22.10.2021 07:17

Badania uczniów (on-line) - termin badania do 5 listopada 2021

 

Analiza i diagnoza potrzeb z oceną potencjału szkół podstawowych i ponadpodstawowych prowadzących kształcenie ogólne w województwie śląskim w zakresie nauczania programowania".

https://www.badania-online.pl/cati/index.php/868224?lang=pl

II LO

20.10.2021 11:19

UWAGA!!

Wybory do Zarządu Samorządu Uczniowskiego odbędą się 29.10.2021r. Do czwartku (21 października) należy dostarczyć wniosek do Profesora Ruszela (wniosek znajduję się na stronie szkoły zakładka „SAMORZĄD”) Od 25 do 27 października będzie trwać kampania wyborcza. Debata przedwyborcza odbędzie się 28 października.
WSZYSTKIM PRZYSZŁYM KANDYDATOM ŻYCZYMY POWODZENIA!!!

II LO

18.10.2021 10:55

MEiN i KG OI informują, że Olimpiada Informatyczna właśnie się rozpoczęła - przesyłamy zadania, zapraszamy na webinarium

Szanowni Państwo,
właśnie rozpoczęły się zawody I stopnia XXIX Olimpiady Informatycznej, które potrwają do 22 listopada 2021 r. Zapraszamy Państwa uczniów do udziału, w każdym momencie uczniowie mogą przystąpić do tych zawodów. Rejestracja dostępna jest pod adresem: https://sio2.mimuw.edu.pl/c/oi29-1/dashboard/. Uczniowie sami rejestrują się w systemie, wybierając szkołę, do której uczęszczają.


Zgodnie z wcześniejszą informacją przesyłamy w załączeniu treści zadań zawodów z prośbą o rozpropagowanie ich wśród uczniów Państwa Szkoły. Treści zadań dostępne są także w naszym systemie internetowym pod adresem: https://sio2.mimuw.edu.pl/c/oi29-1/p/
Wszelkie informacje potrzebne do startu w zawodach znajdują się na stronie www.oi.edu.pl, a najważniejsze tj. Zasady organizacji zawodów, Ustalenia techniczne oraz Regulamin Olimpiady Informatycznej dostępne są w zakładce PRZEPISY w konkursie XXIX OI. Zawodnikom polecamy też zakładkę DLA UCZESTNIKÓW oraz JAK ZACZĄĆ?

Przypominamy też, że w dniu dzisiejszym i jutrzejszym w godz. 16-17 odbędą się webinary, które mogą pomóc uczniom w starcie w Olimpiadzie.
Webinary odbędą się na kanale Youtube Olimpiady. Podczas ich trwania będzie możliwość zadawania na czacie pytań prowadzącemu. Webinary będą nagrywane i zostaną później udostępnione na kanale.
Dziś o godz. 16:00 odbędzie się webinar pt. "Jak wystartować w Olimpiadzie Informatycznej?"
Link do wydarzenia: https://www.youtube.com/watch?v=qKCPzHF9ROk
We wtorek (19.10) w godz. 16-17 webinar pt. "Jak rozwiązywać zadania na Olimpiadzie Informatycznej?".
Link do wydarzenia: https://www.youtube.com/watch?v=JBOTmpXrn04
Życzymy Uczniom Państwa Szkoły, przystępującym do Olimpiady, sukcesów w zawodach!

Przewodniczący Komitetu Głównego
Olimpiady Informatycznej
prof. dr hab. Krzysztof Diks

PS. Chętnie odpowiemy na wszystkie pytania: e-mail: sekretariat@oi.edu.pl.

---------------------------------------
Olimpiada Informatyczna organizowana jest przez Fundację Rozwoju Informatyki, a finansowana z dotacji Ministerstwa Edukacji i Nauki w ramach zadania publicznego „Organizacja i przeprowadzenie olimpiad i turniejów w latach szkolnych 2019/2020, 2020/2021, 2021/2022”.

II LO

16.10.2021 09:34

Integrujemy się

Klasa IA Klasa IB Klasa IC Klasa ID Klasa IE

Jak to będzie? To pytanie przed rozpoczęciem nowego roku szkolnego zadawali sobie wszyscy uczniowie klas I oraz ich rodzice (a jeśli nie wszyscy, to zapewne większość). I nie tylko w kontekście panującej pandemii, a przede wszystkim, jak sobie poradzę?, jaką będę miał/a/o klasę? czy mnie zaakceptują?, jacy będą ludzie w nowej grupie rówieśniczej?, jacy nauczyciele będą mnie uczyć?, jaki będzie wychowawca? Odpowiedzi na te pytania uzyskiwane są praktycznie do dziś. Mięło półtora miesiąca, za nami pierwsze ustne odpowiedzi, kartkówki, sprawdziany. Ale też pierwsze imprezy (Rajd Traubeanów, Dzień Chłopaka, Jubileusz 100-lecia szkoły), pierwsze wyjścia do kina, wyjazdy na wycieczki.
Nowością wprowadzoną w tym roku w pierwszych klasach są „przesadzanki”. Uczniowie co tydzień losują, z kim spędzą w ławce następnych kilka dni. Wszystko po to, aby powstało jak najwięcej więzi pomiędzy nastolatkami.
W drugim tygodniu września rozpoczęły się również całodzienne warsztaty integrujące zespoły klasowe. Celem zajęć było oczywiście lepsze poznanie się, spędzie czasu (wspólnie z wychowawcą) w sposób odmienny niż codziennie. Nie - siedząc przy ławce, a w kręgu w klasie i dla urozmaicenia w sali gimnastycznej czy na patio. Obok ćwiczeń – „łamaczy lodów” było budowanie zespołu (team building games), zabawy zręcznościowe, odgrywanie scenek. Było wiele radości i uśmiechów.
I… lekcji nie było :)
Zajęcia we wszystkich klasach I przeprowadził (i zdjęcia wykonał) pedagog liceum.

Marek Podgórski

15.10.2021 19:05

Rywalizacja na 64 polach

Po pięcioletniej przerwie odbyły się kolejne mistrzostwa Traugutta w szachach! To królewska gra z długą tradycją, która u nas, w Traugucie może być pielęgnowana dzięki wspaniale zaangażowanym uczestnikom i nauczycielom. Nasi uczniowie: Mikołaj Wolański oraz Magdalena Bienek, to głównie dzięki nim turniej został zorganizowany ponownie. Nie mogło tutaj również zabraknąć zasług Pana Profesora Marka Podgórskiego oraz Pani Profesor Katarzyny Dębowskiej, którzy sprawowali opiekę nad przebiegiem całego turnieju. Do turnieju przystąpiły 23 osoby, rozgrywki prowadzono systemem szwajcarskim, po 7 partii turniejowych. Gratulacje dla zwycięzców: zdobywcy trzeciego miejsca - Kacpra Ujmy z IIIG, drugiego - Magdaleny Bienek z IIIA oraz mistrza Traugutta - Mikołaja Wolańskiego z IIID. Serdeczne podziękowania składamy Pani Elżbiecie Pyrkosz z Klubu UKS Hetman Częstochowa, która nieodpłatnie wypożyczyła sprzęt niezbędny do realizacji turnieju. Zawody uważamy za udane, gratulujemy zwycięzcom i zapraszamy do udziału w przyszłorocznych mistrzostwach. Zdjęcia autorstwa szkolnego pedagoga.

newsa przygotował Filip Kuźmiński kl. IA

Kilka słów specjalnie do uczestników turnieju skierowała p. Ayelen Martinez szachowa Woman International Master WIM (https://ratings.fide.com/profile/118702). Nagranie (dostępne na wydarzeniu na fb) otrzymaliśmy dzięki uprzejmości (i z inicjatywy) absolwenta Traugutta, p. Bartosza Pydzińskiego, który będąc uczniem 2lo sam brał udział w szkolnych turniejach. Serdecznie dziękujemy.

Marek Podgórski

14.10.2021 09:23

Zaproszenie do udziału w II Ogólnopolskim Konkursie na prezentację multimedialną "Chrzest Polski"

Każde społeczeństwo i każda jednostka powinna czuć więź ze swoją Ojczyzną, powinna być świadoma swojej historii i swoich korzeni. Zakorzenienie w historii umożliwia budowanie patriotyzmu, dumy z przynależności do własnego Narodu i stwarza poczucie odpowiedzialności ludzi za dobro i właściwy rozwój społeczeństwa. Fakt przyjęcia ustawy o Święcie Chrztu Polski daje nam wyjątkową szansę, aby pokazać korzenie naszej państwowości już w ponad tysiącletniej historii.

Cel uważamy za słuszny i istotny – skoro ustanowiono to Święto ustawą – powinno ono być obecne w powszechnej świadomości społeczeństwa. Do tej pory data ta była marginalnie dostrzegana – tylko podczas większych obchodów – co 50 lat (1966 i 2016). Dzieci i młodzież powinny zapoznać się z tak ważnym wydarzeniem w historii Polski. Realnie przewidujemy, że w wyniku konsekwentnych (rokrocznych) działań Święto zacznie być obecne w świadomości zbiorowej. Czytaj więcej >>

II LO

12.10.2021 12:13

Politechnika Częstochowska - kursy przygotowawcze do matury

Szanowni Państwo,
Po raz kolejny Politechnika Częstochowska organizuje dla uczniów klas maturalnych bezpłatne kursy przygotowujące do matury z biologii, chemii, fizyki, informatyki oraz matematyki (poziom podstawowy i rozszerzony).
Kursy te już od kilku lat cieszą się dużym zainteresowaniem.
W związku z sytuacją epidemiczną,  od ubiegłego roku kursy prowadzone są w formie zdalnej na platformie e-learningowej Politechniki Częstochowskiej.
Ten sposób prowadzenia zajęć umożliwił uczestnictwo w zaproponowanych kursach uczniom nie tyko z okolic Częstochowy ale również z całego kraju.
W ubiegłej edycji powtarzało i utrwalało z nami materiał łącznie ponad 800 uczestników.

Czytaj więcej >>

II LO

09.10.2021 19:49

Mistrzostwa Traugutta w Szachach

Z inicjatywy Magdaleny Bienek (IIIA) i Mikołaja Wolańskiego (IIID) p.prof. Katarzyna Dębowska oraz pedagog Marek Podgórski organizują „Mistrzostwa Traugutta w Szachach”. Turniej odbędzie się w piątek 15.10.2021r. Wstępnie przewidujemy rozegranie 6 rund po 15 minut na zawodnika.
Zgłoszenia mailowo na adres katarzyna.debowska@traugutt.net przyjmujemy do środy 13 października włącznie. W temacie maila proszę wpisać „Turniej szachowy”, w treści należy podać imię nazwisko oraz klasę.
Serdecznie zapraszamy.
Plakat wykonała Kinga Pyzik z kl. IIIA. Dziękujemy.

Marek Podgórski

06.10.2021 16:46

3f w Zakopanem

3F w ZakopanemPandemia pokrzyżowała nam plany wyjazdu na wycieczkę klasową w 1. i 2. klasie liceum, ale w końcu nam się udało i - mimo że jesteśmy w klasie maturalnej - w dniach 29 września - 1 października byliśmy na wycieczce w Zakopanem. Spacerowaliśmy po Krupówkach, wjechaliśmy na Gubałówkę (potem zeszliśmy pieszo do Zębu), byliśmy na spacerach, a w drodze powrotnej do Częstochowy odwiedziliśmy Kraków. Najważniejsze jednak jest to, że spędziliśmy czas razem, jako klasa 3F, pośmialiśmy się, zintegrowaliśmy, zrobiliśmy zdjęcia. Towarzystwa dotrzymywali nam nasi cudowni opiekunowie, Pani Profesor Barbara Budzowska i Pan Profesor Marek Podgórski. Wszyscy wróciliśmy zadowoleni.
Naszą wycieczkę w liceum uważamy za udaną.

newsa przygotowała Emilia Szkurłat kl. 3F
zdjęcia prof. Marek Podgórski

Marek Podgórski

04.10.2021 10:31

Badania preferencji zawodowych

W roku szkolnym 2021/2022 na terenie II LO im. R. Traugutta można skorzystać z pomocy w zakresie wyboru kierunku dalszego kształcenia w formie badań indywidualnych:

-predyspozycji psychologicznych do służb mundurowych,

-predyspozycji do pracy w zawodach społecznych,

-predyspozycji psychologicznych do zachowań przedsiębiorczych,

-ogólnych badań pod kątem preferencji zawodowych.

Badania będą się odbywać podczas wybranych zajęć lekcyjnych w małych grupach zainteresowanych uczniów. Prowadzić je będzie psycholog-doradca zawodowy z Zespołu Poradni Psychologiczno-Pedagogicznych Centrum Informacji Zawodowej mgr Artemia Bańkowska-Doros. Wyniki badań zostaną omówione na osobnym spotkaniu indywidualnym – na terenie szkoły lub poradni, w zależności od preferencji. Omówienie wyników badań może odbyć się także w formie zdalnej (platforma Teams).

Zgłoszenia na badania grupowe przyjmuje pedagog szkolny p. Marek Podgórski.

Z p. Artemią Bańkowską-Doros można kontaktować się bezpośrednio na adres e-mail:

abankowska-doros.zppp@edukacja.czestochowa.pl

Badania preferencji zawodowych wykonuje również pedagog szkolny. Zainteresowanych serdecznie zapraszam.

Marek Podgórski

123

Zaloguj się

Numerki

DNI WOLNE!