQYF?si=f4uFqu4CSo6MBVXRtv6Y7Q

Marek Podgórski

07.03.2023 08:19

I edycja Predator Games – wystartowały największe w Europie Międzyszkolne Rozgrywki Esportowe

To największe w Europie Międzyszkolne Rozgrywki Esportowe. Każda ze szkół powinna stworzyć własną reprezentację składającą się z 16 uczniów, która zagra w 4 gry. Każda z nich to osobny zespół:

  • Fortnite (3 graczy i 1 rezerwowy),
  • League of Legends (5 graczy i 1 rezerwowy),
  • Rocket League (3 graczy i 1 rezerwowy),
  • Chess.com (1 gracz i 1 rezerwowy).

Aby zgłosić szkołę do udziału w Międzyszkolnych Rozgrywkach Esportowych, należy wypełnić formularz dostępny na stronie turnieju. Zapisy potrwają do 27 marca 2023 r. Minimalny wiek gracza to 13 lat. Rozgrywki rozpoczną się 27 marca 2023 r. Udział w nich wezmą 1024 szkoły. Eliminacje realizowane będą w formule online.

Wielki finał, który zaplanowano na 27 maja 2023 r., odbędzie się w formule stacjonarnej w Centrum Rozwoju Przemysłów Kreatywnych w Warszawie.

Każda z reprezentacji – poprawnie zarejestrowana i uczestnicząca co najmniej w jednym meczu – otrzyma pakiet powitalny w postaci plecaków Predator. Najlepsi gracze i 3 reprezentacje, które zajmą najwyższe miejsca w klasyfikacji danej gry, otrzymają cenne nagrody ufundowane przez partnerów rozgrywek. Wartość nagród w całej akcji to ponad 3 200 000 zł.

W przypadku dodatkowych pytań prosimy o kontakt mailowy: kontakt@predatorgames.pl.

Predator Games to nie tylko rozwój kompetencji wśród dzieci i młodzieży, dobra zabawa oraz wartościowe nagrody, ale – co równie istotne – okazja do konsekwentnego budowania pomostu między nastolatkami, rodzicami i szkołą. Partnerami rozgrywek są: Minister Edukacji i Nauki, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Centrum GovTech Polska, Centrum Rozwoju Przemysłów Kreatywnych, Intel, Microsoft, Media Expert, MEiN Tech. Sponsorem Generalnym jest PKO Bank Polski.

Z poważaniem

Biuro Ministra
Ministerstwo Edukacji i Nauki

 

II LO

Zaloguj się

Numerki

DNI WOLNE!