• Drodzy Absolwenci, w obecnej sytuacji, wobec niepewności co do rozwoju epidemii, mamy poważne obawy, czy Jubileusz w październiku 2020 będziemy mogli zorganizować w sposób godny stulecia naszej szkoły. Wobec tego podjęliśmy decyzję o przesunięciu obchodów o rok na dni od 15 do 17 października 2021 roku.

  Komitet Organizacyjny

20.04.2020 10:06

Sukces Szymona w Wojewódzkim Konkursie Chemicznym organizowany przez Wydział Chemii Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Fundację PRO CHEMIA przy Wydziale Chemii UJ

Z prawdziwą przyjemnością pragnę powiadomić, że nasz uczeń Szymon Sznober z klasy 3B o profilu biologiczno- chemiczno - matematycznym został laureatem Wojewódzkiego Konkursu Chemicznego organizowanego przez Wydział Chemii Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie oraz Fundację PRO CHEMIA przy Wydziale Chemii UJ i tym samym otrzymał indeks na kierunek studiów przyrodniczych prowadzonych przez Wydział Chemii UJ. Szymonowi serdecznie gratuluję i życzę dalszych sukcesów!

prof. Agnieszka Adryjańska-Mroczek

II LO

15.04.2020 08:36

BEZPŁATNE WSPARCIE PSYCHOLOGICZNE DLA MIASTA CZĘSTOCHOWY

Chcąc  służyć pomocą jak największej ilości potrzebujących oferujemy bezpłatne wsparcie telefoniczne dla osób, które są w kryzysie psychicznym w związku z obecną sytuacją – stanem epidemii. Ofertę pomocy kierujemy do młodzieży i dorosłych z terenu miasta Częstochowy, w tym między innymi do:

 • osób przeżywających stany lękowe związane z utratą pracy, obawą o zdrowie swoje i bliskich,
 • osób objętych kwarantanną,
 • personelu medycznego.

W razie potrzeb proszę dzwonić pod następujące numery telefonu  Zespołu Poradni Psychologiczno- Pedagogicznych w Częstochowie :

Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna nr 1 tel. 533 300 966
Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna nr 2 tel. 739 212 739
Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna nr 3 tel. 533 300 136

Oferujemy pomoc w godzinach od 8.00- do 20.00

Marek Podgórski

14.04.2020 09:56

Wszczep sobie zdrowie

2 etap Ogólnopolskiego Konkursu "Wszczep sobie zdrowie" odbędzie się w formie online w terminie, który będzie podany w najbliższym czasie. Do  tego etapu zakwalifikowała się uczennica klasy 3B Julia Sobel.
Trzymamy kciuki.
prof. Jarosław Skrzypczyk

II LO

14.04.2020 09:55

EKO-PLANETA

Rozstrzygnięto Ogólnopolski Konkurs  Eko - Planeta 2020.
Z prawdziwą przyjemnością pragnę powiadomić, że nasza uczennica Wiktoria Jelonek z klasy 1B o profilu biologiczno - chemiczno - matematycznym zajęła 1 miejsce i uzyskała tytuł Ogólnopolskiej Laureatki. Wyróżnienie dostały także Olivia Rogóż z klasy 1B, Patrycja Krzechki również z klasy 1B oraz Patrycja Bułacz i Kamila Drewniak obie z klasy 3C.
Wszystkim nagrodzonym uczennicom serdecznie gratuluję.
prof. Jarosław Skrzypczyk

II LO

08.04.2020 09:19

Skala Zdolności Specjalnych

Według Howarda Gardnera  inteligencja jest zbiorem różnych podtypów inteligencji, które łącznie tworzą tzw. inteligencję wieloraką.
Każda jednostka posiada wszystkie rodzaje inteligencji, ale w nierównym stopniu: funkcjonują one w każdym przypadku w indywidualny, niepowtarzalny sposób. Człowiek może mieć dobrze rozwinięte wszystkie rodzaje inteligencji, ale może dominować u niego tylko kilka z nich. Większość ludzi przejawia kilka różnych zdolności lub niektóre z nich mogą jeszcze nie być przez jednostkę odkryte. Człowiek odkrywa własne zdolności stopniowo w toku własnego rozwoju i zdobywania doświadczeń z samym sobą. Wszystkie inteligencje współpracują ze sobą, decydując o specyficznych potencjałach, stąd żadna z inteligencji nigdy nie występuje i nie funkcjonuje indywidualnie. Człowiek może być inteligentny na wiele różnych sposobów, zatem nie ma żadnego standardu, który określałby jednoznacznie atrybuty (cechy), które potwierdzają inteligencję danego człowieka. Na podstawie takich założeń została opracowana Skala Zdolności Specjalnych. Zapraszam do wypełnienia kwestionariusza. Każdemu uczniowi „Traugutta”, który to uczyni przygotuję indywidualną diagnozę.

Przypomnę też, że wcześniej przygotowałem dla Was:

Kwestionariusz Osobowości i Myślenia Twórczego – wypełniając go dowiesz się m.in. jaką masz skłonność do ryzyka, jak silne masz ego, czy jesteś wytrwała/ły, czy należysz do osób otwartych, jak u Ciebie z nonkonformizmem, a jak z myśleniem dywergencyjnym (twórczym)?

Kotwice kariery – ten kwestionariusz pomoże Ci określić Twoje dominujące wartości oraz preferowany rodzaj kariery. Pozwoli Ci przyjrzeć się temu, co jest ważniejsze dla Ciebie: specjalizacja zawodowa a może przywództwo? Co bardziej motywuje Ciebie do pracy: niezależność, stabilizacja, kreatywność a może służenie innym? Jaki masz styl rozwiązywania problemów i radzenia sobie z nimi? Co jest dla Ciebie ważniejsze: kariera zawodowa, sprawy rodzinne, a może jedno i drugie?

Marek Podgórski

07.04.2020 09:44

Psycholog radzi. 7 wskazówek, jak przetrwać kwarantannę cz. 5

Zadbajmy o swoje myśli

Po pierwsze, unikajmy katastrofizacji. Zamiast najczarniejszych scenariuszy rozpiszmy, jakie mamy opcje. W sytuacji napięcia łatwo przechodzimy od razu do najgorszych wniosków. „Raz nie umyłem rąk” przeradza się w „śmierć na szpitalnym korytarzu”. Warto mieć na podorędziu listę faktów, które nam pomogą. „Nawet, jak źle się poczuję, mogę zadzwonić do kogoś bliskiego po pomoc”. „Znam swoich sąsiadów, mogę liczyć na to, że w razie czego interweniują”,

Po drugie, nadajmy perspektywę. Jakkolwiek dramatycznie by teraz nie było, to kryzys. Sytuacja przejściowa. Kiedyś się skończy. Nawet jeśli jeszcze nie wiadomo, ile to będzie trwać.

Po trzecie, odpuśćmy to, na co nie mamy wpływu i nad czym nie mamy pełnej kontroli. Mam wpływ na to, jak spędzę swój czas i jak o siebie zadbam. Mam pełną kontrolę nad tym, co będę robił w domu np.: czy będę się uczył, oglądał seriale, ćwiczył fizycznie oraz ile razy umyję ręce. Nie mam kontroli nad tym, czy się zarażę wirusem. Choćbym mył ręce co pięć minut, choćbym połknął pół zawartości apteki, nie mam nad tym kontroli. Naprawdę.

Marek Podgórski

06.04.2020 07:52

Jacy kandydaci będą najbardziej poszukiwani przez pracodawców?

raportu Hays z 2019 roku wynika, że procesy rekrutacyjne prowadzone w najbliższym czasie przez pracodawców będą dotyczyć przede wszystkim poniższych branż:

 • produkcja
 • sprzedaż
 • IT
 • finanse i księgowość
 • inżynieria.

W badaniu pracodawcy wskazali również kompetencje, których będą najbardziej poszukiwali u kandydatów. Wyróżnili oni przede wszystkim umiejętności:

 • techniczne (43% wskazań)
 • menedżerskie/kierownicze (32%)
 • IT/cyfrowe (27%)
 • sprzedażowe (26%)
 • językowe (16%)
 • finansowe/księgowe (14%)
 • marketingowe (9%)
 • administracyjne (7%)
 • HR (5%).

Ciekawe wnioski dla osób stosujących przed wyborem kierunku studiów płyną również z raportu Pracuj.pl.

Jego autorzy przeanalizowali ponad 570 tys. ofert pracy zamieszczonych w portalu w 2018 roku.

Okazuje się, że pracodawcy najczęściej szukali specjalistów w dziedzinie:

 • handlu i sprzedaży (31% ofert)
 • obsługi klienta (22%)
 • IT (15%)
 • finansów (14%)
 • inżynierii (12%).

Największe wzrosty zapotrzebowania na specjalistów odnotowano w budownictwie (wzrost liczby ofert w porównaniu do 2017 roku o 23%), produkcji (wzrost o 21%), inżynierii (wzrost o 21%), logistyce (wzrost o 20%) i nieruchomościach (wzrost o 18%).

Można więc wyciągnąć wniosek, że po kierunkach studiów związanych ze sprzedażą i handlem, produkcją, obsługą klienta, IT czy też finansami nie powinieneś mieć problemów ze znalezieniem pracy.
źródło: https://interviewme.pl/

Marek Podgórski

03.04.2020 08:00

Tych 15 zawodów jeszcze niedawno nie było. Dziś są na topie.

Kilkanaście lat temu nie wiedzieliśmy, kim jest coolhunter, trendsetter czy traffic manager. W tej chwili wzrasta zapotrzebowanie na te zawody. Doradca klienta w banku, sprzedawca czy bibliotekarz to zawody, które niedługo mogą zniknąć z rynku pracy - przewidują eksperci. Pojawiają się natomiast nowe profesje, których do niedawna nie było.
Wśród nich są coolhunterzy, operatorzy dronów, menedżerowie ds. social media, vlogerzy, coachowie, analitycy big data czy traffic managerowie. Dzisiejszy rynek pracy wygląda zupełnie inaczej niż 10-20 lat temu. Obecnie mamy duże zapotrzebowanie na stanowiska, które jeszcze przed kilkoma laty w ogóle nie istniały.
- Jeszcze dekadę temu nie wiedzieliśmy, kim jest coolhunter czy trendsetter - tłumaczy Monika Kiliańska, headhunter IT w firmie rekrutacyjnej Antal.
Przypomina ona także, że 10 lat temu nie mówiło się o agencjach pracy robotów. - Dziś to robot i algorytm mogą zastąpić podstawowe czynności wykonywane wcześniej przez pracownika, pozwalając mu skupić się na bardziej konstruktywnych działaniach - dodaje.
Oto 15 zawodów, których kilkanaście lat temu nie było.

Czytaj więcej >>

Marek Podgórski

02.04.2020 08:11

Psycholog radzi. 7 wskazówek, jak przetrwać kwarantannę cz. 4

Znajdźmy misję i narzućmy sobie strukturę

Misja i struktura – pomogą w momencie, gdy życie stanęło w miejscu. Dlaczego? Dadzą nam poczucie celu i bezpieczeństwa. Co prawda nie możemy wychodzić, warto jednak trzymać się godzin, które sobie wyznaczymy. Ustrukturyzować naukę, rozrywkę, posiłki, rozmowy. A także – przede wszystkim! – znaleźć misję. Skoro dzieją się rzeczy, na które nie mamy wielkiego wpływu, niech trudna sytuacja na świecie będzie okazją, by zrobić coś dobrego. Czynna postawa wobec życia (aktywizm) może mieć miejsce w sieci. Zachęcam, by zadanie, które sobie wyznaczymy, trwało przez cały okres kwarantanny. Nieistotne, czy będzie to pisanie dziennika, czy sprzątanie szafy. Zróbmy plan i działajmy! W ten sposób każdy dzień będzie przybliżał nas do celu. A gdy za bardzo wciągną nas odmęty seriali, książek i maraton scrollowania stron mediów społecznościowych, misja da nam poczucie sensu i (względnej) produktywności.

Z drugiej strony w sytuacji, w jakiej teraz jesteśmy, nie ma co oczekiwać od siebie spektakularnych sukcesów. Wciąż jednak będzie OK, jak w tym czasie choćby po prostu posprzątamy mieszkanie.

Marek Podgórski

Pierwsza 234567 Ostatnia

Zaloguj się

Numerki

DNI WOLNE!