• Drodzy Absolwenci, w obecnej sytuacji, wobec niepewności co do rozwoju epidemii, mamy poważne obawy, czy Jubileusz w październiku 2020 będziemy mogli zorganizować w sposób godny stulecia naszej szkoły. Wobec tego podjęliśmy decyzję o przesunięciu obchodów o rok na dni od 15 do 17 października 2021 roku.

    Komitet Organizacyjny

29.04.2016 20:40

Ruszają kolejne majowe rywalizacje z Endomondo

Majówka zbliża się wielkim krokami. Czas uruchomić kolejne (już czwarte) majowe rywalizacje z wykorzystaniem Endomondo.

Tradycyjnie zapraszamy wszystkich uczniów Traugutta ( i tylko ich) do przyłączenia się do rywalizacji biegowej i/lub rowerowej. Zabawa trwa do końca maja. Dziewczęta i chłopcy będą rywalizować oddzielnie.

4. Biegowa majówka z Trauguttem
4. Rowerowa majówka z Trauguttem

II LO

27.04.2016 08:27

Konkurs fotograficzny

Zachęcamy uczniów do udziału w V konkursie fotograficznym „Uzależnieniom – STOP”. Szczegóły można pobrać tutaj.

II LO

26.04.2016 18:41

Podwójne zwycięstwo pływaków z Traugutta

Ostatni tydzień kwietnia rozpoczął się od sportowych zmagań uczniów szkół ponadgimnazjalnych w pływaniu. Na zawody jechaliśmy jako faworyci. Zarówno dziewczęta jak i chłopcy mieli za zadanie obronę mistrzowskich tytułów z 2015r. Zadanie wykonali wzorowo. Panie łącznie zdobyły 49 punktów, pokonując drużyny Sienkiewicza (38 pkt) i Norwida (25 pkt). Dokładnie taka sama kolejność na podium była rok temu, z tą różnicą, że w 2015r. nasza przewaga nad drugim zespołem wyniosła 5 pkt, w tym 11! Łącznie rywalizowało 10 szkół.

Chłopcy uzyskując 56 punktów również poprawili ubiegłoroczny wynik (49 pkt) i podobnie jak dziewczęta powiększyli przewagę nad rywalami – z 18 pkt w 2015 do 26 w tym roku. II miejsce zajął Sienkiewicz, III TZN – oba zespoły uzyskały po 30 pkt. Podobnie tutaj rywalizowało 10 szkół.

Na podium w poszczególnych konkurencjach stanęli (w kolejności startów):
dziewczęta
50m stylem grzbietowym
II m. Wiktoria Zdon
50m stylem klasycznym
I m. Marta Wójcik
III m. Zofia Pulcer

50m stylem dowolnym
I m. Magdalena Pałęga
sztafeta 4x50m
II m. Galińska, Wójcik, Pulcer, Pałęga (tor 2)

chłopcy
50m stylem motylkowym
II m. Szymon Lewandowski
50 m. stylem grzbietowym
I m. Łukasz Chowaniec
II m. Konrad Wieczorek
50m stylem dowolnym
I m. Krystian Nocuń
III m. Seweryn Stolarski

sztafeta 4x50m 
I m. Wieczorek, Nocuń, Lewandowski, Chowaniec (tor 3)

Na sukces obu drużyn zapracowali również zawodnicy, którzy co prawda nie stanęli na podium, lecz waleczną postawą zebrali punkty do łącznej klasyfikacji. Wśród dziewcząt były to: Agnieszka Galińska (IV miejsce w dowolnym), Anna Pastuszka, Oliwia Psiuk, Martyna Brodzik, natomiast wśród chłopców: Oskar Woźniak (IV w motylku), Mikołaj Piejko (IV w klasycznym) oraz Michał Grzybek.
Bardzo dobre wyniki zawodników nie byłyby możliwe, gdyby nie wieloletnie, systematyczne treningi w częstochowskich UKS-ach.
Serdecznie gratulujemy obu zespołom i liczymy na trzecie z rzędu zwycięstwo za rok.

Marek Podgórski

II LO

25.04.2016 20:17

IIe w Zakopanem

Nasza wycieczka w najwyższe pasmo Karpat od samego początku zapowiadała się bardzo ekscytująco. Niezapomniana przygoda rozpoczęła się już po około godzinnej jeździe, kiedy to pod Siewierzem niespodziewanie nasz autobus „wyzionął ducha”. Na szczęście udało nam się zjechać w bezpieczne miejsce, a nasze ukochane biuro podróży - Mamuno nie zawiodło i już 1,5 godziny później zmierzaliśmy w kierunku Krakowa w drugim autokarze. Dalsza część podróży przebiegała bez większych problemów i już o godzinie 15 podziwialiśmy ośnieżony szczyt Giewontu ze słonecznych Krupówek. Pełni energii, oczekując na zabawę taneczną zakwaterowaliśmy się w naszym pensjonacie „U Aniołka”. Można rzecz, że nazwa zobowiązała nas do odpowiedniego zachowania, więc zaraz po obiadokolacji, spacerze (warto zaznaczyć, że troje chłopców z IIE w tym czasie udało się pobiegać) i intensywnej zabawie na parkiecie w pobliskim drewnianym budynku grzecznie udaliśmy się na spoczynek.

Następnego dnia wyspani i niecierpliwie wyczekujący kolejnych wrażeń udaliśmy się na śniadanie, a zaraz po nim, pomimo początkowych problemów ze sprzętem elektronicznym, jednak szybko zażegnanych przez naszego informatyka profesora Dutkiewicza, odbyła się interesująca prezentacja profesora Napieralskiego na temat astronomii. Słuchaliśmy skupieni, a korzystając ze zdobytej wiedzy i z kolejnych bezchmurnych nocy mogliśmy później podziwiać poznane konstelacje gwiazd. Niektórzy z nas zainspirowani przez profesora Jacka Napieralskiego, zapisali sobie datę 12 sierpnia 2026 roku w kalendarzu i zaplanowali w tym dniu podróż do Hiszpanii lub na Islandię w celu zaobserwowania jednego z najpiękniejszych zjawisk – pełnego zaćmienia Słońca.

Pogoda jednak nas nie rozpieszczała. Z lekkim rozrzewnieniem udaliśmy się na spotkanie z naszym pierwszym przewodnikiem tatrzańskim Marcinem. Siedząc w drewnianych ławkach w Kaplicy Najświętszego Serca Jezusa w Jaszczurówce poznaliśmy historię budownictwa sakralnego w Zakopanem oraz mieliśmy okazję usłyszeć kilka słów od tamtejszego kościelnego. Następnie udaliśmy się do miejscowości Kiry, gdzie rozdzieliwszy się na dwie grupy, wybraliśmy się na spacer po Dolinie Kościeliskiej. Podczas wędrówki przystawaliśmy, aby posłuchać legend i opowieści, a dotarłszy do schroniska posililiśmy się gorącą herbatą i kiełbaską. Zmęczeni, lecz szczęśliwi po prawie 10 kilometrowej wyprawie udaliśmy się autokarem do naszego domu wczasowego, po drodze zahaczając o sklep w celu uzupełnienia osobistych zapasów żywności. Tego dnia udostępniono nam basen oraz siłownię i oczywiście nie omieszkaliśmy skorzystać z takich udogodnień. Zmęczeni udaliśmy się na zasłużony spoczynek.

Następnego dnia przywitało nas bezchmurne niebo i piękne, ośnieżone szczyty Tatr. Podróżując do Zakopanego doświadczyliśmy kolejnej przygody. W naszym drugim autobusie podczas zjazdu po krętej drodze wybuchła poduszka amortyzatora. Na szczęście dotarliśmy, choć może właściwiej byłoby powiedzieć, że dotoczyliśmy się pod skocznię w Zakopanem, aby spotkać się z naszym drugim przewodnikiem. Poznaliśmy wiele ciekawostek dotyczących skoków narciarskich, a zaspokojeni wiedzą oraz widokiem startującego śmigłowca ratowniczego „Sokół”, ruszyliśmy tym razem całą grupą w Dolinę Białego. Na czoło naszej wędrówki wysunął się profesor Dutkiewicz, który po kilku minutach zniknął gdzieś daleko przed nami. Podróżując tym szlakiem mieliśmy doskonałą okazję poznać wiosenną florę tatrzańską i dowiedzieć się sporo o niedźwiedziach i ich diecie. Czekając na schodzącego profesora Dutkiewicza, którego nie zdołaliśmy doścignąć podziwialiśmy przyrodę, a niektórzy nawet zostali pochłonięci konstruowaniem tamy na rwącym strumyku. Po powrocie do Zakopanego okazało się, iż nasz autokar nie został poważnie uszkodzony, a wszystkie usterki zostały naprawione. Po raz kolejny mieliśmy okazję skorzystania basenu, siłowni, czy też wybrania się na spacer lub jogging. Ostatnia noc w naszym ośrodku w Murzasichle była bardzo spokojna, chociaż niektórzy z nas cierpieli na bezsenność...

Zgodnie z planem po ostatnim śniadaniu wyruszyliśmy w drogę powrotną, odwiedzając po drodze najpiękniejsze miasto w Polsce – Kraków. Zwiedzanie rozpoczęliśmy od publicznej toalety, a następnie w towarzystwie kolejnego przewodnika udaliśmy się w odwiedziny do smoka i miejsca spoczynku królów Polski. Wzbogaceni o kolejne cenne informacje przespacerowaliśmy się na Rynek, aby tam spędzić ostatnie godziny niezapomnianej wycieczki. W piątek po południu z lekkim smutkiem zakończyliśmy czterodniową, obfitującą w przygody wyprawę.

Serdecznie dziękujemy przewodnikowi z biura podróży Mamuno – Kamilowi oraz opiekunom: p. prof. Dutkiewiczowi i p.prof. Napieralskiemu za czuwanie nad naszym bezpieczeństwem i za udaną wycieczkę szkolną, podczas której zdołaliśmy jeszcze mocniej zacieśnić więzy klasowe i nabrać energii przed czekającą na nas „ostatnią prostą” w tym roku szkolnym.

newsa przygotował Mateusz Wtulich

II LO

25.04.2016 11:40

Organizacja uroczystości pożegnania klas III

W piątek,  29.04.2016r.  lekcje są skrócone (odbywa się 6 lekcji),
- o godz. 12.00 zapraszamy Grono Pedagogiczne oraz wszystkich uczniów klas drugich  do dużej sali gimnastycznej na uroczystość rozdania świadectw i pożegnania klas III,
- klasy pierwsze po  6  lekcjach są wolne.

II LO

25.04.2016 11:12

Co nas przywiodło na Litwę? Poczytajcie i zobaczcie!

Z takim pytaniem zaczynaliśmy naszą wycieczkę na Litwę, do Wilna i Trok. Dziś, po powrocie nie zadajemy pytań, ale chcemy podzielić się z wami przeżyciami i wrażeniami ze wspaniałej wycieczki. Rozpoczęliśmy ją od nocnego przejazdu z Częstochowy do Wilna. To kolebka polskiego romantyzmu, w którym do dziś odczuwa się ducha wieszczów narodowych Mickiewicza i Słowackiego. Warto było zobaczyć miasto, w którym wiele ulic, budowli, pomników przypomina Polskę.

Wilno przywitało nas słońcem i wiatrem, a pod hotelem czekał już na nas jak się później okazało fantastyczny przewodnik Kamil Zalewski z miłym zaśpiewem wschodnim w głosie. Po zakwaterowaniu w hotelu Ecotel i porannej szybkiej toalecie ruszyliśmy do miasta. Dzień był niezwykle bogaty w wydarzenia i miejsca. I tak podzieleni na dwie grupy rozpoczęliśmy od zwiedzania podziemi Katedry Wileńskiej i Góry Zamkowej. Groby wielkich książąt litewskich i królów Polski: Aleksandra Jagiellończyka, Elżbiety Habsburżanki, Barbary Radziwiłłówny oraz urna z sercem Władysława IV Wazy, jak też prochy przedstawicieli sławnych rodów znajdujące się w podziemiach Bazyliki, są dowodem wielkości Wilna i jego sławnej historii. Potem kosztowaliśmy litewskich specjałów, takich jak: cepeliny i placki oraz krem szpinakowy (nie litewski ale b. smaczny). Po obiedzie ruszyliśmy na Stare Miasto, w Zaułek Gotycki, z przepięknym kościołem św. Anny, Bernardyńskim i św. Michała oraz pomnikiem Adama Mickiewicza. Następnie udaliśmy się do muzeum Adama Mickiewicza, gdzie czekali na nas belfrowie z lekcją literatury romantycznej. Podziwialiśmy ogrody Pałacu Prezydenckiego, Sanktuarium Miłosierdzia Bożego z oryginałem obrazu "Jezu, Ufam Tobie", dowiedzieliśmy się, gdzie i jak powstał ten obraz. Przemknęliśmy uliczkami dzielnicy żydowskiej, zwiedziliśmy Plac Ratuszowy z Ratuszem oraz Klasztor Bazylianów z celą Konrada (tego z „Dziadów” cz. III)! Tu moglibyśmy przystanąć na dłużej, ale jeszcze sporo było miejsc do zwiedzania. Zobaczyliśmy też relikwie świętych kościoła prawosławnego w cerkwi św. Ducha (w białych skarpetkach) a na koniec pokłoniliśmy się Matce Bożej Ostrobramskiej.

Po tak bogatym dniu chyba nieliczni z nas mieli jeszcze ochotę na wieczorne dysputy (może z wyjątkiem chłopaków z Estonii, którzy bardzo chcieli poznać dziewczyny z Polski). Kolejny dzień przywitał nas deszczem, gradem i wiatrem. Nie, nie, nie było tak strasznie! Dobrze przygotowaliśmy się na każdą pogodę, a opady były przelotne. Nie przeszkodziło nam to w zwiedzaniu najpierw perły baroku wileńskiego, czyli kościoła św. Piotra i Pawła na Antokolu. Następnie udaliśmy się na krótki spacer na cmentarz na Antokolu, odwiedziliśmy również grób Matki Józefa Piłsudskiego i serca Syna, który znajduje się na cmentarzu na Rossie. Kolejne miejsce naszej wycieczki to Troki, była stolica Litwy. Tam zwiedziliśmy zamek położony na jeziorze Galwe.

Zamek został wzniesiony w XIV–XV w. przez wielkiego księcia litewskiego Kiejstuta i jego syna Witolda. Troki były w tym okresie ważnym ośrodkiem Wielkiego Księstwa Litewskiego.

W Trokach zjedliśmy specjalność Karaimów czyli kibiny. Zamówiliśmy także przesmaczną zupę tutmacz. Poczytajcie w necie o tych specjałach, pychota! Po powrocie do Wilna Pan Kamil przewodnik zaprosił nas do Radia Znad Wilii, polskiej rozgłośni w której pracuje od kilkunastu lat, ciekawiło nas bardzo to miejsce i cieszyliśmy się z odwiedzin. Następnie pojechaliśmy na wieżę telewizyjną. Została ona wzniesiona w 1981 r. Imponującej wysokości obiekt ma wysokość 326,5 metra. Na 19 piętrze wieży znajduje się obrotowy taras widokowy oraz restauracja. Dzięki obracającej się podłodze oglądaliśmy panoramę Wilna i okolic wokół. Tam też nasze redaktorki gazetki LOT przeprowadziły wywiad do gazetki z naszym przewodnikiem. Będzie go można przeczytać we wrześniowym numerze LOT-u.

I tak dobiegł końca ostatni dzień przygody na Litwie. Po powrocie do hotelu pożegnaliśmy naszego wspaniałego przewodnika bez którego wycieczka nie byłaby tak fantastyczna i ciekawa. Po kolacji rozpoczęliśmy pakowanie, aby kolejnego dnia po śniadaniu wyjechać w drogę powrotną do Polski. Jeszcze po drodze obserwowaliśmy piękny Niemen i ziemie litewskie. Kończymy naszą relację fragmentem ze „Stepów Akermańskich” A. Mickiewicza,

"W takiej ciszy - tak ucho natężam ciekawie, że słyszałbym głos z Litwy. - Jedźmy, nikt nie woła."

Czytajcie o Litwie i Wilnie, oglądajcie fotki i planujcie wycieczkę, bo każdy młody Polak chociaż raz powinien odwiedzić Wilno, aby poczuć jego historię i klimat! My jesteśmy urzeczeni Litwą.

 

Dyskusyjny Klub Książki, prof. B. Turel

biblioteka

22.04.2016 18:40

Podwójne wicemistrzostwo Częstochowy w szachach

W piątek 15.042016 r. odbył się drużynowy turniej szachowy szkół ponadgimnazjalnych w ramach Miejskiej Licealiady Młodzieży Szkolnej. Nasze liceum reprezentowała drużyna dziewcząt w składzie:
- Julia Knapik kl. I a 
- Julia Purgal kl. II b
oraz drużyna chłopców w składzie:
- Grzegorz Kita kl. I e 
- Kacper Kuzior kl. II d
- Wiktor Zalasiński kl. II g
- Bartosz Marczak kl. II g (rezerwa).
Wszyscy stanęli na wysokości zadania, uzyskując wspaniałe wyniki.
Obydwa zespoły zdobyły tytuły wicemistrzowskie.
Gratulujemy !

prof. Agata Frej-Pastusińska

II LO

21.04.2016 19:16

Maria Magdalena Jeziorowska podwójnie nagrodzona

Fuzja jądrowa to proces zachodzący we wnętrzu Słońca, tzw.cykl p-p, znany z lekcji fizyki. Szczegóły tego procesu oraz próby podejmowane przez naukowców, którzy chcą ujarzmić tę energię przedstawiła dzisiaj podczas VII edycji konkursu "Z energetyką w przyszłość" Maria Magdalena Jeziorowska. Prezentacja zdobyła uznanie w ocenie jury, które przyznało wyróżnienie. Ponadto zgromadzeni na sali przekazali Marii Magdalenie swoją nagrodę - tę, którą podobno najtrudniej jest zdobyć czyli nagrodę publiczności.

Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

prof. Rećko Edyta

20.04.2016 16:19

Wizyta we Wrocławiu

Wiosna zawitała już u nas na dobre, dlatego też z tej okazji klasa Ic postanowiła przyjrzeć się dokładniej jednemu z piękniejszych miast w Polsce – Wrocławowi. W środę 13 kwietnia, po podróży autokarem, pełni entuzjazmu rozpoczęliśmy swoją przygodę od wrocławskiego Afrykarium i ZOO. Mogliśmy tam podziwiać przeróżne gatunki morskie i lądowe afrykańskiej fauny i flory – od koralowców, poprzez manaty, płaszczki, gekony i mrówniki, aż po likaony. Następnie mieliśmy okazję stanąć kilkakrotnie na rynku, wejść do średniowiecznej Archikatedry św. Jana Chrzciciela na Ostrowie Tumskim oraz zobaczyć z bliska Halę Targową. Spróbowaliśmy też policzyć kłódki na słynnym Moście Tumskim, zwanym Mostem Zakochanych – niestety bezskutecznie J. Wybraliśmy się również do Sky Tower, skąd po wjeździe na 49. piętro mogliśmy podziwiać panoramę Wrocławia o zachodzie słońca. Skoro o panoramie mowa, oczywiście nie mogliśmy przeoczyć Panoramy Racławickiej, która zrobiła na nas naprawdę duże wrażenie, podobnie jak bogate zbiory Muzeum Narodowego. Po trzech dniach spędzonych na poznawaniu Wrocławia, nieco zmęczeni, ale jednocześnie zadowoleni, powróciliśmy do Częstochowy. Jednocześnie serdecznie dziękujemy naszym opiekunkom, paniom profesor Edycie Rećko i Ewie Ludwin, za sprawowanie nad nami opieki przez cały ten czas.

Natalia Cyran kl. Ic

II LO

123

Zaloguj się

Numerki

DNI WOLNE!