Dzisiaj imieniny obchodzi: prof. Stasiak Ireneusz

22.04.2023 17:38

DZIEŃ OTWARTY

22.04.2023r. (sobota) - godz.9:00 - 12:00


II LO

23.03.2023 10:46

Fizyka a Ekologia

 

Uczniowie naszej szkoły Matylda Miedzińska, Laura Wieczorek oraz Bartosz Wiaderek odnieśli ogromny sukces w XXVI Ogólnopolskim Konkursie „Fizyka a Ekologia” im. prof. Mieczysława F. Pazdura. 17 marca zaprezentowali efekty swojej pracy podczas uroczystego finału, który odbył się w Centrum Nowych Technologii Politechniki Śląskiej w Gliwicach. Matylda zajęła I miejsce, a jej pracę „Stacja Fizyka – czyli jak monitorować zanieczyszczenia środowiska i zmiany klimatu" oceniono jako najlepszą w Polsce. Laureatka zbudowała stację meteorologiczną z ogólnodostępnych komponentów, która mierzyła ciśnienie, temperaturę, wilgotność powietrza i stężenie pyłów zawieszonych. Laura i Bartosz zostali finalistami konkursu.

Laureatka i finaliści otrzymali atrakcyjne nagrody rzeczowe oraz otrzymali 30 pkt preferencyjnych w postępowaniu kwalifikacyjnym na kierunek Fizyka techniczna Politechniki Śląskiej.

Serdecznie gratulujemy uczniom i życzymy dalszych sukcesów.

Ewa Koścień

II LO

22.03.2023 10:05

PROJEKT OFAJ

OBYWATELE EUROPY DZIŚ I JUTRO

To nazwa projektu prowadzonego w ramach współpracy międzynarodowej Częstochowy z francuskim Lourdes i niemieckim Altötting, a kierowanego do młodzieży szkół ponadgimnazjalnych miast partnerskich.

TRZY TEMATY PRIORYTETOWE PROJEKTU:

 1. Odkrywanie i poznawanie społeczno-kulturowej różnorodności Europy

 2. Edukacja obywatelska dla wzmocnienia roli młodzieży i społeczeństwa obywatelskiego w Europie 2023 w kontekście wojny na Ukrainie.

 3. Ochrona środowiska w obliczu zagrożenia klimatycznego

W ramach projektu będziemy się zajmować:

1) przygotowywaniem prac dotyczących wpływu wojny na Ukrainie na funkcjonowanie w każdym
z miast partnerskich (podcasty, rozmowy z uchodźcami, wystawy plakatów i tp).

2) opracowywaniem warsztatów językowych i innych form współpracy podczas których młodzież pogłębi znajomość języków swoich partnerów, pozna obyczaje, kulturę i historię krajów uczestniczących w projekcie.

3) przygotowywaniem planu komunikacji o projekcie i OFAJ w tym celu konieczne będzie stworzenie grupy Whatsapp lub Instagram lub innych na platformach komunikacyjnych oraz rozwijanie ich w trakcie trwania projektu.

4) opracowywaniem działań, które pozwoli młodym eko-obywatelom z trzech miast podzielić się swoim spojrzeniem na kwestie środowiskowe i zainicjować wspólne projekty mające na celu ochronę środowiska.

Kolejną fazą będzie spotkanie w Altötting w Niemczech w dniach 12-19 maja br, w których weźmie udział 8 młodych obywateli miast partnerskich oraz 2 opiekunów.

Do Częstochowy niemiecka i francuska młodzież przyjedzie w przyszłym roku, a samo spotkanie podsumowujące odbędzie się pod koniec roku szkolnego 2023/ 2024 roku w Lourdes.
Cały projekt jest współfinansowany przez OFAJ - l'Office Franco-Allemand pour la Jeunesse (francusko-niemieckie biuro młodzieży).

karta-zgłoszeniowa.docx

Marek Podgórski

10.03.2023 09:50

Dziękujemy!

II LO

07.03.2023 08:23

helLO Traugutt rozmawia z Alexem Małachowskim

Tym, co od maleńkości mieszka w sercu Alexa, jest muzyka, a w szczególności - granie na gitarze. Niekoniecznie takie "garażowe", ale poważne, bo studyjne. Zespół "Pod Prądem" ma na swoim koncie już dwie płyty, a wkrótce ukaże się trzeci album. Oby Alex zagościł na Waszych słuchawkach nie tylko jako nasz rozmówca, lecz także jako gitarzysta!

https://open.spotify.com/episode/2OWhoJOs3UIXb0KzYxgQYF?si=f4uFqu4CSo6MBVXRtv6Y7Q

Marek Podgórski

07.03.2023 08:19

I edycja Predator Games – wystartowały największe w Europie Międzyszkolne Rozgrywki Esportowe

To największe w Europie Międzyszkolne Rozgrywki Esportowe. Każda ze szkół powinna stworzyć własną reprezentację składającą się z 16 uczniów, która zagra w 4 gry. Każda z nich to osobny zespół:

 • Fortnite (3 graczy i 1 rezerwowy),
 • League of Legends (5 graczy i 1 rezerwowy),
 • Rocket League (3 graczy i 1 rezerwowy),
 • Chess.com (1 gracz i 1 rezerwowy).

Aby zgłosić szkołę do udziału w Międzyszkolnych Rozgrywkach Esportowych, należy wypełnić formularz dostępny na stronie turnieju. Zapisy potrwają do 27 marca 2023 r. Minimalny wiek gracza to 13 lat. Rozgrywki rozpoczną się 27 marca 2023 r. Udział w nich wezmą 1024 szkoły. Eliminacje realizowane będą w formule online.

Wielki finał, który zaplanowano na 27 maja 2023 r., odbędzie się w formule stacjonarnej w Centrum Rozwoju Przemysłów Kreatywnych w Warszawie.

Każda z reprezentacji – poprawnie zarejestrowana i uczestnicząca co najmniej w jednym meczu – otrzyma pakiet powitalny w postaci plecaków Predator. Najlepsi gracze i 3 reprezentacje, które zajmą najwyższe miejsca w klasyfikacji danej gry, otrzymają cenne nagrody ufundowane przez partnerów rozgrywek. Wartość nagród w całej akcji to ponad 3 200 000 zł.

W przypadku dodatkowych pytań prosimy o kontakt mailowy: kontakt@predatorgames.pl.

Predator Games to nie tylko rozwój kompetencji wśród dzieci i młodzieży, dobra zabawa oraz wartościowe nagrody, ale – co równie istotne – okazja do konsekwentnego budowania pomostu między nastolatkami, rodzicami i szkołą. Partnerami rozgrywek są: Minister Edukacji i Nauki, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Centrum GovTech Polska, Centrum Rozwoju Przemysłów Kreatywnych, Intel, Microsoft, Media Expert, MEiN Tech. Sponsorem Generalnym jest PKO Bank Polski.

Z poważaniem

Biuro Ministra
Ministerstwo Edukacji i Nauki

 

II LO

24.02.2023 08:02

Niech psycha nie siada!

Naszą szkołę odwiedziła „głowa” Częstochowy, czyli Prezydent Krzysztof Matyjaszczyk. Uczniowie mieli przyjemność posłuchać nieco historii z jego życia prywatnego, ale także zasięgnąć rad odnoszących się do wypracowywania rytuałów, pracowitości, a także panowania nad stresem.

Rozmowa odbyła się w ramach projektu „Niech psycha nie siada!”, więc podpytaliśmy Pana Prezydenta również o zdrowie psychiczne oraz dbanie o samopoczucie.

To z pewnością bardzo cenne spotkanie, które - mamy nadzieję - zostanie na dłużej w głowach jego uczestników.

Maja Sołtysik kl. IID
zdjęcia Miłosz Psiuk kl. IID

Marek Podgórski

22.02.2023 08:28

23 lutego - Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją

 

Gdzie szukać pomocy w Częstochowie:

Zespół Poradni Psychologiczno- Pedagogicznych PPP PÓŁNOC

Częstochowa ul. Kosmowskiej 5 tel. 739 212 739 lub 34 362 24 24

Zespół Poradni Psychologiczno- Pedagogicznych PPP POŁUDNIE

Częstochowa ul. Łukasińskiego 40 tel. 533 300 966 , 533 300 136  lub 34 363 25 50

Poradnia online na stronie www. Zespołu Poradni Psychologiczno- Pedagogicznych

Poradnia zdrowia psychicznego dla dzieci Częstochowa Wojewódzki Zakład Opieki Zdrowotnej nad Matką, Dzieckiem i Młodzieżą ul. Sobieskiego 7a

STREFA MEDYCYNY ul. Drogowców 12 tel. 885 877 866

Ważne telefony :

 • Bezpłatna infolinia dla dzieci, młodzieży i rodziców tel. 800 080 222 telefon pracuje CAŁODOBOWO!
 • Młodzieżowy telefon zaufania 192 88 (czynny od 15.00 d0 19.00)
 • Młodzieżowy  telefon zaufania do rozmów o seksie 22 635 93 92 (piątek godz. 16.00 d0 20.00)
 • ITAKA – antydepresyjny telefon zaufania tel. 22 484 88 01.
 • Bezpłatny telefon zaufania dla dzieci i młodzieży tel. 116 111 czynny codziennie.
 • Ogólnopolski Telefon Dla Ofiar Przemocy w Rodzinie „Niebieska Linia” tel. 800-120-002, telefon pracuje CAŁODOBOWO!
 • Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka 800 12 12 12 czynny od poniedziałku do piątku od 8.15 do 20.00.

Polecamy także materiały informacyjne zamieszczone na stronach internetowych kampanii społecznych oraz instytucji prowadzących poradnictwo w zakresie zagadnienia depresji:

 

Marek Podgórski

20.02.2023 12:07

Zaproszenie do IX Mistrzostw Polski w pisaniu na klawiaturze

Stowarzyszenie Interinfo Polska ma zaszczyt zaprosić do udziału w IX Mistrzostwach Polski w pracy z tekstem na komputerze.
Finał tych Mistrzostw poprzedzi etap kwalifikacyjny, który odbędzie się online w terminie 5 - 8 marca 2023 r.
Udział w IX Mistrzostwach Polski jest bezpłatny.

Rejestracja do kwalifikacji, panel treningowy i same kwalifikacje odbędą się na platformie: konkursy-interinfo.pl
Uczestnicy mogą rejestrować się indywidualnie bądź za pośrednictwem nauczyciela, który utworzy drużynę szkolną na platformie konkursowej.
Uwaga: udział w kwalifikacjach wymaga utworzenia nowego konta na platformie (baza danych jest czyszczona po każdym konkursie).

Wszelkie informacje dotyczące nadchodzących Mistrzostw Polski znajdują się w Regulaminie dostępnym pod adresem: konkursy-interinfo.pl/terms/regulamin.pdf
W razie pytań lub wątpliwości można skontaktować się z nami m.in. odpowiadając na niniejszą wiadomość.

Serdecznie zachęcamy wszystkich uczniów do rejestracji i wzięcia udziału w kwalifikacjach!

II LO

16.02.2023 11:36

Check IT

W marcu startuje kolejna edycja jednego z największych, bezpłatnych wydarzeń informatycznych kierowanych do uczniów oraz nauczycieli szkół ponadpodstawowych - konferencja Check IT. Miłośnicy nowych technologii będą mogli wziąć udział m.in. warsztatach i prelekcjach online 7 i 8 marca. Rejestracja na konferencję startuje 15 marca na stronie www.chekit.lublin.eu.

 

- Check IT to niecodzienna lekcja informatyki, która ma na celu podniesienie kompetencji dzieci i młodzieży z zakresu tworzenia oraz wykorzystywania nowych technologii. Konferencja ma dodatkowo za zadanie skierowanie uwagi uczestników na ogromny potencjał branży IT w naszym mieście. Lublin postrzegany jest jako kluczowa lokalizacja IT w Polsce Wschodniej, szacujemy, że lubelski sektor zasila ponad 2,5 tys. firm. Rynek pracy w tej branży stale się rozwija, firmy prowadzą rekrutacje do swoich oddziałów, co skutkuje nieustającym zapotrzebowaniem na specjalistów. Mam nadzieję, że udział w tegorocznej konferencji zainspiruje wszystkich uczestników do poszerzania swoich zainteresowań i pasji informatycznych, zachęci młodzież do podjęcia studiów informatycznych, a w przyszłości zaowocuje karierą w branży IT w naszym mieście. – mówi Krzysztof Żuk, Prezydent Miasta Lublin.

7 marca uczestnicy konferencji mogą wziąć udziału w prelekcjach poprzez streaming i nagrania wystąpień na stronie www.checkit.lublin.eu/transmisje-online. Podczas prelekcji uczniowie dowiedzą się jak dostać pierwszą pracę bez doświadczenia w branży IT, co uczenie maszyn mówi nam o rozwoju naszych własnych umiejętności, od czego zacząć swoją przygodę z tworzeniem gier komputerowych, czy sztuczna inteligencja wokół nas wspomaga, przeszkadza czy eliminuje oraz o SCRUMie czy React Native czyli co zrobić, żeby się nie narobić.

8 marca przygotowaliśmy dla Państwa możliwość wzięcia udział w prelekcjach i warsztatach online na temat cyberbezpieczeństa, framework SCRUM, użycia QGIS do zbierania i wizualizacji informacji przestrzennych, chacie GPT wykorzystywanym do wypracowań, języku Prolog i rozwiązywaniu zagadek, kompetencje przyszłości, roli matematyki w informatyce, low-code/no-code czy sztucznej inteligencji i grafice 3D.

Zachęcamy do wzięcia udziału w aktywnościach online i dokonania rejestracji na stronie: www.checkit.lublin.eu/rejestracja/

 

II LO

123456 Ostatnia

Zaloguj się

Numerki

  • Pn
  • 21
  • Wt
  • 19
  • Śr
  • 14
  • Czw
  • 31
  • Pt
  • 28