11.12.2015 17:35

10 x Łukasz

Łukasz Chowaniec, podopieczny Uczniowskiego Klubu Sportowego "Trójka" fantastycznie poradził sobie podczas rozegranych w Gliwicach Mistrzostw Śląska w pływaniu. W sumie stawał na podium dziesięć razy.

Mariusz Osyra o tę pasję pytał Łukasza Chowańca, na co dzień ucznia trzeciej klasy z Liceum Traugutta:

więcej...

źródło: Radio Jura

Marek Podgórski

11.12.2015 07:57

Mikołajkowy turniej piłki nożnej

Już po raz szesnasty odbył się w naszej szkole mikołajkowy turniej halowy piłki nożnej o Puchar Dyrektora Szkoły Traugutt 2015. Rozgrywki poprzedziło losowanie grup które jak zwykle wzbudziło wielkie emocje. Poniedziałkowe (07.12) zawody przebiegły w sportowej, bliskiej przyjacielskiej atmosferze. Gracze używali wszystkich dozwolonych metod aby osiągnąć upragniony sukces. Poziom adrenaliny i testosteronu był bardzo wysoki. Gdyby przenieść te wskaźniki na zajęcia lekcyjne prawdopodobnie bylibyśmy w czołówce nie tylko szkół częstochowskich. Triumf odniósł zespół połączonych klas 3a i 3b, który pokonał w finale drużynę klasy 2f. Trzecie miejsce zajęła klasa 3d.Najlepszym zawodnikiem i strzelcem turnieju został  Oskar Bąk, bramkarzem Jakub Bała natomiast najinteligentniejszym graczem Bartosz Dobrowolski. Nagrodę specjalną turnieju (strój piłkarski) zdobyła nasza sympatyczna koleżanka Julia Hadaś, która przy okazji zawodów odwiedziła Wojewódzki Szpital Specjalistyczny. Życzymy szybkiego powrotu do pełnej wydolności. Organizatorzy czyli Uczniowski Klub Sportowy i Samorząd Uczniowski przewidują że wielkanocny turniej odbędzie się już na naszym nowo otwartym boisku szkolnym. Będzie to dla zawiedzionych i pokonanych dobra okazja do rewanżu.

newsa przygotowała Karolina Krawczyk z kl. IA

Kewin Gałuszka

09.12.2015 19:28

Fizyka inaczej

Fizyka towarzyszy nam w życiu codziennym, nawet podczas rozrywki. Przekonali się o tym uczniowie kl. II e, którzy 7 grudnia wzięli udział w lekcji fizyki w "terenie". Podczas zajęć przeprowadzonych przez prof. Edytę Rećko w Porter Bilard Club uczniowie sprawdzili doświadczalnie zasadę zachowania pędu i energii.

newsa przygotowała Alicja Kwaśny kl. IIe

Marek Podgórski

07.12.2015 08:59

Media zainteresowane winylami w Traugucie

W środę na nasze zaproszenie "Strefę winyli" odwiedzili przedstawiciele lokalnych mediów - RMFMAXXX oraz Telewizji Orion. Materiał wideo został wyemitowany w sobotę. Tydzień temu informacja pojawiła sie w Gazecie Wyborczej.

W dniu dzisiejszym gościliśmy ekipę TVP Katowice. Informacja ukaże się w najbliższych dniach w Teleexpresie lub Teleexpresie Extra.

O co chodzi z winylami? Poniżej krótka informacja przygotowana przez p.prof. Grzegorza Bojanka.

W Traugucie słuchamy muzyki z płyt winylowych.

W ciągu ostatnich kilku lat widać powrót do fascynacji płytą winylową wśród fanów wszelkich gatunków muzyki. Gdy zajrzymy do sklepów największych sieci handlowych, możemy odnaleźć najnowsze produkcje muzyczne na winylach, a aukcje internetowe pełne są używanych krążków.

Nauczyciel j. angielskiego w II L.O. im. Romualda Traugutta, Grzegorz Bojanek, także muzyk zajmujący się w swej twórczości muzyką ambient, twórca projektu „ChoP”, który jest areną współpracy artystów z Polski i Chin, wspieranego od lat przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a prywatnie również wielki fan muzyki wszelkiej, także tej nagranej na płytach winylowych, postanowił spróbować zaszczepić wśród młodzieży II LO miłość do tego nośnika.

Przed wakacjami, przeszukując szkolne piwnice natrafił na stary, lekko zniszczony gramofon Fonica. Dzięki wsparciu uczniów z Samorządu Uczniowskiego zainteresowanych elektroniką udało się odrestaurować stary, nieużywany już sprzęt. Okazało się, że wśród uczniów liceum znalazła się grupa uczniów zainteresowanych słuchaniem pływ winylowych. Na początku pan Grzegorz przynosił płyty z własnej kolekcji. Będąc także członkiem dość dużej grupy fanów winyli na Facebooku - opisał tam całą historię. Post dostał ogromną liczbę „lajków” i same pozytywne komentarze, które można streścić słowami, że tak właśnie powinna wyglądać prawdziwa szkoła „z pasją”. Jeszcze tego samego dnia odezwał się do pana Grzegorza, Polak od 25 lat mieszkający w Niemczech kolekcjoner płyt winylowych, pan Andreas Tutak. Obiecał przysłać 20 kg płyt dla uczniów. Jak obiecał, tak zrobił. W tej chwili kolekcja płyt winylowych II LO wzbogaciła się o takie klasyki jak płyty Queen, Michaela Jacksona, Dire Straits, Pink Floyd, U2, The Police, The Beatles, AC/DC, i wiele, wiele innych.

Grupa słuchaczy rozwija się i słuchanie płyt winylowych na długiej przerwie powoli staje się kolejną wspaniałą inicjatywą, którą może poszczycić się II LO im. R. Traugutta w Częstochowie.

Marek Podgórski

05.12.2015 15:59

Mikołajki w Traugucie

Marek Podgórski

04.12.2015 18:00

Kalendarz z grafikami absolwentki „Traugutta” - Marty Frej

W czwartkowy wieczór w Konduktorowni odbyła się promocja miejskiego kalendarza na 2016 roku. W tym roku ma on dwóch autorów - malarkę Martę Frej (absolwentkę „Traugutta” – przyp. M.P.) i historyka Juliusza Sętowskiego.


Rok 2016 należy do kobiet

Rok 2016 przywitamy z kalendarzem wypełnionym grafikami Marty Frej. Częstochowianka jest autorką niezwykle popularnych memów, które prezentujemy w piątkowych wydaniach częstochowskiej "Gazety Wyborczej". Malarka jest prezeską fundacji Kulturoholizm i współzałożycielką Klubu Krytyki Politycznej w Częstochowie. Razem z partnerem Tomaszem Kosińskim tworzą artystyczny duet FRiKO. Od 2011 r. organizują też Festiwal Sztuki Współczesnej ART.eria. Aktualnie Frej pracuje w Centrum Promocji Młodych, gdzie zajmuje się organizacją wystaw. Warto przypomnieć, że jej kalendarz feministyczny przygotowany we współpracy z Fundacją Feminoteka, portal culture.pl umieścił w rankingu "10 najfajniejszych kalendarzy ze sztuką na 2015 rok" (trafiły tam m.in. kalendarz Pirelli i kalendarz z graffiti Banksy'ego).

- Staramy się, żeby miejskie kalendarze były autorskimi projektami. W poprzednich latach prezentowaliśmy prace dwóch częstochowskich artystów - Jacka Pałuchy i Bartosza Frączka, teraz postanowiliśmy pójść tym samym tropem. Za sprawą grafik, działalność artystyczna Marty Frej jest w Polsce dobrze znana. Decyzja, żeby to jej w tym roku powierzyć przygotowanie kalendarza, była więc najlepszym rozwiązaniem. Całość zadedykowana jest wybitnym częstochowiankom - wyjaśnia Aleksander Wierny, szef miejskiego wydziału kultury. - Trzeba jednak podkreślić, że ten kalendarz ma dwóch autorów, drugim jest bowiem Juliusz Sętowski. Sam kalendarz też nie jest typowy: na jednej stronie mamy grafikę, na drugiej - notkę biograficzną dotyczącą danej bohaterki - dodaje.

Biografie dwunastu niezwykłych kobiet przygotował właśnie dr Juliusz Sętowski, szef Ośrodka Dokumentacji Dziejów Częstochowy.

Od Jędrusik po Poświatowską

Wśród bohaterek kalendarza "Częstochowa jest kobietą!" znalazły się m.in. aktorka Kalina Jędrusik, poetka Halina Poświatowska, lekarka Zofia Garlicka czy działaczka społeczna i oświatowa Mieczysława Biegańska.

Miejski kalendarz na 2016 rok zaprezentowano po raz pierwszy w czwartkowy wieczór w Konduktorowni. Na prezentacji pojawiła się m.in. Barbara Nowacka, współprzewodnicząca partii Twój Ruch.

- Nie musimy się w Częstochowie ograniczać do Matki Boskiej, możemy mieć Martę Frej - przekonywała Nowacka.

W styczniu prace, które trafiły na strony miejskiego kalendarza, trafią do Miejskiej Galerii Sztuki. Zawisną w otwartej niedawno Galerii Zwiastun.

Jak zdobyć kalendarz?

Nakład kalendarza na 2016 rok wynosi 5 tys. sztuk. Od 4 grudnia można o nie pytać w Miejskim Centrum Informacji Turystycznej w III Alei. Będzie tam rozdawany bezpłatnie - do wyczerpania zapasu.

źródło http://czestochowa.wyborcza.pl/

Z dumą informujemy, że miesiąc wrzesień należy do Zofii Idzikowskiej, która „(…)Przez całą okupację organizowała tajne nauczanie. Wiosną 1941 otrzymała od Józefa Mendyka – kierownika Wydziału Szkolnictwa Tajnego Kuratorium Radomsko-Kieleckiego nominację na dyrektorkę tajnej szkoły średniej : Gimnazjum i Liceum im. Juliusza Słowackiego oraz Gimnazjum i Liceum im. Romualda Traugutta. Pomimo choroby nóg w różnych miejscach miasta prowadziła zajęcia z historii i języka niemieckiego na tajnych kompletach. Imponowała przy tym odwagą i opanowaniem. W styczniu 1945 została przewodniczącą komisji weryfikacyjnej do legalizacji wyników tajnego nauczania.(…)”

źródło: http://absolwent.traugutt.net

Marek Podgórski

03.12.2015 11:24

Konkurs kaligraficzny

Szkoła Podstawowa nr 24 w Częstochowie zaprasza zainteresowanych uczniów do wzięcia udziału w VII Powiatowym Konkursie Kaligraficznym "I Ty możesz zostać Mistrzem Pióra".

Marek Podgórski

02.12.2015 13:08

Kuba wyróżniony

Już po raz drugi Akademia im. Jana Długosza w Częstochowie zorganizowała konkurs na plakat rekrutacyjny (czyli taki który będzie promował rekrutację na rok akademicki 2016/2017 w AJD). W rywalizacji mogli wziąć udział studenci i młodzież licealna.

- W odpowiedzi na nasz konkurs napłynęło 10 prac - mówi Magdalena Okwiet, kierownik Biura Promocji Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie. - Po burzliwych naradach w gronie jury wybrany został najlepszy plakat. Okazało się, że zdaniem jurorów najciekawszą propozycję nadesłała studentka AJD Ola Przytuła

Komisja sędziowska postanowiła również przyznać wyróżnienie rektora AJD. Otrzymał je uczeń częstochowskiego Liceum Traugutta Jakub Grzybek. Gratulacje należą się również jego nauczycielowi prowadzącemu Markowi Podgórskiemu.

źródło: ajd.czest.pl

II LO

02.12.2015 10:14

Światowy Dzień AIDS

Z inicjatywy Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) w 1988r. ustanowiono Światowy Dzień AIDS, który jest obchodzony corocznie 1 grudnia. Z tej okazji klasy I spotkały się w świetlicy na pierwszych dwóch godzinach lekcyjnych, by wziąć udział w warsztatach organizowanych przez prof. Skrzypczyka oraz prof. Podgórskiego.

W pierwszej części, prowadzonej przez prof. Skrzypczyka, uczniowie zaznajomili się z wirusem HIV, jego budową, działaniem i objawami wywołanej przez niego choroby. Ludzi zarażonych na całym świecie jest ok. 35 mln, a w zeszłym roku z tego powodu zmarło 1,5 mln. W Polsce liczba ludzi mających wirusa HIV jest szacowana na 35 tys. Od rozpoczęcia epidemii w Polsce (1985r.) do sierpnia ubiegłego roku w naszym kraju zostało odnotowanych 18204 zakażenia, lecz eksperci szacują liczbę wszystkich zachorowań na dwukrotnie większą. W obecnych czasach notowanych jest ponad tysiąc przypadków infekcji w ciągu roku. Prawdopodobnie ok. 70% zarażonych nie zdaje sobie sprawy z tego faktu.  AIDS nie leczony jest chorobą śmiertelną, ale przy zażywaniu leków można złagodzić jego objawy i przedłużyć długość życia chorego. Wciąż trwają prace nad uzyskaniem szczepionki przeciw AIDS.

Prof. Podgórski w drugiej części przedstawił sposoby zakażenia się wirusem i metody zapobiegania jego rozprzestrzeniania oraz antykoncepcji. Zostały podane przykłady sytuacji, których ryzyko zakażenia mieli ocenić uczestnicy warsztatów. Przykładami takich sytuacji mogą być np. podanie ręki, masaż, stosunek płciowy czy transfuzja krwi. Przy prezentowaniu korzystania z prezerwatywy, profesor udzielił kilku istotnych instrukcji, które mogą wpłynąć na skuteczność wykorzystywanego sposobu.

Dziękujemy wykładowcom za poświęcony czas i przekazaną treść.

newsa przygotowała Joanna Wąsowicz kl. ID

II LO

01.12.2015 11:24

Program mentoringowy dla polskich uczniów, którzy chcą podjąć studia na uczelniach amerykańskich

Szanowni Państwo

Ambasada USA w Warszawie i Konsulat USA w Krakowie wraz z Polsko-Amerykańską Komisją Fulbrighta oferują program mentoringowy dla polskich uczniów i studentów, którzy chcą podjąć studia na uczelniach amerykańskich. Jest to bezprecedensowy i prestiżowy program, w którym polscy i amerykańscy absolwenci amerykańskich uniwersytetów (w tym stypendyści Fulbrighta) będą wspierać radą tych, którzy dopiero przygotowują się do aplikowania. Dzięki ich wsparciu polscy kandydaci na studia w USA nie będą sami w nieco bardziej skomplikowanym od europejskiego procesie składania podań. Ich starsi koledzy i koleżanki, którzy z powodzeniem przeszli przez ten proces, pomogą im skompletować dokumenty oraz przesłać aplikację na wybrane uczelnie. Program obejmuje również warsztaty prowadzone przez profesjonalnych doradców edukacyjnych Ambasady i Konsulatu USA oraz Komisji Fulbrighta.

Udział w programie jest bezpłatny.Zapraszamy uczniów klas I i II liceum lub klas I-III technikum zainteresowanych studiami undergraduate w USA w roku akademickim 2017-2018 oraz studentów uczelni wyższych zainteresowanych studiami graduate (magisterskimi lub doktoranckimi) w USA w roku akademickim 2017-2018.

Czekamy na zgłoszenia do 15 grudnia 2015 r. na stronie www.educationusa.pl/mentoring/

Tutaj jest więcej informacji o programie:

http://polish.poland.usembassy.gov/mentoring2.html

www.educationusa.pl/mentoring/

Bardzo dziękuję i pozdrawiam.
Beata Milewska
Dział kultury ambasady USA|
al. Ujazdowskie 29/31|
00-540 Warszawa

Marek Podgórski

12

Zaloguj się

Numerki

DNI WOLNE!