Projekt OFAJ

https://www.czestochowa.pl/obywatele-europy-dzis-i-jutro

 

PROJEKT OFAJ

 

OBYWATELE EUROPY DZIŚ I JUTRO

 

To nazwa projektu prowadzonego w ramach współpracy międzynarodowej Częstochowy z francuskim Lourdes i niemieckim Altötting, a kierowanego do młodzieży szkół ponadgimnazjalnych miast partnerskich.

 

TRZY TEMATY PRIORYTETOWE PROJEKTU:

 1. Odkrywanie i poznawanie społeczno-kulturowej różnorodności Europy

 2. Edukacja obywatelska dla wzmocnienia roli młodzieży i społeczeństwa obywatelskiego w Europie 2023 w kontekście wojny na Ukrainie.

 3. Ochrona środowiska w obliczu zagrożenia klimatycznego

 

W ramach projektu będziemy się zajmować:

1) przygotowywaniem prac dotyczących wpływu wojny na Ukrainie na funkcjonowanie w każdym
z miast partnerskich (podcasty, rozmowy z uchodźcami, wystawy plakatów i tp).

2) opracowywaniem warsztatów językowych i innych form współpracy podczas których młodzież pogłębi znajomość języków swoich partnerów, pozna obyczaje, kulturę i historię krajów uczestniczących w projekcie.

3) przygotowywaniem planu komunikacji o projekcie i OFAJ w tym celu konieczne będzie stworzenie grupy Whatsapp lub Instagram lub innych na platformach komunikacyjnych oraz rozwijanie ich w trakcie trwania projektu.

4) opracowywaniem działań, które pozwoli młodym eko-obywatelom z trzech miast podzielić się swoim spojrzeniem na kwestie środowiskowe i zainicjować wspólne projekty mające na celu ochronę środowiska.

 

Kolejną fazą będzie spotkanie w Altötting w Niemczech w dniach 12-19 maja br, w których weźmie udział 8 młodych obywateli miast partnerskich oraz 2 opiekunów.


Do Częstochowy niemiecka i francuska młodzież przyjedzie w przyszłym roku, a samo spotkanie podsumowujące odbędzie się pod koniec roku szkolnego 2023/ 2024 roku w Lourdes.
Cały projekt jest współfinansowany przez OFAJ - l'Office Franco-Allemand pour la Jeunesse (Francusko-niemieckie biuro młodzieży).

 

karta-zgłoszeniowa.docx

 

Ogłoszenie o naborze do projektu

 

Ogłaszamy konkurs na ambasadora projektu „Błękitna Gwiazda”, który polega na wymianie młodzieży z Francji, Niemiec i Polski. Wspólnym tematem naszej współpracy jest poznawanie i rozumienie różnorodności kulturowej oraz chęć budowania relacji między młodymi ludźmi. Najbliższa wymiana do Niemiec odbędzie się od 12 do 19 maja, wyjazd jest całkowicie darmowy. Aby się zgłosić należy wypełnić kartę zgłoszenia, którą znajdziecie u Natalii Depty lub na stronie internetowej szkoły.

Wypełnione karty składać można do Natalii Depty lub Wiktora Jamrozika.

 

Opiekunem projektu jest pani prof. Ewa Ludwin.

 

Ostatecznego doboru osób do projektu dokona komisja w składzie:

Pan Dyrektor Erniew Tomżyński

Pani prof. Ewa Ludwin

Natalia Depta kl. IIID

Wiktor Jamrozik kl. IIA,

(którzy uczestniczyli w wizycie przygotowawczej projektu w dniach 9-12 marca w Lourdes (Francja).

 

Zaloguj się

Numerki

  • Pn
  • 2
  • Wt
  • 18
  • Śr
  • 9
  • Czw
  • 21
  • Pt
  • 19