Erasmus+ 2022-2023

Erasmusowa wymiana uczniowska w naszej szkole

Po wielu miesiącach żmudnej pracy, wykonywania zadań oraz paru wyjazdach do państw, z którymi współpracujemy, przyszedł czas i na nas. W ostatnim tygodniu października (24-29.10.2022 r.) mogliśmy gościć w Polsce naszych znajomych z Hiszpanii, Włoch oraz Bułgarii. Zapewne wielu z Was widziało panujące w tym czasie w szkole zamieszanie, jednak chcielibyśmy przedstawić Wam dokładny przebieg tych paru dni.
Poniedziałek był dniem, w którym kończyliśmy przygotowania do przywitania gości następnego dnia w szkole. Szykowaliśmy salę, przeprowadziliśmy próby generalne występów na powitanie, a po południu osoby, które przyjęły do swych domów naszych zagranicznych znajomych, udały się na nieoficjalne zapoznanie oraz “odbiór” podopiecznych.
Wtorkowy poranek rozpoczęliśmy od oficjalnego przywitania chlebem i solą, następnie odbył się krótki występ, pokazujący talenty oraz uzdolnioną młodzież z naszej szkoły. Po przywitaniu przyszedł czas na zapoznanie - wszyscy uczniowie zostali podzieleni na grupy, w których liderzy z Polski objaśniali zasady kolejnych zadań, mających na celu jak najlepiej przedstawić reszcie każdego z uczestników. Kiedy zabawy zostały zakończone, oprowadziliśmy naszych gości po szkole, a następnie przyszedł czas na poczęstunek - nasi nowi znajomi mogli posmakować tradycyjnych polskich dań, takich jak rosół, schabowy czy pierogi. Naszym kolejnym celem w tym dniu była Jasna Góra - zwiedzenie sanktuarium, sali rycerskiej, skarbca, opowiedzenie historii związanej z Obrazem Matki Boskiej Częstochowskiej, po czym przyszedł czas na grę na mieście - podzieleni na grupy mieliśmy do wykonania zadania w różnych miejscach w Częstochowie. Wszyscy uczestnicy zakończyli wyzwanie w tym samym miejscu i była to jednocześnie ostatnia wspólna aktywność w tymże dniu.
Środa - dzień podróży do Krakowa, gdzie zwiedziliśmy Wawel, odwiedziliśmy smoka wawelskiego, Rynek Główny, pomnik Mickiewicza oraz Sukiennice. Nasi goście mogli zapoznać się ze stolicą polskiej kultury od strony legendarno-architektonicznej.
W czwartek wybraliśmy się do Olsztyna, w którym to mogliśmy poznać władze miasta, dowiedzieć się wielu ciekawych informacji na temat owej miejscowości oraz zobaczyć na żywo tamtejszy zamek. Po wędrówce wokół monumentalnej budowli przyszedł czas na posiłek, którym były samodzielnie pieczone na ognisku kiełbaski, w tym celu udaliśmy się do Białego Borka w Biskupicach, gdzie towarzyszyła nam miła atmosfera oraz towarzystwo przyjaznych zwierząt.
Ostatniego dnia - w piątek - odbyła się licytacja, z której zebrane fundusze przeznaczone zostały na cele dobroczynne. Następnie przeprowadzono oficjalną ceremonię zakończenia wizyty, podczas której Dyrekcja wręczyła wszystkim certyfikaty z podziękowaniami. Po uroczystości mogliśmy spędzić ostatnie chwile z naszymi gośćmi.
W sobotę mieliśmy możliwość pożegnać się z naszymi gośćmi, rozstaliśmy się z nimi przed hotelem, sprzed którego wyruszyli w bezpieczną podróż do swych domów.
Uważamy, że z postawionym przed nami zadaniem poradziliśmy sobie naprawdę dobrze i jednocześnie mamy nadzieję, że naszym zagranicznym znajomym podobała się wizyta w Polsce. Liczymy na to, iż jeszcze niejednokrotnie będziemy mieli okazję spotkać się z nowymi przyjaciółmi, ponieważ z niektórymi połączyła nas silna więź i w dalszym ciągu utrzymujemy z nimi kontakt.


Julia Kołtek, IIIA



Podczas mobilności w Polsce, w naszym szkolnym studio został nagrany odcinek specjalny podcastu z uczestnictwem uczniów z Hiszpanii, Włoch, Bułgarii oraz Polski. Prowadząca - Maja Sołtysik. Dziękujemy i zapraszamy do wysłuchania nagrania!

https://open.spotify.com/episode/2Ki9Chzbxgw664nYmzqFT5?si=ql7xSriWSEWlYKB0Xyu_fA&context=spotify%3Ashow%3A6hh3FoCOc5nRgGjWRHLYZ7

 

 

Polscy uczniowie w Hiszpanii

14 listopada 2022 roku uczniowie klas 3A oraz 4B wyjechali do Hiszpanii w ramach programu Erasmus+ organizowanego w naszej szkole. Ósemka uczniów pod opieką prof. Haberko i prof. Bednarek wybrała się do Villafranca de Cordoba, aby wziąć udział w wielu, różnych aktywnościach, w tym głównie wolontariacie. Oprócz zwiedzania Kordoby, którą zachwyciła wszystkich swoim wyglądem, zorganizowane zostały również m. in. zadania związane z ekologią i ochrona środowiska.

Pierwszego dnia odbyło się oficjalne przywitanie gości z Włoch, Bułgarii i Polski oraz ćwiczenia pomagające poznać siebie nawzajem, wycieczka po szkole wraz z prezentacją na temat Villafranca de Cordoba, po czym odbyło się krótki quiz na jej temat. Tego samego dnia uczestnicy mogli również spróbować tradycyjnych hiszpańskich potraw, przygotowanych przez tamtejszych uczniów.

W kolejnych dniach uczniowie opowiadali o akcjach charytatywnych organizowanych w każdej ze szkół, uczestniczyli w wykładzie w siedzibie Caritas, tworzyli plakaty ekologiczne oraz mieli okazję obejrzeć pokaz flamenco. Ostatniego dnia odbyło się oficjalne zakończenie, podczas którego każdy uczeń otrzymał certyfikat uczestnictwa w wyjeździe.

Gdy zapytaliśmy uczniów, co najlepiej wspominają z tego wyjazdu, odpowiedzi były zróżnicowane. Jedni stwierdzili, iż był to pokaż flamenco, który uświadomił ich o kluczowym elemencie hiszpańskiej kultury. Inni najbardziej cieszyli się z czasu spędzonego z zagranicznymi przyjaciółmi. Chcieliśmy się także dowiedzieć, co najbardziej ich zaskoczyło. Jedna z uczestniczek odpowiedziała:

-"Zaskakujące było, że każdy uczy się tego flamenco, u nas nie każdy zna polskie tańce narodowe, a tam małe dzieci, nawet 6-cio latki, uczą się tego w szkole."

Ostatnia rzecz, o jaką zapytaliśmy była, ich zdaniem, najlepsza atrakcja, i akurat w tym temacie uczniowie byli jednogłośni, wybierając zwiedzanie centrum tego miasta.

Cała wycieczka zapadła w pamięć uczestnikom. Cieszyli się z możliwości poznania swoich internetowych znajomych w rzeczywistości. Mieli możliwość podszlifować swój język w codziennych sytuacjach, a nie tylko z książki. W opinii uczniów wyjazd był niesamowity i na pewno na długo zostanie w ich pamięci.

 

 

Nasi uczniowie ciężko pracowali, aby ukończyć ostatni moduł projektu, 
skupiający się na działalności charytatywnej. Po wielu próbach i zakupach 
prezentów odwiedzili ze swoim występem seniorów z Domu Seniora w Częstochowie. 
Byli niesamowici!

https://drive.google.com/drive/folders/107He4OuTXJVMNZnk8jxZtYy1ycDTOmP4?usp=sharing

 

 

Wolontariat w ramach Modułu 5 - podsumowanie Erasmusa w Polsce

 

Dnia 29.10.2022r. w naszej szkole odbyła się licytacja SOŚP (Szkolnej Orkiestry Świątecznej Pomocy), w której udział wzięli nie tylko przedstawiciele z każdej klasy Traugutta, lecz także nasi zagraniczni goście z projektu Erasmus+. Co więcej, wszyscy chętni mogli na ową aukcję zgłosić wcześniej fanty oraz propozycje od siebie, w związku z czym licytowane przedmioty charakteryzowały się różnorodnością - od maślanych ciasteczek, poprzez intrygujące obrazy, medale sportowe Pana Dyrektora Erniewa Tomżyńskiego, gustowny krawat, bluzę z Traugutta, statuetkę à la Oscar, aż po kawę z Panem Dyrektorem, mystery box prosto z Hiszpanii czy nawet… tradycyjny polski bigos i wiele, wiele innych… Celem tego wydarzenia było zebranie pieniędzy, za które zakupione zostały prezenty dla osób starszych oraz dzieci z niepełnosprawnościami umysłowymi. Dzięki hojności licytujących osób udało nam się zebrać 2310 zł + 20 euro!

Ogrom czasu, jaki dzielił licytację od kupna upominków, nie był jednak źle wykorzystany, gdyż uczniowie z klasy 3A zaczęli przygotowania do świątecznego przedstawienia, którego zwieńczeniem miało być wyżej już wspomniane wręczenie podarunków. Działanie, jakim jest wystawienie własnej “sztuki” nie było wybrane przypadkowo, ponieważ w ramach projektu mieliśmy do zrealizowania pewne założenia oraz zadania w zakresie wolontariatu - cóż innego pasowałoby lepiej niż wspólne biesiadowanie w świątecznym czasie i pokazanie, że jednak szczerze zależy nam na drugiej osobie? Aby nasz mały spektakl zrobił jak najlepsze wrażenie na widowni, sami zaczynaliśmy dosłownie ze wszystkim od zera, począwszy od scenariusza, przez przygotowanie chóru i piosenek, a skończywszy na scenografii oraz przygotowaniu elementów wystroju.

Zaangażowanie naszych koleżanek i kolegów z klasy było naprawdę widoczne, dlatego też udało nam się przeprowadzić sporo prób - dla osób odpowiedzialnych za organizację całego przedsięwzięcia plusem był z pewnością fakt, iż udało pogodzić się próby muzyczne z aktorskimi, tak, że nic nie kolidowało ze sobą w planie i w tym samym czasie mogliśmy pracować nad kilkoma aspektami przedstawienia jednocześnie.

Zamysł całego wystąpienia to chęć odwiedzenia i spędzenia trochę czasu z osobami, które niestety mogą poczuć się czasem niechciane i odosobnione. Naszą wizytą chcieliśmy jednak pokazać, że nie jest to prawda i pamiętamy o nich. Dane nam było wykorzystać pewne możliwości oraz nasze umiejętności, dlatego skorzystaliśmy z nich, aby wywołać uśmiech na twarzach innych osób.

Nasze przedstawienie, ukazujące historię pewnego Pana, który nie widział żadnego sensu w Świętach, jednak po paru magicznych i niecodziennych spotkaniach finalnie pojmującego, że ten czas w roku to nie skupianie się na prezentach, a na bliskości z drugim człowiekiem, wystawiliśmy w dwóch miejscach.

Pierwszym z nich był jeden z częstochowskich Domów Pomocy Społecznej, gdzie 20.12.2022r. mogliśmy poczuć świąteczny klimat razem z podopiecznymi tego miejsca, jakimi są osoby starsze oraz przewlekle somatycznie chore, jednak nadal pełne życia i optymizmu. Było nam naprawdę miło zobaczyć uśmiechy na twarzach tych osób, móc się z nimi zapoznać oraz pozwolić im przeprowadzić rozmowy ze Świętym Mikołajem (który to wręczył praktyczne, ale nadal miłe i przyjemne prezenty) czy Panią Mikołajową, którzy brali udział w przedstawieniu.

Kolejnymi odwiedzonymi przez nas osobami były dzieci z ZSO nr 28 w Częstochowie. Bardzo podobało nam się wspólne kolędowanie dnia 11.01.2023r. oraz fakt, iż mogliśmy słyszeć szczery śmiech naszych młodszych koleżanek i kolegów po tym, kiedy w czasie trwania spektaklu zobaczyli np. gadającego Bałwanka. Prezentem dla dzieci były pomoce dydaktyczne, o których marzyły już przez jakiś czas, a my pomogliśmy im je zyskać.

Uważamy, że podejmowanie działań takich jak te jest naprawdę satysfakcjonujące. Pomimo sporego wysiłku oraz pracy, jakich nas to kosztowało, sądzimy, iż było warto. Zarówno my, jak i nasi widzowie, cieszyliśmy się z tego, że mogliśmy się nawzajem poznać. Ten wspólny czas przyniósł nam wszystkim wiele radości i pozytywnej energii.

 

 

https://www.youtube.com/watch?v=Wxnv9G09dGQ – filmik ze ZSO 28 (telewizja Orion)

 

Julia Kołtek, IIIA

Zaloguj się

Numerki

DNI WOLNE!