Autoprezentacja

 

Autoprezentacja, przemówienia publiczne - sytuacje, których nie da się uniknąć, lecz można się do nich dobrze przygotować. Wystąpienie z elementami autoprezentacji (np. matura ustna) może być ciekawa, przyjemna i wartościowa dla Ciebie jak i odbiorców - wystarczy, że wcześniej zwrócisz uwagę na ważne zagadnienia.

 

Przygotuj się

 

Na początku zastanów się nad tym, kto będzie słuchał Twojej wypowiedzi? Zadbaj, by to co mówisz trafiało do określonego odbiorcy. Inny zakres materiału i słownictwa przygotujesz dla nauczycieli, a inny dla swoich rówieśników.

Wypisz na kartce cel swojej wypowiedzi. Postaw pytania, na które w danym temacie powinna zostać udzielona odpowiedź. Następnie wypisz główne punkty, które muszą się znaleźć w wystąpieniu - powinny one być ściśle związane z celem i obszarem pytań.

Drąż temat - zapoznaj się ze wszystkimi informacjami dotyczącymi tematu. Rozpoczynając od faktów, a kończąc na ciekawostkach, które urozmaicą Twoją wypowiedź.

Wiesz już co i dla kogo - teraz uszereguj wszystko tak, by tworzyło logiczną całość. Postaraj się, by między kolejnymi punktami Twojej wypowiedzi było płynne przejście.

W celu uzyskania zaangażowania ze strony rozmówców, staraj się w trakcie wypowiedzi wplatać ciekawostki i zadawać pytania.

Jeżeli do swojego wystąpienia używasz prezentacji multimedialnej lub plakatów pamiętaj, że ma to być urozmaicenie wystąpienia, a nie pokazanie tekstu, który wypowiadasz. Wypisz i prezentuj szczegóły, symbole, hasła - dopowiadaj i opowiadaj o reszcie. Zadbaj o to, by pomoce w prezentacji były wcześniej starannie przygotowane (trenuj już z nimi).

 

Praktyka czyni mistrza

 

Powtarzaj swoje wystąpienie do momentu, aż będzie wypowiadane przez Ciebie płynnie - będziesz widział logiczną całość bez spoglądania do notatek.

Możesz użyć kamery, komputera lub magnetofonu, by odsłuchać swoich wypowiedzi i przeanalizować słabe punkty Twojego wystąpienia. Innym sposobem są ćwiczenia przed lustrem i trenowanie przemówienia przed znajomymi lub rodziną.

Już od samego początku pracuj tak, by zmieścić się w określonym czasie.

Wyobraź sobie, jakie pytania mogą zostać zadane. Następnie spróbuj udzielić na nie odpowiedzi. Tym sposobem możesz przygotować się na większość z kryzysowych sytuacji.

 

Na placu boju

 

Przestrzeń

Jeżeli masz taką możliwość, to sprawdź w jakiej sali będziesz miał swoje wystąpienie. Zobacz jak będziesz mógł się poruszać, w jakiej odległości od odbiorców powinieneś stanąć. Nie stawaj za blisko, ale nie chowaj się też w kąt pomieszczenia. Stań tak, by być widocznym i słyszalnym - pamiętaj, że dobrze przygotowana przestrzeń pomaga w opanowywaniu stresu.

Wymowa

Nie musisz mieć ładnego głosu - w wystąpieniu chodzi o zrozumiałą (wyraźną, odpowiednio głośną, płynną) wypowiedź. Eksperymentuj ze swoim głosem w domu i znajdź taki ton, który będzie dla Ciebie najbardziej odpowiedni, a dla innych najlepiej słyszalny.

 

Mowa ciała

 

To jak wyglądamy i gestykulujemy ma wpływ na to, jak zostanie odebrana nasza wypowiedź. Złota zasada mówi o tym, że należy swoimi gestami i mimiką odzwierciedlać to, co się mówi, nie urażając odbiorców. Gesty takie jak trzymanie rąk w kieszeni, czy też bicie pięścią o dłoń, mogą być źle zrozumiane i rozpraszać uwagę odbiorców. Możesz oczywiście podkreślać punkty swojej wypowiedzi różnymi gestami - jednak przećwicz to wcześniej, najlepiej przed lustrem.

 

Ubiór dostosuj do okazji, ale niech to nie będzie "garnitur", który ubierasz po raz pierwszy. W domu sprawdź czy możesz się w nim swobodnie poruszać, czy nie krępuje Twoich ruchów podczas prezentacji. Strój powinien być wygodny, aby uniknąć wszelkich niepotrzebnych gestów poprawiania.

 

Wzrok

 

Ważne jest, aby utrzymywać kontakt wzrokowy z osobami, do których się przemawia. Staraj się poświęcić każdej z osób około 5 sekund. Jeżeli patrzenie w oczy osobie w komisji jest dla Ciebie zbyt krępujące, wystarczy że będziesz się patrzeć na okolice nosa, czy też czoła.

 

Etapy wystąpienia

 

Wstęp

To twoje pierwsze kilkanaście sekund. Jeśli wykorzystasz je maksymalnie, to przykujesz uwagę odbiorców na całą prezentację.

 

Rozwinięcie

Dokładny opis zagadnienia.

 

Podsumowanie

Przypomnienie i podsumowanie wszystkich najważniejszych elementów z Twojej wypowiedzi.

 

Źródło: edukacja.net

Zaloguj się

Numerki

DNI WOLNE!