• Drodzy Absolwenci, w obecnej sytuacji, wobec niepewności co do rozwoju epidemii, mamy poważne obawy, czy Jubileusz w październiku 2020 będziemy mogli zorganizować w sposób godny stulecia naszej szkoły. Wobec tego podjęliśmy decyzję o przesunięciu obchodów o rok na dni od 15 do 17 października 2021 roku.

    Komitet Organizacyjny

28.06.2010 19:20

Zaproszenie na 43. rajd TBT

      Prognozowane 24 stopnie C, niewielki wiatr i niemal bezchmurnie niebo, to wymarzone warunki na wyprawę rowerową. Serdecznie zapraszam miłośników podróżowania na dwóch kółkach (w tym przyszłych Trauguciaków) na kolejny rajd organizowany pod szyldem Traugutt Bikers Team. Startujemy we wtorek o godz. 14:00 sprzed szkoły. Pojedziemy w góry… Góry Małuskie :D. Trasa do pokonania to 50 – 60 km.

Ważna informacja dla rodziców uczestników rajdu.

Marek Podgórski

26.06.2010 19:19

Wakacje, wakacje...

      Od pewnego czasu odliczaliśmy już tylko dni do 25 czerwca. I nie chodzi o to, żebyśmy nie lubili szkoły, ale wakacje to jest to na co wszyscy czekamy, nie tylko my uczniowie. W tym ostatnim dniu frekwencja była prawie 100%. Uśmiechnięci, zadowoleni i od czasu do czasu spoglądający na zegarek, obejrzeliśmy część artystyczną przygotowaną przez klasy IIc i If pod czujnym okiem prof. Kuźnickiej i prof. Napieralskiego. Potem przyszedł czas na część oficjalną, którą rozpoczął pan dyrektor Krzysztof Ponchała, gdzie wręczone zostały dyplomy za konkursy: Fizyczny „Lwiątko” i Matematyczny „Kangur” oraz za Szkolną Internetową Grę Giełdową. Zostały również rozdane świadectwa z paskiem i nagrody książkowe dla uczniów, którzy osiągnęli średnią co najmniej 5,00. W swoich klasach otrzymaliśmy pozostałe świadectwa, pożegnaliśmy się z wychowawcami, koleżankami i kolegami. Teraz na całe dwa miesiące zostawiamy szkołę, naukę i obowiązki. Do zobaczenia we wrześniu…

Kornelia Gładysz

Marek Podgórski

24.06.2010 19:12

Końcówka roku szkolnego... na wesoło :)

     Ostatni dzień szkoły Kółko Satyryczne postanowiło uczcić premierą swojego programu kabaretowego, opartego na aranżacji ogólnie znanych skeczów najbardziej cenionych kabaretów oraz prezentacji kilku własnych utworów.

 

Na pierwszy skecz wybrany został "Kim będę w przyszłości?" autorstwa Kabaretu Moralnego Niepokoju i Ani Mru Mru. Demoniczną nauczycielkę zagrała Karolina Sawicka, zaś w postaci uczniów wcielili się Maciek Bołtuć (Przemuś!), Łukasz Kasznia (Św. Mikołaj), Mateusz Tałajczyk (Parlamentarzysta), Krzysiek Grzywnowicz (o innej orientacji), Jacek Boratyński (pracownik dyskontu) i Tomek Nagiel (osiedlowy dresiarz), który był jednocześnie naszym konferansjerem.
Kolejnym skeczem była szkolna aranżacja "Macieja i smoka" grupy Ani Mru Mru (Maćko - Łukasz K. oraz Król - Maciek B.). Potem nastąpiła seria czterech skeczy o lekarzach i leczeniu (najpewniej ze względu na profil aktorów): "Świnka nie!" Grzegorza Halamy (wystąpili Jacek B. i Krzysiek G.), "Przychodzi baba do lekarza" S. Tyma i Z. Merle (jako lekarz - kapitalny Maciek i nie ustępująca mu poziomem gry Karolina w roli pacjentki) oraz dwa skecze autorskie: "Oddział dla umysłowo chorych" i "Nakrętka". Finałową piosenkę Kabaretu TEY zagrała Karolina Sawicka, zaś w śpiewaniu pomagali jej Maciek Bołtuć i Krzysiek Grzywnowicz.
Bardzo dziękujemy za znaczną frekwencję (mając na uwadze datę) oraz mamy nadzieję, że następny występ będzie cieszyć się podobnym zainteresowaniem i przyniesie dużo śmiechu (zarówno widzom jak i nam - aktorom).

Kółko Satyryczne

Marek Podgórski

23.06.2010 19:04

I etap rekrutacji za nami

      Dobiegł końca czas składania teczek do szkół ponadgimnazjalnych. Poniżej prezentuję statystyki wyborów, których dokonali gimnazjaliści.

Liczba chętnych na 1 miejsce w Traugucie - I wybory

humanistyczna (IA)

1,4

przyrodnicza (IB)

1,4

przyrodnicza (IC)

0,7

ekonomiczna (ID)

1,1

informatyczna (IEi)

1,9

politechniczna (IEp)

1,5

językowa angielska (IFa)   

1,4

językowa niemiecka (IFn)   

0,4

 

Liczba chętnych na 1 miejsce w Traugucie - wszystkie wybory

humanistyczna (IA)

7,0

przyrodnicza (IB)

6,8

przyrodnicza (IC)

6,8

ekonomiczna (ID)

6,8

informatyczna (IEi)

13,1

politechniczna (IEp)

12,1

językowa angielska (IFa)   

13,6

językowa niemiecka (IFn)   

6,3

Czytaj więcej >>

Marek Podgórski

23.06.2010 19:02

Zapraszamy na... kabaret!

      W najbliższy czwartek (24.06) o godzinie 11 w świetlicy odbędzie się występ Szkolnego Kółka Satyrycznego. W planie: najbardziej znane skecze w wykonaniu naszych Satyryków i własne utwory (premiera!). Wystąpią: stała ekipa Kółka Satyrycznego (Karolina Sawicka, Maciej Bołtuć, Jacek Boratyński, Krzysztof Grzywnowicz) i goście: Łukasz Kasznia, Mateusz Tałajczyk oraz Tomasz Nagiel.
Serdecznie zapraszamy wszystkich uczniów!

Biuro Prasowe Kółka Satyrycznego

Marek Podgórski

23.06.2010 18:58

SUMMER ENGLISH COURSE

      W związku z letnim kursem języka angielskiego w naszej szkole informujemy, że godzinne zajęcia będą się odbywać od poniedziałku do piątku na czterech poziomach zaawansowania językowego. Uczestnicy zostali podzieleni na pięć grup. Listy uczestników znajdują się w załączniku.
Życzymy dobrej zabawy!

Marek Podgórski

22.06.2010 18:57

Progres

      Podczas poniedziałkowej, klasyfikacyjnej rady pedagogicznej wychowawcy poinformowali o wynikach w nauce uzyskanych przez swoich wychowanków.
Najwyższą średnią ocen (mogę napisać - tradycyjnie już od kilku lat) uzyskały klasy ekonomiczne
IID – 4,67 oraz ID 4,56.
Kolejne miejsca zajęły:
IB (przyrodnicza) – 4,51
IIC (przyrodnicza) – 4,47
IIG (humanistyczno – medialna) – 4,45
IIA i IA (humanistyczne) - 4,42
IIB i IIF (przyrodnicza i językowa) – 4,36
IC (przyrodnicza) – 4,33
IE (politechniczno – informatyczna)– 4,32
IF (językowa) – 4,26
IIE (politechniczno – informatyczna) – 4,16

     Średnia obliczona ze średnich klas wynosi w tym roku 4.41 i jest wyższa od ubiegłorocznej o 0,06 (4,35), co cieszy i czego należy gratulować wszystkim, którzy się do takiego wyniku przyczynili. Największy wpływ miała na to grupa uczniów o najwyższych średnich w szkole. Są to:
Dominik Suszalski z IIE – 5,36
Katarzyna Rećko z IA – 5,31
Kornelia Gładysz z IIC i Agnieszka Parkitna z IIG – 5,29
Wirginia Zdon z ID – 5,28
Katarzyna Bernaś z IIG – 5,27
Anna Dudek z IF – 5,26
Dominika Zięba z IIF – 5,2
Gratulujemy.

Marek Podgórski

22.06.2010 18:47

Tak to widzą gimnazjaliści

I miejsce - Szymon Wilkowiecki     Do III Powiatowego Konkursu Fotograficznego "Tak to widzę"" zgłosiło się 56 gimnazjalistów, którzy łącznie nadesłali 290 prac.
W piątek 11 czerwca, w 30-stopniowym upale Jury konkursu zdecydowało:
- zakwalifikować do pokonkursowej wystawy prace:
Pauliny Walas z Gimnazjum nr 13
Bartosza Przewoźniaka z Gimnazjum nr 14
Natalii Styrczewskiej z Gimnazjum nr 18
Anny Modlińskiej z Gimnazjum Sióstr Zmartwychwstanek w Częstochowie
Igi Mazur z Gimnazjum nr 1 w Myszkowie
Magdaleny Burzyńskiej z Gimnazjum nr 1 w Myszkowie
Marty Matyi z Gimnazjum nr 1 w Blachowni
Katarzyny Kulej z Gimnazjum w Blachowni
Pauliny Jeziorskiej z Gimnazjum nr 1 w Myszkowie
Szymona Wilkowieckiego z Gimnazjum nr 1 w Zawadach
Tomasza Kudali z Gimnazjum nr 18 w Częstochowie
Agnieszki Janowicz z Gimnazjum nr 18 w Częstochowie

- przyznać siedem wyróżnień, które otrzymują:

Szymon Wilkowiecki z Gimnazjum nr 1 w Zawadach
Łukasz Knysak z Gimnazjum nr 3
Paulina Walas z Gimnazjum nr 13
Ewa Wiklińska z Gimnazjum nr 12
Anna Modlińska z Gimnazjum Sióstr Zmartwychwstanek w Częstochowie
Dominika Słabosz z Gimnazjum nr 18
Tomasz Kudala z Gimnazjum nr 18

- przyznać

III miejsce Katarzynie Kulej z Gimnazjum w Blachowni
II miejsce Paulinie Walas z Gimnazjum nr 13 w Częstochowie
I miejsce Szymonowi Wilkowieckiemu z Gimnazjum nr 1 w Zawadach

Wszystkim uczestnikom serdecznie dziękujemy za udział w konkursie, nagrodzonym i wyróżnionym serdecznie gratulujemy i zapraszamy za rok do udziału w IV "Tak to widzę".

Marek Podgórski

22.06.2010 18:46

Debata oxfordzka

      W niedzielę odbyła się I tura wyborów. Zawsze przy takiej okazji trwa dyskusja na temat wyborczej frekwencji polskich obywateli. Jakie są jej przyczyny? Dlaczego warto, a dlaczego nie warto zagłosować? Odpowiedziom na takie pytania podołać musieli uczestnicy debaty oxfordzkiej, zorganizowanej w Traugucie przez Filipa Boreckiego, uczestnika akcji „Masz głos, masz wybór”. Tematem dysputy było hasło „Nie idę na wybory – mój głos nic nie zmieni”, a dwie trzyosobowe drużyny prowadziły wokół niego zażartą polemikę. Przedstawiciele Norwida w składzie: Dawid Rogacz, Wiktor Frączek oraz Michał Wilkosz bronili przedstawionej tezy, zaś nasz zespół - Michał Golling, Sara Mishchil i Agnieszka Krygier – odpierali ich argumenty przekonując publiczność, że warto głosować. Dodatkowym utrudnieniem był fakt, że oprócz swoich oponentów uczestnicy musieli również zmierzyć się z trudnymi pytaniami płynącymi ze strony publiczności, wśród której znaleźli się uczniowie częstochowskich liceów. I decyzją publiczności właśnie poniedziałkową debatę wygrali uczniowie Norwida.
Wiele jednak dało nam to doświadczenie – dyskusja była świetną okazją do sprawdzenia swoich umiejętności oratorskich, zajrzenia do różnorodnych źródeł wiedzy oraz poczucia „klimatu” prawdziwych politycznych debat. A jak stwierdził pan dyr. Krzysztof Ponchała po zakończonej rywalizacji – politycy mogliby się nauczyć od naszych uczniów wiele na temat kultury słowa i sztuki rozmawiania.
W przyjemnej atmosferze pożegnaliśmy gości, gratulując wygranym. Czekamy na rewanż we wrześniu!

Marek Podgórski

22.06.2010 18:43

Kolejny raz Szymon

      Zakończyło się głosowanie w konkursie na najciekawszą fotorelację z Dnia Sportu wykonaną aparatem innym, niż lustrzanka. Prace zgłosiło troje uczniów. Oceniło je 130 osób. 70% głosujących za najciekawsze uznało zdjęcia Szymona Łapaja z kl. IE (w tym roku to już trzeci szkolny konkurs wygrany przez chłopaka). Kolejne miejsca zajęli: Magdalena Abu-Gholeh z kl. IIa oraz Krystian Sputo z kl. Ie.
Nagrodą dla zwycięzcy są – tradycyjnie – dwa bilety do kina ufundowane przez LOT.

Marek Podgórski

1234

Zaloguj się

Numerki

DNI WOLNE!