• 18.01.2019 roku w Miejskim Domu Kultury w Częstochowie o godzinie 17.30 mamy szansę ponownie pokazać, że bije w nas serce dla „Traugutta”☺ Tym razem Bartek Sieniawski i Paweł Świerczewski wraz z towarzyszącymi im artystami przeniosą nas do rozświetlonego milionem świateł i rozedrganego emocjami Las Vegas- miasta, w którym w ciągu chwili możesz wszystko zyskać i wszystko stracić. Nad projektem czuwa Stowarzyszenie „ Traugutt dla Przyszłości” , a zysk z biletów i aukcji prac plastycznych, jak co roku, zostanie przeznaczony na modernizację kolejnych szkolnych pracowni.

  Bilety w cenie 25 zł. do nabycia od przyszłego tygodnia u wychowawców klas i u p.prof. Agaty Koćwin- Szczepańskiej.

  ZAPRASZAMY!!!

  Stowarzyszenie „ Traugutt dla Przyszłości”

Dzisiaj imieniny obchodzi: prof. Borkowski Dariusz

Pojutrze imieniny obchodzi: prof. Dutkiewicz Tomasz

10.06.2010 18:23

LOT już w piątek!

Koniec semestru za pasem, czas więc na podsumowania... A że jest co wspominać i co oceniać, miniony rok szkolny postanowiła zbilansować pokrótce redakcja LOTu – już w najbliższy piątek (11.06.br.), za jedyne 1.50PLN będziecie mogli zakupić podsumowująco - oceniający numer gazetki! Zobaczcie co działo się w IILO podczas tego roku!
W Locie między innymi: rozmowa z panem dyrektorem Krzysztofem Ponchałą, wspomnienie minionych trzech lat przez absolwentów „Traugutta” i ostatniego roku przez pierwszoklasistów – dowiecie się jakie zmiany na przestrzeni lat zaszły w naszym liceum i jak są komentowane! Wyliczymy liczne sukcesy trauguciaków, wspomnimy wydarzenia takie jak wymiany międzynarodowe, dzień otwarty, Romualdy 2010 czy w końcu matury. Ponadto będziecie mogli przeczytać wywiad z Kornelią Gładysz oraz panią Barbarą Turel, a także zapoznać się z ostatnią częścią Cierpień Młodego Snajpera. Gorąco polecamy i zachęcamy do lektury!

LOT

Marek Podgórski

10.06.2010 18:21

Zamy wyniki konkursu matematycznego "Kangur 2010"

Wynik bardzo dobry uzyskała Paulina Wojtal z klasy IE z liczbą punktów 132,50, co okazało się najwyższym wynikiem w szkole. Wyróżnienia otrzymali : Łukasz Drelich, Maciej Kowalski, Dominik Suszalski, Igor Zimny oraz absolwentka Dorota Dałek. Serdecznie wszystkim gratulujemy.

p.prof. Michał Radwański

Marek Podgórski

10.06.2010 18:19

Wyborczy sprawdzian

Na dziesięć dni przed wyborami w naszej szkole odbyło się głosowanie na kandydatów na urząd prezydenta. Prawo głosu mieli wszyscy uczniowie i nauczyciele, jednak frekwencja wyborcza wyniosła 46%. Po podliczeniu wszystkich kart do głosowania, wyniki prezentują się następująco:
1.Bronisław Komorowski – 34,7%
2.Janusz Korwin-Mikke – 23,1%
3.Jarosław Kaczyński – 22,1%
4.Grzegorz Napieralski – 8,1%
5.Andrzej Olechowski – 3,5%
6.Marek Jurek – 2,5%
7.Kornel Morawiecki – 2%
8.Andrzej Lepper – 1,5%
9.Bogusław Ziętek – 1%
10.Waldemar Pawlak – 0%
Oddano także 1,5% nieważnych głosów.
Mamy nadzieję, że ta forma „zabawy” zwiększy frekwencję oraz świadomość wyborczą.

Dziękujemy za pomoc w organizacji p. prof. Izabelli Zawiszy oraz Magdzie Abu-Gholeh, Eli Siedlak, Sandrze Wuczyńskiej i Filipowi Boreckiemu.

Organizatorzy

Marek Podgórski

09.06.2010 18:17

Nowy termin składania podań

W związku ze zmianą Decyzji Śląskiego Kuratora Oświaty w sprawie terminu składania podania do szkoły ponadgimnazjalnej, informujemy, że został ustalony nowy termin składania podań w szkole pierwszego wyboru do dnia 22 czerwca 2010 r. do godz. 12.00.


Zainteresowanym rekrutacją podaję najświeższe statystyki (stan na 9 czerwca):

Liczba chętnych na miejsce z I wyboru

Sienkiewicz

1,50

Kopernik

1,33

Słowacki

1,13

Traugutt

1,02

Mickiewicz

1,01

Norwid

0,81

 

Liczba chętnych na 1 miejsce w Traugucie - I wybory

humanistyczna (IA)

1,4

przyrodnicza (IB)

1,0

przyrodnicza (IC)

0,7

ekonomiczna (ID)

0,9

informatyczna (IEi)

1,5

politechniczna (IEp)

1,3

językowa angielska (IFa)   

1,1

językowa niemiecka (IFn)   

0,2

 

Liczba chętnych na 1 miejsce w Traugucie - wszystkie wybory

humanistyczna (IA)

4,9

przyrodnicza (IB)

4,7

przyrodnicza (IC)

4,8

ekonomiczna (ID)

4,6

informatyczna (IEi)

8,3

politechniczna (IEp)

8,0

językowa angielska (IFa)   

9,4

językowa niemiecka (IFn)   

4,1

Marek Podgórski

09.06.2010 18:15

Czy mój głos ma znaczenie?

Słowa mają moc rażenia niczym wystrzelone kule. Podczas debat nikt jednak nie nosi kuloodpornych kamizelek. Wypowiedzi są dobitne, nierzadko prowokujące i precyzyjne niczym strzał snajpera. Nikomu jednak nie dzieje się krzywda. Wszystko pozostaje w sferze werbalnej. Jeśli debata to walka racji, debata oxfordzka jest swoistym pojedynkiem gladiatorów, w których to audytorium – w roli sędziego, rozstrzyga o wyniku. Debata oxfordzka zmusza uczestników do zwięzłości, merytorycznego przygotowania, uważnej analizy wypowiedzi przeciwników oraz trafnego formułowania argumentów. Publiczność - jako sędziowie - przysłuchuje się uważnie wszystkim postawom i obiektywnie ocenia która strona trafniej udowodniła swoją tezę.
Już 14 czerwca o godzinie 9: 00 odbędzie się poprowadzona przez panią poseł Izabelę Leszczynę debata oxfordzka między uczniami „Traugutta” i „Norwida” pod hasłem „Nie idę na wybory, bo mój głos nic nie zmieni.”. Oto kilka najpotrzebniejszych zasad przeprowadzania rozmowy:
- W debacie biorą udział trzyosobowe zespoły: Propozycja i Opozycja. Zespoły ustalają, bądź za pomocą monety losują przynależność do danej strony.
- Debatę prowadzi Marszałek: nie uczestniczy w dyskusji, udziela głosu oraz dyscyplinuje mówców.
- Osoby zasiadające wśród publiczności mogą zadawać pytania podczas przebiegu debaty.
Oceniającymi naszą debatę – czyli wyżej wspomnianymi sędziami będą zaproszeni goście oraz uczniowie kilku częstochowskich liceów.
Chętnych do udziału prosimy o kontakt z organizatorami.
Organizatorem jest uczeń naszej szkoły - Filip Borecki, uczestnik akcji „Masz głos, masz wybór”, który całość przygotował przy nieocenionej pomocy: Mariusza Gollinga, Sandry Wuczyńskiej, Elżbiety Siedlak i Karoliny Marlińskiej.

organizatorzy debaty

Marek Podgórski

08.06.2010 18:13

Umiejętność czy sztuka?

 Do ok. 1960 roku w Polsce przedmiotem nauczania początkowego była kaligrafia – umiejętność (sztuka) starannego i estetycznego pisania, często zdobionego artystycznie.
Miała kształtować charakter, cierpliwość.
Dzisiejsze „maluchy” chyba szybciej opanowują umiejętność pisania przy pomocy klawiatury komputera. Kształtne kreślenie liter przychodzi nieco później.
Uczniowie podstawówek, gimnazjów oraz szkół ponadgimnazjalnych sprawdzali umiejętność kreślenia liter w ogłoszonym przez SP nr 24 i VI LO im. J. Dąbrowskiego konkursie „I Ty możesz zostać mistrzem pióra”.
Spłynęły prace uczniów z 25 szkół podstawowych, 10 gimnazjów i 6 szkół ponadgimnazjalnych. W sumie jury oceniło 486 prac.
W kategorii klas I -II szkół ponadgimnazjalnych I miejsce zajęła Lucyna Włodarczyk z kl. IID, 3 - Katarzyna Rećko z kl. IA, a wśród wyróżnionych znalazła się Elżbieta Czaja z klasy IIB.
Autorzy prac (w kolejności zamieszczenia w galerii): Lucyna Włodarczyk, Katarzyna Rećko, Elżbieta Czaja, Jacek Boratyński, Kamila Krzakowska.

Marek Podgórski

08.06.2010 18:10

16 czerwca 2010 r. „Zagraj to jeszcze raz, Sam”

Uczestnicy wyjazdu do Warszawy w w/w terminie na spektakl Woodego Allena w „Teatrze 6 piętro” proszeni są o wpłacenie 50 zł do p. prof. Agnieszki Henel za przejazd autokarem do stolicy. Dla porównania dodam, że koszt przejazdu pociągiem wyniósłby 55,44 zł (bilet ulgowy w jedną stronę kosztuje 27,72 zł). Planowany wyjazd spod szkoły: godz. 13.00. W Warszawie przewidziane są trzy godziny czasu wolnego.

p. prof. Agnieszka Henel

Marek Podgórski

06.06.2010 18:11

Oddaj głos!

Już w czwartek 10.06 każdy z was będzie miał możliwość oddać głos na swojego faworyta w prawyborach prezydenckich organizowanych w naszej szkole. W holu głównym znajdować się będzie komisja wyborcza, wydająca karty do głosowania.
Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w tym przedwyborczym sprawdzianie.

Organizatorzy

Marek Podgórski

06.06.2010 18:08

LIP DUB odsłona I

W przyszły wtorek (15.06) nasza szkoła zamieni się w plan filmowy, najwyższy czas więc wziąć się ostro do pracy! Mowa rzecz jasna o kręceniu słynnego już Lip Dubu, czyli krótkiego teledysku, który, wieńcząc film o IILO przygotowywany na 90-lecie „Traugutta”, ma przedstawiać ówczesne życie szkoły.
Dziś, po długich i burzliwych obradach, ustalona została ostateczna wersja scenariusza, która jutro zostanie przedstawiona przez wychowawców we wszystkich klasach. Pod uwagę wzięte zostały naturalnie propozycje i sugestie zgłoszone przez Was, za które serdecznie dziękujemy!
Już w najbliższy piątek (11.06), na 3 i 4 godz. lek., odbędzie się próba generalna, w której uczestniczyć będą obowiązkowo wszystkie klasy, a także chętni absolwenci szkoły (prosimy więc o 100% frekwencję zarówno uczniów jak i absolwentów – uczestnictwo w próbie jest niezbędne do udziału w teledysku!).
Utwór muzyczny, do którego powstanie Lib Dub to „You make me wanna shout” (wyk. Little Richard). Zamieszczam link do piosenki : http://www.youtube.com/watch?v=mLbK_NWQ9fA oraz jej tekstu : http://www.lyricstime.com/little-richard-you-make-me-wanna-shout-lyrics.html . Prosimy o dokładne zapoznanie się z całym utworem do tego stopnia, by na piątkowym nagraniu nie było żadnych problemów z zaśpiewaniem go. Prosimy także o przygotowanie krótkich układów choreograficznych, czy też po prostu ruchów tanecznych w rytm piosenki;).
Te ostatnie tygodnie w szkole wykorzystajmy na twórczą zabawę! Póki co: „jump up and shout now!”;).

Dominika Majchrzak

Marek Podgórski

06.06.2010 18:05

Z wizytą u Nestora trauguciaków

 Profesor dr inż. Antoni Rosikoń (absolwent „Traugutta”, matura 1925 r.) 10 czerwca skończy 103 lata. Dostojnego Solenizanta w sobotę, 5 czerwca, odwiedziła p. prof. Agnieszka Henel wraz z przyjaciółmi, która w imieniu całej społeczności II LO im. R. Traugutta złożyła serdeczne życzenia, wręczyła kwiaty i okolicznościową kartkę podpisaną przez przedstawicieli dyrekcji, grona pedagogicznego i samorządu szkolnego.
Spotkanie przebiegło we wspaniałej, ciepłej atmosferze i wywarło na gościach ogromne wrażenie. Profesor opowiadał o początkach swojej edukacji przed I wojną światową, o pierwszych latach niepodległości i początkach nauki w prywatnym Gimnazjum im. Wincentego Szudejki, które w 1920 r. zostało połączone z Gimnazjum Związku Nauczycielstwa Polskiego, upaństwowione i nazwane Gimnazjum Męskim im. R. Traugutta. Wspominał swoich nauczycieli, czas matury... Profesor zachwycał niesamowitą pamięcią, cytując po łacinie liczne sentencje oraz obszerne fragmenty „Pierwszej mowy przeciw Katylinie” Cycerona.
Mieszkanie Profesora opuszczaliśmy z bogatymi materiałami, które niewątpliwie wzbogacą film powstający z okazji uroczystości 90-lecia szkoły oraz przepisaną „Modlitwą św. Tomasza z Akwinu”, z którą na początku spotkania zapoznał nas gospodarz jako ze swoim credo życiowym – cytuję fragmenty, ale polecam lekturę całości: Panie - Ty wiesz lepiej aniżeli ja sam, że się starzeję i pewnego dnia będę stary./Zachowaj mnie od zgubnego nawyku mniemania, że muszę coś powiedzieć na każdy temat i przy każdej okazji./Wyzwól mój umysł od niekończącego brnięcia w szczegóły i daj mi skrzydła, abym w lot przechodził do rzeczy./Daj mi zdolność dostrzegania dobrych rzeczy w nieoczekiwanych miejscach i niespodziewanych zalet w ludziach. Daj mi Panie łaskę mówienia im o tym. Półtoragodzinne przebywanie z prof. Antonim Rosikoniem było niesamowitym przeżyciem. Odjeżdżaliśmy pełni podziwu dla jego wiedzy, erudycji, perfekcjonizmu. Miejmy nadzieję, że Szanowny Gość odwiedzi mury szkoły 25 września 2010 r.

p. prof. Agnieszka Henel

Marek Podgórski

Pierwsza 213214215216217218 Ostatnia

Zaloguj się

Numerki

  • Pn
  • 7
  • Wt
  • 1
  • Śr
  • 8
  • Czw
  • 2
  • Pt
  • -