Dzisiaj imieniny obchodzi: prof. Bigdowski Bartłomiej

28.07.2010 19:33

Tematy maturalne

      Lista tematów na ustny egzamin maturalny z języka polskiego dla uczniów klas III.

p.prof. Dariusz Borkowski

Marek Podgórski

28.07.2010 19:32

Energia w Poznaniu

      Poznański Rynek był miejscem V Ulicznej Bitwy Fotograficznej. Impreza polega na zgłaszaniu swoich prac na zadany temat – tym razem była to „Energia”, następnie organizatorzy wybierają blisko sto najlepszych, pomiędzy którymi toczy się „bitwa”. Losowo wyświetlane są dwa zdjęcia, a licznie zgromadzona publiczność głosuje, które przechodzi dalej. Nad całością czuwa główny juror – uznany polski fotograf (tym razem był to Marek Arcimowicz), do którego należy ostateczna decyzja (może być inna, niż werdykt wydany przez widzów).
Wyprawa do Poznania (warunkiem udziału zdjęcia w „bitwie” była obecność autora na miejscu) okazała się szczęśliwa dla tegorocznego maturzysty - Jarka Respondka, którego zdjęcie zwyciężyło oraz Patrycji Zubrzyckiej (IIIG). Wykonana przez dziewczynę praca ostatecznie zdobyła II miejsce.
Nagrody za zdobycie I miejsca to: - Vertis zapewnił wystawę składającą się z 20 wydruków w formacie 40×60, tablet Bamboo Fun S, urządzenie wielofunkcyjne Epson Stylus Photo PX710W, plecak Lowepro CompuPrimus AW oraz seria książek - Warsztaty fotograficzne wydawnictwa Helion. Nagrody za zajęcie II miejsca: statyw aluminiowy Giottos MTL9251B oraz 20 powiększeń w formacie 30×45 od Vertis.
Serdecznie gratuluję, a zainteresowanych zapraszam do udziału w kolejnych „bitwach”. Przypomnę, że Trauguciacy dwukrotnie stawali na drugim stopniu podium we wcześniejszych potyczkach: Patrycja w I Bitwie, Tomasz Margol w IV.

Zdjęcia pochodzą z portalu http://bitwa.pokochajfotografie.pl

Marek Podgórski

21.07.2010 19:35

Ruszamy 50. raz

      Traugutt Bikers Team wyrusza na trasę po raz 50. Ta „okrągła” liczba zachęciła mnie do dokonania paru podsumowań.
Jeździmy już 7 rok (od 2004). W tym czasie przejechaliśmy blisko 3200 km (średnio ok. 67 km). W rajdach uczestniczyło 296 osób (średnio 6), w tym:
- 8 nauczycieli
- 40 dziewcząt
- 9 uczniów innych liceów lub techników
- 3 gimnazjalistów
Odbyło się 5 nocnych rajdów (17 uczestników)
- najdłuższy rajd (przejechany dystans) – ponad 100 km z Zawiercia przez Ogrodzieniec, Bobolice i Mirów do Częstochowy.
- najdłuższy rajd (czasowo) – tygodniowy: Częstochowa – Kraków – Częstochowa
- najdłuższy jednodniowy rajd (czasowo) – 7 godz. 30 min – ujście Liswarty
- najliczniejszy rajd – I „babski” – 20 uczestników - Olsztyn
- najwięcej dziewcząt uczestniczyło w - I „babskim” – 13 uczestniczek
- najmniej liczny rajd – 2 uczestników – z Myszkowa
- najdalej na zachód - Kochcice
- najdalej na północ – Załęczański Park Krajobrazowy
- najdalej na wschód – św. Anna
- najdalej na południe (południowy wschód) – Zawiercie, Ogrodzieniec
Najczęściej w (oficjalnych) rajdach uczestniczyli:

Cezary Müller – 10
Mateusz Lewandowski – 10
Paweł Arabas – 10
Jarosław Respondek – 10
Piotr Bednarek – 9
Piotrek Rajczykowski – 7
Szymon Strzelczyk – 7
Łukasz Śledziona – 6
Marcin Cierniak – 6
Piotr Stradomski – 6
Jakub Kapitański – 6
Cezary Stolecki – 5
Jarosław Kosiorek – 5
Przemysław Sobański – 5
Dariusz Kaczmarzyk – 5
Robert Ściubilecki – 5
Eligiusz Kik – 5
Wojciech Szeląg – 5
Jarosław Janik – 5
Oprócz oficjalnych rajdów, których statystyki przedstawiłem powyżej, obyło się minimum dwa razy tyle tzw. "spontanów" - wypadów umawianych "na szybko" w szkole.
Większość wycieczek jest dokumentowana fotograficznie i statystycznie.

Marek Podgórski

03.07.2010 19:24

Konkurs "Tata w pracy, tata w domu"

      Minister Elżbieta Radziszewska Pełnomocnik Rządu do spraw Równego Traktowania oraz Hanna Gronkiewicz-Waltz Prezydent Miasta Stołecznego Warszawy zapraszają do udziału w konkursie fotograficznym "Tata w pracy, tata w domu". Fotografie przedstawiające partnerski model rodziny i tatę aktywnie zajmującego się dzieckiem można przesyłać do 15 września. Do zdobycia atrakcyjne nagrody.
Fotografie oceniane będą w dwóch kategoriach wiekowych: do 15 lat oraz 16-21 lat. Ogłoszenie wyników nastąpi 15 października 2010. Na laureatów konkursu w każdej kategorii wiekowej czekają atrakcyjne nagrody rzeczowe, a najlepsze fotografie zaprezentowane zostaną na wystawie pokonkursowej pod honorowym patronatem Pełnomocnika Rządu do spraw Równego Traktowania i Prezydenta Miasta Stołecznego Warszawy.
Regulamin.


     WWF zaprasza do udziału w konkursie "Pamiątka, która nie krzywdzi". Organizatorzy czekają na fotografie roślin i zwierząt wykonane w ich naturalnym środowisku. Konkurs jest częścią akcji skierowanej do polskich turystów, która ma na celu zwiększenie świadomości problemu międzynarodowego handlu żywymi okazami i przedmiotami z nich wykonanymi. Prace można przesyłać do 31 sierpnia 2010.
Wszystko co trzeba zrobić, żeby wziąć w nim udział to wejść na stronę wwf i zgłosić od jednego do trzech zdjęć o tematyce przyrodniczej własnego autorstwa, wykonanych podczas wakacyjnych podróży. O wyniku konkursu zadecydują głosy internautów i jury złożonego z pracowników WWF Polska.

Marek Podgórski

02.07.2010 19:22

- Dostałeś się? - krzyczeli przed listami z nazwiskami

       Tegoroczni absolwenci gimnazjów już wiedzą, czy dostali się do wymarzonych szkół. W piątek zostały ogłoszone listy przyjętych.
Większość uczniów wyniki sprawdziło w domu w internecie, bo od kilku lat rekrutacja do częstochowskich szkół ponadgimnazjalnych jest prowadzona elektronicznie. Niektórzy jednak przyjechali pod licea i technika, niecierpliwie wyczekując na wywieszenie list z nazwiskami. Tak było m.in. w II LO im. Traugutta. Gdy o godz. 10 do nastolatków wyszedł pedagog Marek Podgórski wszyscy ruszyli szturmem pod drzwi. Wraz z rozwieszaniem kolejnych kartek rosły emocje. "Ile masz punktów?", "Dostałeś się?" - było słychać. - Jestem 29. na liście - chwalił się z dumą wysoki brunet.
Zadowolone były także Ola Chumięcka i Agnieszka Świerkosz. Pierwsza z 165 punktami zebranymi podczas rekrutacji dostała się do humanistycznej klasy A (by się w niej uczyć trzeba było mieć minimum 139 punktów). Natomiast Agnieszka wybrała przyrodniczą klasę C. Jako olimpijka z swoimi 200 punktami była pewna przyjęcia, inni musieli ich mieć co najmniej 136. - Wybierając szkołę kierowałyśmy się dobrymi opiniami innych osób. Poza tym do "Traugutta" poszło niewiele uczniów z naszego gimnazjum, a to dobrze, bo chcemy mieć nowych znajomych - opowiadały dziewczyny.
Podgórski był również w dobrym nastroju. - W ubiegłym roku mieliśmy najwyższe progi w mieście. Teraz także, bo do naszej klasy informatycznej trzeba było mieć minimum 157 punktów (w ubiegłym roku 155). Wzrosła nam też liczba olimpijczyków. Rok temu zgłosiło się ich siedmiu, a obecnie 16.
W dziesiątce częstochowskich klas, w których były najwyższe progi punktowe znalazły się trzy klasy "Traugutta", cztery "Sienkiewicza", dwie "Kopernika" i jedna "Norwida".

źródło: Gazeta Wyborcza Częstochowa

Marek Podgórski

28.06.2010 19:20

Zaproszenie na 43. rajd TBT

      Prognozowane 24 stopnie C, niewielki wiatr i niemal bezchmurnie niebo, to wymarzone warunki na wyprawę rowerową. Serdecznie zapraszam miłośników podróżowania na dwóch kółkach (w tym przyszłych Trauguciaków) na kolejny rajd organizowany pod szyldem Traugutt Bikers Team. Startujemy we wtorek o godz. 14:00 sprzed szkoły. Pojedziemy w góry… Góry Małuskie :D. Trasa do pokonania to 50 – 60 km.

Ważna informacja dla rodziców uczestników rajdu.

Marek Podgórski

26.06.2010 19:19

Wakacje, wakacje...

      Od pewnego czasu odliczaliśmy już tylko dni do 25 czerwca. I nie chodzi o to, żebyśmy nie lubili szkoły, ale wakacje to jest to na co wszyscy czekamy, nie tylko my uczniowie. W tym ostatnim dniu frekwencja była prawie 100%. Uśmiechnięci, zadowoleni i od czasu do czasu spoglądający na zegarek, obejrzeliśmy część artystyczną przygotowaną przez klasy IIc i If pod czujnym okiem prof. Kuźnickiej i prof. Napieralskiego. Potem przyszedł czas na część oficjalną, którą rozpoczął pan dyrektor Krzysztof Ponchała, gdzie wręczone zostały dyplomy za konkursy: Fizyczny „Lwiątko” i Matematyczny „Kangur” oraz za Szkolną Internetową Grę Giełdową. Zostały również rozdane świadectwa z paskiem i nagrody książkowe dla uczniów, którzy osiągnęli średnią co najmniej 5,00. W swoich klasach otrzymaliśmy pozostałe świadectwa, pożegnaliśmy się z wychowawcami, koleżankami i kolegami. Teraz na całe dwa miesiące zostawiamy szkołę, naukę i obowiązki. Do zobaczenia we wrześniu…

Kornelia Gładysz

Marek Podgórski

24.06.2010 19:12

Końcówka roku szkolnego... na wesoło :)

     Ostatni dzień szkoły Kółko Satyryczne postanowiło uczcić premierą swojego programu kabaretowego, opartego na aranżacji ogólnie znanych skeczów najbardziej cenionych kabaretów oraz prezentacji kilku własnych utworów.

 

Na pierwszy skecz wybrany został "Kim będę w przyszłości?" autorstwa Kabaretu Moralnego Niepokoju i Ani Mru Mru. Demoniczną nauczycielkę zagrała Karolina Sawicka, zaś w postaci uczniów wcielili się Maciek Bołtuć (Przemuś!), Łukasz Kasznia (Św. Mikołaj), Mateusz Tałajczyk (Parlamentarzysta), Krzysiek Grzywnowicz (o innej orientacji), Jacek Boratyński (pracownik dyskontu) i Tomek Nagiel (osiedlowy dresiarz), który był jednocześnie naszym konferansjerem.
Kolejnym skeczem była szkolna aranżacja "Macieja i smoka" grupy Ani Mru Mru (Maćko - Łukasz K. oraz Król - Maciek B.). Potem nastąpiła seria czterech skeczy o lekarzach i leczeniu (najpewniej ze względu na profil aktorów): "Świnka nie!" Grzegorza Halamy (wystąpili Jacek B. i Krzysiek G.), "Przychodzi baba do lekarza" S. Tyma i Z. Merle (jako lekarz - kapitalny Maciek i nie ustępująca mu poziomem gry Karolina w roli pacjentki) oraz dwa skecze autorskie: "Oddział dla umysłowo chorych" i "Nakrętka". Finałową piosenkę Kabaretu TEY zagrała Karolina Sawicka, zaś w śpiewaniu pomagali jej Maciek Bołtuć i Krzysiek Grzywnowicz.
Bardzo dziękujemy za znaczną frekwencję (mając na uwadze datę) oraz mamy nadzieję, że następny występ będzie cieszyć się podobnym zainteresowaniem i przyniesie dużo śmiechu (zarówno widzom jak i nam - aktorom).

Kółko Satyryczne

Marek Podgórski

23.06.2010 19:04

I etap rekrutacji za nami

      Dobiegł końca czas składania teczek do szkół ponadgimnazjalnych. Poniżej prezentuję statystyki wyborów, których dokonali gimnazjaliści.

Liczba chętnych na 1 miejsce w Traugucie - I wybory

humanistyczna (IA)

1,4

przyrodnicza (IB)

1,4

przyrodnicza (IC)

0,7

ekonomiczna (ID)

1,1

informatyczna (IEi)

1,9

politechniczna (IEp)

1,5

językowa angielska (IFa)   

1,4

językowa niemiecka (IFn)   

0,4

 

Liczba chętnych na 1 miejsce w Traugucie - wszystkie wybory

humanistyczna (IA)

7,0

przyrodnicza (IB)

6,8

przyrodnicza (IC)

6,8

ekonomiczna (ID)

6,8

informatyczna (IEi)

13,1

politechniczna (IEp)

12,1

językowa angielska (IFa)   

13,6

językowa niemiecka (IFn)   

6,3

Czytaj więcej >>

Marek Podgórski

23.06.2010 19:02

Zapraszamy na... kabaret!

      W najbliższy czwartek (24.06) o godzinie 11 w świetlicy odbędzie się występ Szkolnego Kółka Satyrycznego. W planie: najbardziej znane skecze w wykonaniu naszych Satyryków i własne utwory (premiera!). Wystąpią: stała ekipa Kółka Satyrycznego (Karolina Sawicka, Maciej Bołtuć, Jacek Boratyński, Krzysztof Grzywnowicz) i goście: Łukasz Kasznia, Mateusz Tałajczyk oraz Tomasz Nagiel.
Serdecznie zapraszamy wszystkich uczniów!

Biuro Prasowe Kółka Satyrycznego

Marek Podgórski

Pierwsza 219220221222223224 Ostatnia

Zaloguj się

Numerki

  • Pn
  • -
  • Wt
  • 19
  • Śr
  • 14
  • Czw
  • 31
  • Pt
  • 28