• Drodzy Absolwenci, w obecnej sytuacji, wobec niepewności co do rozwoju epidemii, mamy poważne obawy, czy Jubileusz w październiku 2020 będziemy mogli zorganizować w sposób godny stulecia naszej szkoły. Wobec tego podjęliśmy decyzję o przesunięciu obchodów o rok na dni od 15 do 17 października 2021 roku.

    Komitet Organizacyjny

  • - dla absolwentów gimnazjum czytaj

    - dla absolwentów szkoły podstawowej czytaj

09.06.2010 18:17

Nowy termin składania podań

W związku ze zmianą Decyzji Śląskiego Kuratora Oświaty w sprawie terminu składania podania do szkoły ponadgimnazjalnej, informujemy, że został ustalony nowy termin składania podań w szkole pierwszego wyboru do dnia 22 czerwca 2010 r. do godz. 12.00.


Zainteresowanym rekrutacją podaję najświeższe statystyki (stan na 9 czerwca):

Liczba chętnych na miejsce z I wyboru

Sienkiewicz

1,50

Kopernik

1,33

Słowacki

1,13

Traugutt

1,02

Mickiewicz

1,01

Norwid

0,81

 

Liczba chętnych na 1 miejsce w Traugucie - I wybory

humanistyczna (IA)

1,4

przyrodnicza (IB)

1,0

przyrodnicza (IC)

0,7

ekonomiczna (ID)

0,9

informatyczna (IEi)

1,5

politechniczna (IEp)

1,3

językowa angielska (IFa)   

1,1

językowa niemiecka (IFn)   

0,2

 

Liczba chętnych na 1 miejsce w Traugucie - wszystkie wybory

humanistyczna (IA)

4,9

przyrodnicza (IB)

4,7

przyrodnicza (IC)

4,8

ekonomiczna (ID)

4,6

informatyczna (IEi)

8,3

politechniczna (IEp)

8,0

językowa angielska (IFa)   

9,4

językowa niemiecka (IFn)   

4,1

Marek Podgórski

09.06.2010 18:15

Czy mój głos ma znaczenie?

Słowa mają moc rażenia niczym wystrzelone kule. Podczas debat nikt jednak nie nosi kuloodpornych kamizelek. Wypowiedzi są dobitne, nierzadko prowokujące i precyzyjne niczym strzał snajpera. Nikomu jednak nie dzieje się krzywda. Wszystko pozostaje w sferze werbalnej. Jeśli debata to walka racji, debata oxfordzka jest swoistym pojedynkiem gladiatorów, w których to audytorium – w roli sędziego, rozstrzyga o wyniku. Debata oxfordzka zmusza uczestników do zwięzłości, merytorycznego przygotowania, uważnej analizy wypowiedzi przeciwników oraz trafnego formułowania argumentów. Publiczność - jako sędziowie - przysłuchuje się uważnie wszystkim postawom i obiektywnie ocenia która strona trafniej udowodniła swoją tezę.
Już 14 czerwca o godzinie 9: 00 odbędzie się poprowadzona przez panią poseł Izabelę Leszczynę debata oxfordzka między uczniami „Traugutta” i „Norwida” pod hasłem „Nie idę na wybory, bo mój głos nic nie zmieni.”. Oto kilka najpotrzebniejszych zasad przeprowadzania rozmowy:
- W debacie biorą udział trzyosobowe zespoły: Propozycja i Opozycja. Zespoły ustalają, bądź za pomocą monety losują przynależność do danej strony.
- Debatę prowadzi Marszałek: nie uczestniczy w dyskusji, udziela głosu oraz dyscyplinuje mówców.
- Osoby zasiadające wśród publiczności mogą zadawać pytania podczas przebiegu debaty.
Oceniającymi naszą debatę – czyli wyżej wspomnianymi sędziami będą zaproszeni goście oraz uczniowie kilku częstochowskich liceów.
Chętnych do udziału prosimy o kontakt z organizatorami.
Organizatorem jest uczeń naszej szkoły - Filip Borecki, uczestnik akcji „Masz głos, masz wybór”, który całość przygotował przy nieocenionej pomocy: Mariusza Gollinga, Sandry Wuczyńskiej, Elżbiety Siedlak i Karoliny Marlińskiej.

organizatorzy debaty

Marek Podgórski

08.06.2010 18:13

Umiejętność czy sztuka?

 Do ok. 1960 roku w Polsce przedmiotem nauczania początkowego była kaligrafia – umiejętność (sztuka) starannego i estetycznego pisania, często zdobionego artystycznie.
Miała kształtować charakter, cierpliwość.
Dzisiejsze „maluchy” chyba szybciej opanowują umiejętność pisania przy pomocy klawiatury komputera. Kształtne kreślenie liter przychodzi nieco później.
Uczniowie podstawówek, gimnazjów oraz szkół ponadgimnazjalnych sprawdzali umiejętność kreślenia liter w ogłoszonym przez SP nr 24 i VI LO im. J. Dąbrowskiego konkursie „I Ty możesz zostać mistrzem pióra”.
Spłynęły prace uczniów z 25 szkół podstawowych, 10 gimnazjów i 6 szkół ponadgimnazjalnych. W sumie jury oceniło 486 prac.
W kategorii klas I -II szkół ponadgimnazjalnych I miejsce zajęła Lucyna Włodarczyk z kl. IID, 3 - Katarzyna Rećko z kl. IA, a wśród wyróżnionych znalazła się Elżbieta Czaja z klasy IIB.
Autorzy prac (w kolejności zamieszczenia w galerii): Lucyna Włodarczyk, Katarzyna Rećko, Elżbieta Czaja, Jacek Boratyński, Kamila Krzakowska.

Marek Podgórski

08.06.2010 18:10

16 czerwca 2010 r. „Zagraj to jeszcze raz, Sam”

Uczestnicy wyjazdu do Warszawy w w/w terminie na spektakl Woodego Allena w „Teatrze 6 piętro” proszeni są o wpłacenie 50 zł do p. prof. Agnieszki Henel za przejazd autokarem do stolicy. Dla porównania dodam, że koszt przejazdu pociągiem wyniósłby 55,44 zł (bilet ulgowy w jedną stronę kosztuje 27,72 zł). Planowany wyjazd spod szkoły: godz. 13.00. W Warszawie przewidziane są trzy godziny czasu wolnego.

p. prof. Agnieszka Henel

Marek Podgórski

06.06.2010 18:11

Oddaj głos!

Już w czwartek 10.06 każdy z was będzie miał możliwość oddać głos na swojego faworyta w prawyborach prezydenckich organizowanych w naszej szkole. W holu głównym znajdować się będzie komisja wyborcza, wydająca karty do głosowania.
Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w tym przedwyborczym sprawdzianie.

Organizatorzy

Marek Podgórski

06.06.2010 18:08

LIP DUB odsłona I

W przyszły wtorek (15.06) nasza szkoła zamieni się w plan filmowy, najwyższy czas więc wziąć się ostro do pracy! Mowa rzecz jasna o kręceniu słynnego już Lip Dubu, czyli krótkiego teledysku, który, wieńcząc film o IILO przygotowywany na 90-lecie „Traugutta”, ma przedstawiać ówczesne życie szkoły.
Dziś, po długich i burzliwych obradach, ustalona została ostateczna wersja scenariusza, która jutro zostanie przedstawiona przez wychowawców we wszystkich klasach. Pod uwagę wzięte zostały naturalnie propozycje i sugestie zgłoszone przez Was, za które serdecznie dziękujemy!
Już w najbliższy piątek (11.06), na 3 i 4 godz. lek., odbędzie się próba generalna, w której uczestniczyć będą obowiązkowo wszystkie klasy, a także chętni absolwenci szkoły (prosimy więc o 100% frekwencję zarówno uczniów jak i absolwentów – uczestnictwo w próbie jest niezbędne do udziału w teledysku!).
Utwór muzyczny, do którego powstanie Lib Dub to „You make me wanna shout” (wyk. Little Richard). Zamieszczam link do piosenki : http://www.youtube.com/watch?v=mLbK_NWQ9fA oraz jej tekstu : http://www.lyricstime.com/little-richard-you-make-me-wanna-shout-lyrics.html . Prosimy o dokładne zapoznanie się z całym utworem do tego stopnia, by na piątkowym nagraniu nie było żadnych problemów z zaśpiewaniem go. Prosimy także o przygotowanie krótkich układów choreograficznych, czy też po prostu ruchów tanecznych w rytm piosenki;).
Te ostatnie tygodnie w szkole wykorzystajmy na twórczą zabawę! Póki co: „jump up and shout now!”;).

Dominika Majchrzak

Marek Podgórski

06.06.2010 18:05

Z wizytą u Nestora trauguciaków

 Profesor dr inż. Antoni Rosikoń (absolwent „Traugutta”, matura 1925 r.) 10 czerwca skończy 103 lata. Dostojnego Solenizanta w sobotę, 5 czerwca, odwiedziła p. prof. Agnieszka Henel wraz z przyjaciółmi, która w imieniu całej społeczności II LO im. R. Traugutta złożyła serdeczne życzenia, wręczyła kwiaty i okolicznościową kartkę podpisaną przez przedstawicieli dyrekcji, grona pedagogicznego i samorządu szkolnego.
Spotkanie przebiegło we wspaniałej, ciepłej atmosferze i wywarło na gościach ogromne wrażenie. Profesor opowiadał o początkach swojej edukacji przed I wojną światową, o pierwszych latach niepodległości i początkach nauki w prywatnym Gimnazjum im. Wincentego Szudejki, które w 1920 r. zostało połączone z Gimnazjum Związku Nauczycielstwa Polskiego, upaństwowione i nazwane Gimnazjum Męskim im. R. Traugutta. Wspominał swoich nauczycieli, czas matury... Profesor zachwycał niesamowitą pamięcią, cytując po łacinie liczne sentencje oraz obszerne fragmenty „Pierwszej mowy przeciw Katylinie” Cycerona.
Mieszkanie Profesora opuszczaliśmy z bogatymi materiałami, które niewątpliwie wzbogacą film powstający z okazji uroczystości 90-lecia szkoły oraz przepisaną „Modlitwą św. Tomasza z Akwinu”, z którą na początku spotkania zapoznał nas gospodarz jako ze swoim credo życiowym – cytuję fragmenty, ale polecam lekturę całości: Panie - Ty wiesz lepiej aniżeli ja sam, że się starzeję i pewnego dnia będę stary./Zachowaj mnie od zgubnego nawyku mniemania, że muszę coś powiedzieć na każdy temat i przy każdej okazji./Wyzwól mój umysł od niekończącego brnięcia w szczegóły i daj mi skrzydła, abym w lot przechodził do rzeczy./Daj mi zdolność dostrzegania dobrych rzeczy w nieoczekiwanych miejscach i niespodziewanych zalet w ludziach. Daj mi Panie łaskę mówienia im o tym. Półtoragodzinne przebywanie z prof. Antonim Rosikoniem było niesamowitym przeżyciem. Odjeżdżaliśmy pełni podziwu dla jego wiedzy, erudycji, perfekcjonizmu. Miejmy nadzieję, że Szanowny Gość odwiedzi mury szkoły 25 września 2010 r.

p. prof. Agnieszka Henel

Marek Podgórski

04.06.2010 17:59

Łebki, berek i bagno

 Choć pogoda z samego rana nie była zbyt miła zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami 5 śmiałków i jedna śmiałkini podjęli wyzwanie i wyruszyli na podbój okolicznych bezdroży. Po niemal godzinnej podróży pociągiem (podczas której niektórzy nie potrafili usiedzieć na miejscu) dotarliśmy do [jak sie ta miejscowosc wlasciwie nazywala?] po czym rozpoczęliśmy trwającą łącznie [nie mam zegarka - ile dokaldnie?]. W tym czasie pokonaliśmy [nie mam licznika kilometrów] z średnią prędkością [nie mam licznika - ile dokladnie?]. Odwiedziliśmy m.in. Pałac w Kochcicach, [jezioro niepamietam jakie], rododendrony, [to bagno sie jakos nazywa fachowo?] oraz wiele okolicznych wsi i miasteczek. Czas umilał nam rowerowy berek w trakcie, którego Szymon zaliczył widowiskowe dachowanie do kałuży błotnistej. Nie odbyło się też bez tradycyjnego zabłądzenia - dziś co prawda niezbyt epicko (nadłożyliśmy jedynie 200m w błocie).

A wszystkim, którzy nie pojechali rzec możemy - żałujcie!

newsa przygotował: Gal Anonirower


Śmiałkowie to: Agnieszka Kaczmarzyk, Szymon Strzelczyk, Łukasz Śledziona (wszyscy z IIE), Olek Morzyk z IB, Patryk Peca z TZN-u oraz Marek Podgórski.
„Ta miejscowość”, do której dotarliśmy koleją to Kochanowice, po pociągu „biegali” Szymon i Śledziu (co więcej robili nie napiszę, bo wstyd), wycieczka łącznie trwała 6,5 godziny z czego 3,52 samej jazdy. Pokonaliśmy 64 km ze średnia prędkością 16,5 km/h. „Jeziorka” były dwa. Najpierw staw „Stara Brzoza”, później „Bagno w Jeziorze”. Rododendrony to dokładnie stanowisko pomnikowe różanecznika katawbijskiego - jedna z największych osobliwość Parku Krajobrazowego "Lasy nad Górną Liswartą", którym wiodła trasa wycieczki.
„Tradycyjne zabłądzenie” było tym razem „zaplanowane”. Szukałem nowej (dla mnie) drogi do „Bagna” :)
Dzisiejsza trasa & profil wysokości.
PS
Szacunek dla Agnieszki, za „męskie” tempo jazdy.

Marek Podgórski

04.06.2010 17:43

Grafik Igor

 Uczeń klasy II b Igor Chełmicki zajął 4 miejsce w konkursie graficznym zorganizowanym przez firmę „Aeria” (dystrybutora gier komputerowych takich jak Shaiya, Last Chaos, Twelve Sky 2 itp.). Konkurs miał na celu promocję wchodzącej na rynek gry, uznanej w USA jako najlepsza gra MMO RPG 2009r.
Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

p.prof. Ewa Pilniewicz

Marek Podgórski

04.06.2010 17:42

"Świętoszek" - podsumowanie

Serdecznie dziękujemy młodzieży za pomoc i zaangażowanie w renowację pracowni humanistycznej, a szczególnie wszystkim, którzy przygotowali spektakl pt. "Świętoszek". Zebraliśmy kwotę 2661,82 zł. Pieniądze te chcemy przeznaczyć na zakup nowych ławek do sali 2B. Mamy nadzieję, że akcja będzie kontynuowana i spotka się z podobnym zaangażowaniem i wsparciem społeczności naszej szkoły.

p.prof. Wiesława Mecmajer, p.prof. Izabella Zawisza

Marek Podgórski

Pierwsza 232233234235236237 Ostatnia

Zaloguj się

Numerki

DNI WOLNE!