09.02.2023 16:51

21. odcinek szkolnego podcastu

Jeśli kiedykolwiek zastanawiał_ś się, czy zwrócić się o pomoc psychologiczną i czym może skutkować unikanie jej przez lata – ten podcast jest dla Ciebie. Masz wątpliwości, czy przyjść porozmawiać, bo nie wiesz jak będzie, to właśnie tak rozmawiam młodymi ludźmi, tak to wygląda.

Opis odcinka: Wszyscy wiemy, że czas liceum jest okresem bardzo burzliwym - po raz pierwszy dotykamy wtedy pewnych problemów. Niektórzy nie są chętni do rozmów na ich temat, natomiast inni z przyjemnością dzielą się swoimi doświadczeniami. Jedną z takich osób jest Maciek Malczyk, absolwent naszego liceum. Całkiem możliwe, że Maciek sprawi, że poczujecie się zrozumiani i dostrzeżecie, że proszenie o pomoc nie jest powodem do wstydu, a do dumy. Zachęcamy do wysłuchania rozmowy poprowadzonej przez pedagoga Marka Podgórskiego!

Marek Podgórski

07.02.2023 17:18

Dlaczego nastolatki są zawsze takie niewyspane

Marek Podgórski

06.02.2023 11:41

Wolontariat w ramach Modułu 5 - podsumowanie Erasmusa w Polsce

 

Dnia 29.10.2022r. w naszej szkole odbyła się licytacja SOŚP (Szkolnej Orkiestry Świątecznej Pomocy), w której udział wzięli nie tylko przedstawiciele z każdej klasy Traugutta, lecz także nasi zagraniczni goście z projektu Erasmus+. Co więcej, wszyscy chętni mogli na ową aukcję zgłosić wcześniej fanty oraz propozycje od siebie, w związku z czym licytowane przedmioty charakteryzowały się różnorodnością - od maślanych ciasteczek, poprzez intrygujące obrazy, medale sportowe Pana Dyrektora Erniewa Tomżyńskiego, gustowny krawat, bluzę z Traugutta, statuetkę à la Oscar, aż po kawę z Panem Dyrektorem, mystery box prosto z Hiszpanii czy nawet… tradycyjny polski bigos i wiele, wiele innych… Celem tego wydarzenia było zebranie pieniędzy, za które zakupione zostały prezenty dla osób starszych oraz dzieci z niepełnosprawnościami umysłowymi. Dzięki hojności licytujących osób udało nam się zebrać 2310 zł + 20 euro!

Ogrom czasu, jaki dzielił licytację od kupna upominków, nie był jednak źle wykorzystany, gdyż uczniowie z klasy 3A zaczęli przygotowania do świątecznego przedstawienia, którego zwieńczeniem miało być wyżej już wspomniane wręczenie podarunków. Działanie, jakim jest wystawienie własnej “sztuki” nie było wybrane przypadkowo, ponieważ w ramach projektu mieliśmy do zrealizowania pewne założenia oraz zadania w zakresie wolontariatu - cóż innego pasowałoby lepiej niż wspólne biesiadowanie w świątecznym czasie i pokazanie, że jednak szczerze zależy nam na drugiej osobie? Aby nasz mały spektakl zrobił jak najlepsze wrażenie na widowni, sami zaczynaliśmy dosłownie ze wszystkim od zera, począwszy od scenariusza, przez przygotowanie chóru i piosenek, a skończywszy na scenografii oraz przygotowaniu elementów wystroju.

Zaangażowanie naszych koleżanek i kolegów z klasy było naprawdę widoczne, dlatego też udało nam się przeprowadzić sporo prób - dla osób odpowiedzialnych za organizację całego przedsięwzięcia plusem był z pewnością fakt, iż udało pogodzić się próby muzyczne z aktorskimi, tak, że nic nie kolidowało ze sobą w planie i w tym samym czasie mogliśmy pracować nad kilkoma aspektami przedstawienia jednocześnie.

Zamysł całego wystąpienia to chęć odwiedzenia i spędzenia trochę czasu z osobami, które niestety mogą poczuć się czasem niechciane i odosobnione. Naszą wizytą chcieliśmy jednak pokazać, że nie jest to prawda i pamiętamy o nich. Dane nam było wykorzystać pewne możliwości oraz nasze umiejętności, dlatego skorzystaliśmy z nich, aby wywołać uśmiech na twarzach innych osób.

Nasze przedstawienie, ukazujące historię pewnego Pana, który nie widział żadnego sensu w Świętach, jednak po paru magicznych i niecodziennych spotkaniach finalnie pojmującego, że ten czas w roku to nie skupianie się na prezentach, a na bliskości z drugim człowiekiem, wystawiliśmy w dwóch miejscach.

Pierwszym z nich był jeden z częstochowskich Domów Pomocy Społecznej, gdzie 20.12.2022r. mogliśmy poczuć świąteczny klimat razem z podopiecznymi tego miejsca, jakimi są osoby starsze oraz przewlekle somatycznie chore, jednak nadal pełne życia i optymizmu. Było nam naprawdę miło zobaczyć uśmiechy na twarzach tych osób, móc się z nimi zapoznać oraz pozwolić im przeprowadzić rozmowy ze Świętym Mikołajem (który to wręczył praktyczne, ale nadal miłe i przyjemne prezenty) czy Panią Mikołajową, którzy brali udział w przedstawieniu.

Kolejnymi odwiedzonymi przez nas osobami były dzieci z ZSO nr 28 w Częstochowie. Bardzo podobało nam się wspólne kolędowanie dnia 11.01.2023r. oraz fakt, iż mogliśmy słyszeć szczery śmiech naszych młodszych koleżanek i kolegów po tym, kiedy w czasie trwania spektaklu zobaczyli np. gadającego Bałwanka. Prezentem dla dzieci były pomoce dydaktyczne, o których marzyły już przez jakiś czas, a my pomogliśmy im je zyskać.

Uważamy, że podejmowanie działań takich jak te jest naprawdę satysfakcjonujące. Pomimo sporego wysiłku oraz pracy, jakich nas to kosztowało, sądzimy, iż było warto. Zarówno my, jak i nasi widzowie, cieszyliśmy się z tego, że mogliśmy się nawzajem poznać. Ten wspólny czas przyniósł nam wszystkim wiele radości i pozytywnej energii.

 

 

https://www.youtube.com/watch?v=Wxnv9G09dGQ – filmik ze ZSO 28 (telewizja Orion)

 

Julia Kołtek, IIIA

II LO

03.02.2023 06:55

Już 4 lutego startują bezpłatne warsztaty z programowaniaAkcję honorowym patronatem wspierają:


Pobierz obrazki


Aby wziąć udział w zajęciach, wystarczy indywidualnie zarejestrować się na stronie: www.kodujzgigantami.pl.
zapisy na "Koduj z Gigantami" - największe wydarzenie programistyczne dla dzieci i młodzieży w Polsce ruszają już 9 stycznia 2023. Wraz z naszymi patronami honorowymi serdecznie zapraszamy Państwa uczniów do udziału w akcji

“Koduj z Gigantami: Retroprogramowanie” to już 12. edycja największych ogólnopolskich warsztatów z programowania dla dzieci i młodzieży, w których udział można wziąć całkowicie za darmo! Tym razem tematem przewodnim będzie programowanie gier. W trakcie naszych zajęć, oprócz tajników wiedzy z kodowania, przybliżymy 2 światy gier komputerowych i wideo - tych popularnych dziś wśród dzieci i młodzieży oraz tych, w które jako dzieci, grali ich rodzice.

Zajęcia odbywają się stacjonarnie w blisko 100 polskich miastach, a także w formie online. Akcja potrwa od
4 do 26 lutego 2023 roku.

 

II LO

26.01.2023 19:16

Turniej tenisa stołowego

Styczeń w „Traugucie” rozpoczął się na sportowo. Z inicjatywy uczniów klasy IIIC Krzysztofa Wolskiego i Jakuba Zimeckiego przed feriami zimowymi został zorganizowany szkolny turniej tenisa stołowego, w którym wzięło udział 40 uczniów.
Zawody podzielone były na dwie fazy – grupową a następnie pucharową. Rywalizacja odbywała się w 7 grupach, tenisiści grali do jednego wygranego seta. Awansowały po dwie osoby, które  rozstawione na zasadzie bilansu punktów walczyły w fazie pucharowej.
Zwycięzcą turnieju został Mikołaj Boborowski z kl. IE, II miejsce zajął Wiktor Pałasz, III Jan Bąbelewski obaj z klasy IIC, natomiast czwarty był współorganizator zmagań - Jakub Zimecki z kl. IIIC.
Równocześnie odbywał się turniej kobiet, w którym w dwu, 4-osobowych grupach zawodniczki grały do 2 wygranych setów. Najlepszą okazała się Karolina Grabowska z kl. IIIC.

II LO

13.01.2023 09:05

Traugutt złotą szkołą w rankingu Perspektyw

Perspektywy ogłosiły wyniki rankingu liceów 2023. Z przyjemnością informujemy o awansie naszej szkoły o 28 pozycji, z miejsca 177 w ubiegłym roku na 149 w tym. Kolejny rok z rzędu otrzymujemy znak jakości złotej szkoły (tym razem jako jedno z dwóch częstochowskich liceów).
Serdecznie gratulujemy całej społeczności Traugutta, bo to nasz wspólny sukces.

Marek Podgórski

13.01.2023 08:13

Światowy Dzień Inżyniera - zaproszenie

Szanowni Państwo,
Światowa Federacja Organizacji Inżynierskich (WFEO - World Federation of
Engineering Organizations), zrzeszająca ponad 28 milionów inżynierów z całego
świata, podczas Światowego Kongresu Inżynierów (WEC - World Engineers
Convention), który odbył się w listopadzie 2019 r. w Melbourne, wyszła z inicjatywą
ustanowienia międzynarodowego dnia inżyniera - święta, które podkreślać będzie rolę
twórców techniki i znaczenia ich pracy dla społeczeństwa.

Czytaj więcej >>

II LO

10.01.2023 13:32

Harmonogram prób poloneza

Obecność na próbach jest OBOWIĄZKOWA !

 

Poniedziałek

6.02.2023

Wtorek

7.02.2023

Środa

8.02.2023

czwartek

9.02.2023

piątek

10.02.2023

1

 

 

 

 

 

2

 

 

 

 

Próba generalna

wszystkie klasy

3

 

 

 

 

4

IVc

 

 

 

 

5

 

IVb

 

 

 

6

 

IVd

 

IVc

 

7

 

 

IVb

IVd

 

8

 

 

 

IVa

 

9

 

 

IVa

 

 

 

Sobota 11.02.2023 – STUDNIÓWKA !!!

II LO

10.01.2023 11:44

Konsultacje

W dniu 10 stycznia 2023r. odbędą się konsultacje dla rodziców. Spotkania w godz. 18.00 - 19.00.

II LO

10.01.2023 10:50

Zaproszenie na wykład organizowany w ramach Wszechnicy Informatyki

W imieniu Zespołu Popularyzacji Nauki Wydziału Automatyki, Elektroniki i Informatyki mam przyjemność zaprosić uczniów szkół średnich oraz wszystkie osoby zainteresowane informatyką na wykład organizowany w ramach "Wszechnicy Informatyki".

Na kolejnym spotkaniu wykład pt.: „Przemiana Raspberry Pi w router Wi-Fi” wygłosi mgr inż. Patryk Jarnot.

Wykład odbędzie się 30 stycznia (poniedziałek) 2022 o godz. 10.00 na Wydziale Automatyki, Elektroniki i Informatyki w Gliwicach przy ulicy Akademickiej 16 w auli F (II piętro, na prawo od schodów głównych).

 

II LO

123456 Ostatnia

Zaloguj się

Numerki

  • Pn
  • 2
  • Wt
  • 18
  • Śr
  • 9
  • Czw
  • 21
  • Pt
  • 19