• Drodzy Absolwenci, w obecnej sytuacji, wobec niepewności co do rozwoju epidemii, mamy poważne obawy, czy Jubileusz w październiku 2020 będziemy mogli zorganizować w sposób godny stulecia naszej szkoły. Wobec tego podjęliśmy decyzję o przesunięciu obchodów o rok na dni od 15 do 17 października 2021 roku.

    Komitet Organizacyjny

  • - dla absolwentów gimnazjum czytaj

    - dla absolwentów szkoły podstawowej czytaj

14.06.2010 18:29

Zabawa w studiowanie

      Dobiegła końca II edycja "Zabawy w studiowanie" na Politechnice Częstochowskiej. Grupa zapaleńców z naszej szkoły pod skrzydłami profesora Napieralskiego wysłuchała w piątek 11 czerwca ostatniego z serii czterech wykładów Częstochowskiego Uniwersytetu Młodzieżowego.
Były też nagrody. Główna czyli laptop niestety nie przypadała nikomu z Trauguciaków ( cóż szczęście nie dopisało), ale w konkursie ,,I ty możesz być innowacyjny" wyróżnienie otrzymała praca teamu w składzie Lucyna Włodarczyk i Patrycja Wachel.
Lucyna także została wybrana w drodze losowania i jest szczęśliwą posiadaczką materiałów promocyjnych Politechniki Częstochowskiej.
A teraz cóż nam pozostało, miłe wspomnienia i czekamy na przyszłoroczną edycję "Zabawy w studiowanie".

Kornelia Gładysz

Marek Podgórski

14.06.2010 18:27

Wisła 2010

      W dniu 9 czerwca od około godziny 7:45, w holu głównym można było zaobserwować dziwne poruszenie połączone z wesołymi minami i ciężkimi torbami. Otóż nie kto inny, a klasa 1d wybierała się na podbój Wisły. Punktualnie (mniej lub bardziej) o godzinie 8 zapakowaliśmy przeróżne torby, walizki, plecaki oraz siebie samych do autobusu i ku zdziwieniu wszystkich zgromadzonych udaliśmy się nie w tą stronę co powinniśmy. Czeka nas więc krótki, niezaplanowany postój. Nic strasznego, jedynie pan Kierowca nie został poinformowany, że wyjeżdża na 3 dni. Kilkanaście minut później, już z zapakowaną torba, odpalił 'metalową puszkę' i wyruszyliśmy w poszukiwaniu przygód. Kilkugodzinna jazda w temperaturze bliskiej wrzenia dała się nam we znaki, ale dobre humory nie opuszczały nas do końca wyprawy. Dalsza część dnia przebiegała w atmosferze rywalizacji. Oscypki, Autostopowiczki, Miłośnicy PKS-ów, Melanżownicy oraz reszta starała się jak najlepiej wykonać swoje zadania, z lepszym lub gorszym skutkiem. Drugiego dnia mieliśmy sprawdzian z naszych możliwości fizycznych. Kilkugodzinna wędrówka po górach (która z założenia miała nas wykończyć) zbytnio nas nie przeraziła. Może były słabsze momenty, ale takie zdarzają się nawet najlepszym! Były odciski, błoto, upał i 'zepsuta' kostka jednej z zawodniczek (tutaj wielki szacun dla Mateusza), ale mimo to wróciliśmy do pensjonatu dumni z tego co osiągnęliśmy. Zwieńczeniem tego dnia było ognisko, przy którym z zawziętością prezentowaliśmy swoje umiejętności muzyczne. Jak przystało na uczniów "Traugutta", noce wszyscy grzecznie spędzaliśmy w swoich własnych pokojach, przy blasku świec, czytając literaturę piękną. ;) Ostatniego dnia z żalem opuściliśmy pensjonat Limba i udaliśmy się na Równicę. Widoki piękne, pogoda piękna, tylko jakoś sandały nie pasowały do okoliczności i sporej ilości kamieni walającej się pod nogami, podczas schodzenia szlakiem do autokaru, czekającego na nas w Ustroniu. Po ok. 40 minutowym spacerze w dół szczytu wsiedliśmy do naturalnie klimatyzowanego autobusu i ze smutkiem udaliśmy się do domu. Nie zabrakło również McDonalda, który to najprawdopodobniej nastroił nas pozytywnie na dalszą część jazdy. Około godziny 18:00 czasu lokalnego dobiliśmy do portu zwanego 'Częstochowa City'. Troszkę zmęczeni, ale jednak zadowoleni z udanego wyjazdu wysiedliśmy i (oby) już na zawsze pożegnaliśmy naturalnie klimatyzowany autokar.
Ogólnie wycieczkę uważamy za udaną i z nadzieją czekamy na kolejne (oby jeszcze lepsze!). Serdecznie dziękujemy prof. Izabelli Zawiszy, prof. Annie Swodczyk oraz prof. Danucie (nie Agacie) Arabas, za opiekę i cierpliwość.

Aga Janik - 1D

Marek Podgórski

13.06.2010 18:25

LIP DUB odsłona III

Uwaga! Zapoznajcie się z poprawioną trasą lip duba i tekstem piosenki (szczegóły w komentarzach)!
W poniedziałek próba rozpocznie się na 5 godz. lekcyjnej. Uczniów grających w teledysku prosimy o zajęcie miejsc na trasie. W czasie prób obowiązuje cisza i koncentracja. Zwróćcie uwagę, że na niektórych odcinkach (np. sektor C, B) uczestnicy zmieniają się, np. inne jest ustawienie podczas wejścia operatora na piętro, inne w drodze powrotnej.
Prosimy o zapoznanie się z utworem „You make me wanna shout” (wyk. Little Richard) i przygotowanie odpowiednich ruchów scenicznych. Ważne jest, aby uczestnicy „śpiewali” utwór!
Harmonogram nagrania wtorkowego podamy jutro.

p.prof. Agnieszka Henel

Marek Podgórski

10.06.2010 18:24

LIP DUB odsłona II

W piątek, 11 czerwca, na 3 godz. lekcyjnej odbędzie się próba polegająca na przećwiczenia ustawienia wszystkich uczestników. Na początku 3 godz. prosimy uczniów biorących udział w nagraniu o zajęcie wyznaczonych miejsc na trasie.
Kolejna próba w poniedziałek na 5, 6 i 7 godz. lekcyjnej.
Nagranie we wtorek.
PS Dla usprawnienia naszej pracy potrzebny jest megafon – szczęśliwego posiadacza prosimy o wypożyczenie na czas prób i nagrania.

p.prof. Agnieszka Henel

Marek Podgórski

10.06.2010 18:23

LOT już w piątek!

Koniec semestru za pasem, czas więc na podsumowania... A że jest co wspominać i co oceniać, miniony rok szkolny postanowiła zbilansować pokrótce redakcja LOTu – już w najbliższy piątek (11.06.br.), za jedyne 1.50PLN będziecie mogli zakupić podsumowująco - oceniający numer gazetki! Zobaczcie co działo się w IILO podczas tego roku!
W Locie między innymi: rozmowa z panem dyrektorem Krzysztofem Ponchałą, wspomnienie minionych trzech lat przez absolwentów „Traugutta” i ostatniego roku przez pierwszoklasistów – dowiecie się jakie zmiany na przestrzeni lat zaszły w naszym liceum i jak są komentowane! Wyliczymy liczne sukcesy trauguciaków, wspomnimy wydarzenia takie jak wymiany międzynarodowe, dzień otwarty, Romualdy 2010 czy w końcu matury. Ponadto będziecie mogli przeczytać wywiad z Kornelią Gładysz oraz panią Barbarą Turel, a także zapoznać się z ostatnią częścią Cierpień Młodego Snajpera. Gorąco polecamy i zachęcamy do lektury!

LOT

Marek Podgórski

10.06.2010 18:21

Zamy wyniki konkursu matematycznego "Kangur 2010"

Wynik bardzo dobry uzyskała Paulina Wojtal z klasy IE z liczbą punktów 132,50, co okazało się najwyższym wynikiem w szkole. Wyróżnienia otrzymali : Łukasz Drelich, Maciej Kowalski, Dominik Suszalski, Igor Zimny oraz absolwentka Dorota Dałek. Serdecznie wszystkim gratulujemy.

p.prof. Michał Radwański

Marek Podgórski

10.06.2010 18:19

Wyborczy sprawdzian

Na dziesięć dni przed wyborami w naszej szkole odbyło się głosowanie na kandydatów na urząd prezydenta. Prawo głosu mieli wszyscy uczniowie i nauczyciele, jednak frekwencja wyborcza wyniosła 46%. Po podliczeniu wszystkich kart do głosowania, wyniki prezentują się następująco:
1.Bronisław Komorowski – 34,7%
2.Janusz Korwin-Mikke – 23,1%
3.Jarosław Kaczyński – 22,1%
4.Grzegorz Napieralski – 8,1%
5.Andrzej Olechowski – 3,5%
6.Marek Jurek – 2,5%
7.Kornel Morawiecki – 2%
8.Andrzej Lepper – 1,5%
9.Bogusław Ziętek – 1%
10.Waldemar Pawlak – 0%
Oddano także 1,5% nieważnych głosów.
Mamy nadzieję, że ta forma „zabawy” zwiększy frekwencję oraz świadomość wyborczą.

Dziękujemy za pomoc w organizacji p. prof. Izabelli Zawiszy oraz Magdzie Abu-Gholeh, Eli Siedlak, Sandrze Wuczyńskiej i Filipowi Boreckiemu.

Organizatorzy

Marek Podgórski

09.06.2010 18:17

Nowy termin składania podań

W związku ze zmianą Decyzji Śląskiego Kuratora Oświaty w sprawie terminu składania podania do szkoły ponadgimnazjalnej, informujemy, że został ustalony nowy termin składania podań w szkole pierwszego wyboru do dnia 22 czerwca 2010 r. do godz. 12.00.


Zainteresowanym rekrutacją podaję najświeższe statystyki (stan na 9 czerwca):

Liczba chętnych na miejsce z I wyboru

Sienkiewicz

1,50

Kopernik

1,33

Słowacki

1,13

Traugutt

1,02

Mickiewicz

1,01

Norwid

0,81

 

Liczba chętnych na 1 miejsce w Traugucie - I wybory

humanistyczna (IA)

1,4

przyrodnicza (IB)

1,0

przyrodnicza (IC)

0,7

ekonomiczna (ID)

0,9

informatyczna (IEi)

1,5

politechniczna (IEp)

1,3

językowa angielska (IFa)   

1,1

językowa niemiecka (IFn)   

0,2

 

Liczba chętnych na 1 miejsce w Traugucie - wszystkie wybory

humanistyczna (IA)

4,9

przyrodnicza (IB)

4,7

przyrodnicza (IC)

4,8

ekonomiczna (ID)

4,6

informatyczna (IEi)

8,3

politechniczna (IEp)

8,0

językowa angielska (IFa)   

9,4

językowa niemiecka (IFn)   

4,1

Marek Podgórski

09.06.2010 18:15

Czy mój głos ma znaczenie?

Słowa mają moc rażenia niczym wystrzelone kule. Podczas debat nikt jednak nie nosi kuloodpornych kamizelek. Wypowiedzi są dobitne, nierzadko prowokujące i precyzyjne niczym strzał snajpera. Nikomu jednak nie dzieje się krzywda. Wszystko pozostaje w sferze werbalnej. Jeśli debata to walka racji, debata oxfordzka jest swoistym pojedynkiem gladiatorów, w których to audytorium – w roli sędziego, rozstrzyga o wyniku. Debata oxfordzka zmusza uczestników do zwięzłości, merytorycznego przygotowania, uważnej analizy wypowiedzi przeciwników oraz trafnego formułowania argumentów. Publiczność - jako sędziowie - przysłuchuje się uważnie wszystkim postawom i obiektywnie ocenia która strona trafniej udowodniła swoją tezę.
Już 14 czerwca o godzinie 9: 00 odbędzie się poprowadzona przez panią poseł Izabelę Leszczynę debata oxfordzka między uczniami „Traugutta” i „Norwida” pod hasłem „Nie idę na wybory, bo mój głos nic nie zmieni.”. Oto kilka najpotrzebniejszych zasad przeprowadzania rozmowy:
- W debacie biorą udział trzyosobowe zespoły: Propozycja i Opozycja. Zespoły ustalają, bądź za pomocą monety losują przynależność do danej strony.
- Debatę prowadzi Marszałek: nie uczestniczy w dyskusji, udziela głosu oraz dyscyplinuje mówców.
- Osoby zasiadające wśród publiczności mogą zadawać pytania podczas przebiegu debaty.
Oceniającymi naszą debatę – czyli wyżej wspomnianymi sędziami będą zaproszeni goście oraz uczniowie kilku częstochowskich liceów.
Chętnych do udziału prosimy o kontakt z organizatorami.
Organizatorem jest uczeń naszej szkoły - Filip Borecki, uczestnik akcji „Masz głos, masz wybór”, który całość przygotował przy nieocenionej pomocy: Mariusza Gollinga, Sandry Wuczyńskiej, Elżbiety Siedlak i Karoliny Marlińskiej.

organizatorzy debaty

Marek Podgórski

08.06.2010 18:13

Umiejętność czy sztuka?

 Do ok. 1960 roku w Polsce przedmiotem nauczania początkowego była kaligrafia – umiejętność (sztuka) starannego i estetycznego pisania, często zdobionego artystycznie.
Miała kształtować charakter, cierpliwość.
Dzisiejsze „maluchy” chyba szybciej opanowują umiejętność pisania przy pomocy klawiatury komputera. Kształtne kreślenie liter przychodzi nieco później.
Uczniowie podstawówek, gimnazjów oraz szkół ponadgimnazjalnych sprawdzali umiejętność kreślenia liter w ogłoszonym przez SP nr 24 i VI LO im. J. Dąbrowskiego konkursie „I Ty możesz zostać mistrzem pióra”.
Spłynęły prace uczniów z 25 szkół podstawowych, 10 gimnazjów i 6 szkół ponadgimnazjalnych. W sumie jury oceniło 486 prac.
W kategorii klas I -II szkół ponadgimnazjalnych I miejsce zajęła Lucyna Włodarczyk z kl. IID, 3 - Katarzyna Rećko z kl. IA, a wśród wyróżnionych znalazła się Elżbieta Czaja z klasy IIB.
Autorzy prac (w kolejności zamieszczenia w galerii): Lucyna Włodarczyk, Katarzyna Rećko, Elżbieta Czaja, Jacek Boratyński, Kamila Krzakowska.

Marek Podgórski

Pierwsza 231232233234235236 Ostatnia

Zaloguj się

Numerki

DNI WOLNE!