07.12.2022 07:21

Światowy Dzień AIDS

Co roku 1 grudnia obchodzony jest Światowy Dzień AIDS. W tym dniu klasy pierwsze wzięły udział w wykładzie poprowadzonym przez prof. Jarosława Skrzypczyka. Głównym celem spotkania było zwiększenie świadomości o skali problemów i zagrożeń, jakie niesie ze sobą AIDS. Profesor przybliżył uczniom etiologię choroby, drogi zakażenia wirusem HIV, a także szczegółowo omówił działania profilaktyczne, które powinien podejmować każdy z nas. Dziękujemy!

Co roku 1 grudnia z inicjatywy WHO obchodzony jest Światowy Dzień AIDS. W tym roku odbywał się on pod hasłem przewodnim: „Wyrównujmy”. Tego dnia klasy pierwsze wzięły udział w wykładzie poprowadzonym przez prof. Jarosława Skrzypczyka. Podczas spotkania uczniowie dowiedzieli się o etiologii choroby, drogach zakażenia wirusem HIV, a także o niezbędnych działaniach profilaktycznych, które powinien podejmować każdy z nas. Profesor podkreślił, iż mimo w ostatnich latach uwaga świata skupiona była na pandemii COVID-19, problem AIDS nie zniknął i wciąż stanowi globalne zagrożenie. Choć pierwszy przypadek choroby odnotowano w 1981 roku, zdolność wirusa HIV do rekombinacji materiału genetycznego w dalszym ciągu uniemożliwia wynalezienie skutecznej szczepionki. Ponadto, świadomość społeczna, szczególnie w krajach afrykańskich, jest zatrważająco niska; statystycznie przyjmuje się, że co drugi Afrykanin choruje na AIDS. Globalnie w 2021 roku zarejestrowano 38 milionów przypadków, jednak w rzeczywistości może być ich nawet 3 razy więcej. HIV posiada zdolność do latencji, czyli przebywania w swoistym stanie uśpienia, w którym wirusy namnażają się, nie dając żadnych objawów. Przez pierwsze 12 tygodni układ immunologiczny nie odczytuje informacji o obecności wirusa, dlatego wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że zostały zakażone. W Polsce od wdrożenia badań w 1985 roku odnotowano 27,5 tysiąca zachorowań. Najwięcej przypadków zakażeń, bo około tysiąca rocznie, występuje w województwie śląskim.

Postęp technologiczny pozwala na bardziej optymistyczne spojrzenie na walkę z AIDS. Choroba pozostaje nieuleczalna, lecz rozwój współczesnej medycyny niemal całkowicie wyeliminował możliwość zakażenia w wyniku transfuzji, przeszczepów czy operacji, a stosowane obecne leki oraz terapie antyretrowirusowe pozwalają pacjentom na dożycie wieku biologicznego. Najpoważniejszym, wciąż aktualnym i pogłębionym przez pandemię problemem, są jednak nierówności społeczne. Koszt takich terapii szacuje się na około 40 tysięcy złotych rocznie. Ubóstwo spowodowało, iż na świecie żyje obecnie ponad 15 milionów dzieci, które straciły rodziców z powodu AIDS – a mniej niż 10% otrzymuje wsparcie społeczne.

Światowy Dzień AIDS obchodzimy raz w roku, jednak powinniśmy na co dzień pamiętać i solidaryzować się z chorymi. Szerzenie świadomości i podejmowanie działań jest bowiem kluczem do zlikwidowania nierówności i zwiększenia postępów w walce z AIDS.II LO

06.12.2022 22:58

Konsultacje z rodzicami:

06.12.2022r (wtorek) - godz. 18.00 – 19.00

II LO

05.12.2022 11:34

Zaproszenie do międzynarodowego konkursu w pisaniu na klawiaturze - Christmas Typing Challenge 3

Stowarzyszenie Interinfo Polska we współpracy z Chorwackim Stowarzyszeniem Stenografów organizuje trzecią edycję międzynarodowego konkursu w pisaniu na klawiaturze pod nazwą Christmas Typing Challenge 3.
Konkurs ma formułę meczu i odbędzie się w dniu 17 grudnia 2022 br.

Rejestracja do konkursu, panel treningowy i sam konkurs odbędzie się na platformie: konkursy-interinfo.pl
Uczestnicy mogą rejestrować się indywidualnie bądź za pośrednictwem nauczyciela, który utworzy drużynę szkolną na platformie konkursowej.
Każdy z uczestników będzie miał do przepisania dwa teksty, każdy w czasie 10 minut. Do klasyfikacji będzie brany pod uwagę lepszy tekst.
Koszt uczestnictwa w konkursie – 5 zł.

Wszelkie informacje dotyczące tego konkursu znajdują się w Regulaminie dostępnym pod adresem: konkursy-interinfo.pl/terms/regulamin.pdf

Uczestnicy konkursu oraz nauczyciele otrzymają stosowne dyplomy oraz zaświadczenia o udziale w międzynarodowym konkursie.

Serdecznie zapraszamy do udziału!

II LO

02.12.2022 09:49

Tosia Grzywacz w 17. odcinku helLO Traugutt

Musicie przyznać, że zjedzenia tortu zawsze trudno odmówić! Tak się składa, że Tosia Grzywacz oddaje tworzeniu tortów artystycznych całe swoje serce. Zapraszamy do wysłuchania odcinka, a także do składania zamówień (IG: @bakingtosia).

Marek Podgórski

01.12.2022 11:41

Konkurs ambasador Innowacji i Rozwoju - II edycja

Szanowni Państwo,
gorąco zachęcam uczniów do składania prac na konkurs Ambasador innowacji i rozwoju. Jednocześnie na prośbę Dyrektorów szkół wydłużam termin składania prac do 9 grudnia 2022r. Termin ogłoszenia wyników
pozostaje bez zmian, tj. 15 grudnia 2022 r.
Proszę o rozpropagowanie niniejszej informacji wśród uczniów.
Konkurs realizowany jest pod patronatem JM Rektora Politechniki Częstochowskiej prof. Norberta Sczygiola oraz Prezydenta Miasta Częstochowy Pana Krzysztofa Matyjaszczyka.

 

II LO

30.11.2022 11:57

Radny Młodzieżowej Rady Miasta. WYBORY.

Na podstawie  § 49 Uchwały NR 344.XXV.2020 RADY MIASTA CZĘSTOCHOWY z dnia 27 lutego 2020 r . w sprawie Statutu Młodzieżowej Rady Miasta Częstochowa, w naszej szkole organizowane są wybory na Radnego Młodzieżowej Rady Miasta. Do 5 grudnia 2022 (poniedziałek) zgłosić można swoją kandydaturę do opiekuna Samorządu Uczniowskiego prof. Moniki Sobeckiej. Kampania trwa do czwartku (8 grudnia 2022), a w piątek 9 grudnia odbędzie się debata.

II LO

30.11.2022 07:32

Psycholog szkolny

 

Uczeń  u psychologa

Z psychologiem szkolnym możesz  rozmawiać o problemach, które napotykasz w swoim życiu. Ze względu na Kodeks Etyczny zawodu psychologa  temat i treść rozmowy objęte są tajemnicą, możesz zatem czuć  się bezpiecznie,  poruszając nawet bardzo trudne tematy.

Do zadań psychologa należy :

 • wspieranie Cię w umiejętności budowania mocnych stron

 • wspieranie Cię w wyborze zawodu oraz ścieżki kształcenia

 • wspieranie Cię w rozwiązywaniu Twoich problemów

 • wspieranie w radzeniu sobie z przeżywanymi emocjami

 • wspieranie Cię poprzez dostarczanie wiedzy potrzebnej do Twojego rozwoju

Rodzic u psychologa

Zadaniem psychologa szkolnego jest wspieranie rodziców w procesie wychowania i wspierania rozwoju ucznia. Psycholog jest do  Państwa dyspozycji
i służy pomocą w obszarze kształtowania relacji z dzieckiem, radzeniu sobie
z trudnościami wychowawczymi, wspierania w sytuacjach kryzysowych np.
w przypadku rozwodu w rodzinie.

Ponieważ praca z uczniem wymaga często współpracy ze strony rodzica, zdarzać się też że psycholog prosi Państwa o  np. o rozmowę czy współpracę.Telefony wsparcia:

Dziecięcy Telefon Zaufania
Rzecznika Praw Dziecka

tel. 800 12 12 12
(całodobowy 7 dni w tygodniu)

Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży

tel. 116 111
(czynny 7 dni w tygodniu, 24 h na dobę)

ITAKA- centrum wsparcia dla osób w stanie kryzysu psychicznego

tel. 800 70 2222
(czynne całodobowo)

ITAKA – Antydepresyjny telefon zaufania

tel. 22 484 88 01
(czynny w poniedziałek, wtorek, piątek od 15.00 do 20.00)

Całodobowa bezpłatna infolinia dla dzieci, młodzieży

tel. 800 800 605
(czynne całodobowo)

Telefon dla dzieci i nastolatków zaniedbanych, seksualnie wykorzystywanych, których rodzice piją – Telefon Stowarzyszenia Opta

tel. 22 27 61 72
(poniedziałek-piątek od 15:00 do 18:00)

Telefon Zaufania Uzależnień Stowarzyszenia „Monar”

tel. 22 823 65 31

(poniedziałek - piątek od 09:00 do 21:00)

POMOC DLA OFIAR PRZEMOCY

Ogólnopolskie Pogotowie Dla Ofiar Przemocy w Rodzinie
„Niebieska Linia”

tel. 800 120 002
telefon pracuje całodobowo

Poradnia Telefoniczna „Niebieskiej Linii”

tel. 22 668 70 00
(poniedziałek – piątek od 12:00 do 18:00)

Policyjny Telefon Zaufania
ds. Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie

tel. 800 120 226
(poniedziałek-piątek, od 9.30-15.30, połączenie bezpłatne)

II LO

29.11.2022 20:05

Traugutt pełen życzliwych ludzi

Przypadający kilka dni temu Światowy Dzień Życzliwości szkolna społeczność celebrowała w dość oryginalny sposób. Z inicjatywy Natalii Depty z Zarządu Samorządu Uczniowskiego oraz pedagoga Marka Podgórskiego, przy wsparciu Maxa Stasiaka (ZSU) uczniowie zostali poproszeni o zagłosowanie w anonimowych ankietach na najbardziej życzliwą osobę w klasie. Po podliczeniu głosów przygotowano okolicznościowe certyfikaty, które wręczono zwycięzcom plebiscytu. Bonusowo uczniowie otrzymali jednodniowe „niepytajki”. Oto lista najżyczliwszych:

Marek Podgórski

29.11.2022 19:40

Wyprawa do Sk8 Family

Po trzyletniej przerwie ekipa szkolnych skaterów razem z pedagogiem wybrała się do szkółki deskorolkowej Sk8 Family. Siedmioosobowa, co warto podkreślić – koedukacyjna grupa uczniów poniedziałkowe popołudnie spędziła pod okiem instruktora na doskonaleniu umiejętności lub zdobywaniu pierwszych szlifów w jeździe na desce. Wystarczyło dziewięćdziesiąt minut, by zauważyć spory progres. Był to mile spędzony czas, na nieco odmiennej (niż tej „szkolnej”) formie aktywność fizycznej.

Marek Podgórski

24.11.2022 08:13

helLO Traugutt rozmawia z Panem Dyrektorem Erniewem Tomżyńskim

Nadszedł czas na opublikowanie bardzo wyczekiwanego odcinka! Pan Dyrektor Erniew Tomżyński pełni swoją rolę w naszej szkole zaledwie od kilku miesięcy, jednak już zdążył wprowadzić do liceum powiew świeżości! Opowiedział o swoich marzeniach, planach, a także wspomnieniach związanych z edukacją. To rozmowa zdecydowanie warta posłuchania!

II LO

Pierwsza 345678 Ostatnia

Zaloguj się

Numerki

  • Pn
  • 2
  • Wt
  • 18
  • Śr
  • 9
  • Czw
  • 21
  • Pt
  • 19