30.09.2021 07:02

Konkurs #ObrońcyNiepodległej

Zapraszamy do udziału w konkursie graficznym #ObrońcyNiepodległej!

Konkurs skierowany jest do wszystkich uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych.

 

TEMATEM JEST PRZEDSTAWIENIE WYBRANEJ POSTACI #OBROŃCYNIEPODLEGŁEJ POLSKI, KTÓRA W TRAKCIE II WOJNY ŚWIATOWEJ Z BRONIĄ W RĘKU, BĄDŹ W INNY SPOSÓB, WZIĘŁA CZYNNY UDZIAŁ W WALCE O NIEPODLEGŁY BYT PAŃSTWA POLSKIEGO.

 

Prace wykonane w technice grafiki komputerowej lub technikach graficznych analogowych (malarstwo, rysunek, kolaż) należy nadsyłać do 11 października 2021 r.

Ogłoszenie wyników 11 listopada 2021 r.

 

Na zwycięzców czekają atrakcyjne nagrody!

 

Szczegółowe informacje: Konkurs graficzny #ObrońcyNiepodległej | Muzeum II Wojny Światowej (muzeum1939.pl)

 

II LO

27.09.2021 06:15

Vivat Klasy Pierwsze! 38 Rajd Traubeanów już za nami!

W minioną sobotę 25.09.21r. miał miejsce rajd zorganizowany dla uczniów klas pierwszych. Celem rajdu była integracja klasowa, a jego finał miał miejsce w Olsztynie. Uczniowie posilili się przepyszną zupą pomidorową z ryżem, oraz upiekli sobie kiełbaski na ognisku. Przedstawiono klasową piosenkę , stylizację, podliczono punkty, wyłoniono zwycięzców. W tym roku rywalizacja była bardzo zacięta, a trzy pierwsze miejsca różnił właściwie punkt . Wszystkie klasy spisały się na medal, ale ostatecznie wygrała klasa 1e z wychowawczynią Panią prof. Izabelą Zawiszą- Blachnicką i jej latoroślą na czele. Gratulujemy serdecznie!

Należy odnotować, iż występ i stylizacja klasy 1d rzuciła jurorów na kolana, a uczniowie klasy 1b byli najlepsi w konkursach wiedzy! Brawo!

Ogromne brawa dla przewodników, wychowawców , nauczycieli, gości i absolwentów, dzięki którym poczuliśmy, że dobre wychowanie nie idzie w las, a atmosfera szkoły nie daje o sobie zapomnieć przez długie lata.

Oklaski także dla organizatorów prof. B.Bigdowskiego i A. Krzepczak, dzięki którym wszyscy będą mieli co wspominać!

Zachęcamy do zerknięcia na FB oraz IG szkoły , aby zobaczyć relację z rajdu, no i oczywiście zdjęcia. Zdjęć można szukać również na stronie szkoły w zakładce galeria.

II LO

23.09.2021 06:39

Ogólnopolski konkurs: "Elektronika - by żyło się łatwiej"

Szanowni Państwo,

Wydział Automatyki, Elektroniki i Informatyki Politechniki Śląskiej już po raz piąty organizuje konkurs dla uczniów szkół ponadpodstawowych na projekt będący praktycznym zastosowaniem szeroko pojętej elektroniki, informatyki lub automatyki p.t.: „Elektronika – by żyło się łatwiej”.

II LO

16.09.2021 09:13

Uwolnij tysiące możliwości z Moim Stypendium!

Studia na wymarzonej uczelni, realizacja projektu artystycznego czy społecznego, rozwój sportowy, wyjazd naukowy za granicę… w tych wszystkich działaniach – i wielu innych – może pomóc stypendium. Na portalu MojeStypendium.pl znajdują się aktualne oferty stypendiów, konkursów i staży, a także rzetelne artykuły o tematyce stypendialnej oraz edukacyjnej. Korzystanie z portalu jest całkowicie bezpłatne i dostępne dla każdego.

Stypendia często kojarzą się jedynie z wyróżnieniem za dobre wyniki w nauce czy pomocą w trudnej sytuacji materialnej. Jednak to nie wszystko – w Polsce i na świecie działa wiele organizacji tworzących różnorodne programy stypendialne: od organizacji pozarządowych oferujących wsparcie dla ambitnych maturzystów z małych miejscowości, poprzez samorządowe programy dla artystów, po uniwersyteckie stypendia dla zagranicznych studentów. Bezpłatna, dostępna dla wszystkich baza stypendiów (zarówno krajowych, jak i zagranicznych), konkursów oraz staży na portalu MojeStypendium.pl pomaga znaleźć oferty odpowiadające zainteresowaniom i sytuacji życiowej danej osoby.

Obszerna baza ofert i wiedzy o stypendiach

Portal Moje Stypendium prowadzony jest od 2009 roku przez Fundację Dobra Sieć. Fundacja od ponad 10 lat aktywnie działa w obszarze wykorzystywania nowych technologii dla dobra społecznego, w tym m.in. popularyzacji wiedzy o programach stypendialnych i innych możliwościach wsparcia rozwoju młodych ludzi w Polsce. W bazie serwisu od początku jego istnienia zgromadzonych zostało 14 000 ofert stypendiów, konkursów i staży.

Co ważne, działalność redakcji portalu wykracza szeroko poza zbieranie informacji o aktualnych ofertach. Na portalu regularnie publikowane są artykuły o tematyce związanej ze stypendiami i edukacją - m.in. o tym, jak znaleźć stypendium online czy gdzie szukać wsparcia na studia za granicą.

Fundacja regularnie przeprowadza także szeroko zakrojone badania systemu stypendialnego w Polsce. W 2021 roku ukazał się raport „Mapa stypendiów III” z największego w skali kraju, unikalnego badania społecznych programów stypendialnych w Polsce. Z raportu można dowiedzieć się m.in. kim są organizatorzy programów stypendialnych w Polsce, jakie typy stypendiów są najpowszechniejsze czy skąd pochodzą środki na realizację programów stypendialnych. Wszystkie publikacje i raporty z badań przeprowadzonych przez zespół portalu Moje Stypendium udostępniane są za darmo, w ramach misji społecznej Fundacji.

Wsparcie stypendialne i rzetelne informacje podczas pandemii

Trwający kryzys spowodowany pandemią COVID-19 uwypuklił znaczenie solidarności i wzajemności. W sytuacji dużej niepewności związanej z systemem edukacji i rynkiem pracy, wartościowe inicjatywy stypendialne, będące elementem rozbudowanej sieci wsparcia, mogą być szczególnie pomocnym narzędziem dla wielu osób.

Zespół portalu stara się służyć swoim doświadczeniem i wiedzą również w obecnej sytuacji. Poza monitorowaniem potencjalnych zmian w rekrutacji na poszczególne programy, na portalu pojawiają się artykuły będące odpowiedzią na sytuację pandemiczną, takie jak np. przystępne wyjaśnienie wpływu tarcz antykryzysowych na szkolnictwo wyższe czy porady, jak organizować naukę w trybie online. Ponadto, raport „Mapa stypendiów III” przedstawia informacje, jak pandemia COVID-19 wpłynęła na realizację programów stypendialnych w Polsce.

Pomoc dla organizatorów stypendialnych

Działalność Fundacji obejmuje także wsparcie organizacji w tworzeniu, udoskonalaniu i promocji programów stypendialnych. W tym zakresie Fundacja współpracuje z organizatorami stypendiów zarówno w Polsce, jak i za granicą. Od sierpnia do października 2021 r. realizowany jest cykl spotkań „Stypendia przyszłości – wspólne działania i rozmowy”, podczas których organizatorzy programów dzielą się swoim doświadczeniem i dyskutują o planach i trudnościach związanych z system stypendialnym. Ponadto, na portalu regularnie publikowane są zestawienia grantów dla organizacji ze szczególnym uwzględnieniem grantów dla organizatorów stypendialnych oraz organizacji społecznych działających na polu edukacji i przeciwdziałania wykluczeniu.

Zapraszamy na MojeStypendium.pl – to dostępne, kompleksowe źródło informacji o stypendiach i innych możliwościach wsparcia rozwoju!

Kontakt:

Adrianna Kaczmarek
specjalistka ds. komunikacji i promocji
Fundacja Dobra Sieć / portal MojeStypendium.pl
a.kaczmarek@mojestypendium.pl
www.mojestypendium.pl

***

Portal Moje Stypendium jest prowadzony przez Fundację Dobra Sieć w partnerstwie z Polsko-Amerykańską Fundacją Wolności. Fundacja Dobra Sieć została założona w maju 2009 roku przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce. Początki Fundacji to dwa główne programy: Moje Stypendium i E-wolontariat, które z czasem dały początek wielu innym działaniom.

Najważniejszym celem Fundacji jest rozwój wiedzy o stypendiach i e-wolontariacie oraz promocja nowych technologii jako narzędzia wzmocnienia społeczeństwa obywatelskiego i zaangażowania społecznego w Polsce.

Na portalu mojestypendium.pl znajdują się:

 • bazy aktualnych stypendiów, konkursów i staży (ponad 13 500 informacji z Polski i zagranicy),
 • artykuły o stypendiach,
 • informacje dla organizatorów programów stypendialnych i badania dotyczące systemu stypendiów.

Marek Podgórski

10.09.2021 05:58

Bezpłatne warsztaty z programowania i matematyki!


Dzień dobry,

w ten weekend w różnych miastach w Polsce rozpoczynają się warsztaty “Koduj z Gigantami”!

Już po raz dziewiąty, zapraszamy dzieci i młodzież szkolną do wzięcia udziału w darmowych zajęciach z programowania! Obecna edycja została wzbogacona również o zajęcia z matematyki!

Aby wziąć udział w zajęciach, każdy uczeń musi indywidualnie zarejestrować się na stronie: www.kodujzgigantami.pl.

II LO

07.09.2021 05:54

"Urząd Miasta Częstochowy przystąpił do opracowania „ Strategii Terytorialnej Subregionu Północnego na lata 2021-2027".

Do udziału w tworzeniu tego dokumentu zostali zaproszeni mieszkańcy miasta Częstochowa oraz całego Subregionu Północnego Województwa Sląskiego.
Państwa opinia wyrażona w formie odpowiedzi na pytania zawarte w ankiecie będzie miała wpływ na kształtowania lokalnej polityki społecznej miasta na kolejne lata.

Link do strony internetowej:

II LO

06.09.2021 10:44

Konkurs fotograficzny - Jurajska przyroda w obiektywie

Marek Podgórski

06.09.2021 06:58

Zebrania z rodzicami:

06.09.2021 (poniedziałek) - godzina 17.00- zebranie dla rodziców klas I

07.09.2021 (wtorek)- godzina 17.00- zebranie dla rodziców klas II

- godzina 18.30- zebranie dla rodziców  klas III

Zebranie z rodzicami rozpocznie się spotkaniem z Dyrekcją szkoły w dużej sali gimnastycznej.

II LO

06.09.2021 05:58

Drodzy Absolwenci,

 

W związku ze zbliżającymi się wielkimi krokami obchodami Jubileuszu 100 - lecia II Liceum im. Romualda Traugutta w Częstochowie szykujemy się do wydania zbioru wspomnień naszych absolwentów.

Bardzo dziękujemy za wszystkie nadesłane i opublikowane wspomnienia. Teksty są wspaniałe. Wybór do zbioru był trudny. Mamy jednak nadzieję, że Wam się spodoba. Osoby odpowiedzialne za redakcję zastrzegają, iż z uwagi na charakter publikacji mogą dokonać w nadesłanych i opublikowanych na stronie internetowej tekstach nieznacznych skrótów, korekt, ewentualnie nadania tytułów, śródtytułów. Wspomnienia chcemy zachować, w mniej dziś popularnej formie - papierowej książce, dostępnej dla wszystkich zainteresowanych klimatem szkoły, jej przemianami, związanymi z nią ludźmi. Publikacja będzie w całości rozpowszechniana nieodpłatnie. Mamy nadzieję, że Nasi Autorzy są zainteresowani taką formą rozpowszechniania wspomnień.

Przypominamy, iż publikacja na stronie internetowej absolwentów II LO im. Romualda Traugutta (absolwent.traugutt.net) jest całkowicie dobrowolna
i nieodpłatna. Takie same zasady przyjęliśmy dla papierowej wersji wspomnień.

W razie pytań, uwag prosimy o korespondencję na adres: lo2@edukacja.czestochowa.pl

Liczymy na Wasze liczne przybycie na Jubileusz 100 – lecia II LO.Z poważaniem

Komitet Organizacyjny Jubileuszu

II LO

12

Zaloguj się

Numerki

  • Pn
  • 10
  • Wt
  • 7
  • Śr
  • 1