12.06.2013 06:27

Konkurs fotograficzny - Ptaki Województwa Śląskiego

Serdecznie zapraszamy wszystkich Państwa uczniów do udziału w konkursie fotograficznym pt. „Ptaki Województwa Śląskiego”, organizowanym przez Śląski Ogród Zoologiczny w Chorzowie.
Wszystkie szczegóły dotyczące konkursu znajdują się w załączniku.

Maciej Frądczak
Sekcja Dydaktyki i Promocji ŚOZ

Marek Podgórski

12.06.2013 06:19

Wspomnienie

Pan Profesor Gustaw Gracki był wyjątkowym profesorem w historii II Liceum Ogólnokształcącego im. Romualda Traugutta w Częstochowie. Uczył w naszej szkole w latach 1969-75. Pełnił wtedy również funkcję zastępcy dyrektora. W roku 1975 został wizytatorem - metodykiem języka polskiego, cały czas utrzymując kontakt z II L.O. Po przejściu w roku 1984 na emeryturę pracował w naszym liceum do 2002 roku.
Warto podkreślić, że historia dramatycznie wdarła się w życie Pana Profesora. Niejednokrotnie wspominał bolesne chwile z powstania warszawskiego, problemy związane z dostaniem się na studia na Uniwersytecie Jagiellońskim, ze względu na przynależność do AK.
Zarówno my pracownicy Traugutta, którzy doskonale pamiętamy Pana Profesora, jak i uczniowie, z żalem usłyszeliśmy wiadomość o śmierci szanowanego i kochanego przez grono Trauguciaków nauczyciela.
Dla nas Profesor był niedoścignionym wzorem. Potrafił z jednej strony okazać młodym, początkującym nauczycielom ojcowską troskę, ale jednocześnie, niezwykle taktownie i dowcipnie,  poprawić, wskazać właściwą drogę postępowania.
Uczniowie podziwiali Profesora za wyjątkową erudycję, pasję, z jaką nauczał języka polskiego, serce i zrozumienie.
Będzie nam zawsze brakować nieocenionego autorytetu Pana Profesora i zabawnych dykteryjek, których z przyjemnością i uwagą słuchaliśmy.

Małgorzata Jackowska i Wiesława Mecmajer

II LO

11.06.2013 07:19

Żegnamy p.prof. Gustawa Grackiego

Marek Podgórski

11.06.2013 06:33

Przełam swoje ograniczenia, zmień niemożliwe w osiągalne. Wstań i jedź!

Serdecznie zapraszamy na spotkanie z wyjątkowym człowiekiem, Toastmasterem z Wrocławia, Łukaszem Krasoniem, który poruszając się na wózku od siódmego roku życia. Przyjedzie do nas NA ROWERZE i poprowadzi konferencję inspirująco-motywacyjną dla wszystkich, którzy mają swoje marzenia i pragną je realizować.

Terminy:
• 11 czerwca 2013 r., godzina 17.30 na Placu Biegańskiego-powitanie „Konwoju Rowerowego” na czele z Łukaszem Krasoniem
• 12 czerwca, godz. 19.00 w sali sesyjnej Urzędu Miasta-konferencja Łukasza pt. „Opowieści Inspirującej Treści”
• 13 czerwca-odprowadzanie „Konwoju”, który rusza w dalszą drogę.
Wszystkich zainteresowanych odsyłamy na strone projektu: http://wstanijedz.pl/

Marek Podgórski

10.06.2013 18:10

Półmetek naboru za nami

Trzeci tydzień rekrutacji dobiegł końca. Część gimnazjalistów podjęcie ostatecznej decyzji uzależnia od wyniku egzaminów. Oby były jak najwyższe. W wyborze dalszej drogi życiowej niech pomocne będą poniższe statystyki - pierwsza piątka (liczba chętnych z I preferencji na miejsce):

Traugutt 1,16
Słowacki 1,03
Norwid 0,95
Kopernik 0,85
Sienkiewicz 0,72

Codziennie aktualizowane statystyki rekrutacji 2013 dostępne są pod adresem:

https://www.facebook.com/events/346100975491360/

Marek Podgórski

10.06.2013 13:57

Traugutt na sportowo

Tydzień rozpoczęliśmy na sportowo. 11 klas przystąpiło do rywalizacji w ramach cyklicznie organizowanego Dnia Sportu. Uczniowie zmagali się w 6 konkurencjach: wyścigach na czas, w których wychowawca pomagał założyć koszulkę uczniowi, a ten błyskawicznie biegł w dane miejsce, a następnie wracał do grupy. Interesujący był tor z kapslami, zręczność i opanowanie zawodnika liczyło się w tym przypadku najbardziej. W sali gimnastycznej rozgrywano kolejne zadanie – grę w siatkówkę przy użyciu ręczników, w którym 3 pary z danej klasy musiały wymienić się jak największą prawidłową liczbą podań. Przeprowadzono również test wiedzy z zakresu igrzysk nowożytnych. Wybrany przez klasę reprezentant odpowiadał na losowy zestaw pytań w obecności komisji. Odpowiedź samodzielna dawała grupie trzy punkty, natomiast jeden punkt można było zdobyć po konsultacji z drużyną. Ostatnią konkurencją był przygotowany przez klasę skecz lub piosenka, którą prezentowano przed jury. Po każdej konkurencji drużyna była nagradzana punktami. Dodatkowo uczniowie przebierali się, aby ubarwić tegoroczny Dzień Sportu. Trzeba przyznać, że radości i emocji było co niemiara.

Rywalizację wygrała bezkonkurencyjna klasa I A, która zdobyła aż 48 punktów. Na „pudle” stanęły kolejno klasy I E i II D ze stratą ponad 9 punktów do lidera. Dalsza klasyfikacja przedstawia się następująco : 4 miejsce – II A (37,5 pkt.); 5 miejsce – I F (37 pkt.); 6 miejsce – IIF (36 pkt.); 7 miejsce – II B (35,5 pkt.); 8 miejsce – I C (34 pkt.); 9 miejsce – II C (33 pkt.); 10 miejsce – I D ( 28,5 pkt.) a stawkę zamknęła klasa I B (26,5 pkt.).

Imprezę przygotowali: p.prof. Anna Swodczyk, p.prof. Agata Pastusińska i p.prof. Bartłomiej Bigdowski. Szczególne podziękowania należą się uczniom: Natalii Lipińskiej (IIC), Adamowi Dłubakowi (IIE), a także Markowi Suszalskiemu (IIE), Maćkowi Salwie (IIE), Izabeli Oracz (IIE), Natalii Konaszewskiej oraz Mateuszowi Janosikowi (IE) i Michałowi Klubie (IE).

Marcin Olszewski

10.06.2013 09:22

Sportowa majówka za nami

Przez cały maj trwała sportowa rywalizacja pomiędzy dziewczętami i chłopcami – uczniami klas I i II,  w dwóch dyscyplinach: biegach i jeździe na rowerze.

W „Biegowej majówce z Trauguttem” udział wzięło 18 osób (12 dziewcząt i 6 chłopców), które łącznie pokonały 1382 km. Wśród dziewcząt zwyciężyła Martyna Górska (kl. IC) 121.31 km, drugie miejsce zajęła Marlena Wilk (kl. IIA) 91.82 km a trzecie Karolina Biskup (kl. IIA) 88.95 km.
Do ostatnich minut toczyła się niezwykle zacięta rywalizacja wśród chłopców. „Łeb w łeb” szła trójka panów, ostatniego dnia liczyła się już tylko dwójka. Taktyka obrana przez zawodników była różna – jeden z biegaczy wychodził z domu co kilka godzin, by przebiec kilka, kilkanaście kilometrów. Drugi „wziął na bary” ponad dwudziestokilometrowe odległości. Obaj przebiegli ostatniego dnia minimum po 40 km. Ostatecznie, nieco więcej przebiegł Damian Klyta z kl. ID (łącznie 293.75), niewiele mniej Piotr Szyma (kl. IE) - 288.38 km. Trzecie miejsce zajął Oskar Kocik (IID) - 232.48 km.

Mniej emocjonująca okazała się rywalizacja na dwóch kółkach. „Rowerowa majówka z Trauguttem” zaangażowała  trzynaście osób: 6 dziewcząt i 7 chłopców, którzy w sumie przejechali 1764km.

Na podium stanęły: Małgorzata Starczewska (kl. IIC) 271.55km, Jagoda Ławnik (kl. IIC) 202.19km oraz Ada Gworys (kl. IF) 172.15 km. Wśród panów niekwestionowanym liderem został Mateusz Kidawa (kl. IIF), który pokonał 407.81 km, srebrny medal dla Piotra Szymy (IE) za 160.13 km a brąz dla kolegi z klasy Mateusza – Piotra Czerwika za 137.90 km.

Czworo zwycięzców otrzymało od Samorządu Uczniowskiego nagrody w postaci kart podarunkowych na zakupy w jednym ze sklepów sportowych wartości 50 PLN każdy.

Pełne wyniki rywalizacji dostępne są tutaj

Rowerowa majówka z Trauguttem http://www.endomondo.com/challenges/9852714

Biegowa majówka z Trauguttem http://www.endomondo.com/challenges/9852604

Marek Podgórski

07.06.2013 07:28

Willa Kreatywnych Działań

Willa Kreatywnych Działań to wakacyjna propozycja Centrum Promocji Młodych dla młodzieży ponadgimnazjalnej. Pakiet ośmiu warsztatów: teatralnych, bębniarskich, dziennikarskich, lalkowych, śpiewu, komiksowych, pisarskich oraz poetyckich. Pomysł na aktywne, twórcze i oryginalnie lato. Udział we wszystkich zajęciach jest bezpłatny, trzeba jedynie przysłać zgłoszenie na adres cpm@muzeumczestochowa.pl (imię, nazwisko, wiek, nr telefonu). Warto się spieszyć, bo ilość miejsc jest ograniczona. Zapraszamy serdecznie!

01 – 04 LIPCA 2013 – Warsztaty teatralne „Abstrakcja / przestrzeń / ruch/ napięcie – praca z ciałem i przestrzenią w teatrze ruchu”
10 – 12 lipca 2013 – Warsztaty bębniarskie „Znajdź swój rytm”
19 LIPCA 2013 – Warsztaty dziennikarskie
24–28 LIPCA 2013 – Warsztaty lalkowe
01 SIERPNIA 2013 – Warsztaty śpiewu tradycyjnego
06 SIERPNIA 2013 – Warsztaty komiksowe „Czytamy obrazy, oglądamy słowa”
09 SIERPNIA 2013 – „Dzieffczyńskie” warsztaty pisarskie"
19 – 23 SIERPNIA 2013 – „Przychodnia poetycka” – intensywny kurs pisania kreatywnego zogniskowanego na poezji i prozie poetyckiej.

Marek Podgórski

05.06.2013 18:07

Na podbój Krakowa

W dniu 3. czerwca klasa Ib wraz z ochotnikami z innych klas wyruszyła do Krakowa. Mimo drobnych problemów technicznych zdołaliśmy dotrzeć na miejsce. Za główny cel obraliśmy Ogród Doświadczeń im. Stanisława Lema. Podczas interaktywnych zajęć każdy miał okazję spróbować złamać prawa fizyki. Śmiałków było wielu, jednak mimo olbrzymich wysiłków wszystkie próby kończyły się fiaskiem.
Czas wolny znakomita większość spędziła w Galerii Karkowskiej, choć niektórzy, na przekór niesprzyjającej pogodzie, udali się na krakowski Rynek. Pragniemy serdecznie podziękować opiekunom naszej grupy: p.prof. Edycie Rećko, p. dyr. Dorocie Malickiej oraz p.prof. Agnieszce Adryjańskiej - Mroczek. Wycieczkę uznajemy za w pełni udaną.

Bartosz Gronkiewicz

05.06.2013 06:11

Pomóż Kalinie wygrać staż w Parlamencie Europejskim

Absolwentka "Traugutta" Kalina Kozak dostała się do ostatniego etapu konkursu, w którym nagrodą jest staż w Parlamencie Europejskim w Brukseli. Pomóż spełnić jej marzenie i oddaj swój głos!

Żeby zagłosować trzeba:
1) wejść w link: https://apps.facebook.com/eurostaz-app/?fb_source=feed,
2) wybrać woj. śląskie
3) oddać głos przy nazwisku KOZAK
Ważne jest, żeby wypełnić wszystkie pola i polubić stronę, inaczej głos nie będzie ważny!"
Do etapu pierwszego dostało się 1235 osób, do drugiego - 250, zaś w trzecim etapie bierze udział 125 osób z całej Polski. Oto oficjalna strona konkursu z wynikami: http://www.eurostaz.pl/wyniki-ii-etapu "

Bardzo dziękuję za pomoc, to dla mnie szalenie ważne!

Kalina Kozak

Marek Podgórski

1234

Zaloguj się

Numerki

DNI WOLNE!