• Drodzy Absolwenci, w obecnej sytuacji, wobec niepewności co do rozwoju epidemii, mamy poważne obawy, czy Jubileusz w październiku 2020 będziemy mogli zorganizować w sposób godny stulecia naszej szkoły. Wobec tego podjęliśmy decyzję o przesunięciu obchodów o rok na dni od 15 do 17 października 2021 roku.

    Komitet Organizacyjny

30.04.2015 21:30

III majówka z Trauguttem

Wszystkich uczniów „Traugutta” (w tym – tegorocznych maturzystów) serdecznie zapraszamy do przyłączenia się do majowych rywalizacji:

biegowej oraz rowerowej


z wykorzystaniem Endomondo. Uczestnicy zabawy zobowiązani są do zapoznania się z regulaminem.

Nauczyciele oraz absolwenci II LO nie biorą w nich udziału.

Marek Podgórski

30.04.2015 19:44

Święto Konstytucji 3 maja

Dnia 30 kwietnia 2015 w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia z okazji nadchodzącego Święta Konstytucji 3 maja. W tym roku na szóstej godzinie lekcyjnej delegacje poszczególnych klas miały możliwość obejrzenia spektaklu,  który w dość bezpretensjonalny sposób zachęcał młodych ludzi do wesołego obchodzenia tego święta. Jak wiemy z historii, Konstytucja 3 Maja była pierwszą w Europie i drugą na świecie, zaraz po amerykańskiej. Wówczas stanowiła ona najwybitniejsze dzieło polskiego Oświecenia, a także wnosiła pierwsze wzmianki dotyczące ustroju demokratycznego na naszym kontynencie, a więc nie ulega wątpliwości, że mamy czym się szczycić. Imprezę przygotowali uczniowie klasy 1G (inscenizacja obrad Sejmu Czteroletniego), szkolny chór, solistki: Ola Cekus i Maria Magdalena Jeziorowska oraz  nasza niezastąpiona prelegentka Dominika Haładyj.

Serdecznie pragniemy podziękować prof. Justynie Bitner, prof. Annie Gołębiowskiej oraz prof. Michałowi Radwańskiemu za organizację tego wydarzenia. Bez Was na pewno uroczystość nie przybrałaby tak okazałej formy. Dziękujemy!

Anna Ossolińska, kl. 1g

Marek Podgórski

30.04.2015 10:42

Stypendia pomostowe dla tegorocznych maturzystów

Polish - American Internship Initiative

Program Stypendiów Pomostowych skierowany jest do ambitnych i zdolnych maturzystów z małych miejscowości, pochodzących z niezamożnych rodzin, którzy chcą kontynuować naukę na wyższych uczelniach. Celem Programu jest ułatwienie młodym ludziom podjęcia studiów poprzez ufundowanie stypendiów na I rok studiów i wsparcie podczas dalszej edukacji akademickiej.

O stypendia na I rok studiów mogą się ubiegać maturzyści, którzy zostali przyjęci na stacjonarne studia w polskich uczelniach publicznych, realizowane w trybie jednolitym lub dwustopniowym, pochodzący ze wsi i małych miast do 20 tys. mieszkańców, z rodzin o niskich dochodach, osiągający dobre wyniki w nauce. Adresatami Programu w szczególności jest młodzież pochodząca z rodzin pracowników dawnych PGR, uczestnicy finałów olimpiad przedmiotowych, wychowankowie rodzin zastępczych i państwowych domów dziecka oraz młodzi ludzie rekomendowani przez lokalne organizacje pozarządowe uczestniczące w Programie.
O stypendia na starsze lata studiów mogą się ubiegać stypendyści pomostowi, którzy osiągają bardzo dobre wyniki w nauce.
Stypendium na I rok studiów wynosi 5.000 zł i jest wypłacane w 10 miesięcznych ratach po 500 zł. Na starszych latach wysokość stypendiów jest zróżnicowana. Wiecej...

Marek Podgórski

28.04.2015 12:50

Dzień Ziemi

Dnia 27 kwietnia obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Ziemi. Tegoroczne obchody poświęcone są promocji odnawialnych źródeł energii. Hasłem przewodnim akcji było "Z energią zmieńmy źródła". W  głównym holu uczniowie klasy 2c przygotowali kiermasz z tradycyjną i ekologiczną żywnością. Stoisko cieszyło się  dużą popularnością. Uczniowie mieli możliwość skosztować domowych wypieków, świeżo wyciskanych soków oraz koktajli. W trakcie trzeciej godziny uczniowie rozwiązywali test ekologiczny.  Dodatkowo klasy mogły ze sobą rywalizować w konkursie florystycznym. Na szóstej godzinie zostały ogłoszone wyniki, a rozdanie nagród uświetnił występ wspaniałych solistek: Dagmary  Śliwińskiej z klasy 2c, Wiktorii Kuty i Klaudii Łagodzińskiej z klasy 2d. Z testem najlepiej poradziły sobie klasy: 1c, 2b i 2d zajmując 1 miejsce ex aequo, natomiast najpiękniejszą kompozycję  florystyczną stworzyła klasa 1g. Najlepsze hasło ułożyła klasa 2d - "Nie pal Sosen, użyj Słońca! I energię masz bez końca". 
Serdecznie pragniemy podziękować prof. Annie Gołębiowskiej oraz prof. Jarosławowi Skrzypczykowi za pomoc i wsparcie w przygotowaniu uroczystości.

Julia Ptak 2c

Marek Podgórski

27.04.2015 22:23

Dziewczyny na Politechniki

Pod takim hasłem uczelnie techniczne zachęcają płeć piękną do studiowania na swoich kierunkach. Politechnika Częstochowska zaprosiła m.in. uczniów naszego liceum do skorzystania z możliwości bliższego poznania specyfiki pobierania nauk „po sąsiedzku”. Na Dzień Otwartych Drzwi wybrał się pierwszy mat-fiz. Impreza rozpoczęła się od spotkania z przedstawicielami uczelni, podczas którego licealiści zapoznali się z ofertą edukacyjną, a także projektem łazika marsjańskiego, zbudowanego przez studentów P.Cz. Szczęściarze mogli wylosować upominki ufundowane przez P.Cz. oraz sponsora. Po zakończeniu tej części programu udaliśmy się na zwiedzanie wybranych laboratoriów na poszczególnych wydziałach. Zdążyliśmy odwiedzić dwa z sześciu: Wydział Inżynierii Mechanicznej i Informatyki oraz Wydział Elektryczny. Na tym pierwszym uczniowie mogli sprawdzić m.in. ile waży: podpis na fragmencie kartki (a ściślej pisząc, ile waży tusz, który został zużyty na ów podpis) jeden włos, czy rzęsa. Dużą atrakcję stanowiła kamera termowizyjna (uczniowie sprawdzali temperaturę wnętrza jamy ustnej jednego z kolegów) oraz kolektor słoneczny (oświetlenie którego dziewczyny wykorzystywały do zdobycia pierwszej w tym roku opalenizny). Wydział Elektryczny to prezentacja różnorakich wyładowań elektrycznych, przepływu prądu, „świecenia” izolatorów itp. Impreza zakończyła się "Biegiem w kasku".

Marek Podgórski

27.04.2015 21:37

ANP pomaga psiakom ze schroniska

W sobotę (25.04) nasza młodzież w ramach Akademii Nowoczesnego Patriotyzmu wybrała się na wizytę do schroniska przy ul. Gilowej. Przystąpiliśmy do wolontariatu, dzięki któremu możemy pomagać bezdomnym psiakom i kotom, poświęcając wolną chwilę na wyprowadzenie czworonogów na spacer oraz inne potrzebne czynności. Każdy może wziąć udział w takim wolontariacie, dając porzuconym zwierzętom chwile szczęścia i nadziei. To nic nie kosztuje, a daje naprawdę ogromną satysfakcję. Mimo wysokiej temperatury chętnie ruszyliśmy z naszymi podopiecznymi na spacer, podczas którego każdy psiak wędrował z radością. Kiedy nasza wizyta dobiegła końca, pomimo wielkiego żalu, że musimy rozstać się z psiakami, już czekamy na kolejna wizytę i kolejną niesiona schronisku pomoc.

Daria Suchecka, 1f

Marek Podgórski

26.04.2015 16:18

Najlepsi pływacy chodzą do Traugutta

Po tygodniowej przerwie pływacy II LO powrócili do obiektu przy. Al. Niepodległości, by tym razem konkurować już nie pomiędzy sobą, a z koleżankami i kolegami z częstochowskich szkół ponadgimnazjalnych. Program Igrzysk Młodzieży Szkolnej w Pływaniu przewidywał rywalizację  czterema stylami na dystansie 50 m każdym oraz sztafety 4x50 m. Do zawodów przystąpiło 12 placówek (licea, technika oraz zespoły szkół). Bardzo miło nam poinformować, że zarówno w kategorii dziewcząt jak i chłopców drużynowo I miejsce przypadło uczniom „Traugutta”. Jest to największy sukces uczniów II LO w historii Igrzysk. Na podium w poszczególnych konkurencjach stanęli (w kolejności startów):
dziewczęta
50m stylem motylkowym
III m. Julia Makuch kl. IIIc
50m stylem klasycznym
II m. Katarzyna Dyga kl. IIf
III m. Julia Domańska kl. IIc
50m stylem dowolnym
III m. Oliwia Psiuk kl. Ie
sztafeta 4x50m
II m. Makuch, Zdon, Dyga, Psiuk
chłopcy
50m stylem motylkowym
I m. Łukasz Chowaniec kl. IIe
III m. Szymon Lewandowski kl. Ic
50 m. stylem grzbietowym
II m. Konrad Wieczorek kl. Ia
50m stylem klasycznym
II m. Krystian Nocuń kl. Ic
sztafeta 4x50m 
I m. Wieczorek, Nocuń, Lewandowski, Chowaniec (przewaga nad drugą drużyną wyniosła 9,18 sec!!!)
Na sukces obu drużyn zapracowali również zawodnicy, którzy co prawda nie stanęli na podium, lecz waleczną postawą zebrali punkty do łącznej klasyfikacji. Wśród dziewcząt były to: Weronika Włodarek kl. If, Wiktoria Zdon kl. If, Karolina Makuch kl. Ie i Małgorzata Domagała z kl. IIc, natomiast wśród chłopców: Michał Drzewski kl. IIa, Mikołaj Piejko z kl. Ig, Krystian Dzidowski z kl. Ie oraz Wojciech Bojanowcz z kl. IIc.
Bardzo dobre wyniki zawodników nie byłyby możliwe, gdyby nie wieloletnie systematyczne treningi w częstochowskich UKS-ach (najczęściej w „Trójce” lub „Atucie”). Warto wspomnieć, że nasz najlepszy zawodnik - Łukasz Chowaniec trenuje (jak sam mówi – „od przedszkola”) a dokładnie od 11 lat dwa razy dziennie, pierwszy trening rozpoczynając już o godz. 6:30!
P.S. Zaraz po zawodach organizatorzy pozwolili zawodnikom na wykonanie skoków do wody z 5 m. wieży. Najbardziej efektowny 'splash' (jak widać na zdjęciach) wykonał... Szczepan :)

Marek Podgórski

23.04.2015 20:19

Harmonogram obchodów Światowego Dnia Ziemi 2015 w naszej szkole

Hasło ­ „Z energią zmieńmy źródła”.
Poniedziałek 27. 04 2015r.
3 godzina lekcyjna:
­ Przeprowadzenie testu z ochrony środowiska na temat odnawialnych źródeł energii i efektywności energetycznej, we wszystkich klasach pierwszych i drugich.
­ Ogłoszenie konkursu na hasło (sentencję) związane z odnawialnymi źródłami energii.
­ Ocena przez jury kompozycji kwiatowych przygotowanych przez klasy.
6 godzina lekcyjna:
Świetlica szkolna
­ Apel, w którym wezmą udział oddelegowani uczniowie (5 uczniów z klasy).
­ Część artystyczna ­ występ chóru szkolnego.
­ Rozstrzygnięcie konkursów: z ochrony środowiska, konkursu na hasło oraz florystycznego.
W holu szkoły od 2 godziny zorganizowany będzie Stół Darów Ziemi oferujący produkty tradycyjne i ekologiczne.
Wychowawcy klas pierwszych i drugich wyznaczają po 5 uczniów z każdej klasy do udziału w apelu na 6 godzinie lekcyjnej ­ świetlica.
Przygotował p.prof. Jarosław Skrzypczyk.

Marek Podgórski

22.04.2015 18:20

Sara na I miejscu podium

W dniach 18-19.04.2015r. w Tychach odbyły się 10 Międzynarodowe zawody w skokach do wody „Tyska Wiosna”. W rywalizacji uczestniczyło blisko 50 zawodników z: Litwy - kluby z Wilna oraz Kowna, Niemiec – z Drezna oraz z Polski - z Katowic,Tychów i Częstochowy.
W tej grupie znalazła się uczennica „Traugutta” – Sara Reczulska z kl. IIF. W konkursie na trampolinie 1-metrowej dziewczyna zajęła 3 miejsce, natomiast na 3-metrowej była 1, co w sumie dało naszej skoczkini tytuł najlepszej zawodniczki grupy A (16-18 lat). 
Serdecznie gratulujemy.

Marek Podgórski

22.04.2015 15:21

Studiowanie w Wielkiej Brytanii

We wtorek odwiedziła nas Martyna Piotrowska. Martyna studiuje Psychologię i Biznes w Edynburgu. 
W naszej szkole opowiedziała zainteresowanym uczniom o studiowaniu w Wielkiej Brytanii. Przybliżony został proces aplikowania oraz system brytyjskiego szkolnictwa. Na koniec każdy chcący dowiedzieć się więcej, mógł osobiście porozmawiać ze studentką pierwszego roku i uzyskać odpowiedzi na nurtujące go pytania.

Martynie serdecznie dziękujemy za wizytę w naszej szkole.

Kewin Gałuszka

1234

Zaloguj się

Numerki

DNI WOLNE!