• Drodzy Absolwenci, w obecnej sytuacji, wobec niepewności co do rozwoju epidemii, mamy poważne obawy, czy Jubileusz w październiku 2020 będziemy mogli zorganizować w sposób godny stulecia naszej szkoły. Wobec tego podjęliśmy decyzję o przesunięciu obchodów o rok na dni od 15 do 17 października 2021 roku.

    Komitet Organizacyjny

  • - dla absolwentów gimnazjum czytaj

    - dla absolwentów szkoły podstawowej czytaj

23.03.2020 08:49

Infolinia wsparcia psychologicznego

800-100-102: Wojska Obrony Terytorialnej uruchamiają punkt bezpłatnej, całodobowej infolinii wsparcia psychologicznego.

Od dziś, 18 marca 2020 r. działa nowa całodobowa, bezpłatna, ogólnopolska infolinia dla osób samotnych, starszych, źle znoszących izolację, czy odczuwających stan wzmożonego zagrożenia związanego z epidemią koronawirusa.

Pod bezpłatnym numerem telefonu 800 100 102, wszystkie osoby, które potrzebują wsparcia psychologicznego będą mogły uzyskać profesjonalną pomoc doświadczonych psychologów. Pomoc psychologiczna będzie też dostępna w formie wideo czatu przez SKYPE pod nazwą: „Wsparcie Psychologiczne WOT”.

Utworzenie infolinii to wiosek z doświadczeń innych państw dotkniętych epidemią koronawirusa oraz odpowiedź na rosnące zapotrzebowanie społeczne w tym zakresie. Utworzenie infolinii wpisuje się też w misję Wojsk Obrony Terytorialnej i zabezpieczenie społeczności lokalnych poprzez rozwijanie tzw. „personal resilience” - definiującego między innymi zdolność indywidualną człowieka do funkcjonowania pod silną presją i obciążeniem. W tym obszarze od pierwszych dni zaangażowania WOT w ograniczanie rozprzestrzeniania się koronawirusa formacja rozwija świadomość i edukuje personel własny oraz społeczeństwo. Dzisiaj WOT uruchamia wsparcie psychologiczne dla osób znajdujących się w kryzysie związanym z kwarantanną lub leczeniem.

Infolinię wsparcia psychologicznego obsługują profesjonalni psychologowie – żołnierze OT oraz pracownicy wojska.

Wprost proporcjonalnie do rosnącej liczby osób poddanych izolacji, nadzorowi epidemiologicznemu oraz kwarantannie rośnie potrzeba wsparcia psychologicznego zarówno tych osób jak i ich bliskich. Dezorganizacja stabilnego życia rodzinnego i zawodowego, czyli gwałtowne zmiany wywołują lęk. Również niepewność dotycząca zdrowia własnego, rodziny jak i sytuacji społecznej prowadzą do eskalacji niepokoju.

Kluczowe w tej sytuacji jest wsparcie zarówno osób bliskich jak i wykwalifikowanych terapeutów. Z tej przyczyny postanowiliśmy stworzyć infolinię wsparcia psychologicznego dla wszystkich osób które takiej pomocy potrzebują.

ppłk Marek Pietrzak
Rzecznik Prasowy WOT

Marek Podgórski

19.03.2020 19:18

Kwestionariusz Osobowości i Myślenia Twórczego

Znasz swoją skłonność do ryzyka? Wiesz, jak silne masz ego? Czy jesteś wytrwała/ły? Należysz do osób otwartych? Jak u Ciebie z nonkonformizmem? A jak z myśleniem dywergencyjnym (twórczym)? Jeśli interesują Cię odpowiedzi na te pytania, wypełnij kwestionariusz, który zamieściłem tutaj.

Interpretację wyników wysyłam tylko uczniom Traugutta.

Marek Podgórski

19.03.2020 17:56

UEK zaprasza

W imieniu Kierownika Katedry Studiów Europejskich i Integracji Gospodarczej Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, prof. UEK dr hab. Jana Brzozowskiego, zwracam się z uprzejmą prośbą o przekazanie Maturzystom informacji o naborze kandydatów na studia I stopnia (licencjackie) kierunek EUROPEISTYKA, specjalność: BIZNES I WSPÓŁPRACA NA RYNKU EUROPEJSKIM oraz MENEDŻER PROJEKTÓW EUROPEJSKICH, w Kolegium Ekonomii, Finansów i Prawa Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie.
Obie specjalności, przygotowują cenionych specjalistów mogących realizować się zawodowo na rynku krajowym i europejskim.
Szczegółowe informacje na temat rekrutacji na rok akademicki 2020/2021 są dostępne na stronie internetowej UEK pod linkiem: http://uek.krakow.pl/pl/edukacja/rekrutacja-na-studia.html
Zapraszamy do zainteresowania naszą ofertą dydaktyczną Państwa Abiturientów przystępujących w tym roku szkolnym do egzaminów maturalnych.
Do zobaczenia na UEK!
Łączę wyrazy szacunku,

mgr Katarzyna Cymbranowicz
Katedra Studiów Europejskich i Integracji Gospodarczej
Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie

Marek Podgórski

18.03.2020 14:30

Wyniki Testu Sprawności II LO im R. Traugutta w Częstochowie

Wyniki testu sprawności IILO

Jeżeli nie ma tam Twoich wyników, skontaktuj się z prof. Michałem Nowakiem.

II LO

18.03.2020 08:54

Moje zasoby cd.

Poczucie własnej wartości to uświadamiany i podświadomy szacunek dla własnego ciała, emocji i  przekonań oraz prawo do zachowania godności, a także doznawania szacunku ze strony innych
osób. To świadomość swoich zdolności, umiejętności i zalet.

Kluczem do skuteczności ludzkiego działania jest wizerunek własny. To, jak siebie postrzegamy, na ile cenimy, szanujemy i podziwiamy, wyznacza granice naszych osiągnięć - tak w wymiarze osobistym, jak i społecznym. Ta projekcja często określa i przesądza o tym, co człowiek może, a czego nie może zrobić - także w obszarze aktywności zawodowej.

Brak poczucia własnej wartości sprawia, że pozwalamy innym na takie zachowania wobec nas, które są przejawem braku szacunku lub nawet naruszeniem naszej godności.

Poczucie własnej wartości budujemy niemal od dnia narodzin, jego pierwotna, najbardziej podstawowa część jest dziełem naszych rodziców. Jest ono nierozerwalnie związane z działaniem, ocenami i osiągnięciami.

W procesie nieustannego tworzenia i pielęgnowania własnej wartości bardzo istotne są takie czynniki jak samoakceptacja, asertywność, umiejętność stawiania granic, pozytywne przekonania na swój temat, świadomość swoich wartości i potrzeb, cel życia, a przede wszystkim mniejsze i większe sukcesy.

Ćwiczenie „Ocena poczucia własnej wartości”

Niskie poczucie własnej wartości jest problemem i dręczy ludzi nawet nieprzeciętnie zdolnych, twórczych i mądrych. Dlatego warto wiedzieć, jak można je wzmacniać.

Czytaj więcej >>

Marek Podgórski

17.03.2020 08:23

Moje umiejętności

Kiedy zadaję Wam pytanie: co potrafisz robić? w czym jesteś dobra/dobry? nierzadko obserwuję zakłopotanie w udzieleniu odpowiedzi. Zazwyczaj wymieniacie maksymalnie kilka czynności. Tak naprawdę potrafimy wiele rzeczy, o czym zazwyczaj nie myślimy. Poniższe ćwiczenie ma Was zachęcić do bliższego przyjrzenia się sobie z tej perspektywy.

Przedstawiam Ci Listę umiejętności. Przeczytaj każde hasło i zastanów się, czy wykorzystywałaś/łeś  tę  umiejętność. Zastanów się  nad każdą  z nich oddzielnie i oceń w skali od 1 (nie posiadam takiej umiejętności/nie lubię takiego zajęcia) do 10 (opanowałam/łem tą umiejętność w stopniu wysokim/lubię się tym zajmować), jakie masz w tym zakresie doświadczenie, czy kiedykolwiek wykorzystywałaś/łeś je do czegokolwiek. Przypomnij sobie jakie pełniłaś/łeś funkcje w klasie, w grupach nieformalnych (wśród  znajomych) czy np. podczas prac wakacyjnych.  Następnie wynotuj wszystkie te, które uzyskały najwyższe noty. Czy Twoim zdaniem właśnie te czynności mogłyby stanowić podstawę Twojej przyszłej pracy? Po wykonaniu ćwiczenia zapraszam do kontaktu mailowgo marek.podgorski@traugutt.net (prześlij mi wyniki, jakie uzyskałaś/łeś), umówimy się na zdalne omówienie.

Marek Podgórski

12.03.2020 13:10

Kangur Matematyczny

W związku z zawieszeniem zajęć w szkołach Komitet Organizacyjny Konkursu Kangur Matematyczny podjął decyzję o przeniesieniu zawodów na dzień 16 kwietnia.

II LO

12.03.2020 10:24

Poznaj swoje predyspozycje

Planując zawodową przyszłość, często kierujemy się wysokością zarobków, prestiżem zawodu, a nawet modą. Czasami zapominamy o najważniejszym, czyli o osobowości i indywidualnych predyspozycjach. O ile  wykształcenie czy doświadczenie w danej dziedzinie można zdobyć, to uzdolnienia, typ motywacji czy temperament są trwale związane z jednostką. Dynamicznemu ekstrawertykowi trudno będzie się odnaleźć w dziale księgowości, choćby nawet bardzo chciał wykonywać taką pracę. Podobnie trudno sobie wyobrazić nieśmiałego, stroniącego od ludzi pedagoga czy nauczyciela. Istnieją zawody, w których kontakt z innymi jest ograniczony do minimum. Kolega to nudziarz, a koleżanka zbyt gadatliwa? Nie ma problemu: są zawody wręcz stworzone dla samotników. Podobnie trudno wyobrazić sobie, że osoba uwielbiająca pracę z ludźmi będzie zajmowała się na przykład segregacją dokumentów, sporządzaniem pism czy ogólnie pojętą pracą biurową. Taką pracę traktowałyby wręcz jak karę. Grunt to znaleźć zajęcie, które wydobędzie nasze mocne strony, pozwoli nam je wykorzystać To od nas przecież zależy, jak je wykorzystamy i jak pokierujemy naszym życiem zawodowym.

Dlatego – korzystając z faktu zawieszenia zajęć lekcyjnych w szkole umożliwiam „zdalne” poszerzenie wiedzy na temat swoich predyspozycji. Zapraszam do wypełnienia pierwszego testu (kolejne pojawią się niebawem). Uczniom Traugutta, którzy to uczynią prześlę na adres mailowy jego wyniki.

Marek Podgórski

11.03.2020 14:38

Zawieszenie zajęć dydaktyczno-wychowawczych

Zgodnie z rozporządzeniem MEN z dnia 11.03.2020 w dniach 12.03-25.03.2020 w szkole nie odbywają się zajęcia dydaktyczno-wychowawcze.

II LO

04.03.2020 15:25

KONKURS GANDALFA NA NAJLEPSZĄ RECENZJĘ

Księgarnia Gandalf ogłasza konkurs recenzencki! Konkurs dotyczy książek z kategorii sensacja.
Jesteś fanem kryminałów? A może po prostu na wakacjach lubisz poczytać sobie Agathę Christie lub Stiega Larssona? Strzelaj argumentami jak powieściowi złoczyńcy albo drogą precyzyjnej dedukcji dojdź do wyważonej oceny! Dobrze przemyśl swoje słowa, bo zwycięzca dostaje bon o równowartości 100 zł.

Recenzje wybranych produktów publikuj na stronie https://www.gandalf.com.pl/
Zapraszam do udziału w konkursie!

Barbara Turel

II LO

Pierwsza 456789 Ostatnia

Zaloguj się

Numerki

DNI WOLNE!