19.11.2015 06:02

Stypendia dla uzdolnionych artystycznie

Do 25 listopada można składać wnioski o przyznanie Nagrody Miasta Częstochowy dla uczniów uzdolnionych artystycznie, znajdujących się w trudnej sytuacji materialnej.

Nagroda jest przyznawana zgodnie z Zarządzeniem Nr 1123/12 Prezydenta Miasta Częstochowy z dnia 19 października 2012 r. (z późniejszymi zmianami) i przeznaczona jest dla uczniów zamieszkałych na terenie Miasta Częstochowy, uczęszczających do częstochowskich szkół podstawowych, gimnazjalnych, ponadgimnazjalnych oraz artystycznych.

Kandydatów do nagrody mogą zgłaszać częstochowskie szkoły, instytucje kultury, organizacje pozarządowe i inne podmioty mające osobowość prawną, mogące udokumentować działalność wspierania i rozwijania zdolności artystycznych dzieci i młodzieży.

Wnioski o przyznanie nagrody należy złożyć do 25 listopada do Wydziału Kultury, Promocji i Sportu Urzędu Miasta Częstochowy, za pośrednictwem Kancelarii Urzędu Miasta Częstochowy, ul. Śląska 11/13.

W załącznikach poniżej pełny tekst Regulaminu przyznawania nagrody oraz obowiązujący wzór wniosku.
Pliki do pobrania:
REGULAMIN (36.5 KB)
WNIOSEK (43.5 KB)

źródło: www.czestochowa.pl

Marek Podgórski

17.11.2015 15:52

Moustache Party

Zarząd Samorządu Uczniowskiego zaprasza na pierwszą w tym roku szkolnym dyskotekę. Nie zabraknie także czegoś nowego. Jak sama nazwa mówi - impreza upłynie pod znakiem wąsów i wąsików. Każdy przy wejściu otrzyma wąs, dzięki któremu będzie mógł poczuć się niczym sam Romuald Traugutt.
Serdecznie zapraszamy!

Kewin Gałuszka

15.11.2015 19:28

Sukces goni sukces – Bartek tym razem wśród najlepszych

Trzy tygodnie temu w Filharmonii Częstochowskiej odebrał wyróżnienie. Dwie godziny temu w Ośrodku Kultury Filmowej, Kinie Studyjnym ILUZJA „Ławeczka” Bartka Rogowskiego (ucznia klasy IIID) zdobyła II nagrodę (I nie przyznano, były za to dwie drugie), a sam autor zainkasował 1200 PLN w 16. edycji konkursu na film amatorski "Częstochowa w kadrze".
O tytuł najlepszego rywalizowało 16 filmów. Dyrektor OPK "Gaude Mater" p. Tadeusz Piersiak stwierdził, że "poziom był bardo wyrównany". Szefowa OKF zauważyła, że... "w minionych latach mieliśmy zazwyczaj kilka filmów bardzo amatorskich, w tym roku takich nie było".
W jury zasiadali: Przemysław Młyńczyk – reżyser, absolwent Wydziału Reżyserii Filmowej FAMU w Pradze, prezes warszawskiej Fundacji Młodego Kina, dyrektor Festiwalu „Euroshorts", organizator konkursu „Filmujemy miasta"
Tadeusz Piersiak – dyrektor OPK Gaude Mater
Janusz Mielczarek - fotografik, pisarz, dziennikarz
Aleksander Wierny- naczelnik Wydziału Kultury, Promocji i Sportu UM Częstochowy
Aneta Rudaś – przedstawicielka sponsora Multimedia Polska.
Bartkowi serdecznie gratulujemy, a czytelników zapraszamy do obejrzenia filmu (link pod zdjęciem).

Marek Podgórski

14.11.2015 14:06

Młody filmowiec z Traugutta wyróżniony

24 października w Filharmonii Częstochowskiej wręczono nagrody 13. Multimedia Happy End Festiwalu Filmów Optymistycznych.
Częstochowska publiczność trzynastej edycji przyznała Grand Prix filmowi „Dzień babci" w reżyserii Miłosza Sakowskiego.
Honorowe Złote Ryby za wspieranie kina niezależnego otrzymali aktor Krzysztof Globisz i Wydawnictwo Wojciech Marzec.
Specjalną Złotą Rybę przyznali autorzy wideo bloga Sfilmowani dla filmu „Niepowstrzymani” za zatarcie granicy między fabułą a dokumentem, doskonałą realizację i subtelne budowanie dramaturgii.
„Ławeczka” – film Trauguciaka - Bartosza Rogowskiego z klasy 3D, otrzymał wyróżnienie.

Marek Podgórski

13.11.2015 14:47

Klimaty Częstochowy

Już w najbliższy piątek poznamy laureatów 10. edycji „Klimatów Częstochowy”. Finałowa Gala i wręczenie nagród odbędzie się o godz. 17.00 w Ratuszu Miejskim.

Jesień jest w Częstochowie wyjątkowo klimatyczną porą roku. Nie tylko za sprawą charakterystycznej aury, ale także przez wyczekiwane, jedno z najważniejszych fotograficznych wydarzeń roku – finał konkursu fotograficznego „Klimaty Częstochowy”, który świętuje swoje 10-lecie.

Jubileusze to dobry pretekst do podsumowań. Przyglądając się konkursowym fotografiom z ostatniej dekady warto zadać sobie pytanie, czy Częstochowa na zdjęciach mieszkańców może jeszcze czymś nas zaskoczyć. Od pierwszej edycji „Klimatów Częstochowy” w mieście zaszły ogromne zmiany, nie tylko w architektoniczno-krajobrazowej przestrzeni, czy sferze kulturalno-rozrywkowej. Zmieniło się także postrzeganie Częstochowy przez nas samych. W obrazach miasta nie jesteśmy już tylko mrowiem ruchliwych punkcików. Podkreślając swoją indywidualność, wysuwamy się na pierwszy plan. Przyglądając się życiu naszej lokalnej społeczności, chętnie podpatrujemy nie tylko to, co robią rezydenci pierwszych stron gazet. Coraz częściej z przyjemnością zatapiamy się w koloryt mikroświatów tworzonych przez częstochowian żyjących w zakamarkach miasta. I to wszystko widać na naszych zdjęciach.
Oglądając fotografie nadesłane na tegoroczną, jubileuszową edycję „Klimatów Częstochowy”, możemy śmiało powiedzieć, że warto przyglądać się Częstochowie i dokumentować, jak się zmienia. Nie tylko po to, by zdobyć nagrodę, czy wyróżnienie, ale także by pokazać w kadrach następnym pokoleniom to, jak dziś żyjemy. Pewnie w przyszłości będziemy patrzeć na zdjęcia obrazujące obecnych mieszkańców na tle naszego miasta z takim samym sentymentem, jak teraz na te z Narodowego Archiwum Cyfrowego.
W „Klimatach Częstochowy” od lat nie zmieniło się to, że znajdujemy tu wiele zdjęć architektury i krajobrazu. Ale – co bardzo cieszy – za każdym razem te same elementy miejskiej układanki pokazane są w ciekawy, odmienny sposób, zależny od indywidualnego podejścia do tematu osoby fotografującej.
Konkurs fotograficzny „Klimaty Częstochowy” od lat cieszy się ogromną popularnością. Przez dekadę jurorzy obejrzeli prawie 8000 nadesłanych zdjęć. Co roku wernisaż wystawy pokonkursowej przyciąga tłumy amatorów fotografii. Mamy nadzieję, że i tej jesieni będzie podobnie.
Na tegorocznej wystawie „Klimaty Częstochowy” zobaczymy 51 prac 40 autorów, wybranych przez częstochowskich jurorów: Jacentego Dędka, Bartosza Frączka, Jarosława Respondka, Grzegorza Skowronka i Justynę Warwas. Czy jury dokonało właściwego wyboru? Sprawdźcie sami. Zapraszamy na wystawę finałową 10. edycji Konkursu fotograficznego „Klimaty Częstochowy” 13 listopada, o godz. 17.00 w Ratuszu.
Patronat medialny nad wydarzeniem objął miesięcznik Press oraz bezpłatny miesięcznik miasta Częstochowy „Jasne, że Częstochowa”. Nagrody w konkursie ufundował Urząd Miasta oraz Gazeta Wyborcza.
Zaraz po finale „Klimatów” (18.00) zapraszamy na wystawę pokonkursową Grand Press Photo 2015, która odbędzie się w Klubie Sportowym Stacherczak. Wystawa jest wspófinansowana ze środków Urzędu Miasta Częstochowy.
źródło: klimatyczestochowy.pl

Marek Podgórski

13.11.2015 14:40

Wernisaż Grand Press Photo 2015 w Częstochowie

W imieniu własnym i Miesięcznika „Press” zapraszam w piątek , 13-tego listopada na godz. 18.00 na oficjalne otwarcie Wystawy sprowadzonej do naszego miasta już po raz ósmy, dzięki wsparciu sprawdzonych Partnerów.

Oprócz wernisażu tej wielkiej wystawy (w której częstochowscy fotografowie zaistnieli szczególnie mocno), będzie okazja do okraszonego fotografiami spotkania z tegorocznym laureatem Grand Prix, gdańskim fotoreporterem Maćkiem Moskwą.

Obejrzymy też pokaz wszystkich nagrodzonych zdjęć z taperką uznanego częstochowskiego muzyka, Krzycha Niedźwieckiego.


Pozdrawiam.

Marcin Szpądrowski

Prezes Zarządu Fundacji

Festiwal Sztuki Fotoreportażu

Ul. Dąbrowskiego 1

42-200 Częstochowa

www.fotosprint.org

Marek Podgórski

13.11.2015 14:37

Filmowe Nowele Henryka Sienkiewicza


Zachęcamy do udziału w konkursie Ministerstwa Edukacji Narodowej oraz Ambasady RP w Bernie – „Filmowe nowele Henryka Sienkiewicza”.

Konkurs jest skierowany do uczniów szkół ponadgimnazjalnych.

Na zgłoszenia czekamy od dziś (13 listopada) do końca roku (do 31 grudnia).

Co zrobić, by wygrać? Nakręcić 3-minutowy film. To wszystko? Nie – chcemy, aby był inspirowany dowolną nowelą naszego Noblisty. Kto może wziąć udział w konkursie? Uczniowie szkół ponadgimnazjalnych.

Oto szczegóły:

10 grudnia mija 110. rocznica przyznania Henrykowi Sienkiewiczowi Literackiej Nagrody Nobla. To nie koniec.. Przed Nami kolejne ważne rocznice związane z autorem „Trylogii”. W 2016 r. przypadają 170. rocznica jego urodzin (5 maja 1846 r.) oraz setna rocznica śmierci (15 listopada 1916 r.).

Dzięki naszemu konkursowi chcemy przypomnieć młodym ludziom wszystkie jego dzieła, szczególnie te mniej popularne – nowele. Naszym partnerem jest Ambasada RP w Bernie.

Główna nagroda? Twórcy najlepszego filmu (3 osoby i opiekun/nauczyciel) wyjadą na dwudniową wycieczkę do Szwajcarii. Do wygrania także nagrody książkowe!

Zgłoszenia należy przesyłać za pośrednictwem stronywww.men.gov.pl/filmowenowele

Komisja konkursowa - w której skład wejdą przedstawiciele Ministerstwa Edukacji Narodowej i Ambasady RP w Bernie - przy ocenie filmów weźmie pod uwagę:

1.      zgodność z tematyką konkursu,

2.      pomysłowość autora/autorów,

3.      jakość gry aktorskiej / jakość animacji,

4.      montaż i kreację filmu,

5.      umiejętność zaciekawienia tematem.

Uczestnikom życzymy weny twórczej i dobrej zabawy przy tworzeniu filmów!

Więcej szczegółów – TUTAJ.

Departament Informacji i Promocji

Ministerstwo Edukacji Narodowej

Marek Podgórski

13.11.2015 14:30

Konkurs w Muzeum Częstochowskim

Szanowni Państwo

Przypominamy o trwającej I edycji konkursu fotografii przyrodniczej Jurajska przyroda w obiektywie.
Na prace konkursowe czekamy do 31 grudnia 2015 r.  Szczegóły w załącznikach oraz na stronie muzeum Częstochowskiego www. muzeumczestochowa.pl

Serdecznie zapraszamy

Elżbieta Janik
Muzeum Częstochowskie
Dział Przyrody

Marek Podgórski

13.11.2015 14:14

JĄKANIE: objawy – diagnoza

Marek Podgórski

12.11.2015 13:11

Świętujemy Niepodległość Naszej Ojczyzny

W naszej szkole odbyła się patriotyczna uroczystość poświęcona rocznicy 11 Listopada, czyli Dniowi Odzyskania Niepodległości.

Naszymi Gośćmi byli z-ca prezydenta Miasta Częstochowy p. Jarosław Marszałek, p. Katarzyna Centkowska- Wydmuch – kierownik referatu organizacji oświaty. Byli także pan Aleksander Wierny – Naczelnik Wydziału Kultury, Promocji i Sportu oraz dyrektorzy zaprzyjaźnionych szkół ponadgimnazjalnych.

Z wielką uwagą wysłuchaliśmy montażu słowno- muzycznego  obrazującego historię ruchu narodowo- wyzwoleńczego. Imprezę przygotowali uczniowie naszej szkoły pod kierunkiem p. prof. Anny Gołębiowskiej, p. prof. Agnieszki Frukacz oraz p. prof. Ireneusza Stasiaka.

Miłym dopełnieniem naszego świętowania było otwarcie boiska szkolnego. Po akademii zaproszeni goście udali się, mimo niesprzyjającej aury, na boisko szkolne, gdzie pan prezydent w towarzystwie p. dyr. Małgorzaty Jackowskiej przecinając wstęgę dokonał symbolicznego otwarcia boiska.

Do spotkania za rok...

II LO

1234

Zaloguj się

Numerki

  • Pn
  • 2
  • Wt
  • 18
  • Śr
  • 9
  • Czw
  • 21
  • Pt
  • 19