04.10.2022 11:53

Ogólnopolski konkurs dla uczniów o zainteresowaniach technicznych

Przekazuję Państwu informacje na temat konkursu na najciekawszy projekt z dziedziny elektroniki, informatyki lub automatyki pn. „Elektronika – by żyło się łatwiej". Jest to inicjatywa mająca na celu zintensyfikowanie działań na rzecz budowania innowacyjnych środowisk na terenie Polski i inicjowania projektów w obszarze B+R wspieranych przez podmioty realizujące zadania m.in. na rzecz rozwoju gospodarczego. Organizatorzy konkursu chcą wyróżnić autorów najciekawszych projektów, prezentujących praktyczne zastosowania szeroko pojętej elektroniki.
Osoby zamierzające wziąć udział w konkursie powinny zarejestrować się na stronie konkurs.aei.polsl.pl, podając proponowany temat projektu, swoje dane oraz dane nauczyciela-opiekuna. Termin rejestracji upływa z dniem 18 grudnia 2022.

Więcej szczegółów znajdą Państwo na stronie: http://konkurs.aei.polsl.pl
Konkurs odbywa się pod patronatem Ministra Edukacji i Nauki.

II LO

03.10.2022 20:20

Modelowi chłopcy

3.10.2022 w naszej szkole odbył się pokaz mody z okazji Dnia Chłopaka. Dziewczyny z każdej klasy wytypowały przedstawiciela, który ich zdaniem powinien spróbować swoich sił na naszym trauguttowskim wybiegu. Chłopcy byli oceniani na podstawie strojów, które wcześniej musieli przygotować, by sprostać kategoriom takim jak: strój plażowy, na domówkę oraz garnitur/koszula. Oprócz tego oceniana była również ich charyzma na wybiegu, pewność siebie oraz umiejętność prezentacji.
Najwięcej punktów zdobył Kuba Zimecki z 3C i tym samym został Misterem Traugutta. Wyróżnieni zostali: Maks Grabara z 1A oraz Tytus Pośpiech z 3D.
Serdecznie gratulujemy chłopakom!!!! Dziękujemy wszystkim za wzięcie udziału w tym wydarzeniu i za świetne, bardzo pomysłowe wystąpienia, które zdecydowanie umiliły nam dzień. Jeszcze raz, wszystkiego najlepszego chłopcy!

Zuzia Fiedziuk kl. IVB
Foto: Maja Ruszel i Marek Podgórski

Marek Podgórski

02.10.2022 09:20

Sportowe rywalizacje

Rozpoczął się nowy rok szkolny a wraz z nim zawody sportowe.
Pierwsze zawody to Szkolna Liga LA 23.09.22r :

Oto wyniki naszych uczennic i uczniów:
200m – Nogaj Bianka 3 miejsce
400m – Mucha Natalia 2 miejsce
800m - Wieczorkiewicz Małgorzata 3 miejsce
1500m - Wrzosowska Klaudia 2 miejsce
Skok w dal- Zębik Amelia 2 miejsce
Rzut oszczepem - Ruszel Maja 1 miejsce
Dziewczęta zajęły drużynowo 4 miejsce
200m – Kowalczyk Karol 1 miejsce
800m – Kołodziej Wiktor 2 miejsce
Skok wzwyż – Pałasz Wiktor 3 miejsce
Chłopcy zajęli drużynowo 4 miejsce

28.09.22r odbyły się Sztafetowe Biegi Przełajowe nasza szkoła w kategorii dziewcząt zajęła 2 miejsce uzyskując awans do zawodów rejonowych. Skład drużyny:
Wrzosowska Klaudia
Wieczorkiewicz Małgorzata
Iskra Olga
Stachura Marianna
Lemańska Amelia
Mościńska Oliwia
Sygiet Pola
Zębik Amelia
Chłopcy w tych zawodach zajęli 6 miejsce.

29.09.22r odbyły się zawody w piłce nożnej awansowali z 2 miejsca do ¼ finału Mistrzostw Częstochowy w piłce nożnej.
Wielkie gratulacje i prosimy o jeszcze.

Newsa przygotował p.prof. Piotr Ruszel, zdjęcia dzięki uprzejmości p.prof. Anny Swodczyk oraz uczestników zawodów.

II LO

01.10.2022 19:20

39. Rajd Traubeanów

Cóż za emocje! Cóż za wspomnienia! Dzisiaj odbyła się 39. odsłona Rajdu Traubeanów. Zapewne wszystkie Trauguciaki zadają sobie teraz pytanie, która klasa została tą zwycięską. Już zaraz się dowiecie! Po licznych zadaniach do wykonania w lesie oraz testach wiedzy, gdy pięć klas dotarło na miejsce, każda z nich potrzebowała odpoczynku przy ognisku, zajadając kiełbaski i zupę. Słychać było radosne rozmowy oraz wspólne śpiewanie piosenek. Aż w końcu przyszedł czas na konkurencje! Klasa IA pokazała nam, w jaki sposób chcą zbudować swoją przyszłość. Słowo „zbudować” jest tutaj użyte nie przez przypadek - spójrzcie tylko na ich stroje! Klasa IB zaprosiła nas do swojego mrocznego Slytherinu, jednak wbrew pozorom wcale nie było się czego bać, co udowodniła piosenka oraz taniec. Dzięki klasie IC przenieśliśmy się do bajki „Minionki”. Trauguttowe żółte, wesołe Minionki weszły na scenę pod opieką najprawdziwszego Gru! Klasa ID zabrała nas z bajkowego świata i wspólnie wyruszyliśmy w wielką podróż - poznaliśmy reprezentantki i reprezentantów Francji, Włoch, USA i wielu innych państw. Zaraz po tym klasa IE pod okiem tajemniczego czarnoksiężnika pokazała nam krainę elfów oraz innych stworów. Wszystkie klasy zaprezentowały się tak dobrze, że jury musiało przyznać na koniec dodatkowe punkty! Warto zaznaczyć, że w skład jury wchodzili: pan dyrektor Erniew Tomżyński, pani wicedyrektor Dorota Malicka, pan wicedyrektor Tomasz Muskała, profesor Anna Gołębiowska i przewodnicząca samorządu szkolnego - Wiktoria Krawczyk. No dobrze, czas odpowiedzieć na najbardziej wyczekiwane pytanie - kto wygrał? KLASA IB! Rajd Traubeanów był świetnym przeżyciem nie tylko dla uczniów klas pierwszych, ale także dla nauczycieli oraz wszystkich prowadzących i przewodników. Mamy nadzieję, że przyszłoroczny rajd będzie równie udany. Jednak z góry mówimy - ciężko będzie przebić ten tegoroczny!

Maja Sołtysik kl. IID

Za organizację imprezy odpowiedzialny był pan prof. Bartłomiej Bigdowski, wspomagany przez (autora zdjęć) pedagoga Marka Podgórskiego oraz p.prof. Annę Swodczyk.

II LO

29.09.2022 12:46

Ogólnopolskie Mistrzostwa IT

https://gamearena.pl/pl/aktualnosci/i-ogolnopolskie-mistrzostwa-it-ruszaja-zapisy

 

I Ogólnopolskie Mistrzostwa IT to edukacja, rywalizacja i dobra zabawa. Przygotowujemy uczestników do wymagań rynku pracy, będą oni mieli szansę szkolić się razem z naszymi partnerami oraz rozwiązywać zadania konkursowe z programowania, składania i budowy komputerów, mikrokontrolerów, cyberbezpieczeństwa, projektowania i druku 3D oraz podstaw robotyki.

Na uczestników I Ogólnopolskich Mistrzostw IT czekają najbardziej aktualne nowinki technologiczne, zaawansowane produkty informatyczne, możliwość szkoleń z potencjalnymi pracodawcami, elita branży IT zebrana w jednej przestrzeni on-line i wartościowe nagrody rzeczowe i rozwojowe. Finały Mistrzostw odbędą się w październiku na Poznań Game Arena.

DYWIZJE KONKURSOWE - 6 KATEGORII

 1. Programista
 2. Mechanik IT
 3. Robotyka
 4. Creative IT
 5. Druk 3D
 6. Cyberbezpieczeństwo

Zapisy od 5 IX 2022 do 30 IX 2022 na www.mistrzostwait.com

 

 

II LO

28.09.2022 05:55

Olimpiada Wiedzy Technicznej

W roku bieżącym organizowana jest XLIX edycja Olimpiady Wiedzy Technicznej. Dziękujemy za udział Państwa szkoły w ubiegłorocznej edycji.
OWT jest rozgrywana na podstawie Rozporządzenia Ministra Edukacji i Sportu z 29 stycznia 2002 r. w prawie organizacji oraz sposobu przeprowadzania konkursów, turniejów i olimpiad w grupie olimpiad tematycznych.
Zawody I stopnia (14 listopada 2022 r. - poniedziałek) będą polegać na rozwiązaniu testów i zadań z techniki (na konkursowej platformie internetowej), opracowanych przez Komitet Główny OWT, czyli wskazaniu poprawnych odpowiedzi na 15 pytań testowych i na rozwiązaniu trzech zadań spośród sześciu. Przeznacza się na to łącznie 90 minut.
Podczas zawodów II i III stopnia uczestnicy Olimpiady startują w dwóch, dowolnie wcześniej wybranych grupach tematycznych:
- mechaniczno-budowlanej, obejmującej obszary kształcenia: budowlany oraz mechaniczny i górniczo-hutniczy,
elektryczno-elektronicznej, obejmującej obszar kształcenia elektryczno-elektroniczny.
Chętni do wzięcia udziału uczniowie w OWT proszeni są o zgłoszenie się do szkolnego informatyka.

II LO

27.09.2022 19:11

Warsztaty psychoedukacyjne

Stowarzyszenie Yava zaprasza młodzież częstochowskich liceów do udziału w bezpłatnych zajęciach psychoedukacyjnych realizowanych w ramach projektu „# Włączanie”.
Warsztaty będą prowadzone w oparciu o ćwiczenia aktywizujące, wykorzystujące doświadczania, eksperymentowanie, elementy humoru i zabawy. W trakcie zajęć będą wykorzystywane elementy wizualizacji, prezentacji, burzy mózgów, analizy przypadków, dyskusji moderowanej, omówienia i pracy indywidualnej uczestników, gry, karty, fotografie, elementy dramy. Tematyka i forma spotkań będzie dostosowana do oczekiwań i potrzeb młodzieży, a główną zasadą programu będzie praca na zasobach - dostrzeżenie przez uczestników własnych mocnych stron i zasobów.
Program przewiduje między innymi:
- budowanie i wzrost poczucia własnej wartości
- akceptację siebie wraz ze swoimi niedoskonałościami i słabościami
- odkrywanie mocnych stron i zasobów
- rozwijanie i utrzymywanie zdrowej samooceny
- rozwijanie pasji, zdobywanie nowych umiejętności społecznych
- poszerzenie kompetencji interpersonalnych tj. efektywna komunikacja, współpraca, radzenie sobie w sytuacjach trudnych, rozwiązywanie konfliktów bez przemocy
- ćwiczenie kreatywności i umiejętności porozumiewania się
- zapobieganie zaburzeniom związanym ze stresem i wspieranie wychodzenia z tych zaburzeń
- poszerzenie wiedzy uczestników dot. przemocy występującej w życiu społecznym pod różnymi postaciami (przemoc fizyczna, psychiczna)
- rozumienie pojęcia „środki psychoaktywne” oraz poszerzenie wiedzy na temat zagrożeń związanych z inicjacją i spożywaniem alkoholu.
Program przewiduje 36 godzin warsztatowych dla grupy, realizowanych w soboty. Początek zajęć 8.10.2022r godz. 10:00, czas trwania jednego spotkania ok. 4 godzin.
Prowadzący: coach Sylwia Dąbrowska; pedagog Marek Podgórski.
Uwaga! Zajęcia mają charakter młodzieżowej grupy rozwojowej, nie terapeutycznej.

Projekt pn.:”# Włączanie” realizowany jest w ramach zadania: „Wspieranie programów z zakresu przeciwdziałania patologiom społecznym, realizowanych przez organizacje pozarządowe i inne podmioty” i sfinansowany jest ze środków budżetu Urzędu Miasta Częstochowy. Zadanie realizowane na podstawie art. 14 ust. 1 ustawy z dnia 11 września 2015 roku o zdrowiu publicznym.
Kontakt: marekpodgorski@yava.czest.pl

Marek Podgórski

26.09.2022 13:11

Ruszamy na 39. Rajd Traubeanów

Marek Podgórski

20.09.2022 07:19

Czy prywatność jest dobrem luksusowym?

Zachęcam do zapoznania się z prezentacją zrobioną przez uczniów z klasy 4ci:

 

https://drive.google.com/file/d/1YBX_UtqUi3NRNet5S2o4rZkee93fApbB/view?usp=sharing

 

(polecam pobrać na dysk i otworzyć w LibreOffice Impress)

II LO

Pierwsza 456789 Ostatnia

Zaloguj się

Numerki

  • Pn
  • 1
  • Wt
  • 8
  • Śr
  • 2
  • Czw
  • 18
  • Pt
  • 9